Sedmnáctiletý mladík s nezvyklou přezdívkou Igby sice pochází ze zámožné rodiny, ale kromě peněz má problémy se vším, na co se podívá. Zatímco jeho o tři roky starší bratr Oliver exceluje na univerzitě a míří k politickým výšinám, Igbyho vyhodili prakticky ze všech středních škol na východním pobřeží Spojených států. Matka o něm nepronese jediné vlídné slovo. Otec je schizofrenik a jakýsi mužský vzor má Igby jen v zazobaném a slizkém kmotrovi D.H. Banesovi. A tak se mladík nakonec rozhodne před vším utéct do bohémského prostředí New Yorku. Jenže uniknout před sebou samotným není tak jednoduché... Cynická americká komedie debutujícího scenáristy a režiséra Burra Steerse (jako herec se objevil mj. ve filmech Quentina Tarantina Gauneři a Pulp Fiction - historky z podsvětí) si vysloužila sympatie diváků i kritiků. S černým humorem líčí potíže dospívání, se kterými se potýká navenek obyčejný mladý muž. Ve filmu, srovnávaném s klasickým dílem Mikea Nicholse Absolvent, uvidíte řadu vynikajících herců: Kierana Culkina, Claire Danesovou, Jeffa Goldbluma, Ryana Phillippeho, Billa Pullmana a také Susan Sarandonovou, oceněnou Oscarem za film Mrtvý muž přichází. (oficiální text distributora)

Eldrick

Těšil sem se na něco syrově podaného... ale dočkal sem se nudné - leč dobře zahrané - černé komedie, u které sem se nesmál... Škoda že se námětu nechytil nějaký depkoidní režisér, který by na mě zanechal aspoň nějaké následky... takhle si na Igbyho za týden nevzomenu... ()

Carlossss

Igby a jeho cesta dolů. Je to životní průserář, ale s problémy se vyrovnává po svém, což ho staví do úlohy, kdy před něčím věčně utíká. Před školou, před rodinou, před psychickými problémy... ale jeho útěky jsou nápadité a v některých případech i humorné. Kieran Culkin zvládl svou roli skvěle. Lepší Igby prostě nemůže být:) Ale i ostatní herci hrají skvěle... Ryan Phillippe jako slizký bratr. Jeff Goldblum jako despoticky milující strýc. Susan Sarandon jako až moc obětavá matka... a nakonec Bill Pullman coby pološílený skorootec:) Igby je zajímavý film, který vás určitě nudit nebude. ()

MartinNDL

Marná snaha. Když se Vám chce rebelovat, poslat všechny do prdele a žít úplně někde jinde, tak ta děvka s Váma nakonec stejně nepůjde. Brácha je na hovno, holka nechce píchat a kámoška smaží. Hmm, docela na sračky. Notabene když fotrovi hrabe a matce čouhá parté z kapsy. Co pak? Většina lidí by se podřídila a nechala se buzerovat systémem a institucema. Igby ne, to je frajer, ten se popere s osudem!!! Naprosto nepochopitelně přehlížený film Igby Goes Down mě doslova šokoval v tom nejpozitivnějším slova smyslu. Popravdě jsem se na něj díval jenom kvůli zrovna tak přehlíženému Ryanu Phillippovi, který je opět dokonalej. Ovšem hlavní roli má brácha toho usmrkance Kevina, Kieran Culkin. S tímhle jménem bych mu roli v životě nesvěřil, ale režisér Burr Steer asi věděl, co dělá. Culkin hraje totiž skvěle. Filmeček se nestává ani v nejtěžších momentech patosem a trapným, udržuje si tempo, je zábavný a vůbec takový "cool". ()

