Mladá žena se vdá za okouzlujícího prince. Místo rodinné idylky ji ale čeká boj o holý život, protože ji chtějí obětovat děsivému drakovi. (Netflix)

koty2201

Vo všeobecnosti chýbajú v éteri nejaké poriadne fantasy filmy vo veľkom merítku ako napríklad LOTR. Ale občas sa nejaké to dobré fantasy nájde, aj keď menšie. Hlavne medzi seriálmi. Damsel je opäť taká tá televízna netflixovica, len s trochu väčším rozpočtom. V základe je to jedno veľké klišé, čo sa týka tých fantazijných reálii, ale jadro deja je predsa len originálnejšie poňaté. Pretože záchrana princeznej od hrozivého draka, otočená naruby, nie je tak bežná a spomeniem si len na prvého Shreka, ktorý pravidelne parodoval klasické detské rozprávky. A aj napriek tomu, že to tvorcovia využili len na pol plynu, tak aspoň sa pokúsili o niečo menej tradičné. Pardon, že budem trochu spoilerovať. Ale boli ste varovaní. Princezná Elodie (Millie Bobby Brown) je nútená si vziať princa Henryho (Nick Robinson) z bohatého kráľovstva, ktoré sa nachádza pomerne ďaleko od toho ich. Pretože u nich doma je veľká bieda a neprežili by ďalšiu zimu. Jej macoche, Lady Bayfordovej (Angela Bassett), sa niečo na tejto kráľovskej rodine nezdá a prosí Elodie, aby si to rozmyslela. Ona si však Henryho vezme a musí sa zúčastniť obradu, kde ju Henry, kvôli matke, kráľovnej Isabelle (Robin Wright), hodí do dračej jaskyne ako obetu. Potom Elodie bojuje o prežitie, popri ktorom zahynie aj jej otec (Ray Winstone), lebo si až neskoro uvedomí tú strašnú vec, ktorú urobil. A keď sa jej podarí utiecť, tak zistí, že je v ohrození jej mladšia sestra Floria (Brooke Carter). Ale máme tu klasický happyend, pretože princezná odhalí tajomstvá tohto desivého rituálu a pomstí sa. Čo musím dodať k scenáru je to, že zatiaľ čo začiatok a koniec filmu sú vďaka zvratom niečo nové, tak prostredná pasáž filmu sa trochu drolí a nie je veľmi kreatívna. Postavy a ich charakterové črty nie sú napísané ktovieako objavne a skôr ide o také štandardné klišé charaktery. Ani herecký koncert tu nie je nijaký výnimočný. Jediné, čo aspoň trochu zaujme je predstaviteľka kráľovnej Isabelle, Robin Wright, pretože kruté postavy ponúkajú väčší priestor na nejaké to herectvo. Angela Bassett sa tiež snaží trochu viac ako zvyšok obsadenia a nie je zlá, aj keď mnoho priestoru jej scenár nedáva. Preto tu najviac žiari Millie Bobby Brown a aj keď ju nemusím ako osobnosť v civile, herecky je dosť dobrá a má talent. To jej uprieť nemôžem a jej stvárnenie drsnej princeznej, ktorá bojuje o prežitie sa jej vydarilo na jednotku.  Po technickej stránke musím v prvom rade vypichnúť hudbu a pochváliť pána Davida Fleminga. Ako skladateľa ho po mene nepoznám, ale hudba je niečo, čo je v tomto filme asi najväčší highlight. Tá vie podtrhnúť atmosféru v scénach asi najlepšie. Zvyšok technického stavu už nie je ktoviečo, lebo cítiť nižší rozpočet. CGI čo sa týka draka a aj prostredia tohto fantasy sveta je dosť umelé, bohužiaľ. Akčné scény svojou choreografiou tiež až tak nevynikajú, ale je to ešte ako tak okej. Zasadenie deja je pekné, ale ako som už hovoril, šetrilo sa na ňom a žiadne veľkolepé scenérie nás nečakajú. Kostýmy a masky tiež nejak nevytŕčajú z davu, ale nemôžem sa sťažovať. Kamera ako tak ujde, aj keď zase nejde o niečo dychberúce a vidíte v tom tú lacnejšiu televíznu produkciu. Takže ako taká jednohubka na jeden večer to celkom funguje a ako taká príjemná fantasy survival záležitosť, môže byť. Len opäť z toho cítiť klasický Netflix, kde na tie skutočne skvelé filmy natrafíte len veľmi zriedka a je to veľká škoda. () (méně) (více)

Solverino

Bobby docela hezká, i když už s těma přifouknutejma pyskama začíná vypadat trochu kurvoidně. Flix opět nezklamal, černoši nacpaní kam se dám, čekal jsem i černý elfy, ale na ty naštěstí nedošlo, tak to museli zachraňovat aspoň černý rytíři, asiatů opět kriticky málo. Dějově slátanina obecná, drak k smíchu, by se neodlepil od země, občas trochu levitoval... ach jo. Jinak celkem dobrý triky, ale nakonec spíše podprůměrné. ()

