Mlha

Hmla

The Fog

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1980, 89 min

Carpenterova Mlha má nesporný klad v roku vzniku, pak v mladé Jamie Lee Curtis a v neposlední řadě v tom, že zauvažujete, jaké by to bylo provozovat vlastní rádio z majáku na pobřeží. Děj nás zavede do města Antonio Bay ausgerenchnet do doby sto let od jeho založení, nějaké zombie entity tu mají nevyřízené účty, které by se daly označit za "promlčené", ale vysvětlujte to nemrtvým.. Nakonec dávám poctivé 3,5*, protože jsem doufala, že to bude větší sekec mazec, ale atmosféru to nepochybně má.(28.4.2014)

Kategorie: Vyčpělý old school horor. Carpenter spoléhá na smrtelně přímočarý příběh z kategorie strašidelných pohádek a daří se mu budovat atmosféru, k čemuž mu dopomáhají kvalitní triky. Jinak nemá Mlha moc co říct. Bát se u ní prakticky nelze, gore scény se odehrávají mimo záběr kamery, postavy nemají téměř žádný prostor a jejich jediným smyslem zde je prostě fakt, že existují a buď zemřou, nebo ne. Smeknout zbývá opět jen před multitalentovaným Johnem Carpenterem, který vedle režie a scénáře obstaral i výborný soundtrack, střihl si vedlejší roličku a stvořil onu působivou atmosféru, která je největším kladem filmu.(19.5.2009)

Koktejl namíchaný z béčkových scén, hororových klišé, trochou Kinga a navrch bílá pěna tísnivé atmosféry. Pokoušel jsem se ho zamíchat, ale ingredience se mi nespojily a jejich hranice zůstaly dobře patrné. Ano, ve filmu jsou slabší místa, ale přece jen převládají ty carpenterovsky hororové a kvalitní o jeho typické děsivé hudbě ani nemluvě. Přesto však Mlha není horor, po kterém bych se bál jít v noci do hlubokého lesa nebo na hřbitov..(1.6.2009)

"Mlha" se od jiných podobných hororů liší především v tom, že žádný z herců nepřehrává a i konání postav je celkem uvěřitelné. John Carpenter sice svému řemeslu rozumí, ovšem pořádné hororové drámo rozpoutá až v poslední půlhodině. Jinak nemohu vyloženě říct, co by se mi na filmu nelíbilo, zároveň však nenacházím nic, co by mne přinutilo hodnotit výše než 60%.(9.8.2010)

Carpenter dokázel bezproblému vychovat jednu celou generaci hororových fanoušků. Po nejlepším slasheru všech dob přichází v trošku jiném konceptu s Mlhou. Hned od úvodních minut je jasné s jakými kartami se bude hrát. Je to levné, blbé, ale má to skvělou atmosféru a hudbu. Takže vlastně klasický Carpenter. Poprvé mě příběh vůbec nebral, podruhé naprostá změna. 70%(24.7.2014)