Morloth

Filmy s teenagery a pro teenagery to mají těžké. Dost často jsou točeny s cílem zaujmout právě tuto vrstvu publika, proto se zbytku nemusí líbit. Naštěstí to není případ Igbyho. Snímek Igby Goes Down má začátkem našlápnuto k velkému trháku, ovšem v polovině filmu se něco zlomí a kvalita se trochu vytrácí. Dostáváme se na hranici, někdy až za hranici klišé. Přesto musím říct, že mne tento snímek oslovil a líbil se mi. Je tak trochu jako puzzle, protože způsob, jakým je vyprávěn je natolik rozsekaný, že je třeba jej postupně dávat dohromady. Přitom se jedná o poměrně prostý příběh o mladém rebelantovi a jeho vypořádáním se s realitou. Výkon Kierana Culkina je obdivuhodný a přesně se pro roli hodil, i když jeho obličej působí poněkud dětsky. Milým překvapením pro mne byl Bill Pullman, který se svou sice minimální, zato však osobitou, příromností na plátně vryl do paměti a také Jeff Goldblum, kterého mám jako herce dosti rád. ()

Marqta

Lehce kontroverzní a silně chaotický počin. Což už samo o sobě vystihuje i postavu Igbyho. Chvíli jste někde a v dalším momentu někde jinde. Věci se dějí a vy to sledujete, nezastavujete se ani nezpomalujete. A pak hop jste zase někde jinde. Všude je zmatek, ale v těch důležitých věcech je celkem jasno- alespoň na chvíli. Nevadilo by mi trošku více jasnosti a nějakého osvícení / zasvěcení do tohoto snímku. Nevím, jestli je účelem aby byl člověk po jeho shlédnutí naprosto zmatený a okusil tedy ono "hledání podstaty všeho", kterým se Igby tak nějak prokousával. Pokud to ale účel nebyl, tak mi asi uniklo něco důležitého, nebo jsem ve své naivitě neobjevila skrytý hlubší význam. Jen trochu více kontextu, trochu více náhledu do duše jednotlivých postav a trochu méně chaosu a tenhle film by rázem byl pro mě mnohem hodnotnějším. Rozhodně nelituji, že jsem se na to podívala, to vůbec ne, jen jsem asi čekala trochu víc. Kierab Culkin naopak předčil mé očekávání a to tak, že byl pro tu roli vážně dokonalý. Stejně tak i ostatní herci a v neposlední řadě hudba. ----" You see it, Igby? I feel this great, great pressure coming down on me. It's constantly coming down on me. It's crushing me."---- ()

DruidKarel

963. hodnocený film: výbornej film o dvou zvrhlých synáčcích, kdy jeden k smrti nenávidí svou matku a druhý to na ni jen hraje, že ji má rád. V prvním případě mluvíme o Kieranu Culkinovi, tedy malém Igbym, který se jen tak pofaluje, vyhazují jej z každé školy a má touhu být se staršíma holkama. V druhém případě tu máme Ryana Phillippeho, alias Olieho, který zase naoko řeší problémy za svého bratra, ale jinak je to hajzl největší. Všude se to točí jenom kolem peněz a podle tohoto snímku, se také jimi dá všechno vyřešit. Do jisté míry je to pravda, ale city si za ně nekoupíš. 5* si tenhle snímek zaslouží, protože ukazuje spoustu skvělých dialogů, 2 krásné ženy, kdy jedna touží být milována a druhá miluje za peníze. Dále je zde pak i krásně ukázáno, jak člověkem dokážou hnout výčitky, to když Igbymu umírá matka a on si pak po její smrti uvědomí, o co přišel. Otec se zbláznil, jeho milovanou dívku mu přebere starší brácha a k tomu všemu smrt matky. Že toho bylo málo? A co takhle, když matka své dva syny požádá, aby ji podali smrtící dávku jedu? Ten moc nezabírá a tak jí dají pro jistotu igelitový pytlík. 5* a nikdo mi to nevymluví. 5* ()

vykur!

