Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Satira o viktoriánské Anglii v době války ukazuje v plné nahotě rozdíly mezi aristokracií a nejnižšími společenskými vrstvami. Herecký koncert Vanessy Redgrave a Johna Gielguda. Během neblahého nasazení britských jednotek v Balaklavě během Krymské války byli věrní vojáci, kteří slepě poslouchali rozkazy, posláni na jistou smrt. Příběh byl již předtím čtyřikrát zfilmován, zde však tvoří vlastní událost pouze jakýsi dodatek k hlavní zápletce. Snobští aristokraté a neúspěšní kariéristé spolu s nabubřelými aristokraty rozhodnou o 600 mužích, kteří jsou tisíce kilometrů od domova. Filmem proniká otevřeně protiválečný a satirický nádech, což graduje zejména, když se neschopní generálové mezi množstvím mrtvých těl přou o to, čí je to vina. Působivě jsou též zobrazeny vlastnosti jako fanatismus, odhodlání a slepá podřízenost, které způsobily smrt stovek vojáků. Snímek se může také pyšnit skvělým hereckým obsazením, jemuž dominují Trevor Howard, John Gielgud a Vanessa Redgrave. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Britská záležitost každým coulem. Navíc s notnou dávkou sebekritiky i ironie o tom jak to všeobecně chodilo v britské armádě a jejím nejvyšším velení v devatenáctém století. Bohužel, podobné neshody, rivalita velitelů i stupidita se objevila i za druhé světové války... Vždy však na to doplatili muži v poli. Vysoce hodnotím animované předěly v příběhu, včetně úvodních titulků. Jinak se jedná o velmi kvalitně zpracovaný historický velkofilm. Milovníci kavalérií si užijí své! Samozřejmě nelze opominout výkony Howarda, Hemmingse (ano je to ten ze Zvětšeniny) ad... Komu se snímek líbil, doporučuji shlédnout i Lehkou jízdu. Ta je také o lehké jízdní avšak již za I. světové války. * * * * ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Kritická a historicky mnohem věrnější verze událostí a vylíčení aristokratického blbství oproti nesmyslu s Errolem Flynnem. Ti, kdo očekávají dobrodružství a hrdiny bez bázně a hany budou trpce zklamáni, což je asi důvod nízkého hodnocení. Skvělé výkony, nadhled a otevřená kritika britské tradice proti holé skutečnosti. ()

Reklama

Mylouch 

všechny recenze uživatele

"Smutný den, až armádě budou velet muži, co vědí až moc dobře, co dělají." Nikoliv tak docela válečný film, ale spíše sonda do společenských vazeb dobové Británie na příkladu vojenského prostředí, tedy nám tolik blízká švejkovská paralela. To vše s tradicí dávkovaného, odlehčujícího ostrovního humoru (včetně animovaných pasáží - Zeman, M.Pythons), mnohostranně pestrou kompozicí, poetikou, neokázalým herectvím řady vedlejších rolí. V celkovém vyznění přesná střelba na dysfunkce rituálního řízení a strnule konzervativní společenské stratifikace, aktuálně pak dokonalý popis současného světa s všeprostupující nekompetencí a nezodpovědností (bankovní sektor, vnitřní i zahraniční politika) a idealismem na druhé straně. To vše shlédnuto v době aktuálního dění v okolí Sevastopolu a západního angažmá v islámském světě. Déja vu 1853-56. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejkritičtějších anglických režisérů Tony Richardson se ve svém snímku zabývá katastrofálními důsledky neschopnosti a chybných kroků vojenského velení. Film se v sobě snaží zachytit a zcela otevřeně ukazuje reálné události které již za zmíněné Krymské války vedly k tragickému zániku celé jedné brigády britské lehké kavalérie. Vedle hlavního herce Trewora Howarda, jsem si také všiml že zde vystupovali i obě hlavní hvězdy Antonioniho Zvětšeniny , Vanessa Redgrave a David Hemmings. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,RIEŠENÍM VOJNY JE IBA DOBRE BOJOVAŤ. A KEĎ SA BOJUJE, JE NAJLEPŠIE BOJOVAŤ NA SMRŤ." __ Aj napriek hodnoteniu 59% , je tu mnoho komentárov, ktoré tento film oceňujú 4* hviezdičkami. Daní užívatelia tak podľa všetkého dostali to, čo aj čakali a možno film videli v pôvodnom znení alebo s iným dabingom než je na MGM. Nedá mi nedodať, ako si cením túto TV stanicu, hlavne jej snahu vysielať mnoho starších zabudnutých filmov, ktoré by sme inak vďaka súčasným trendom našich TV staníc zrejme nikdy nemohli vidieť, no keď už sa robí dabing k nejakému filmu, nemôže byť aspoň solídny, keď už nie na profesionálnej úrovni. Predabovanie celého hereckého ambasáblu dohromady možno 10 ľudmi je vo výsledku ešte zúfalejším a strašnejším počinom než je tunajší finálny jazdecký útok. Späť však k filmu. Ten má slušné herecké obsadenie, dobrého režiséra a za zlú nemožno označiť ako výpravu, tak aj vizuálnu stránku (oceňujem najmä karikatúrne vstupy do deja, ktoré by takmer vydali na samostatný animovaný film), predsa mu však dávam skôr nelichotivé hodnotenie a príliš na tom meniť nemôžem. Zo začiatku sa aspoň z môjho pohľadu jedná o priam nehoráznu nudu a vlastne nič dôležité pre ďalšie napredovanie sa tam nedeje. Tešil som sa aspoň na druhú polovicu, ktoré už obsahuje vojnové ťaženie na Krym, no ani tu to nie je žiadna sláva. Richardson tu postup vojsk sníma často z veľkých celkov čím vie snímke dodať až monumentálne rozmery, samotnú akciu však príliš točiť nevie a výsledok zodpovedá skôr chaotickému estrádnemu mávaniu šabličkami. Čo je však dôležitejšie, nevidím nejaký zmysel celého tohto počinu. Príčiny samotného konfliktu tu príliš objasnené nie sú a vyžaduje sa tu pomerne značná divácka znalosť (britskej) histórie. Povedal by som, že viac než o dokumentáciu predkladaných udalostí, tu išlo skôr o kritiku pomerov v armáde, ktoré sú v určitom zmysle stále nemenné. Možno, ak by som film videl v pôvodnom znení ocenil by som aspoň herecké výkony, i keď ktovie, takto nie je naozaj čomu tlieskať. (75. hodnotenie, 10. komentár k filmu) ()

Galerie (9)

Zajímavosti (4)

  • První film, ve kterém se objevili Natasha Richardson a John Hallam. (ČSFD)
  • Tony Richardson byl notoricky obtěžujícím režisérem. V jedné scéně chtěl, aby gardisté v bitvě na řece Almě nosili modré haleny, o kterých si myslel, že budou vypadat lépe na plátně než ty autentické šarlatově červené. Ustoupil až ve chvíli, kdy mu vojenský a historický poradce Boris Mollo pohrozil, že od projektu odstoupí. (AIMÉE)
  • Pro zachování autenticity muži nepoužívali ve filmu žádný makeup a ženy jen ten, který byl v 19. století běžný. (ČSFD)

Reklama

Reklama