Mlha

The Fog

Hmla

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1980, 89 min

Carpenterova Mlha má nesporný klad v roku vzniku, pak v mladé Jamie Lee Curtis a v neposlední řadě v tom, že zauvažujete, jaké by to bylo provozovat vlastní rádio z majáku na pobřeží. Děj nás zavede do města Antonio Bay ausgerenchnet do doby sto let od jeho založení, nějaké zombie entity tu mají nevyřízené účty, které by se daly označit za "promlčené", ale vysvětlujte to nemrtvým.. Nakonec dávám poctivé 3,5*, protože jsem doufala, že to bude větší sekec mazec, ale atmosféru to nepochybně má.(28.4.2014)

• SeBig

Tak tohle se opravdu nepovedlo.. ale já to trochu čekal, že mě tohle nenadchne, ale tak když je to od Carpentera, dával jsem šanci a ono prd. Začátek vypadal celkem nabitě, když se ke všemu schylovalo, ale pak bum.. slunce vylezlo a nápětí náhle zmizelo stejně i s mlhou na začátku.. celý film je protažený a nudný na to že to má jen hodinu dvacet.. tady mě nebavil ani ten konec, kde se vše ukazalo a vysvětlilo. Nejslabší Carpenter.(20.2.2018)

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, je rybníček Brčálník, totiž městečko Antonio Bay. A to městečko má kostlivce ve skříni a ti kostlivci se zhmotnili a přišli si pro pomstu. A ta pomsta byla zlá, milé děti, moc moc zlá. Tak běžte pěkně do postýlek a nezapomeňte se chovat slušně, nebo vás donutím dívat se na nedávné remake tohohle dílka.(7.7.2007)

Ta pitomá moderátorka je snad jedna z nejhůř napsaných postav, na to můžete vzít jed! Její výstup, kdy varuje syna před nástupem mlhy posouvá snímek a stupínek dolů (mj. kde vůbec brala tu jistotu, že on zrovna v tu chvíli poslouchá její jiskřivou show?) a drtí celkem pracně budovanou atmosféru. Vtipné jsou na dnešní dobu i scény, ve kterých se náhle zjeví mlha a skupinka hnijících pirátů, jakoby jste do záběru z ničeho nic strčili jejich diorama. 55%(23.6.2009)

Připadá mi,že se Carpenter snažil adaptovat na italské horory a povedlo se mu. Duchové jsou velmi staršidelní a tajemní,přesto mají svojí osobnost,atmosféra se dá krájet jako Vysočina. Film se nesnaží spoléhat jen vraždicí duchy, také na herce,kteří pracují před kamerou skvěle. Carpenter dokázal uvést na plátno stejnou hrůzu jako u Halloweenu a později u Věci.(9.5.2006)

• - Otec Malone (Hal Holbrook) číta v odkaze, ktorý nájde v múre, výstrahu pred nocou z 30. apríla na 1. mája, pred nocou, ktorá patrí mŕtvym. Je to odkaz na starý pohanský sviatok známy ako Valpuržinina noc alebo pálenie čarodejníc. (Valpurga bola saská bohyňa, patrónka čarodejníc.) (beso74)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 6. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Otce Maloneho měl původně hrát Christopher Lee. (Chatterer)