Útok lehké kavalerie

The Charge of the Light Brigade

Drama / Válečný

Velká Británie, 1968, 139 min

Najneslávnejší jazdecký útok v histórii v pôsobivo výpravnom a zároveň otvorene zosmiešňujúcom a v podstate protivojnovom filme (oproti staršej, dobrodružnejšej a naivnejšej verzii s E. Flynnom). Obludnú nádheru tohto útoku dokonale vystihol svojím nesmrteľným výrokom (a tak mu vystavil vhodný epitaf) francúzsky generál Bosquet, ktorý tento útok sledoval z blízkych pahorkov: "C’est magnifique, mais ce n’est pas la guerre: c'est de la folie." (Je to nádherné, ale nie je to vojna: je to bláznovstvo.) Zo 673 mužov účastniacich sa tohto útoku bolo 278 zabitých alebo zranených, pobitá alebo ťažko zranená zostala na bojisku ležať aj polovica britských koní.(16.8.2011)

• Sympy

Na film sem se těšil,měl úžasný tedy pro mne potencionál.11.husarský pluk,už začátek s výcvikem nových rekrutů mě těšil a napovídal že to bude fakt něco. Avšak nakonec se z toho vyvinul epos o stupiditě a nafoukanosti důstojníků a pohlavárů,což mě mrzí. Za zmínku stojí závěrečný útok kavalerie,za to ty dvě hvězdy!!(20.1.2016)

Britská záležitost každým coulem. Navíc s notnou dávkou sebekritiky i ironie o tom jak to všeobecně chodilo v britské armádě a jejím nejvyšším velení v devatenáctém století. Bohužel, podobné neshody, rivalita velitelů i stupidita se objevila i za druhé světové války... Vždy však na to doplatili muži v poli. Vysoce hodnotím animované předěly v příběhu, včetně úvodních titulků. Jinak se jedná o velmi kvalitně zpracovaný historický velkofilm. Milovníci kavalérií si užijí své! Samozřejmě nelze opominout výkony Howarda, Hemmingse (ano je to ten ze Zvětšeniny) ad... Komu se snímek líbil, doporučuji shlédnout i Lehkou jízdu. Ta je také o lehké jízdní avšak již za I. světové války. * * * *(17.10.2011)

• curunir

,,RIEŠENÍM VOJNY JE IBA DOBRE BOJOVAŤ. A KEĎ SA BOJUJE, JE NAJLEPŠIE BOJOVAŤ NA SMRŤ." __ Aj napriek hodnoteniu 59% , je tu mnoho komentárov, ktoré tento film oceňujú 4* hviezdičkami. Daní užívatelia tak podľa všetkého dostali to, čo aj čakali a možno film videli v pôvodnom znení alebo s iným dabingom než je na MGM. Nedá mi nedodať, ako si cením túto TV stanicu, hlavne jej snahu vysielať mnoho starších zabudnutých filmov, ktoré by sme inak vďaka súčasným trendom našich TV staníc zrejme nikdy nemohli vidieť, no keď už sa robí dabing k nejakému filmu, nemôže byť aspoň solídny, keď už nie na profesionálnej úrovni. Predabovanie celého hereckého ambasáblu dohromady možno 10 ľudmi je vo výsledku ešte zúfalejším a strašnejším počinom než je tunajší finálny jazdecký útok. Späť však k filmu. Ten má slušné herecké obsadenie, dobrého režiséra a za zlú nemožno označiť ako výpravu, tak aj vizuálnu stránku (oceňujem najmä karikatúrne vstupy do deja, ktoré by takmer vydali na samostatný animovaný film), predsa mu však dávam skôr nelichotivé hodnotenie a príliš na tom meniť nemôžem. Zo začiatku sa aspoň z môjho pohľadu jedná o priam nehoráznu nudu a vlastne nič dôležité pre ďalšie napredovanie sa tam nedeje. Tešil som sa aspoň na druhú polovicu, ktoré už obsahuje vojnové ťaženie na Krym, no ani tu to nie je žiadna sláva. Richardson tu postup vojsk sníma často z veľkých celkov čím vie snímke dodať až monumentálne rozmery, samotnú akciu však príliš točiť nevie a výsledok zodpovedá skôr chaotickému estrádnemu mávaniu šabličkami. Čo je však dôležitejšie, nevidím nejaký zmysel celého tohto počinu. Príčiny samotného konfliktu tu príliš objasnené nie sú a vyžaduje sa tu pomerne značná divácka znalosť (britskej) histórie. Povedal by som, že viac než o dokumentáciu predkladaných udalostí, tu išlo skôr o kritiku pomerov v armáde, ktoré sú v určitom zmysle stále nemenné. Možno, ak by som film videl v pôvodnom znení ocenil by som aspoň herecké výkony, i keď ktovie, takto nie je naozaj čomu tlieskať. (75. hodnotenie, 10. komentár k filmu)(11.7.2012)

"Smutný den, až armádě budou velet muži, co vědí až moc dobře, co dělají." Nikoliv tak docela válečný film, ale spíše sonda do společenských vazeb dobové Británie na příkladu vojenského prostředí, tedy nám tolik blízká švejkovská paralela. To vše s tradicí dávkovaného, odlehčujícího ostrovního humoru (včetně animovaných pasáží - Zeman, M.Pythons), mnohostranně pestrou kompozicí, poetikou, neokázalým herectvím řady vedlejších rolí. V celkovém vyznění přesná střelba na dysfunkce rituálního řízení a strnule konzervativní společenské stratifikace, aktuálně pak dokonalý popis současného světa s všeprostupující nekompetencí a nezodpovědností (bankovní sektor, vnitřní i zahraniční politika) a idealismem na druhé straně. To vše shlédnuto v době aktuálního dění v okolí Sevastopolu a západního angažmá v islámském světě. Déja vu 1853-56.(7.1.2015)

• - Tony Richardson byl notoricky obtěžujícím režisérem. V jedné scéně chtěl, aby gardisté v bitvě na řece Almě nosili modré haleny, o kterých si myslel, že budou vypadat lépe na plátně než ty autentické šarlatově červené. Ustoupil až ve chvíli, kdy mu vojenský a historický poradce Boris Mollo pohrozil, že od projektu odstoupí. (AIMÉE)

• - Pro zachování autenticity muži nepoužívali ve filmu žádný makeup a ženy jen ten, který byl v 19. století běžný. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film byl nadabován česky, režii měla Olga Walló. Ta vzpomíná na příkaz vystřihnout všechny krvavé scény, čímž se film zkrátil na 47 minut. Ve finále emigroval přestavitel hlavní role Jan Tříska, takže film nebyl odvysílán. (sator)