Reklama

Reklama

Ten sportovní život

  • Velká Británie This Sporting Life (více)
Trailer

Adaptácia rovnomenného románu Davida Storeya, predstaviteľa hnutia "mladých rozhnevaných mužov". Príbeh drsného baníka Franka zo severoanglického Yorkshiru, ktorý sa vďaka ragby stane športovou hviezdou. Hoci na štadióne slávi úspechy a okolie kvôli športovým výkonom toleruje jeho hrubosť, v ľúbostnom živote nenachádza naplnenie. Má síce pomer so svojou domácou, vdovou Hammondovou, tá však napriek milostnej afére odmieta akékoľvek city. Frankova impulzívnosť napokon vedie k ich tragickému rozchodu a Frankovi zostáva v živote jediná istota - svet ragby, v ktorom je rešpektovaný len natoľko, ako jeho posledný gól. Na MFF Cannes získal Richard Harris za stvárnenie rozporuplnej postavy Franka cenu za najlepší mužský herecký výkon. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

Tomco

všechny recenze uživatele

Mrzí ma, že po štvordňovej chate plnej alkoholu a krátkeho spánku som to "neustál" a v druhej polovici zaspal. Škoda, že STV nepúšťa takéto klenoty aspoň o hodinu skôr. Richard Harris bol výborný a zatienil aj prekvapujúco nasadený (nevydarený) dabing, na ktorý som nie pri filmovom klube na dvojke zvyknutý. Tentoraz teda bez hodnotenia. ()

Dionysos 

všechny recenze uživatele

Self-made man co se vlastní silou (nemetaforicky) vysvobodil ze zajetí důlních věží a továrních komínů, před řadovým dělnickým domkem parkuje svůj Jaguar Mk IX a život by mohl konečně znamenat pohodlí, zábavu a svobodu. V 60. letech, době posledního hurá britské dělnické třídy, vzniká film o horníkovi, který měl onen život těsně před sebou, mohl se stát potvrzením principu volnotržní meritokracie, ale poslední krůček neudělal. Nejen, že z ragbyového hřiště bylo stále vidět ony tovární komíny (metafora - hlavní hrdina se nedokázal začlenit do pozlátkového, pro rázného chlápka neupřímného, světa vyšších vrstev), ale hlavně: začlenění se do světa, ve kterém jste rešpektovaný len natoľko, ako vaš posledný gól, jak je výše trefně napsáno, nabízí jediné - povrchní/ účelovou/ zištnou/ atd. náklonnost od někoho, o koho nestojíte, zatímco hlavní postava stála v životě jen o osobu, která nakonec nestála o něho. Melodramatické tragické vyvrcholení nejen hlavního hrdiny, ale celé staré dobré english working class - chtěla v životě nejen pohodlí, ale i opravdovost (zde: vdova Margaret Hammondová), kterou nezískala. Proti tomu reálné dějiny: nezískala Margaret H., zato o necelou generaci později získala Margaret T. A Thatcherová za to dala nejen dělnické třídě nový update onoho falešného meritokratického snu, ale zato ztížila či snad zničila možnost získání vdovy Hammondové. /// P.S. Určitě se na film podívejte v originále, jen tak si vychutnáte skvělý yorkshirský dialekt, kde se mimo jiné čtou slova jako sunshine či mum s [ʊ] místo s [ə]! ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Všeobecné nadšení pro tenhle film mne nějak nezasáhlo. Já jsem viděl jednoho protivného chlapa plochécho jak citově tak zejména rozumově, jednu zapšklou vdovu a kolem nich bandu nepříjemných lidí. Po celou dlouhoou dobu nebylo komu přát něco hezkého, byl jsem odsouzený sledovat, jak to scénárista s režisérem konečně nějak dopletou přes všechny zbytečně protahované scény a předimenzované afekty do konce. Šel bych v hodncoení ještě níž, ale herci byli dobří. ()

anderson 

všechny recenze uživatele

OBNOVENÁ SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 30.6.2008 - Obvyklé "kydy" tunajších vyznavačov kultu pôvodného znenia možno STV v budúcnosti vyslyší, ale pri obnovenej premiére v kinoklube chvalabohu vytiahli a do novej kópie osadili pôvodný slovenský dabing, pravdepodobne z druhej polovice 60-tych rokov. V hlavných úlohách s hlasmi IVANA RAJNIAKA a VIERY STRNISKOVEJ. Nádherný a pre mňa neopakovateľný zážitok. (22.1.2010) ()

jhrasko 

všechny recenze uživatele

Oči ako odraz duše, osudovosť ciest života, keď si dvaja idú oproti a napriek tomu sú si viac a viac vzdialení. Zmiatol ma názov, dlho som odolával, pritom ide o absolútny herecký koncert. A nie v slova význame, ako sa rado a často používa, nijak pejoratívne ani "akademicky". Štyri a pol a potrebujem to vidieť znova. P.S.Dabing nebol vobec tak otrasný, ako píše istý pán mxo, podľa mňa bol výnimočne dobrý a nijak neškodiaci. P.P.S. Nikdy som si nemyslel, že Marlon Brando má alter ego. Richard Harris ním ale je. A to je myslené ako najväčší kompliment. Áno, oči ako odraz duše. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (9)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Storeye, který napsal k filmu také scénář. (Terva)
  • Film byl zařazen na 52. místě v žebříčku BFI Top 100 British films. (Terva)
  • V nočnom klube spieva mladá žena hit od Helen Shapiro: Walking back to Happiness. Ide o 21-ročnú Kim Leslie z Pudsey. Producent Karel Reisz chcel do role obsadiť dievča z Yorkshiru. Dal preto inzerát do miestnych novín. Behom niekoľkých hodín sa prihlásilo vyše 200 uchádzačiek, z ktorých boli vybraté štyri. Všetky sa predstavili na rugbyovom štadióne tímu Wakefield Trinity. Víťazkou sa stala Kim Leslie, ktorá mala medzi divákmi najsilnejší aplauz. (megajalec)

Reklama

Reklama