Valeria_D

Fajn pohádka pro dospělé :) Po dlouhé době docela hezká akční fantasy. Oproti pohádkově přeslazenému začátku je následný děj akční a až do konce udržel moji pozornost. I když by se mohlo zdát, že draci v pohádkách už jsou nuda, tady mi vůbec nevadil. Millie už vyrostla z hraní holčiček a tahle role jí dost sluší. Možná má našlápnuto na nějakou fajn akční hrdinku. ()

Cermicek

Je teda s překvapením, že cca do 80% filmu mě to i celkem bavilo. Na to, že to byla pohádka, to bylo příjemně temný a mělo to sympatickej kabátek a i celkem akceptovatelnej příběh. To co, však tvůrci předvedli v závěru, to se přecijen tak nevidí!!! Takhle doprznit film v samotným závěru jsem už dlouho nezažil!! Tohle hraničilo až s kretenismem! Druhá teorie je, že pán režisér diváka celou dobu vodil za nos, aby mu na konci vychlístal do xichtu! A nebo ten konec zpracoval někdo jinej, někdo úplně retardovanej..🤔 ()

Kimkong

Mě se to teda líbilo. Pořád nějaká akce. Pořád se něco dělo a ačkoli je to jen pohádka, tak i celkem napínavé. Jen ten drak se na konci nějak zmenšil. Prolézání jeskyní docela klaustrofobické. Nalézání předmětů, které zrovna přijdou vhod jako léčené, světlo a šplhací věci bylo do očí bijící, ale co už. Hudba mohla být lepší. ()

Fin_429

Na co sekala to dřevo? Proč ji ten drak nesežehl plamenem když mohl? Jaký význam tento snímek má? Jaký účel to má? Proč netflix netočí něco jiného než samoúčelný příběh, kteréhož jediný úděl je vydělat peníze? Film nebyl vždy jen médium. Především se jednalo o umění, za čímž si i stále stojím, že film je umění. Ovšem pokud do produkce budou putovat tak zbytečné film jako je Damsel, Rebel Moon nebo i Leo, ze škatulky zábavné médium se nikdy nedostaneme. ()

cernakus

Tak tohle se bohužel nepovedlo. Prvních 80 minut bylo kvalitní víno, aby to na posledních 30 minut zkazili jak nejlevnější krabičák. Vše co pracně budovali 3/4 filmu vzalo v poslední části za své a bylo to odfláklé generickým, nelogickým a veskrze americkým hovnem. Bohužel za to musím vzít 2 hvězdy a třetí beru za obligátní Buzflixáckou buzi-femi-negro propagandu. Přemýšlím jestli došla inspirace nebo prachy, ale nejspíše obojí. Škoda, ten potenciál tam byl obrovský. ()

cerdax2

Plusy - rozumna stopaz, neotrely namet a vcelku povedeny drak, ale zbytek je plny nesmyslu a scenaristicke lenosti a vykradani (treba "svetlusky" z Pitch Black). Jako kulisa k cisteni zeleniny ci hub to neurazi. :) Kladne body davam za to, ze se nedockate zadne LGBT pribuzne ci hrdiny neurciteho pohlavi. 50% ()

The_soloist

Z filmu je mi smutno, protože Netflix na to opět produkčně nemá.. Není to o hercích, není to o efektech, není to v hudbě a dokonce ani v efektech. Bohužel se opět potvrdilo, že pokud Netflix u sebe nemá silné tvůrce, nejedná se o anime nebo korejskou, norskou, německou nebo španělskou produkci... není možné vydat přelomové dílo. Opět se Netflix topí v průměrnosti, je to zhruba stejná nekvalita jako Enola Holmes nebo tucet dalších projektů. Bohužel v roce 2024 začínám poprvé cítit, že jim začíná ujíždět vlak. Už i Disney si uvědomilo, že neustálé woke prvky nelze donekonečna recyklovat a je nutné klást větší důraz na scénáře (Shogun). Damsel mohla být dámská verze Dragonheart, bohužel se tak nestalo a brzy zmizí do propadliště dějin. Millie Bobby Brown by se možná měla zamyslet nad svou Netflix smlouvou, protože brzy skončí Stranger Things a pod takovou produkcí nikdy nenatočí kvalitní film v červených číslech.. A přitom by se do takové role Lary Croft hodila více než kdokoliv jiný. škoda. ()

kacir

Rozprávka pre dnešné teenage publikum, hlavne teda pre to drsné, dievčenské. Netflix skratka nesklamal, bude pokračovať v tej svojej feministickej, multikultúrnej (negrica macocha? čo ti jebeee) propagande! Čudujem sa, že tam nebol žiadny buzerant alebo lezbická mudrujúca pizda (za to tá jedna hviezda), alebo niečo čo vlastne ani nevie čo je, ale má to najviac kecov. Dračica inak pekná. Len príbeh stojí za hovno, teda pre dospelých.. mladé dievčence budú mať mokro v gaťkách. Nám normálnym ľuďom, sa toto nebude páčiť. ()

