Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Paráda! Už dlouho jsem neviděl tak poklidnou pohodovou komedii, která vedle skutečných lidský slastí a strastí dvou svérázných středověkokrizařů pokládá nádherné vtípky, které často ale zavaní takovým kousavým humorem! Dialogy jsou perfektní, když se baví o vínu, kterému naprosto nerozumím, stejně hltám každé slovo! Opravdu povedený kousek, který se obejde bez velké výpravy, hvězd a jiných současných móresů jak nalákat diváky do kin! 9/10(19.8.2007)

Rozpočet $16miliónovTržby USA $71,503,593Tržby Celosvetovo $109,706,931║ Pre fajnšmejkrov do vína je asi takýto film aspoň z časti slasť, pre nás ostatných taká menšia oddychovka, kde mi ale citeľne absentuje ľahkosť scén, lebo za celý čas príde len minimum uvoľnených scénok(účelné nabúranie auta), ktoré pobavia. Príbeh sa prevažne nesie skôr v tých vážnejších vodách, aspoň je snaha o to. Aj keď vo svojej forme nenudí a ponúka nejaké to info o víne, prezentuje hlavne staromládenecký život dvoch rozdielnych chlapov, na predsvadobnej púti po Kalifornii. Z tejto dvojice súcitíme s utiahnutou postavou hranou hercom Paul Giamatti, na druhej strane zas budeme nenávidieť tú slizkú Thomasa Hadena Churcha. Takže táto dvojica nás prevedie cez najrôznejšie ochutnávky vína, vyplňujúce takmer celý dej, čo môže časom prísť dosť otravné, aspoň trošku vzrušenia tam prinesie črtajúci sa vzťah Giamattiho s čašníčkou, ináč dej dohromady nemá moc čo ponúknuť. V podstate ide o dobrý film ale nič ma tam nenadchlo tak aby som sa k nemu opäť niekedy vrátil. V tematickom súboji jednoznačne vedie Dobrý Ročník , prípadne Prechádza v oblakoch , v týchto prípadoch je cítiť určite viac čara z viníc. /60%/(23.2.2009)

Ak na mňa tento film zapôsobil tak silno ako zapôsobil v tomto veku, neviem sa dočkať, keď si ho pozriem znova o takých dvadsať rokov. Bude asi treba rozšíriť hviezdičkové hodnotenia. Na Giamattiho už padlo veľa chvál, takže sa len pripájam, rovnako ako aj k scenáru a nápaditej réžii. Na svoje si navyše prídu netradične aj 'vínkari'. S vínom (hroznom a vinicami) je vlastne prepojený celý príbeh. Humor je ladený tragicky a na perách sa objavuje teda len trpké pousmiatie, ktoré je ako príloha k dokonalej dráme perfektnou kombináciou. Takže sa tešte na výnimočný, ľudský príbeh. 95%.(14.11.2007)

• Morien

(1001) Teď si nemůžu vzpomenout, v jakém filmu, ale někde jsem viděla Paula Giamattiho hrát zmrda a od té doby už mám problém ho vidět nějak jinak než tak. Takže tady toho "huggable" moulu od něj neberu a ničím jiným mě film nezaujal. A drahý bože můj, proč je to tak dlouhé? Chybí mi ty staré dobré časy, kdy nezávislé filmy měly hodinu dvacet, hodinu třicet max a hotovo. A bylo tam všechno, co člověk potřeboval vidět.(27.1.2015)

Pinot Noir patrí k mojim obľúbeným značkám červeného vína, podarilo sa mi zúčastniť sa na ochutnávke vína v jednej kalifornskej vinárni a z Virginie Madsen vyžaruje netuctová krása. To je dosť dôvodov na to, aby som nebol pripustený k hodnoteniu a komentovaniu Bokovky pre zjavnú predpojatosť. Napriek tomu sa o to pokúsim. Film mi pripadal pridlhý a v jeho prvej polovici ma máločo zaujalo. Ťažko som sa zmieroval s tým, že zo štyroch protagonistov sú traja znalci a milovníci vína. Rovnako ťažko som niesol "priateľstvo" dvoch nesúrodých mužov, ktoré mi v lepšom prípade zaváňalo symbiózou a v horšom parazitizmom. Ale napriek všetkému považujem film za pozerateľný, i keď dve z troch pridelených hviezdičiek idú na konto Virginie Madsen.(12.7.2010)

• - Víno, které herci ve filme pijí, je z větší části nealkoholické. I když se tak vyhli problémům s opilostí, museli ho před kamerou vypít tolik, že se jim nakonec dostavily zdravotní problémy. (imro)

• - Sandra Oh se kvůli roli naučila jezdit na motorce. (imro)

• - Při golfové scéně zaskočil za Milese (Paul Giamatti) autor knižní předlohy Rex Pickett, který tvrdil, že Giamatti má ubohou golfovou formu. (imro)