Mlha

The Fog

Hmla

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1980, 89 min

Od podtitulkové sekvence z nočního městečka, do kterého přichází v mdlém zářivkovém světle Zlo, jde o krutě atmosférickou záležitost, která se bohužel zuby nehty drží svého banálního duchařského pozadí a nenabídne nic nového. Záběry mlhy zlověstně se převalující za dveřmi a přerušující elektřinu jsou ale velmi efektní (špičková scéna na lodi!). Zajímavé je obsazení poskládané z herců z předchozích Carpenterových filmů (Adrienne Barbeau a Tom Atkins z ÚTĚKU Z NEW YORKU, Jamie Lee Curtis a Nancy Kyes z HALLOWEENU, Darwin Joston z PŘEPADENÍ 13. OKRSKU a Charles Cyphers, který hrál ve všech třech filmech).(16.7.2007)

Jeden ze skvělých filmů Mistra Carpentera. Výborná atmosféra. Dobrá děj. Opravdu jsem měl chvílemi blbý pocit. Plno však nemůžu dát, protože se mi nějak nelíbil ten závěr, kdy jsme viděli námořníky v plné parádě, kdyby zůstali v mlze, bylo by to lepší. Ale jinak....tohle je prostě nefalšovaný horor, jak to mám rád.(6.5.2008)

Carpenterovská atmosféra je v niektorých momentoch vskutku impozantná, čomu napomáha aj excelentný soundtrack, no i tak sa neubránim faktu, že táto snímka je oveľa menej pôsobivá ako najslávnejšie Carpenterove kúsky Vec a Halloween. Scenár je skôr slabší, snímka sa napriek striedmej minutáži neubráni nudnejším pasážam a herecké výkony sú pre mňa sklamaním, hlavne v prípade absolútne nevýraznej Jamie Lee Curtis, i keď v tejto snímke rozhodne nedostala toľko priestoru ako v spomínanom Halloweene. Takže i keď sa podľa môjho názoru rozhodne nejedná o žánrový klenot, snímka za pozretie určite stojí.(28.11.2007)

Po výbornom, napínavom intre následuje predohra s rozplietaním záhady. A čím sme bližšie k jej rozuzleniu a samotnému finále, tým menej sa bojíme. Je to veľmi pekne natočené (širokouhlá kamera), má to slušnú carpenterovskú hudbu a atmosféru, ale chýba tomu tajupnosť príbehu HALLOWEENU i VECI. To, kto sú a prečo zabíjajú, nám malo byť iba naznačené, a nie naservírované vo forme nezmyselnej báchorky!(18.8.2003)

Přesně ten typ hororové podívané, jakou vždy rád uvítám. Napětí husté, že by se dalo krájet, tajemné postavy zjevující se v neproniknutelné a nezastavitelné mlze a k tomu všemu skvěle zvolená a gradovaná hudba-prostě John Carpenter na vrcholu svých sil, který si dal před legendární Věcí skutečně poctivou a vydatnou rozcvičku. Příběh sice nic moc nepřinese, ale to znepokojivé aroma postupující společně s tím děsivým mlžným oblakem vše několikanásobně vynahradí:-) Hororová klasika, která si patřičnou úctu rozhodně zaslouží...(5.10.2012)