Břichomluvec Šálek je génius, který si své loutky vyrábí sám. Když ho však po školním představení uškrtí jeho vlastní loutka, vyšetřovatelé z ústavu se dostávají před složité otázky. Dokázal břichomluvec Šálek vytvořit umělého člověka podobného golemovi? A není to začátek procesu, na jehož konci nás všechny ovládne umělá inteligence? A dá se vůbec věřit vlastním smyslům? (Česká televize)

Takaru odpad!

Drazí tvůrci, minule jsem ještě odolal a počkal na druhý díl. Dnes už bez zaváhání uděluji vašemu PASKVILU, nebo chcete-li, SLÁTANINĚ, jeden veliký ODPAD. Znovu se mi totiž při jeho sledování udělalo nevolno, a zhruba deset minut před koncem došlo na přepnutí. Kdysi jsem v kině shlédl bestiálnost s názvem "O kuřatech a lidech" a pociťoval jsem stejnou nevolnost jako u vašeho díla. A tu, jak jistě chápete, v neděli večer zažívat nechci. Mrzí mě to dvakrát, vzhledem k tomu, jak jsem se na nový seriál těšil. Možná jen zkoušíte, co ještě televizní divák snese, nežli u něj dojde k nevratným poškozením duševního zdraví. Možná jste jen netalentovaní neumětelové či špatně zaléčení nerdi, kteří dostali prostor ve veřejnoprávním médiu, kde se ledacos ztratí. Kdo ví. Každopádně vám upřímně přeju alespoň pár spokojených diváků, kteří váš seriál ocení a třeba si ho i oblíbí. Já už si příště pro jistotu pustím Schimanského. Ten se totiž pobleje, jen když to přežene s chlastem, zatímco mě by se to mohlo stát u dalšího dílu vašeho "skvostu". ()

GeusX

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nejlepší díl! ... tedy z těch prvních dvou ;-) Odlišný díl ve stylu Addamsovy rodiny s mysteriózním motivem. Ač správné rozřešení případu mne napadlo ještě dříve než ke zločinu vůbec došlo, to bylo o několik úrovní lepší než první díl. Rozuzlení skoro mysteriózního thrilleru se otočilo do parodicky humorné formy, která však postrádala pořádný zátah na bránici, takže jsem z toho opět trochu v rozpacích. Tak snad příště... Tomuto dílu bych dal pěkné tři hvězdy. ()

honajz2

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Když já nevím. Já bych si tak moc přál, aby to bylo povedené, protože pár dobrých nápadů zde je a překvapivě fungují (maňásková rekonstrukce, výprava parodie na Addamsovu rodinu), jenže na jeden dobrý prvek či fór jsou dva tři trapné a celkový dojem mám tak stále podprůměrný. A u filmařské stránky a výkonů herců to tak moc lavíruje, že nevím, co tvůrci vyváděli - mimo výše zmíněné bych dodal (a vše se to týká herců), že Macháček hraje svůj standart, což na jeho roli někdy stačí a někdy ne, Cina je někdy přesvědčivý a jindy strašně přehrává a jediné stabilní výkony podává Anna Fialová, která je skvělá a Darija Pavlovičová, která je naopak hrozná. A teď co s tím... Lepší 2* ()

Anianna

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

S mnohými se zřejmě neshodnu, ale jediné, co mně na epizodě opravdu vadilo, byla ta vizuální "mlha". Ještě v minulém díle se mi to zdálo zajímavé, ale tady to ty desítky expertů přes barvu, světlo a obrazové úpravy  přehnaly do hnědého špinava. Jestli toto tmavé zamlžení má seriálu pomoci k tajemné atmosféře nebo má umocnit odkaz na známou filmovou klasiku v tomto díle, netuším. A i kdybych stopro věděla, stejně mi to bude vadit. Ve vizuální složce naopak kladně hodnotím kostýmy. Zejména pánové Cina a Macháček vypadají ve svých košilích urputně totalitně. Příběh sám nic moc, předvídatelný, bez gradace. V čem ale vidím potenciál k nezatracení, jsou dialogy. Ta parodie na všechny možné bláboly i nebláboly má v sobě inteligenci. Mě ty dialogy baví. Připomínají mi filmy Miloše Macourka z let 1969-1977, v nichž se motá taky spousta vědců se svými teoriemi. Na rozdíl od macourkovštin se zatím v tomto seriálu nepodařilo použít vtip, parodii, mystérii, vizuál a nevím, co ještě, k jednolitému celku. V hodnocení se držím průměru. Pro mě zatím neznámí autoři zkouší něco nového a já jejich odvahu cením. ()

quixote

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ukazuje se, že zasazení do doby totáče by tam vlastně ani nemuselo být. Zřejmě kvůli tomu, že jde o koprodukční projekt, se tam mělo objevit jen minimum politiky a „reálného socialismu“. Což je škoda, protože kdyby to byl čistě česko-slovenský seriál, nabízelo by se hodně příležitostí, jak „pro našince“ vypatlaný totáč vtipně využít. - Tento díl navíc působil uspěchaně, jako by dalším limitem byla i na vteřinu přesně daná stopáž. ()