I think if Gandhi had to spend a prolonged amount of time with you, he'd end up beating the shit out of you, too. ()

Wormboy

Nie zle,avsak z mojho pohladu nicim vynimocne rozpravanie o chalanovi, ktory sa nevie najst, az napokon na nieco predsa len pride, ale uz je neskoro, takmer,blablabla. Proste lepsi priemer a to hlavne vdaka vydarenmu castingu. ()

danecek24

60. Zlatý Glóbus za rok 2002 - nominace (2) - Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Kieran Culkin, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Susan Sarandon ()

J0hny5

Nic moc, čekal jsem víc. Ani se to nepřibližuje vyššímu hodnocení, spíš jsem přemýšlel o jeden stupeň níž. Igby se chová jako rozmazlený, cynický spratek, který si ničeho nedokáže vážit. Vyrázně se to mohlo líbit lidem, kteří jsou na tom asi tak stejně. Já viděl ve filmu několik postav, které by si zasloužili více důkladně zdokumentovat jejich život a určitě by to bylo i zajímavější. Pak mi to přišlo občas i nesmyslný, hlavně ten závěr s matkou. slabší 3, 55%. ()

sulimo

Mám ráda filmy o onom malém lidském vzdoru, který má podobu jednoho rádoby dospělého člověka, který nesnáší (docela pochopitelně) všechny a vše, kdo a co se mu objevilo v jeho nalinkovaném životě plném (anti)vzorů a zároveň nemá potuchy, co sám vlastně chce. Tohle je přesně ona "vzdorařská" záležitost, která je lehce napsaná, na nic si nehraje a ten, kdo v ní hraje, to hraje famózně, že chvíli budete postrádat dolní čelist. Už jen pro tuhle velkou roli tehdy ještě malého člověka a velkého herce Kierana Culkina, je mi teď líto, že nehraje v keždém druhém filmu, že ho kdysi neobsadili místo jeho staršího bratra do filmů o tom slavném osamělém chlapci, a že se jedná o asi ještě pěkně dlouho, ne-li navždy, o onu malou hvězdu, která by si zasloužila být tou největší a nejjasnější v zatuchlých vodách Hollywoodu. Film je to opravdu skvělý, chytrý a hlavně první půlku neuvěřitelně zábavný. Škoda jen, že v té druhé půlce to trochu ztrácí tempo a jakoby neví, co si se sebou počít, ovšem je to právě ta druhá půlka, u které si uvědomíte, na jak skvělého herce se díváte, neboť díky němu si snímek, i přes dějovou stagnaci, dokáže udržet nadprůměrnou kvalitu a hlavně - vaši pozornost. Jen víc takových filmů a zejména pak - jen víc Kierana Culkina. ()

Juto

Aký krásny, zvláštny, smutný, vtipný príbeh dospievania a k tomu vynikajúce obsadenie. Výkony v celom rozsahu sú úžasné. 6/10 ()

Jim_Beam

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film na mě působí nehorázně uměle... Všechny postavy jsou až moc "přesný" - neživoucí, snad kromě hlavního hrdiny, kterej je slušnej, ale přesto, nepochopenejch lidí tu už bylo spousty a jeho nepochopenost mi příjde podávána taktéž značně schématicky... Konec se nese ve znamení jistého smíření, což by mohlo působit celkem dobře, ale vzhledem ke všemu předchozímu mi to nesedí... ()

Radiq

Hle, už je to 17 let od doby, co jsem to viděl poprvé a to jsem tomu napálil plnejch 5 hvězd a okomentoval jsem to stručným "Bez kompromisů". Teď při druhém shlédnutí už s kompromisama, ale pořád je to skvělej film. Komedie? No jo, ale NE taková ta, kdy se chlámete na celé kolo. Koukáte na to a jenom se bavíte tím cynismem a černým humorem a závidíte mu, jak si užíval s babama a na všechno kašlal... kromě těch přesdržek bych si to prostě přál prožít v alternativní verzi svého života (což se třeba děje a já se to stejně nedozvím, takže si to vlastně ani nepřeju... a navíc alternativní vesmíry neexistují). Kieran Culkin by tady všechny ostatní herce klidně roznesl na kopytech (a asi už vím, proč ho vybrali do role jakoby dospělé verze Igbyho v seriálu Boj o moc), kdyby to ale všechno taky nebyla parádně vybraná herecká skvadra... a tím myslím opravdu všichni. A že režisér vybral do Igbyho mladší verze Kieranova bratra Roryho Culkina, to byl mistrný nápad, protože ta podoba je velká. A děj? Na to se musíte kouknout sami a buď vás to chytne jako mě nebo ne. Snad nejlepší je ta scéna, když Jeff Goldblum čeká na Amandu Peet v kavárně a beze slova předvede naprosto stylovej rozchod/odchod. Přesto ale o jednu hvězdičku snižuju, a to hlavně proto, že na světě existují filmy, které si tu pětku zaslouží víc. ()

