Epizody(11)

Tsuki

Pokračování příběhu raketového inženýra Tsukudy (Abe Hiroshi), který si ve své malé firmě stále plní svůj sen přispívat výjimečnými technologiemi k rozvoji raketového průmyslu a NEJEN jeho. Tsukuda totiž nikdy nezapomíná, že jde především o pomoc lidem. Stejně jako v první sérii (Shitamachi Roketto z roku 2015) využil svou technologii i pro pomoc dětem s nemocným srdcem, i nyní obrací svou pozornost k dalším oborům, kde stojí za to využít technologický potenciál jeho firmy a zaměstnanců. Jeho cesta má opět množství nástrah v podobě dravějších větších firem, nepoctivých lidí, kterým jde jen o zisk a slávu, či hrabivých právníků se špatnými záměry. Naštěstí stojí na straně Tsukudy stále jeho věrní spolupracovníci a přátelé, kteří mají svou lidskou i firemní čest a ve svém úsilí se nevzdávají. Tato novější série je sice v mnohém podobná jako první série, ale rozvíjí příběh postav dále a má i mnoho nového, co nabídnout (ať už tématicky, tak i v rámci nových postav). Více tentokrát nakoukneme do oboru zemědělství (obzvlášť v druhém segmentu série). Rozhodně se jí nedá upřít stejná poutavost jako v první sérii. Kvalita příběhu neklesla a v každém případě doporučuju vidět všem, kterým se líbila první série. Jediné, co mě zamrzelo, je spíš prvek formální - série má 11 dílů, ale poslední 11. díl není v podstatě ukončený. Za touto sérií totiž následuje speciální dvouhodinový film, který sice z nějakého důvodu není přímo součástí seriálu, ale přitom bude dozajista fungovat jako završení příběhu (právě se chystám ho vidět). Zaráží mě ta volba nezahrnout tento poslední film přímo do série, ale vyčlenit ho ven (bez něj je samotný seriál opravdu nedokončený). Jak tak koukám na procento sledovanosti tohoto seriálu v Japonsku v době jeho vysílání, tak se zdá, že tato volba byla matoucí i pro japonské diváky. Největší míru sledovanosti měl totiž ten poslední 11. díl (který byl oficiálně označen za poslední díl série), zatímco o týden později, kdy se vysílal ten dvouhodinový "speciální" film, už byla míra sledovanosti nižší, přestože fakticky šlo o skutečný konec příběhu. Jsem sice zvyklá, že Japonci někdy uvádějí po skončení samotného seriálu ještě takzvaný "speciál", ale nikdy jsem nezažila to, že by děj samotného příběhu nebyl v seriálu nějakým způsobem ukončený a to završení se "přelilo" až do toho speciálu. Myslím, že "speciál" by měl spíš fungovat jako něco navíc, ne jako dílo, které je zásadní pro ukončení seriálu. Proto mě tahle volba ze strany Japonců zaráží. A pokud mám oficiálně hodnotit tuto sérii jakožto jedenáctidílnou záležitost, tak tím malinko trpí i mé hodnocení (cítím, že mi ještě chybí vidět ten opravdový konec). Každopádně, konec (speciál z počátku ledna 2019) tedy ohodnotím ještě zvlášť, až ho uvidím. Jinak jsem jako divák nadmíru spokojená a ráda bych si někdy přečetla i něco z díla Ikeido Juna, jež je předlohou jak pro Shitamachi Roketto, tak třeba i pro Hanzawu Naokiho. Bohužel mám trošku obavy, že moje úroveň japonštiny nebude pro tak technicky komplikovaný typ románu dostačující... (motivace se v japonštině zlepšovat :)) ~(4,3)~ () (méně) (více)