Mlha

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1980, 89 min

Parádní Carpenterův atmosférický horor, kterej hned od začátku navodí skvělou marzivou atmosféru, která graduje ve chvílích příchodu mlhy a až na pár chvil z ní po celej film nepoleví. Vrcholem filmu je pak závěrečnej 15 minutovej útok mlhy a to co s ní přichází, kdy film nabídne několik nervydrásajících hororových scén, tak jak se sluší a patří. Jen je škoda trošku malýho vykreslení postav, přece jenom to na mě v tomhle směru působilo mírně chladně, ale jinak se jedná o skoro až kultovní hororovou záležitost s hodně jednoduchou, ale za to správně působivou hudbou(1.5.2008)

Musím souhlasit s uživatelkou Galadriel, která souhlasí s POMem. Musím nesouhlasit s uživatelem Mr.Apache , že Jamie Lee Curtis potěší pouze ctitele Halloweenu, já jsem ctitel Jamie Lee Curtis a taky mě potěšila, no potěšila by mě teda ještě více kdyby tam běhala v kalhotkách, ale ona tam stejně byla všude příšerná mlha ,takže bych hovno viděl, to snad bylo z tou mlhou naschvál. Nevím jestli mám souhlasit nebo nesouhlasit s uživatelem choze, zda teen remake je pak ubohost sama, protože ten jsem neviděl. Ona je taky otázka jestli choze něco v tom teen remake přes tu mlhu viděl. Strašně mě mrzí, že nemohu souhlasit s uživatelem Silas, že mlha valící se zpod dveří je jedním z vrcholných okamžiků filmu, já měl vrchol jinde a jindy.(18.11.2007)

Jeden ze solidních Carpenterových horrorů, který v jeho filmografii sice nijak nevyčnívá, a určitě se nedá srovnávat s jeho stěžejními díly, přesto stojí za zhlédnutí. Ctitele Halloweenu také jistě potěší Jamie Lee Curtisová v jedné z hlavních rolí. Příběh má půvab, ze kterého dýchají hrůzostrašné námořnické historky, a každý přece tuší, že pod rouškou přicházející mlhy se může skrývat ledacos. Moderovat noční rádio je navíc určitě činnost, která může podráždit leckterou záhrobní sílu. Carpenter sice ze svého námětu zdaleka nevymačkal vše co se dalo, ale na druhou stranu i takto umírněný přístup může mít svá plus.(13.4.2005)

Typický Carpenter, jak ho mnozí milujeme. Tajemné a těžce uchopitelné zlo, skupina lidí odříznutá od světa a minimalistické prostředky mu bohatě stačí k tomu, aby stvořil poctivý, opravdu děsivý horor (Vládce temnot budiž zdárným příkladem). Kromě dokonalé atmosféry se může Mlha pochlubit i příjemným obsazením, ve kterém mě osobně nejvíc baví duo Atkins - Curtis. Již úvodní masakr na lodi nebo scéna na střeše majáku patří k vrcholům filmu. Klasika, kterou jsem překvapivě docenil až po letech.(27.2.2012)

Přesně ten typ hororové podívané, jakou vždy rád uvítám. Napětí husté, že by se dalo krájet, tajemné postavy zjevující se v neproniknutelné a nezastavitelné mlze a k tomu všemu skvěle zvolená a gradovaná hudba-prostě John Carpenter na vrcholu svých sil, který si dal před legendární Věcí skutečně poctivou a vydatnou rozcvičku. Příběh sice nic moc nepřinese, ale to znepokojivé aroma postupující společně s tím děsivým mlžným oblakem vše několikanásobně vynahradí:-) Hororová klasika, která si patřičnou úctu rozhodně zaslouží...(5.10.2012)