Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Když jsem si poprvé před lety pustila Bokovku, po několika minutách jsem to s myšlenkou "Co tohle kurva je?!" zase vypnula. Uplynuly dva nebo tři roky a já se s menší averzí do filmu pustila s tím, že bych ho mohla dokoukat. A zamilovala jsem se do něj. Jako bych v tom filmu viděla odraz svojí osobnosti, i když o nějakých třicet let starší a opačného pohlaví. Miles byl takovou zvláštní paralelou na to, jak bych asi dopadla jako muž ve středních letech, že je to až neuvěřitelný. Zvlášť, když Jack svým charakterem jako by byl napsán podle jedné z mých kamarádek. Ano, je to těžko popsatelné a silně silně subjektivní, ale Bokovka je pro mě už navždy symbolem toho filmu, který nelíčí osudy několika nereálných vymyšlených postav, ale živých bytostí...(3.2.2006)

Soundtrack, který pro Bokovku složil jeden z mých nejoblíbenějších současných skladatelů Rolfe Kent, už řadu let bez přehánění miluju, znám ho nazpaměť a nemůžu se ho naposlouchat. Ta náramná jazzem vonící hudba je hravá, melancholická, citlivá, vtipná... Zkrátka vystřídá snad všechny existující nálady a vždycky mi přijde vhod. No a po dnešku je jasné, že co do nálady je na tom film úplně stejně. Příjemně pravdivá podívaná, rozhodně ne moralizující, rozhodně ne třeskutě vtipná a navzdory dvouhodinové stopáži ani příliš dlouhá. Prosluněný film, ve kterém sice párkrát sprchne, ale co se dá dělat - když prší, měl by člověk čekat na to, kdy zase začne svítit, že. Parádně zahráno, natočeno a pochopitelně také ohudebněno. Nicméně nemůžu si pomoct, Dobrý ročník se mi líbil více.(19.10.2013)

Inteligentní, vtipný, upřímný, hořko(trpce)-sladký, velkých gest prostý, malý velký (komorní) snímek ze života, o (ne)obyčejných věcech jako je krize středního věku, bilancování dosavadního života, přešlapování v kruhu, snaze se (z něho) vymanit, strachu ze změn, životních zklamání (osobních proher/výher), čistém přátelství a třeba taky o tom, že riskovat se (občas) vyplatí. V neposlední řadě další důkaz toho, že ve vínu je pravda, stejně jako faktu, že ty nejlepší ročníky je dobré si schovávat pro zvláštní účely (byť SPOILER ne pokaždé se ta vaše ideální (vysněná) představa následně kryje s realitou, třeba v podobě zapíjení burgeru ročníkem „61“ z kelímku v KFC :-) I to je však život. Zatímco u dvou třetin současné produkce mám neodbytný pocit, že její (dobrovolnou) projekcí jsem zestárnul o pár let a zažívám pořádnou ranní kocovinu, v případě Sideways mně min pár dnů k dobru určitě přibylo. Kouzelný (ne)obyčejný životabudič, při kterém jsem zažíval příjemně hřejivé pocity ne nepodobné těm, kdy po náročném dlouhém dni zcela vypínám, usedám do křesla v přítmí pokoje, do domácího kina vkládám hudební nosič, na uši nasazuju sluchátka a do sklenky nalévám (na dva palce a tři ledy) zlatavěčirou tulamorku. (Pro kvalitní víno mám však také plné pochopení. To pouze pro pořádek :-) p.s. pokud bych měl vyjmenovat tři (resp. čtyři) hlavní atributy, které se mi (po)staraly o tento příjemný zážitek a nalákat tak (nic netušící diváky) neváhal bych ani vteřinu. Scénář- herecké výkony (jímž vévodí příjemně civilní P. Giamatti) - samotná atmosféra doplněna o nenápadný a nepodbízivý hudební doprovod a .....víno. S (osob.) dovětkem na úplný závěr, že se snímkem samotným, je to jako s vínem. S pokročilým věkem pouze a jenom zraje. 90% zajímavý komentář (pro mě): kleopatra, DaViD´82, Renton(30.5.2012)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Víno a/nebo ženy - film z týdenního užívání si života dvou povahově odlišných amerických čtyřicátníků. První půlka je pomalá, dost nudná a působí spíše jako dokument o koštování vína. Ale neodcházejte. Přichází druhá polovina nabitá situačními zvraty, napětím, vyzráváním hrdinů a (občas) i humorem. Jako celek působí Bokovka jako láhev dobrého suchého vína, musíte si chvíli počkat na hodnocení té správné chuti. Trailer: http://www.csfd.cz/film/134519-bokovka-sideways/videa/#(2.5.2009)

Ak na mňa tento film zapôsobil tak silno ako zapôsobil v tomto veku, neviem sa dočkať, keď si ho pozriem znova o takých dvadsať rokov. Bude asi treba rozšíriť hviezdičkové hodnotenia. Na Giamattiho už padlo veľa chvál, takže sa len pripájam, rovnako ako aj k scenáru a nápaditej réžii. Na svoje si navyše prídu netradične aj 'vínkari'. S vínom (hroznom a vinicami) je vlastne prepojený celý príbeh. Humor je ladený tragicky a na perách sa objavuje teda len trpké pousmiatie, ktoré je ako príloha k dokonalej dráme perfektnou kombináciou. Takže sa tešte na výnimočný, ľudský príbeh. 95%.(14.11.2007)

• - Při golfové scéně zaskočil za Milese (Paul Giamatti) autor knižní předlohy Rex Pickett, který tvrdil, že Giamatti má ubohou golfovou formu. (imro)

• - Režisér Alexander Payne vybral vína do filmu osobně. (imro)

• - Film, který slyšíme (ale nevidíme) v televizi, když se Miles a Jack vrátí do hotelu z nemocnice, je The Grapes of Wrath (1940). (imro)