Jazzzz

Já si nemůžu pomoci, ale tento film je celkem o ničem. Herecké výkony možná, sem tam nějaký náznak humoru, ale spíše nuda. Po dlouhé době jsem si řekl, že se podívám na nějaký film s titulkama na dvojce, ale citím hluboké zklamání, že jsem se raději nevěnoval spánku, protože ten by mě asi obohatil víc. ()

rudeboy

Ak ste nikdy neprežili pocit odcudzenia voči spoločnosti, systému či vlastnej rodine, neprecítite ani túto doslova až existencionálnu dramedy, vypovedajúcu o nude, samote a búraniu stereotypov. Pre mňa disponuje film silnou výpovednou hodnotou o našej generácii, ktorá prežila svoju mladosť na prelome tisícročí. Úprimné emócie, trochu zhnusenia,trochu do riti s konvenciami, trochu "on the road", trochu nič nerobenia a dajte mi všetci pokoj a trochu túžby nájsť niekoho, kto Vám pomôže prežiť tento život. ()

Pavlínka9

Přesně moje krevní skupina.Film, který prostě můžu vidět několikrát, ale přesto se mi neomrzí.Kierana považuji za nejlepšího herce z celého klanu Culkinů a tento snímek a tato role mu byla šitá přesně na míru.Pesimistický film, který je plný lidí, kteří mají problémy, které dávají určitým způsobem najevo a kdyby náhodou ne (bratr Igbyho), tak si divák stejně všimne, že je to jen přetvářka a uvnitř se člověk také bouří. Nemůžu si pomoci, ale Phillippe tu sehrál hodně podobnou roli, kteoru ztvárnil ve snímku Velmi nebezpečné známosti. Culkin je zde výborný. Celé obsazení snímku je skvělé :) Susan Sarandon, která je jedna z nejúžasnějších hereček své generace, další perly jako Billy Pullman, který se zde sice skoro jen mihne,ale rozhodně ho nepřehlédnete a celkové ladění snímku, kde hlavní hrdina utíká před tím, čeho se nejvíce bojí - dopadnout jako svůj "otec". Bojí se, že také dosáhne fáze, že bude bojovat se svými vnitřními démony a proto se proti nim snaží obrnit... ()

lennyd

Igby (Kieran Culkin) by byl vcelku obyčejný sedmnáctiletý mladík, ovšem kdyby jeho matka (Susan Sarandon) nebyla despotická mrcha, jeho otec (Bill Pullman) schizofrenik a jeho starší bratr (Ryan Phillippe) nenáviděný (a matkou milovaný) šprt. A tak jednoho dne Igbyho pohár trpělivosti přeteče, a uteče před všemi příkazy a zákazy do velkého New Yorku. Ale i zde jej dostihne jeho bratr, a hlavně zpráva, že matka umírá ... Přiznávám, že jsem dle nadšených hodnocení tady okolo čekal o dost víc. Určitě to není špatný film - hlavně výborný začátek a snad ještě lepší (černohumorný) konec, ale uprostřed filmu jsem se tak trochu kousal nudou. Herecké obsazení je ale naprosto skvělé - ať už Kieran Culkin, naprosto úžasná Susan Sarandon, krásná Claire Danes, Jeff Golblum, Amanda Peet, a další - co víc si může divák přát? Snad jen trochu zábavnější prostřední třetinu filmu.. ()