Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Rozjezd filmu je pomalý a víceméně nudný. Zlom nastane asi tak v polovině. Bokovka je najednou svižnější a zábavnější. To ovšem nemění nic na tom, že zde se - stejně jako na začátku filmu - neustále mluví o vínu, pije se víno a navštěvují se vinice. Došlo to tak daleko, že ač víno nepiju, po příchodu z kina jsem si rozdělal flašku. Kvalitu jsem sice nehodnotil, ale půl flašky jsem stáhnul sám. Lze takto ohodnotit dobrý film?(19.5.2005)

Takový malý nenápadný filmový klenot. Scénář i režie mě několikrát překvapily tím, že místo očekávaného nabídly něco daleko logičtějšího a pravděpodobnějšího. Herecké sestavě vévodí Paul Giamatti, ale příjemným překvapení jsou i pro mne prakticky neznámý béčkař Thomas Haden Church a stále krásná a přesvědčivá Virginia Madsen. A co mě přesvědčilo, abych dal 90% filmu plný počet? Jednak si myslím, že až budu ve věku bližším hlavním hrdinům, bude se mi líbit ještě víc, a také ve mně vzbudil chuť na sklenku vína (což je v mém případě něco zcela nevídaného).(24.4.2005)

Je až s podivem, že americký tvůrce Alexander Payne je spoluautorem děsného scénáře k Jurskému parku 3, no, ale i mistr tesař.. Jeho temná road movie o Schmidtovi by sice bez démonického Jacka Nicholsona byla poloviční, ale tady už otevřeně hlásá svůj talent. Oscar i Zlatý glóbus za scénář jsou zcela zasloužené. Lidsky vnímá osudy obyčejných lidí na obyčejných místech. Bez velkých gest dva přátelé z univerzity podnikají poslední svobodný týden jednoho z nich a sled událostí jim otevírá oči a jako každé víno má i každá situace svoji příchuť. Nic není přikrášlené, jen poutavé, vlídné, tragikomické, něžné.. Film má jednou veselé, náhle smutné okamžiky, nádherná i bolestivá místa, vše pečlivě proloženo opravdu bravurními dialogy, nápaditou kamerou a výraznými hereckými výkony obou hlavních představitelů – přesné jsou i krásné Maya a Stephanie. Dlouho jsem se tak nenuceně nebavil, ona naděje čeká přece jenom na každého.. A zatraceně dobře to celé chutná!!(8.1.2006)

Rozpočet $16miliónovTržby USA $71,503,593Tržby Celosvetovo $109,706,931║ Pre fajnšmejkrov do vína je asi takýto film aspoň z časti slasť, pre nás ostatných taká menšia oddychovka, kde mi ale citeľne absentuje ľahkosť scén, lebo za celý čas príde len minimum uvoľnených scénok(účelné nabúranie auta), ktoré pobavia. Príbeh sa prevažne nesie skôr v tých vážnejších vodách, aspoň je snaha o to. Aj keď vo svojej forme nenudí a ponúka nejaké to info o víne, prezentuje hlavne staromládenecký život dvoch rozdielnych chlapov, na predsvadobnej púti po Kalifornii. Z tejto dvojice súcitíme s utiahnutou postavou hranou hercom Paul Giamatti, na druhej strane zas budeme nenávidieť tú slizkú Thomasa Hadena Churcha. Takže táto dvojica nás prevedie cez najrôznejšie ochutnávky vína, vyplňujúce takmer celý dej, čo môže časom prísť dosť otravné, aspoň trošku vzrušenia tam prinesie črtajúci sa vzťah Giamattiho s čašníčkou, ináč dej dohromady nemá moc čo ponúknuť. V podstate ide o dobrý film ale nič ma tam nenadchlo tak aby som sa k nemu opäť niekedy vrátil. V tematickom súboji jednoznačne vedie Dobrý Ročník , prípadne Prechádza v oblakoch , v týchto prípadoch je cítiť určite viac čara z viníc. /60%/(23.2.2009)

In vino veritas! (...in vagina penis... - dodávali jsme za mlada... ;o) . . . Ne bobule, ale bokovka! Ano, to je to pravdivý víno! . . . Rozkošný filmek, jak víno polosladké s lehkým buketem suché hořkosti a prosvětlený kalifornským sluncem (...byť na konec i trošku zapršelo ale bláta z toho deštíku zas až tak moc nebylo...) o věcech lidských jak provinilými věcmi jsou... Tak tak, i starší pánové mají právo na svoje pozdní sběry a Mr. A.P. dokázal na to téma natočit vlídně jizlivý film s naučením, že ta láska nakonec i kdesi z boku přichází, nenecháte-li ji s hloupým čelem projít bokem. A nakonec i to slavné a na víbůhjakou marnou největší událost šetřené Chateau Cheval Blanc ročník 1961 je jen víno, že... No, ty dvě hodiny obsáhnuvší jeden týden ze života dvou kumpánů na přelomu mladého věku utečou se svěžestí mladého vína a tak jen doufám, že krásná, citlivá a moudrá Maya nakonec tomu >outloňovi< Milesovi otevřela... A jestli neumřeli, koštují spolu dodnes... :-) - - - - - (Poprvé viděno kdysi v dobách vybočených /na dvd s původní zvukovou stopou a titulky a originálním formátem obrazu/, hodnocení 20.9.2011 provinile až po repete 3747., komentář zde v dobrém ranním rozmaru lehce ovíněný - však bez kocoviny - jako dvěstědevadesátýprvní - 20.9.2011)(20.9.2011)

• - Snímek je natočen podle stejnojmenného románu Rexe Picketta. (Olík)

• - Snímek získal množství nominacií a cen včetně oscarových nominací v kategoriích jako Nejlepší adaptovaný scénář a Nejlepší film roku. Na Zlatých glóbech tvůrcům unikly dvě sošky za scénář a Nejlepší komedii. (imro)

• - Film, který slyšíme (ale nevidíme) v televizi, když se Miles a Jack vrátí do hotelu z nemocnice, je The Grapes of Wrath (1940). (imro)