poster

Ten sportovní život

 • anglický

  This Sporting Life

 • slovenský

  Ten športový život

Drama / Sportovní

Velká Británie, 1963, 134 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • nascendi
  ****

  Poznám Storeyho knižnú predlohu a film som videl, keď prišiel do našich kín. Po štyridsiatich rokoch mi naň ostali iba veľmi neurčité spomienky a zvedavosť bola namieste. Stvárnenie príbehu vrátane hereckých výkonov bolo vynikajúce. Frank Machin nedokázal pochopiť, že priebojnosť, hrubosť a agresivita, ktoré mu umožnili vzostup v rugbyovom mužstve mu vytvárajú neprekonateľné prekážky v nadväzovaní, udržiavaní a rozvíjaní vzťahov, osobitne s jeho domácou, ktorú sa pokúša svojím hrubým, majetníckym spôsobom získať. Potiaľ všetko dobré. U Richarda Harrisa mi trochu prekážal make-up a prejav napodobujúci Marlona Branda. To však nebolo nič oproti príšernému pôvodnému dabingu, ktorý bol zlý ešte aj technicky.(31.7.2010)

 • Dionysos
  ****

  Self-made man co se vlastní silou (nemetaforicky) vysvobodil ze zajetí důlních věží a továrních komínů, před řadovým dělnickým domkem parkuje svůj Jaguar Mk IX a život by mohl konečně znamenat pohodlí, zábavu a svobodu. V 60. letech, době posledního hurá britské dělnické třídy, vzniká film o horníkovi, který měl onen život těsně před sebou, mohl se stát potvrzením principu volnotržní meritokracie, ale poslední krůček neudělal. Nejen, že z ragbyového hřiště bylo stále vidět ony tovární komíny (metafora - hlavní hrdina se nedokázal začlenit do pozlátkového, pro rázného chlápka neupřímného, světa vyšších vrstev), ale hlavně: začlenění se do světa, ve kterém jste rešpektovaný len natoľko, ako vaš posledný gól, jak je výše trefně napsáno, nabízí jediné - povrchní/ účelovou/ zištnou/ atd. náklonnost od někoho, o koho nestojíte, zatímco hlavní postava stála v životě jen o osobu, která nakonec nestála o něho. Melodramatické tragické vyvrcholení nejen hlavního hrdiny, ale celé staré dobré english working class - chtěla v životě nejen pohodlí, ale i opravdovost (zde: vdova Margaret Hammondová), kterou nezískala. Proti tomu reálné dějiny: nezískala Margaret H., zato o necelou generaci později získala Margaret T. A Thatcherová za to dala nejen dělnické třídě nový update onoho falešného meritokratického snu, ale zato ztížila či snad zničila možnost získání vdovy Hammondové. /// P.S. Určitě se na film podívejte v originále, jen tak si vychutnáte skvělý yorkshirský dialekt, kde se mimo jiné čtou slova jako sunshine či mum s [ʊ] místo s [ə]!(14.2.2015)

 • Anderton
  ****

  Ten športový život v minulosti bol o inom, ako dnes. Len tak si po tridsiatke uvedomíte, že ste dobrý v rugby, začnete sa ponúkať a ono to vyjde. Po večeroch môžete slopať koľko chcete a do koľkej chcete. Rugby je ale pre poriadnych chlapov a nie pre metrosexuálov ako futbal, takže prečo nie. Frank je ten typ, pri ktorom si hneď poviete, že budú problémy aj keď nechce. Povaha, ktorá je predurčená byť nešťastná. Harris tu tak hrá človeka, akého (by) v Amerike stvárňovali Brando a Newman. Samotný jeho výzor je kombináciou Brandovho a Burtonovho drsného ksichtu. Jeho podanie Franka je na Oscara a ďalších pár cien, nielen v snobskom Cannes.(25.7.2017)

 • anderson
  ****

  OBNOVENÁ SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 30.6.2008 - Obvyklé "kydy" tunajších vyznavačov kultu pôvodného znenia možno STV v budúcnosti vyslyší, ale pri obnovenej premiére v kinoklube chvalabohu vytiahli a do novej kópie osadili pôvodný slovenský dabing, pravdepodobne z druhej polovice 60-tych rokov. V hlavných úlohách s hlasmi IVANA RAJNIAKA a VIERY STRNISKOVEJ. Nádherný a pre mňa neopakovateľný zážitok. (22.1.2010)(22.1.2010)

 • dopitak
  ***

  Ponurý výrazně psychologický film, jehož stopáž a způsob narace hrozí, že se divák začne nudit. Atmosférou nepochybně patří k filmům Saturday Night and Sunday Morning, Taste of Honey a Loneliness of the Long Distance Runner, s nimiž i sdílí své paradigmatické místo v britské kinematografii. Ze všech čtyř mě tenhle od Lindsay Andersona bavil nejmíň, a to navzdory skvělému herectví Richarda Harrise (děti ho budou znát jako Albuse Brumbála - Dumbledore z prvních dvou dílů HP) , kterému zdatně sekunduje Rachel Roberts (zahrála si také v Saturday Night and Sunday Morning). Jak už to u mě bývá, oskarové nebo skorooskarové snímky nemusí nutně znamenat vítězství.(22.12.2008)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Storeye, který napsal k filmu také scénář. (Terva)

 • - Velká část scén byla natočena na rugbyovém stadionu Belle Vue v Halifaxu, který je domácí půdou týmu Wakefield WildcatsTrinity. (Terva)

 • - Film byl zařazen na 52. místě v žebříčku BFI Top 100 British films. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace