Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Komorně (ale hodně působivě) zpracoval Alexandr Payne svůj opravdu skvělý scénář. Filmů o krizi středního věku už bylo hodně, ale tenhle má svoje ... jak to říct - "kouzlo" ? .... Ty chvíle, kdy se jen prolínají záběry a to pouze v doprovodu hudby, jsou určitě nejpůsobivější a herecký výkon Paula Giamattiho (který doslova "táhne" celý film) je nezapomenutelný. 90%.(21.2.2005)

Příjemné posezení u sklenky dobrého vína aneb další poznatek, že na světě existuje ještě jeden nápoj kromě piva. Kvalitní podívaná, která nám nabízí z každé číše něco jiného, podobně jako je tomu u vína. Humorné situace si podávají ruku s romantickými chvilkami. Přesto ani v komedii ani v romantický cajdák tento film nikdy nedoroste. Film je otevřený a prakticky sem ani žádný závěr nečekal, což musím uznat je velice dobře. Sem moc rád že Paul Giamatti, jinak mistr vedlejších rolí konečně dostal svou velkou šanci, trošku tím pádem ve filmu hraje sám sebe a já si ani moc neumím představit v roli Milese někoho jiného. Thomas Haden Church je naopak typicky sebestředný, nerozvážný a trošku i přihlouplý. Zkráta duo díky kterému utekly 2 hodiny jako voda a já měl nutkání pustit si Bokovku ještě jednou anebo alespoň si otevřít láhev dobrého Pinotu.(15.1.2009)

• dobytek

Takovej malej, milej film. Bohužel naprosto o ničem. Víno nepiju a rozlišim od sebe akorát červený a bílý, takže mě fakt nebralo, když postavy půlku filmu akorát ochutnávaj víno a kecaj o tom, jakou má to víno barvu a jestli voní nebo smrdí. Označení komedie je dost mimo. Já jsem se zasmál poprvé asi 15 minut před koncem a podruhý, když jsem tady zjistil, že v tom hrál Adolf Hitler. Ale vůbec jsem si ho ve filmu nevšim. Asi hrál hosta na svatbě a ztratil se v tom davu lidí. Jinak když jsem tady zahlídnul v komentáři od Civala něco o přirození, tak jsem si už skoro začal myslel, že taky jednou napsal komentář k věci. Chtěl jsem mu dát v první chvíli za pravdu, protože jsem si hned taky pomyslel cosi o píčách a kokotech. Ale on to s tim přirozenim myslel evidentně nějak jinak...(3.1.2014)

Krize středního věku.... a víno. Uvolněná atmosféra.... a víno. Týden ze života dvou bývalých spolubydlících, z nichž jeden je neúspěšný spisovatel momentálně učitel angličtiny a životní ztroskotanec a druhý je špatný herec z telenovel a tupých televizních reklam..... a víno. Vynikající herci.... a víno. Naprostá pohodička uprostřed vinic.... a víno. Brilantní scénář zdánlivě o ničem a přitom o všem.... a víno. Akční finále ve stylu buddy movies? Ale kdepak - místo toho jen další nášup pohody, humoru a... a vína. Bokovka je velice, ale opravdu velice, příjemný nezávislý snímek, který ve vás jen tak neodezní. Jentak mimochodem, zmínil jsem se už, že tu jde i o vinnou révu.... a víno?(21.6.2007)

Jsem někde mezi 3 a 4.. Nejvíc asi kvůli tomu, že obal DVD sliboval, že to bude řachanda, což teda až tak moc nebyla. Ne že by tam nebyly vtipný momenty, ale rozhodně jich nebylo tolik a žádný z nich mě nesložil na zem. Film je to ale rozhodně pěkný, příjemně ten čas při koukání uteče a Giamatti je správná postavička. Mám ho rád už od doby, co jsem ho viděl v Soukromých neřestech. Některé konverzace jsou vyloženě roztomilé ("měl by sis vomočit klacek.." jako odpověď na všechny duševní trable), některé scény pěkně ze života (opilecké volání bejvalce). Spokojenost s filmem myslím dokáže zvýšit souběžná konzumace pinot noir.(20.4.2011)

• - 12-milionový snímek vydělal za první víkend (22. - 24. 10. 2004) promítání 207 042 dolarů jen ve čtyřech kinech. Protože ho provázely velmi pozitivní ohlasy, počet kin, ve kterých byla Bokovka uváděna narůstal, a i díky mnohým získaným oceněním měla po třech měsících na kontě slušných 30 milionů. (imro)

• - Snímek získal množství nominacií a cen včetně oscarových nominací v kategoriích jako Nejlepší adaptovaný scénář a Nejlepší film roku. Na Zlatých glóbech tvůrcům unikly dvě sošky za scénář a Nejlepší komedii. (imro)

• - Víno, které herci ve filme pijí, je z větší části nealkoholické. I když se tak vyhli problémům s opilostí, museli ho před kamerou vypít tolik, že se jim nakonec dostavily zdravotní problémy. (imro)