Mlha

Hmla

The Fog

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1980, 89 min

"Is all that we see or seem but a dream within a dream?“ (E.A.Poe). Mlha přede mnou, mlha za mnou a rybářský hák ve mně.. Na den přesně sto let si poleželi Blakeovi muži na mořském dně, než se pod vedením rutinéra Carpentera a za neúnavné podpory mašiny na výrobu umělého kouře vydali na zaslouženou cestu pomsty. Přes ucházející atmosféru a Hala Holbrooka v roli kněze Maloneho, mě kultovnost tohoto hororu jaksi minula.(19.5.2009)

Ta pitomá moderátorka je snad jedna z nejhůř napsaných postav, na to můžete vzít jed! Její výstup, kdy varuje syna před nástupem mlhy posouvá snímek a stupínek dolů (mj. kde vůbec brala tu jistotu, že on zrovna v tu chvíli poslouchá její jiskřivou show?) a drtí celkem pracně budovanou atmosféru. Vtipné jsou na dnešní dobu i scény, ve kterých se náhle zjeví mlha a skupinka hnijících pirátů, jakoby jste do záběru z ničeho nic strčili jejich diorama. 55%(23.6.2009)

Jediná věc, ze které šel strach byla ta mlha, jenže o mlze jsem za poslední dobu viděl tolik filmů, že tenhle je po těch dvou mlhách ten poslední, kerý jsem ještě neviděl a krapet mě to už otravovalo. Popravdě si ale Carpenter opravdu vyhrál, protože s mlhou přichází atmosféra, a já se musím přiznat, že jsem opravdu byl napjatý, jak se to všecko vyvrbí, a vyvrbilo se to vesměs normálně, přičemž to alespoň rychle uteklo, a tak tomu filmu nemůžu upřít, že jsem u něj měl nahnáno a divný pocit, minimálně ty scény, kdy se městéčko utápí v mlze byly výborné, ale to je asi tak všecko. Kdyby se ten film nejmenoval mlha a celý film nebyl o mlze, tak je to docela nuda. Ale už tady bylo nádherně vidět, jak si Carpenter hraje s maskama, ty se mu totiž do filmu vždycky podaří, čím nechutnější, tím pro film lepší.(25.5.2009)

• SeBig

Tak tohle se opravdu nepovedlo.. ale já to trochu čekal, že mě tohle nenadchne, ale tak když je to od Carpentera, dával jsem šanci a ono prd. Začátek vypadal celkem nabitě, když se ke všemu schylovalo, ale pak bum.. slunce vylezlo a nápětí náhle zmizelo stejně i s mlhou na začátku.. celý film je protažený a nudný na to že to má jen hodinu dvacet.. tady mě nebavil ani ten konec, kde se vše ukazalo a vysvětlilo. Nejslabší Carpenter.(20.2.2018)

To najlepšie nám Carpenter ukázal až dva roky po nakrútení Hmly, ktorá si však zaslúži veľkú pozornosť. Príbeh o malom prímorskom mestečku v ktorom sa náhle zjaví hmla a pomaly ho začne obklopovať celé. To by však nebolo až také zlé, ale najhoršie je na tom, že v tej hmle niečo je a chce to zabíjať. Hmla je najmä film z majstrovskou atmosférou, to, že originalita tu dosť chýba a na klišé tu natrafíte nie raz pri ňom však takmer vôbec nevadí. Carpenter stavil na atmosféru, mimochodom doplnená výbornou hudbou a ako vždy mu to vyšlo.(25.5.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 6. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Po prvním sestřihu se ukázalo, že je film příliš krátký pro uvedení do kin. John Carpenter proto dotočil úvodní scénu, kde kapitán vypráví strašidelnou historku. (HellFire)

• - Bennett, kterého hraje John Carpenter, je pojmenován podle Carpenterova spolužáka z University of Southern California Bennetta Tramera. (Chatterer)