Ohnivá bouře

Firestorm

Ohňová búrka

Thriller / Akční

USA, 1998, 89 min

OHNIVÁ BOUŘE se nebere zas tak smrtelně vážně a to je fajn. Pominu-li speciální efekty a dynamické akční sekvence, tak potěší řada dalších maličkostí (mj. píseň "Cat People (Putting Out the Fire)" zpívá David Bowie). Herecké obsazení je dobré a zejména záporák William Forsythe je perfektní. Prostě tohle se mi líbilo víc než Brosnanova EXPLOZE.(23.2.2007)

• Acrobat

Ticho sedel v kúte a ani sa neodvážil položiť otázku: "Čo dýchali a ako." Ono nevadí, Semler to písal na stehne, a všetok ten huriavk a ohňová lavína, s horiacim ksichtom v lodi je miš-maš zvetraných tupostí a nudy. Katastrofou je scenárový podpaľač, ktorý kopíruje spôsob prerozprávania. Všetko náhodne... Nie je dôvod sa rozčuľovať, a przniť, pretože z toho ohňa dobrej zábavy vzídu aj dve malé vtáčiky... A o tom to je, aby všetci boli šťastní. Tak americky. (videné 10.10.2015, JOJarchív)(10.10.2015)

Na potřetí to vyšlo a Dean Semler natočil poprvé dívatelný akční film. Má solidní tempo, neokoukané herce a William Forsythe své odporně nesympatické záporáky uměl. Dokonce jsem jednu dobu uvažoval o ještě vyšším hodnocení, ale mírný nadprůměr to vystihuje víc. Podobných akčních filmů se totiž vyrojilo koncem devadesátých let hodně a bylo těžké je od sebe rozeznat. Tenhle pár originálních scén měl a nenudil. Po tomhle akčním opusu se však Semler s režijní prací definitivně rozloučil a to paradoxně ve chvíli, kdy začal točit schopně. 60%(17.12.2011)

Až absurdně nerealistický a nelogický, ale zábavný béčkový akčňák s mimořádně tupým ex-fotbalistou Howie Longem a záplavou digitálních plamenů v hlavních rolích. Stálo by zato, podrobně rozebrat, čím vším se tvůrci OHNIVÉ BOUŘE inspirovali, ale spokojím se konstatováním, že námětem i několika konkrétními scénami (horská chata, skok do propasti) film kopíruje CLIFFHANGERA a ve finále se dopustí té nejdrzejší filmové vykrádačky od dob TURKISH STAR WARS, když se hasič v podání Scotta Glena postará o stejný dějový zvrat jako hasič, kterého hrál v Howardově OHNI. Na první pohled křehká ale v boji zdatná (a celkově stejně nevýrazná) ornitoložka Suzy Amis připomene strážkyni parku Samanthy Mathis asistující Christianu Slaterovi v OPERACI ZLOMENÝ ŠÍP (kde Long herecky debutoval jako Travoltův poskok) a záludný chladnokrevný hajzl William Forsythe a tichý znásilňovač Barry Pepper připomenou Cyruse Viruse a mix Johnnyho 23 a Grahama Greena z CON AIR. Pěkné, do běla rozpálené finále, ve kterém explodují stromy. Jak by řekli taťka s mamkou z Cravenových LIDÍ POD SCHODY - ať se smažej v pekle!(31.8.2005)

• MickeyStuma

V 90. letech vzniklo nemálo snímků o útěku vězňů při převozu. Vzpomeňme např. skvělý 'Con Air'. Tentokrát jsou vězni převáženi autobusem přes les, kde vznikne ohromný požár. No, a jeden nebezpečný psychopatický zločinec toho využije. Vezme kamarády a jdou na věc. A divák sleduje, jak si počínají. Námět slibuje podívanou plnou ohnivého pekla, hasičů v akci a trestanců na útěku. Ale výsledek je takový rozpačitý. Místy je příběh uměle natahovaný a značně se stahující k nudě. A to byl začátek snímku slibný. O dramatické části nouze není a snaží se upoutat pozornost, ale skřípe to. Hodně to skřípe a snímek se každou minutou stává nezajímavým. Záběry na mohutný lesní požár jsou jak ze zpravodajství a vypadají jako skutečně autentické. Oheň v blízkosti herců už působí uměle a nevěrohodně. Už pocit jaký tam musí být žár a nedýchatelno, nám shazuje veškerou reálnost. A scéna v 75 minutě je skutečně ohnivé peklo. Škoda jen nepovedených speciálních efektů. Závěr snímku je tedy dech beroucí, ale na celý film je to opravdu poněkud málo.(18.1.2014)