Ten sportovní život

• slovenský

Ten športový život

Drama / Sportovní

Velká Británie, 1963, 134 min

Ponurý výrazně psychologický film, jehož stopáž a způsob narace hrozí, že se divák začne nudit. Atmosférou nepochybně patří k filmům Saturday Night and Sunday Morning, Taste of Honey a Loneliness of the Long Distance Runner, s nimiž i sdílí své paradigmatické místo v britské kinematografii. Ze všech čtyř mě tenhle od Lindsay Andersona bavil nejmíň, a to navzdory skvělému herectví Richarda Harrise (děti ho budou znát jako Albuse Brumbála - Dumbledore z prvních dvou dílů HP) , kterému zdatně sekunduje Rachel Roberts (zahrála si také v Saturday Night and Sunday Morning). Jak už to u mě bývá, oskarové nebo skorooskarové snímky nemusí nutně znamenat vítězství.(22.12.2008)

Film vypráví o horníkovi Frankovi Machinovi, který má ctižádost stát se profesionálním hráčem rugby. Ocenění : Oscar ´64 - nominace: hlavní herec ( R. Harris ), hlavní herečka ( R. Roberts ). .....BAFTA - britská herečka ( R. Roberts ). .....MFF Cannes - herec ( R. Harris ) Scénář : David Storey podle vlastního románu. Kamera : Denys N. Coop. Hudba : Roberto Gerhard(21.9.2011)

Oči ako odraz duše, osudovosť ciest života, keď si dvaja idú oproti a napriek tomu sú si viac a viac vzdialení. Zmiatol ma názov, dlho som odolával, pritom ide o absolútny herecký koncert. A nie v slova význame, ako sa rado a často používa, nijak pejoratívne ani "akademicky". Štyri a pol a potrebujem to vidieť znova. P.S.Dabing nebol vobec tak otrasný, ako píše istý pán mxo, podľa mňa bol výnimočne dobrý a nijak neškodiaci. P.P.S. Nikdy som si nemyslel, že Marlon Brando má alter ego. Richard Harris ním ale je. A to je myslené ako najväčší kompliment. Áno, oči ako odraz duše.(15.7.2010)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Herec HR - Richard Harris, Herečka HR - Rachel Roberts . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(7.4.2004)

Poznám Storeyho knižnú predlohu a film som videl, keď prišiel do našich kín. Po štyridsiatich rokoch mi naň ostali iba veľmi neurčité spomienky a zvedavosť bola namieste. Stvárnenie príbehu vrátane hereckých výkonov bolo vynikajúce. Frank Machin nedokázal pochopiť, že priebojnosť, hrubosť a agresivita, ktoré mu umožnili vzostup v rugbyovom mužstve mu vytvárajú neprekonateľné prekážky v nadväzovaní, udržiavaní a rozvíjaní vzťahov, osobitne s jeho domácou, ktorú sa pokúša svojím hrubým, majetníckym spôsobom získať. Potiaľ všetko dobré. U Richarda Harrisa mi trochu prekážal make-up a prejav napodobujúci Marlona Branda. To však nebolo nič oproti príšernému pôvodnému dabingu, ktorý bol zlý ešte aj technicky.(31.7.2010)

• - Film byl zařazen na 52. místě v žebříčku BFI Top 100 British films. (Terva)

• - Velká část scén byla natočena na rugbyovém stadionu Belle Vue v Halifaxu, který je domácí půdou týmu Wakefield WildcatsTrinity. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Storeye, který napsal k filmu také scénář. (Terva)