Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Miles (Paul Giamatti) a Jack (Thomas Haden Church) jsou dávní a poněkud nesourodí přátelé, kteří se vydávají na týdenní rozlučku se svobodou po vinařské oblasti Santa Ynez Valley. Jejich představy o průběhu výletu jsou ovšem trochu odlišné. Zatímco samotářský Miles by rád společný čas strávil koštováním prémiových kalifornských vín, nastávající ženich Jack by si rád naposledy užil život svobodného mládence se vším všudy. K dobrému pití totiž patří i společnost krásných žen. Do milostných dobrodružství se nakonec zaplétají oba, když se v restauraci seznámí se dvěma okouzlujícími servírkami. Nechávají se strhnout romantickou atmosférou společných večeří, nekonečných rozhovorů a opojným vínem, které však brzy všem ztrpkne na jazyku... Pohodová komedie o životě, přátelství a krizi středního věku se dočkala vřelého diváckého a kritického přijetí. Snímek získal mnoho filmových ocenění a posbíral pět oscarových nominací včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. Jediného ocenění se nakonec skutečně dočkal režisér snímku Alexander Payne, ovšem v kategorii za nejlepší adaptovaný scénář společně se spoluscenáristou Jimem Taylorem. Za nejlepší scénář byli ocenění také Zlatým Glóbem, kde snímek rovněž bodoval v kategorii za nejlepší komedii nebo muzikál. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (453)

petaspur 

všechny recenze uživatele

Jack se za týden bude ženit. V takové chvíli je výhodné mít takového kamaráda, jakým je Miles. Miles totiž naplánuje společný výlet po blízkých vinicích, při kterém si oba v pohodičce poválí spoustu druhů kvalitního vína na patře a volné chvíle pak prožijí na golfovém hřišti. Jenže Jack místo řádného zkoumání barvy degustovaného vzorku vína raději proleje hrdlem pár krabic vína z regálu místního marketu a v dobré náladě vyráží na lov místních krásek. Tento způsob loučení se svobodou však vede k akutnímu nedostatku kondomů, umlácení hříšníka přilbou nebo klovnutí pštrosem do koulí. Naopak Miles začíná mít o svém životě najednou jasnou představu. ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Tragikomédia o kríze "stredného veku". Na pozadí príbehu dvoch priateľov v stredných rokoch (35 a viac- ktorí odchádzajú na týždňovú dovolenku užiť si "mužskú slobodu" predtým, ako jeden z nich sa po návrate bude ženiť), režisér veľmi citlivo zachytáva ono obdobie, kedy človek začína cítiť, že mladosť a najlepšie roky sú už možno preč, ale pritom ešte staroba a dôchodok sú ďaleko. Je to obdobie možných prvých bilancovaní toho, čo sme zatiaľ dokázali resp. vytvorili, ale na druhej strane aj toho, čo sme prepásli. Obdobie, kedy začíname intenzívnejšie pocitovať onen melancholický, s vekom stále sa zrýchľujúci tok života, kedy naväzovanie nových vzťahov už nie je otázkou mladej bujarosti, ale naozajstnej potreby nájsť niekoho, s ktorým by nám mohlo byť dobre až do staroby. Hodnotenie tohto filmu je značne závislé od toho, nakoľko sa ako divák k danej vekovej hranici blížite. Čím ste bližšie, tak tým viac budete v postavách poznávať sami seba (mňa osobne pri niektorých scénach až zamrazilo, ako mi boli povedomé s mojich skúseností). Kvalita filmu stojí na výbornom scenári, plného vydarených (ba priam až brilantných) dialógov, prirodzených hereckých výkonov, kde herci neprezentujú seba, ale plne slúžia svojím vystupovaním charakterizácii postáv. V neposlednej rade atmosféru skvelo dopĺňa aj pohodičkový soundtrack, plný jemnej a podmanivo náladovej hudby. ()

Reklama

Melies 

všechny recenze uživatele

9 / 10 Hlboké, no prchavé a v pomalom bluesovom tempe sa nesúce životné pravdy zapíjané trpkým Pinotom Noir patria medzi moje obľúbené nápoje - Bokovka je film zrejúci ako víno, o ktorom (no nielen o ňom) pojednáva, a jedna veľká, nezabudnuteľná cesta vstriec viničným sadom v Santa Ynez Valley v príjemnej spoločnosti úžasného a hlavne uveriteľného hereckého dua Giamatti-Church. Neviem ako vy, ale ja sa s nimi vždy veľmi rád zveziem. ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Komorně (ale hodně působivě) zpracoval Alexandr Payne svůj opravdu skvělý scénář. Filmů o krizi středního věku už bylo hodně, ale tenhle má svoje ... jak to říct - "kouzlo" ? .... Ty chvíle, kdy se jen prolínají záběry a to pouze v doprovodu hudby, jsou určitě nejpůsobivější a herecký výkon Paula Giamattiho (který doslova "táhne" celý film) je nezapomenutelný. 90%. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Film to je příjemnej to bez debat, ale nějak extra zábavnej neni, sice jsem se ani na chvilku nenudil, protože hlavní dvojice stále něco podniká, vymýšlí a ztrapňuje se, což se sleduje docela pěkně, jenže film toho o moc víc nenabídne. Ale na druhou stranu ke konci je už zábavných scén daleko víc a lepších filmů na daný téma moc neni. A ještě k tomu dvojice Giamatti a Church je fakt výborná, takže na 5* to sice neni, ale dobrý 4* si to zaslouží ()

Galerie (36)

Zajímavosti (12)

  • Sandra Oh se kvůli roli naučila jezdit na motorce. (imro)
  • Režisér Alexander Payne vybral vína do filmu osobně. (imro)
  • Film, který slyšíme (ale nevidíme) v televizi, když se Miles a Jack vrátí do hotelu z nemocnice, je The Grapes of Wrath (1940). (imro)

Související novinky

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)

Další muzikál pro Nicole

Další muzikál pro Nicole

09.04.2008

V Moulin Rouge byla neodolatelná a ukázala kromě podvazků a hereckého talentu i to, že je docela nadanou zpěvačkou, takže režisér Rob Marshall neváhal ani chvilku a obsadil Nicole Kidman do jedné z… (více)

Giamatti prezidentem

Giamatti prezidentem

22.08.2006

Ano, je to opravdu tak. V poslední době stále populárnější Paul Giamatti z oscarové Bokovky bude prezidentem Spojených států amerických. Taková nabídka se nedala jen tak odmítnout, zvlášť když… (více)

Homosexuální hasič Sandler

Homosexuální hasič Sandler

10.02.2006

Komici Adam Sandler a Kevin James jsou v jednání o hlavní herecké role v dlouho očekávané komedii I NOW PRONOUNCE YOU CHUCK AND LARRY režiséra Davida Dobkina (Lhář, lhář) by tak měl vzniknout snímek… (více)

Reklama

Reklama