Usínání (festivalový název)

Senność

• angličtina

Drowsiness

Polsko, 2008, 106 min

Ktože to vo filme Magdaleny Piekorz vlastne zaspáva? V jednej z troch línií žena - doslovne. V druhej, v prenesenom slova zmysle, muž. V tretej línii, venujúcej pozornosť homosexuálnej dvojici, zaspáva spoločnosť. Je sympatické, že režisérka dodala všetkým trom častiam príjemne letargický a názvu zodpovedajúci nádych. Napriek tomu film nepôsobí ucelene, pretože v závere (SPOJLER?) prepojila len dve z nich. Spomínaný príbeh homosexuálneho doktora a jeho mladého milenca akoby si prišiel do Sennosci oddýchnuť z iného filmu, ten by sa mal ale niesť v existenciálnejšom duchu a skôr než usínanie by preň mohli byť typické prebdené noci...(3.8.2009)

Nechcem ísť do pekla. Hneď prvá vec v pekle je to, že ti ukážu všetky zmeškané príležitosti. Aký by bol tvoj život, keby si sa správne rozhodoval. Vtedy uvidíš chvíle šťastia, ktoré si premrhal, keď si spal. A aký by bol tvoj život, keby si sa prebudil. A potom si sám na celú večnosť. Nie je tam nikto a nič. Iba ty a tvoje výčitky svedomia.(15.11.2016)

• jhrasko

Murrro to napísal presne, ja dávam o hviezdičku menej, pretože som po príbehovo čistom a krásnom Piekorzovej debute Pregi čakal niečo podobné. Usínanie je ale vo všetkej svojej farebnosti a okázalosti chladné, vypočítavé a bez duše. Narkolepsia, rakovina, homosexualita, hystéria, nevera, alergia..a moje veľké sklamanie.(18.9.2010)

Využívání proplétání vztahů je poměrně obvyklý prvek. Tady je ale odlehčen bizarními fobiemi jednotlivých postav, mimoto každá část je zajímavá. Ať se jedná o nešťastně oženěného spisovatele. Mladého lékaře, překonávající problémy homosexuálního vztahu se sígrem z ulice. Nebo herečku trpící narkolepsií, jejíž utkvělá představa není tak utkvělá, jak se zdá.(2.8.2009)

Magdalena Piekorz podruhe a opet skvele. Obsah filmu muze zavadet k predpojatosti, ze se jedna o dalsi z mnoha festivalovych vztahovych dramat, ale nenechte se zmast. Stejne jako ve Sramech postavam verite kazdou vetu a ve filmu je kus zivota oprosteny od jakekoliv zybtecne hysterie. Vnitrni trauma postav je diky vybornemu scenari a rezii citit i beze slov. Stejne jako prechozi Sramy mely zabeh do socialni problematiky (nejsilnejsi proud v dnesnim Polskem filmu), tak Sneni se radi do neprogramove sekce duchovne-spiritualnich filmu (rekneme cca treti nejsilnejsi proud). Moc krasne se na ten film diva, pise o nem. I pres vcelku jednoduchou typizaci a zarazeni je to nezapomenutelne dilo. Magdo, jste uzasna. Prijedte s timto filmem zase na trinecky festival. Dotahnu do salu celou severni Moravu.(17.2.2009)