Návrat Sabaty

• Itálie

È tornato Sabata... hai chiuso un'altra volta

• Francie

The Return of Sabata

Western

Itálie / Francie / Západní Německo, 1971, 100 min

• alchac

Tak tohle už bylo hodně přes čáru. První Sabata byl výborný, ale toto jeho pokračování je dobré tak leda k tomu, aby poskytlo varování, že další páně režisérově porci špaget je lépe se raději velkým obloukem vyhnout. Kéž bych tak tohle viděl před tím, než jsem udělal tu nebetyčnou chybu a pustil si Boží zbraň - už v Návratu Sabaty je totiž naprosto jasně vidět, že Parolinimu definitivně ruplo v bedně...(25.7.2013)

• gogo76

Návrat Sabaty u mňa dopadol tak ako väčšina filmových návratov a pokračovaní. Nepripúšťal som si až také sklamanie, ale pokračovanie Sabaty je na tom vo všetkých smeroch horšie ako jeho predchodca. Najväčší prúser pramení z divne komediálne ladenej hudby a lacného humoru ako z najhorších filmov dvojice B. Spencer a T. Hill. Filmové pravidlo, že film je tak dobrý ako dobrý je hlavný záporák tu naozaj platí, pretože Sabatov protivník nestojí ani za reč. Po tomto sa L. Van Cleefovi vôbec nečudujem, že v sérii o Sabatovi nepokračoval.Paradoxne ten najlepší Sabata prišiel po 6 ročnej odmlke s tvárou Y. Brynerra vo filme Zbohom Sabata. K jeho sledovaniu nepotrebujete vidieť predchádzajúce diely. Toto druhé pokračovanie som viac menej pretrpel. Mám westerny rád, ale tu nemôžem dať ani ten priemer. 40%.(16.8.2014)

Druhý sabata-western s výraznou německou příchutí, kdy z filmu přímo dýchá vůně západoněmecké filmové produkce sedmdesátých let. Lee Van Cleef jako vždy zcela neohrožený, bezchybný, nezranitelný a neporazitelný. Zaujme především jeho zbrojní arzenál a hodně nápadité pistolky i skrýše na ně. "Klaďas" číslo je dvě je extrémně neodhadnutelný a vypočítavý - dopadne ještě moc dobře. Možná i na italo podmínky dost přepísknutá hudba - rock, varhany i klasické "elektro" ze syntetizátorů. V žánru však rozhodně nadprůměr - i kvůli dvěma akrobatům takřka hongkongských kvalit.(28.8.2005)

Bom-bo-bom-bo-bom-bom-bom ! Druhý Sabata s Lee Vam Cleefem je oproti prvnímu dílu o dost odlehčenější a vůbec to ve výsledku neuškodí. Zápletka i děj jsou skoro identické, Sabatovi pomocníci také. Hudba je o dost divočejší, ale k náladě filmu se hodí. Dost mě bavily Clidovy neustálé pokusy se nějak odplížit a Sabatu převézt. První díl je kult, druhý jeho úsměvné připomenutí.(3.1.2013)

• odpadlik123

Ajaj, tak takhle to dopadá, když se tvůrci rozhodnou popřít všechno, na co jsme si v prvním díle zvykli. Jaký major? Sabata má být přeci neznámá osoba, o které neví nikdo odkud je, kam jde a o co mu jde. Tedy, snad to jediné - o prachy. Tady je však nucen vystupovat jako zcela jiná osoba, vymetající místní okatě zcela německé podniky typu bordely všeho druhu a rozvíjející mnou nepochopenou zápletku. Jeho obojetný kolega R. S. by se mohl dobře stát noční můrou, vidět to ještě jednou. Skutečný kumpán za všechny prachy, tak to má být náhrada za Willyho? Záporák již (naštěstí) zapomenut, Pedro Sanchez s bubnem raději taky. Nepochopitelné, ale stupidní dvojice kaskadérů střílejících z obřích praků po individuích v libovolném počtu a z libovolných vzdáleností se tedy stávají nejsnesitelnějšími postavami. Bordelová výprava - zjevně sen o dokonalosti z hlediska německé koprodukce. Hvězdička za Leeho, jenž byl v této době už nucen hrát v takovýchto dílech a překonávat ničení vlastního legendárního Sabaty, děsivé Paroliniho nápady i dabing ničitele Soukupa. Bum bum(20.1.2013)

• - V úvodnej pesničke sa spieva „nine-fingered man“. Znamená to „deväťprstý muž“, čo odkazuje na to, že Lee van Cleef prišiel o posledný článok pravého prostredníka. Niektorí hovoria, že oň prišiel pri bitke, iní že pri stavaní záhradného domčeka. (mortimerm)

• - Sabata (Lee Van Cleef) používa okrem svojej typickej sedemrannej pištole aj Protector Palm Pistol .32 rimfire. (mortimerm)

• - Zbrane Joea McIntocka sú Apache Revolver a Sharps 1859 Derringer. (mortimerm)