Útok lehké kavalerie

The Charge of the Light Brigade

Drama / Válečný

Velká Británie, 1968, 139 min

Kritická a historicky mnohem věrnější verze událostí a vylíčení aristokratického blbství oproti nesmyslu s Errolem Flynnem. Ti, kdo očekávají dobrodružství a hrdiny bez bázně a hany budou trpce zklamáni, což je asi důvod nízkého hodnocení. Skvělé výkony, nadhled a otevřená kritika britské tradice proti holé skutečnosti.(2.7.2011)

Najneslávnejší jazdecký útok v histórii v pôsobivo výpravnom a zároveň otvorene zosmiešňujúcom a v podstate protivojnovom filme (oproti staršej, dobrodružnejšej a naivnejšej verzii s E. Flynnom). Obludnú nádheru tohto útoku dokonale vystihol svojím nesmrteľným výrokom (a tak mu vystavil vhodný epitaf) francúzsky generál Bosquet, ktorý tento útok sledoval z blízkych pahorkov: "C’est magnifique, mais ce n’est pas la guerre: c'est de la folie." (Je to nádherné, ale nie je to vojna: je to bláznovstvo.) Zo 673 mužov účastniacich sa tohto útoku bolo 278 zabitých alebo zranených, pobitá alebo ťažko zranená zostala na bojisku ležať aj polovica britských koní.(16.8.2011)

• Sympy

Na film sem se těšil,měl úžasný tedy pro mne potencionál.11.husarský pluk,už začátek s výcvikem nových rekrutů mě těšil a napovídal že to bude fakt něco. Avšak nakonec se z toho vyvinul epos o stupiditě a nafoukanosti důstojníků a pohlavárů,což mě mrzí. Za zmínku stojí závěrečný útok kavalerie,za to ty dvě hvězdy!!(20.1.2016)

Při sledování tohoto filmu se mi ihned vybavilo staré vojenské pořekadlo: " Tam, kde končí lidská debilita, začíná vojenská genialita". Když se k tomu přidá senilita, snobství a blbství, jsou důsledky často katastrofální....historie válek je, bohužel, plná takovýchto "velkých válečníků". A to i na straně vítězů. Řemeslně velice dobře udělaný film, bojové scény mají dynamiku a spád, působí velkolepě a realisticky. Nezklamala celá garnitura herců, film je tématicky tak trochu Hlava 22. Někdy nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet nad lidskou blbostí.(8.12.2011)

Epizoda z Krymske valky, kdy se brigada britske jizdy nechala bez mrknuti oka pobit v nesmyslnem utoku, narizenem idiotskymi veliteli. Velmi kousave a kriticke vuci viktorianske Britanii, podporeno vybornymi vykony vsech zucastnenych. Pokud ale chcete videt oddychove dobrodruzstvi, sahnete radeji po verzi z roku 1936.(22.4.2003)

• - První film, ve kterém se objevili Natasha Richardson a John Hallam.

• - Film byl nadabován česky, režii měla Olga Walló. Ta vzpomíná na příkaz vystřihnout všechny krvavé scény, čímž se film zkrátil na 47 minut. Ve finále emigroval přestavitel hlavní role Jan Tříska, takže film nebyl odvysílán. (sator)

• - Tony Richardson byl notoricky obtěžujícím režisérem. V jedné scéně chtěl, aby gardisté v bitvě na řece Almě nosili modré haleny, o kterých si myslel, že budou vypadat lépe na plátně než ty autentické šarlatově červené. Ustoupil až ve chvíli, kdy mu vojenský a historický poradce Boris Mollo pohrozil, že od projektu odstoupí. (AIMÉE)