Temná hvězda

• Česko Dark Star (více)

Čtyři astronauti v hlubokém vesmíru likvidují planety nevhodné k osídlení v hvězdném systému. Kromě vychytralého ufona si musí poradit s porouchaným počítačovým programem a "chytrou bombou", která sama sebe považuje za Pána Boha. V začátku své tvorby se režisér John Carpenter vydal do relativně blízké budoucnosti, tedy do poloviny jednadvacátého století, kdy lidský druh začal kolonizovat celý široký vesmír. Dark Star je futuristická vesmírná loď vyzbrojená speciálními bombami určenými ke zničení planet nevhodných k osídlení člověkem. Jednoho dne se bomba, která má být vypuštěna na planetu porouchá, a její "vyšší mysl" se odmítne odpoutat od lodi. Hrozí, že zničí vesmírnou loď i s bizarní posádkou. (HBO Europe)

Aquarius

Tak trocha paródia na Divnolásku a Vesmírnu Odyseu, hlavne však sladkobolne depresívny lo-fi zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnem. Vysím ve vzduchoprázdnu, mám v duši prázdno. ()

SeanLSD

Banda sfajčených hipíkov odpaľuje nestabiné planéty rozprávajúcimi bombami, naháňa po lodi veľkú oranžovú loptu s nožičkami tváriacu sa ako mimozemšťan (predstava bizarná o to viac, že ide o predchodcu VOTRELCA) a učí počítače fenomenológií. Zaujímavý začiatok so strašidelne nízkym rozpočtom, ktorý vo svojich kladoch i negatívach predznamenáva problematické hodnotenie väčšiny Carpenterovej filmografie. S tými nápadmi to mohla byť totiž ďaleko vačšia sranda. ()

dr.fish

Zase jedna věc z ranku Monty Python, Připotejte se prosím či Červeného trpaslíka. Tady opravdu ve velmi syrovém stavu. 75% ()

LeoH

Carpenter u mě roste s každým viděným filmem a jeho celovečerní prvotina se nedá popsat jinak než jako vesmírný meganářez. S pozdějším vetřelčím scenáristou O'Bannonem si tu s kamennou tváří inteligentně a naprosto vědomě utahují nejen ze žánrových postupů a rekvizit, které v té době už existovaly, ale i z těch, které měli teprve později sami zavést. Humor je to absurdní, ale vůbec ne podbízivě „huličsky lidový“, jak sugeruje popis a některé komentáře. Všeobecný šlendrián na palubě, zlomyslný nafukovací vetřelec (otázka „kdo půjde nakrmit mimozemšťana?“ už má v naší rodině nakročeno k nesmrtelnosti), mražený velitel, zneškodňování inteligentní bomby pomocí fenomenologické rozpravy (při které nechybí obligátní odtikávající displej s velkými červenými číslicemi), fousatá posádka mimovolně kývající hlavou do rytmu při odpočítávání, Carpenterova elektronická hudba versus ústřední countryový(!) motiv, velkolepý divnoláskovsko-vesmírnoodyseovský závěr… Perly a perličky se sypou jedna za druhou, Červený trpaslík se tu evidentně nemálo inspiroval. S ironickým obsahem navíc ještě dokonale ladí na koleně zflikovaná výprava, tlačítkové panely z podsvícených formiček na led, už zmiňovaný míčoidní ufon, modely jen o málo věrohodnější než pověstné automobilové poklice z Plánu 9… Vrtá mi hlavou jediné – jak asi vypadala původní verze před distributorskými dotáčkami a střihovými zásahy, které podle O'Bannonových slov „z nejvelkolepějšího studentského filmu na světě udělaly nejnevelkolepější profesionální film na světě“. ()

FritoleXx

Jedno z těch zvláštních a laciných sci-fi, kterých v druhé polovině minulého století vznikalo mraky. Tenhle je zajímavý pouze jménem John Carpenter, nicméně ani to nepomáhá snímek vytáhnout z nudného dna. Temná hvězda postrádá cokoliv, co by člověka mohlo i těch krátkých 83 minut zabavit. Humoru zde příliš nenajdete, ucelený děj jakbysmet a napětí už vůbec ne. Nezbývá než sledovat nezáživné životní příhody posádky jedné lodi daleko ve vesmíru, což posádce leze na mozek. Bohužel však ona naznačovaná šílenost posádky vůbec nevyužívá svého potenciálu a sympatické herecké obsazení tak nemá příliš prostoru. Jedna hvězda za závěr s bombou a obědovou scénu. Holt ani velký Carpenter nebyl filmovým géniem od počátků. ()

Javad

Plné hodnotenie sa môže zdať niekomu prehnané, ale jednoducho sa nemôžem ubrániť totálnemu nadšeniu pre toto hippie scifko. ()

