• český

Tequilový úsvit

• slovenský

Akční / Romantický / Krimi / Thriller

USA, 1988, 111 min

"Potřebuju 10.000 dolarů, Macu !! Ten Mercedes se zadřel !!" - "Ještě je v záruce !! Jen jim ho tam pěkně vem !!" - "Aaah, víš co je to za blbce ?? Tvrdí, že jsem nedolila olej !!" ;) Protože právě zde výborně dokazuje, jak nesmírně nadaným, jedinečným a hrátkami se syžetem posedlým je vlastně scenáristou, jisté je pouze jedno, Robert Towne píše jedny z nejzajímavějších a zároveň nejkomplikovanějších příběhů v Hollywoodu, v nichž nic není dané, nic není takové, jaké se být zdá, přičemž vždy hledá tu nejsložitější možnou cestu k rozuzlení, které diváka stejně mnohdy neučiní moudřejším.. Jeden si hned vzpomene na tu lahůdkovou Čínskou čtvrť.. A tak Teguila Sunrise poměrně silně se vzdalující běžným žánrovým konvencím, ač silně doplácí na neschopnost očistit, či zdůraznit hlavní dějovou linii, když to samotné skládání toho puzzle utvářejícího fabuli dá divákovi pořádně zabrat, platí za opravdu velmi velmi zajímavý snímek s opravdu velmi velmi zajímavými charaktery v příběhu o zkoušce, nejen láskou k jedné téže ženě, chlapského přátelství.. Zvlášť Gibsonův Mac "Neříkejte mi Dale" McKussic coby paradoxně upřímný grázl v kontrastu k postavě Kurta Russella zůstává zahalen tajemstvím vlastně až do samotného konce.. Výborně obsazená, skvostně odehraná i silně atmosférická záležitost, které prostě škodí Towne s tím svým paličatým hraním si na kouzelníka, co tahá z klobouku jednoho králíka za druhým ještě půl hodiny po představení..(14.1.2014)

Myslel som si že to bude običajný akčný 80 kový film s Gibsonom(čiže niečo ako smrtonosná zbraň) kvôli tunajšiemu hodnoteniu a pritom to bol prekvapivo scenáristicky inteligentný romantický thriller s prvkami komédie. Zaujímavé je, že Michelle Pfeiffer tu vzruší človeka len tým že číta menu v reštaurácii.(11.8.2011)

Klasická pohodovka s Gibsonem, kterou koření svižný příběh o sporech s policistou Russellem v přetahované o M. Pfeiffer. Čekal jsem žánrovou pecku, ale nedočkal jsem se. Zkrátka bez problému koukatelná detektivka s několika světlými momenty, která ale nemůže zkušenějšího diváka vytrhnout z klidu. 60% = 3/5(19.2.2011)

Vysluněná krimi s milostným trojúhelníkem Gibson - Pfeiffer - Russell. Celý film jdou policajti s Russellem po bývalém obchodníkovi s drogami -Gibson, který už nekšeftuje. Vše se změní s příchodem Carlose...Film si jede v pomalém tempu od začátku až do konce. Budu shovívavý a dám tomu tři hvězdy, i když to je tak na 2,5*(14.1.2014)

Nevyužitý herecký potenciál, umolousaná režie, zmatený scénář, chybějící dynamika, nevyužití kvalit kameramanské legendy Conrada L. Halla. Přitom měl tenhle drink na papíře vše, co by divák rád ochutnal: zvláštní přátelství poldy z protidrogového a bývalého dealera, osudovou ženu pohybující se někdy mezi nimi a renomovaného scénáristu (Čínská čtvrť, Tarzan), který měl tohle trio dostat do zajímavých situací. Jenže zmiňované přátelství je ploché a nezajímavé, chování trojúhelníku zmatené, o žádnou vášnivou pecku nebo atraktivní kriminálku se tak nejedná. Viděl jsem to skutečně dávno, názory se různí, takže jsem byl zvědavý, na kterou stranu se po dlouhých letech a „vyzrálejším“ pohledu přikloním. Nakonec se dá říct, že jsem očekával pořádný steak a nikoliv veganské tofu. Škoda..(8.8.2017)

• - V kinách sa spolu s filmom premietal aj trailer na snímku Batman (1989). Fanúšikovia boli z toho tak nadšení, že niektorí si kúpili lístok na film iba kvôli tomu, aby mohli vzhliadnuť trailer na Batmana. (m.a.t.o.)

• - Úloha Nicka bola ponúknutá Patovi Rileymu, ktorý v tom čase pôsobil ako tréner Los Angeles Lakers. Keď ju odmietol, producent Thom Mount ihneď kontaktoval Kurta Russella. (m.a.t.o.)

• - Snímku mala pôvodne produkovať spoločnosť Warner Bros. s rozpočtom 33 miliónov dolárov. Keď od produkcie odstúpila a z projektu sa stal nezávislý film a rozpočet klesol o 10 miliónov dolárov. Napriek tomu sa v tom čase jednalo o najdrahší nezávisle produkovaný film. Producent Thom Mount zdôvodnil odstúpenie spoločnosti Warner Bros. od financovania filmu s tým, že Warnerom sa nepozdával scenár, ktorý vykresľoval policajtov v zlom svetle a zároveň hlavnou postavou bol bývalý drogový díler. (m.a.t.o.)