Derseus

Po vizuální stránce super- kamera, efekt, kostýmy. Nevadí mi ani že většina filmu je vlastně hide and seek mezi drakem (dračicí) a princeznou. Možná je to jen můj pohled, ale hlavní problém filmu vnímám v tom, jakou roli má hrát Millie Bobby Brown (nar. 2004) - nezávislou, silnou feministku, na kterou se kdokoliv podívá a bude jí chtít následovat a poslouchat. Ve svých 19/ 20 letech na to zkrátka ještě viditelně nemá- charisma, tvář, ani herecké schopnosti. Emilia Clarke dokazala v mnoha scénách v Game of thrones , že to jde a stačilo jí i bezeslov stát,  se správnou hudbou v pozadí a nejednomu z přihlížejících vyskočila ,,husí kůži".  Millie má před sebou určitě slibnou budoucnost a zkušenosti (i z takto méně povedených) filmů jí posouvají. ()

ESNYR

Pokud jsem to pochopil správně - což asi ne - tak se ten princ, ženil asi tak 6x ročně ? Soudím podle těch asi 54 jmen co byly v jeskyni. No nic. Millie neumí hrát, todle poleno mi tam přišlo úplně zbytečně natlačené na sílu, kvůli jménu. Příběh je celý divný, půlka nedává smysl (ani když je to pohádka) a celý ten zádrhel je jak kdyby to vymyslelo dítě po přečtení Eragona. Něžná princezna seká dřevo, protože je v království asi jediná kdo umí obstarat oheň, král a královna klidně nechaj dcerku prvnímu hovadu i když tuší že to celé smrdí, království je plné hajzlů a šmejdů ..... Kdo tohle schválil ? Drsná drsňačka z drsňákovic si může podat ruku s Xenou, což docela jednoho zarazí když k tomu drsňáctví nevedou žádné náznaky - přechod z princezny v zabijáka je jako lusknout prstama (u Princezny nám alespoň ukázaly že má tréning ale tady prostě nic) Bonus je že to vypadá hezky, má to pohádkovou atmosféru a je do toho zapletený fantasy. Takže 2-3. Dám asi 3, přece jen se na to dívá líp než na spoustu jiných věcí. ()

Stifmeister

///   Pěkná a vizuálně atraktivní fantasy "pohádka", která sice neurazí, ale ani nenadchne. Trailer sice člověka nalákal na temnou až hororovou atmosféru, ale ta ve finálním filmu někam utekla. Příběh je velice jednoduchý s lehce odhadnutelnou pointou a koncem. Překvapivě výborné jsou vizuální efekty, které působí věrohodně a pozornost si zaslouží i herecký výkon mladé Millie Bobby Brown, kterou sice osobně moc nemusím, ale v tomto filmu mě potěšila. Pokud přemýšlíte, co si večer pustit k vínu při odpočinku u televize, tento film není špatnou volbou. Jen nečekejte, že se k němu budete každý rok vracet jako k jiným, kvalitnějším fantasy filmům minulé doby. |5/10| ()

mata77

Tento dobrodružný príbeh by sa žánrovo dal celkom ľahko prirovnať ku Kliatbe bratov Grimmovcov z roku 2005, lenže to by bolo trefné asi len čo sa atmosféry a drsného spracovania týka. Pretože tomuto príbehu chýba to správne morálne poučenie a to sa mi nakoniec zdá aj ako hlavný kameň úrazu. Naozaj veľký dôraz sa kladie na snahu o vykonanie krvilačnej pomsty hlavných postáv a táto myšlienka mi rezonovala v hlave aj po skončení filmu. Herecké výkony niektorých zvučných mien boli skôr sklamaním a role dostali len na zvýšenie sledovanosti. Vo filme vlastne ani nedostali dostatočný priestor na lepšie vykreslenie svojich charakterov. MBB, ktorá stvárnila hlavnú postavu, mala vo filme niekoľko zaujímavých momentov, všetko to ale bola tá istá úroveň, ktorú už predviedla v Stranger Things a preto musím konštatovať, že táto mladá herečka sa zatiaľ vo svojom umení ďalej veľmi neposunula. ()

Kytarka

S manželem jsme to nazvali Skyrim Creed - prostředí herní, nechybí drak, mlha, masky a občas někdo krásný... Předvídatelná pohádka, avšak napsaná napínavě, zrak prostě neodtrhneš a dokoukáš. ()

AndrewNewman

Vizuálne zaujímavá a sympaticky obsadená fantasy jednohubka. Ten feministický odkaz je v tom nesmierne cítiť, avšak pokiaľ sa je na čo pozerať, tak ma to neotravuje. ()

johnsnow

Drsnejšia rozprávočka pre slečny. Hoci som si myslel že trailer vyzradzuje jeden dôležitý aspekt (a nemýlil som sa) tak napriek tomu dokáže film doniesť i dve celkom príjemné "zvraty".  Občas trošku drsnejšia smrť (černošský rytier alebo sprievodca) a relatívne nekompromisný záver na rozprávku. Len drak síce vyzeral CGI dobre ale ten dizajn bol taký divný a ešte sa mi nepáčil extra rýchli prerod s princeznej na drakobijcu a  krátky záverečný súboj. Na Netflix ale dosť dobrá podívaná. ()