Kubaso

Málokdy se stane, že by režisér dokázal vytěžit minimální rozpočet a využít z toho vyplývající nedostatky ve svůj prospěch (napadá mě akorát Duel, původní Noc oživlých mrtvol a z novější doby Coscarelliho Bubba Ho-Tep). Carpenterovo původně studentské dílko je toho ale možná vůbec nejlepším příkladem. Inspirováni Vesmírnou odyseou a Doktorem Divnoláskou, ztvárnili Carpenter s O'Bannonem svou vlastní, originální vizi budoucnosti, která se určitě stala jednou z hlavních inspirací populárního, ale ani zdaleka ne tak povedeného Červeného trpaslíka. "Herci" podávají opravdu sympatické a bezprostřední výkony. I díky nim mi dokáže tenhle (ve své podstatě dost depresivní) film vždycky spolehlivě zvednout náladu. Je ale potřeba přistoupit na pomalejší tempo a na pravidla hry, v nichž se triky na úrovni třicátých let stávají regulérní součástí svérázného humoru snímku. Filozofický dialog mezi Doolittlem a bombou č. 20, včetně jejího následného uvědomění si sama sebe, je nezapomenutelný a samotný závěr mi málem vehnal slzy do očí :-) Společně s Věcí nejlepší Carpenterův film. A to myslím smrtelně vážně! ()

Madadajo

Myslím si, že to, co Pinback použil k přesvědčení bomby nebyla fenomenologie, ale karteziánská skepse, což je docela velká hrubka a nejsem si zcela jist, zda by to mělo patřit do parodický prvků. Nicméně nakonec je to stejně úchvatný film, který se v hlavě usadí. Já osobně bych jej umístil někam na střední cestu od psychologické sci-fi 2001: Vesmírné Odyssey k Červenému trpaslíkovi. Skákací balónek/pett je dokonalý, stejně tak všichni vousáči. ()

Brain-D

Průměr. + napětí ve výtahu, kdy byl jeden z členů posádky ve vesmíru skoro zabitý. Rozhovory a konečné přemlouvání s bombou, kterou vypouštěla vesmírná loď na nestabilní planety, surf po troskách lodě. - Trapný mimozemšťan, který vypadal jako nafouklej balon se zmutovanýma nohama a velmi slabé efekty. Na to, že pár let před byla Vesmirná odysea: 2001 od Kubricka s daleko propracovanějšími efekty. ()

Mishqo odpad!

ach to boli muky....to sa naozaj nedalo pozerať...jeden veľký nepodarený nezmysel a toto sa mi vôbec na Carpentera nehodí...škoda premárnenej hodiny a pol života...otrasný herci ešte k tomu, hudba na konský kokot a scenár jak keby sa zišli 4 kamaráti a zhúlili sa ()

fefee

Mám rád umelú inteligenciu v sci-fi, pri komunikácií bomby s posádkou som mohol len blahom slintať :) ale čo to bolo do frasa za mimozemskú inteligenciu? nafukovací balón s vyrážkami zrovna nebol šťastný nápad, to pôsobilo dosť amatérsky a trápne. Nuž ale čo, od Carpentera som ani sci-fi nečakal a s tým humorným záverom ma vcelku dostal. ()

p6qwre

Ten absudrní humor mi místy připomínal Monty Pythony. Vážně! Nízkorozpočtový film, ze kterého režisérova svoboda a možnost "natočit si přesně to co zrovna natočit chci" přímo číší. To je na tom nejhezčí. ()

Ravi

Dark Star je velice atmosferické Sci-Fi s prazvláštním obsahem a podivnou formou. Atmosféra, atmosféra, atmosféra je jediné, co mi v hlavě asi zůstane, protože krom ní nebylo vlastně ve filmu nic zásadního. Zkrátka 4 chlapi v lodi, kde se všechno začne taknějak postupně hroutit. Na 83 minut je sledování neúnosné. 35% = 2/5 ()

JohnSmith

Docela vtipná sci-fi. Je to krátký, takže to alespoň rychle uteklo,což je další plus. Jinak největší perlou snad byl mimozemšťan v podobě balonu s nohama a ukecávání bomb aby nevybuchly. ()

Autogram

Pokiaľ existuje sci-fi komédia, tak to je presne toto. Na vesmírnej misii je partia hipisákov, ktorých akoby vyslala planéta opíc, a tí z neznámeho dôvodu náhodne odpaľujú neperspektívne nestabilné planéty. To ale vôbec nie je podstatné, lebo aj na lodi zažívajú úžasné momenty. Napríklad keď im vyhorí sklad s toaletným papierom alebo zážitky s votrelcom. Vraj je tento film aj inšpiráciou pre skutočného Votrelca, takže nie je zbytočný. Naviac som sa viackrát zasmial, aj na pomôckach očividne kúpených v najbližšom hračkárstve a drogérii. –––– Telefon je bohužel mimo provoz. Prosím, ihned nahlaste poruchu. –––– Nemám rád lidi v týhle raketě. Jsou to burani a neocení mý kvality. ()

Pecival

Lehčí absurdnost ani ultra-lacinost by mi vůbec nevadily (právě naopak), ale chtěl jsem vyčítat absenci jakéhokoliv zásadnějšího děje. Jenže Carpenter po sérii zcela pošahaných příhod, přitlačil na temnější strunu a tím u mě rozhodně zabodoval. Takové ukecávání bomby bylo parádní. Stejně tak jako ten mimozemšťan, nebo co to bylo. Prázdnota, bezcílnost a nehostinost vesmíru (nebo mise) byla zobrazena také velmi hezky. Takže pokud se člověk dokáže přenést přes jistou lacinost snímku, je to rozhodně materiál zralý k zhlédnutí. ()