Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Občas se stává, že víno nedozraje, nevykvete jeho buket, někdy dokonce i přezraje a jeho čas vyprší, a zrovna tak po nevyvážené křivce vadnou či vzkvétají lidské osudy. Depresivik Miles sice víno umí vychutnat, ale rád se po něm i opíjí, takže nápad vzít kamaráda Jacka na poslední předsvatební jízdu po kalifornských vinicích, se zdá být docela fajn. To by ovšem Jack nesměl být prvoplánovitý kurevník, kterému nestačí jen vlastní potěšení, nýbrž má nesmírnou snahu obšťastnit nějakou tou děvou i svého přítele. A tak balí, využívá a klame a do toho všeho zatahuje i stále více depresivního Milese. A jaké poučení z toho všeho plyne? Tak třeba - Cheval Blanc ročník 1961 nejlépe chutná z plastového kelímku, zajídaný hambáčem :) 75%(5.1.2011)

Inteligentní, vtipný, upřímný, hořko(trpce)-sladký, velkých gest prostý, malý velký (komorní) snímek ze života, o (ne)obyčejných věcech jako je krize středního věku, bilancování dosavadního života, přešlapování v kruhu, snaze se (z něho) vymanit, strachu ze změn, životních zklamání (osobních proher/výher), čistém přátelství a třeba taky o tom, že riskovat se (občas) vyplatí. V neposlední řadě další důkaz toho, že ve vínu je pravda, stejně jako faktu, že ty nejlepší ročníky je dobré si schovávat pro zvláštní účely (byť SPOILER ne pokaždé se ta vaše ideální (vysněná) představa následně kryje s realitou, třeba v podobě zapíjení burgeru ročníkem „61“ z kelímku v KFC :-) I to je však život. Zatímco u dvou třetin současné produkce mám neodbytný pocit, že její (dobrovolnou) projekcí jsem zestárnul o pár let a zažívám pořádnou ranní kocovinu, v případě Sideways mně min pár dnů k dobru určitě přibylo. Kouzelný (ne)obyčejný životabudič, při kterém jsem zažíval příjemně hřejivé pocity ne nepodobné těm, kdy po náročném dlouhém dni zcela vypínám, usedám do křesla v přítmí pokoje, do domácího kina vkládám hudební nosič, na uši nasazuju sluchátka a do sklenky nalévám (na dva palce a tři ledy) zlatavěčirou tulamorku. (Pro kvalitní víno mám však také plné pochopení. To pouze pro pořádek :-) p.s. pokud bych měl vyjmenovat tři (resp. čtyři) hlavní atributy, které se mi (po)staraly o tento příjemný zážitek a nalákat tak (nic netušící diváky) neváhal bych ani vteřinu. Scénář- herecké výkony (jímž vévodí příjemně civilní P. Giamatti) - samotná atmosféra doplněna o nenápadný a nepodbízivý hudební doprovod a .....víno. S (osob.) dovětkem na úplný závěr, že se snímkem samotným, je to jako s vínem. S pokročilým věkem pouze a jenom zraje. 90% zajímavý komentář (pro mě): kleopatra, DaViD´82, Renton(30.5.2012)

Scénář: Alexander Payne, Jim Taylor .. Lehce tragikomický a nezávisle působící film o krizi středního věku. O rozcestí, které se ke každému nezadržitelně blíží a je třeba si vybrat, je li to možné, tu správnou cestu, protože pokud zvolíte špatně, už nemusí být možnost návratu k volbě dalšího životního směru. Alexander Payne si dal na scénáři hodně záležet a vytvořil milý, pohodový, vtipný a vínem provoněný kousek, který opět i sám zrežíroval! Představí nám dva přátele, nastávajícího manžela a jeho kamaráda a jejich společné týdenní loučení se svobodou. Postavy jsou výborně vykreslené, herecky přesně obsazené a navrch výtečně zahrané. Jejich dobrodružství pojal jako poutavou road movie do míst Californie jakou jí z filmů moc neznám, ale jaká se mi velmi zamlouvá! Krásné, širé vinice, zralé víno i ženy a s tím spojené ochutnávky.. Celé je to jako krásný pohárek přetékající krásou a bolestí. Pro mě osobně velice příjemná podívaná a navíc v podstatě otevřený závěr! Ťuk, ťuk ... 90%.(28.4.2005)

Když jsem viděl "dílek do skládanky" do Paris, je t'aime od Alexander Payne, byl jsem totálně odrovnám a chtěl jsem za každou cenu vidět jeho dílo v celovečerním filmu. Do půlky filmu jsem měl neskutečně infantilní úsměv, jenže pak se mě začala zmocňovat panika. Bože kam ten film spěje? Jak to může dopadnou? Naštěstí se vše dokodrcalo do nějakého útvaru a já- sice trochu zklamán- byl v náladě, jako kdybych vypil láhev výborného vína. Prostě ta zářivá sklenka s mokem, nádherné panoráma Kalifornie a dvě zábavné dámy (Sandra Oh, Virginia Madsen) udělali své. 75%(25.12.2007)

• Morien

(1001) Teď si nemůžu vzpomenout, v jakém filmu, ale někde jsem viděla Paula Giamattiho hrát zmrda a od té doby už mám problém ho vidět nějak jinak než tak. Takže tady toho "huggable" moulu od něj neberu a ničím jiným mě film nezaujal. A drahý bože můj, proč je to tak dlouhé? Chybí mi ty staré dobré časy, kdy nezávislé filmy měly hodinu dvacet, hodinu třicet max a hotovo. A bylo tam všechno, co člověk potřeboval vidět.(27.1.2015)

• - Při golfové scéně zaskočil za Milese (Paul Giamatti) autor knižní předlohy Rex Pickett, který tvrdil, že Giamatti má ubohou golfovou formu. (imro)

• - 12-milionový snímek vydělal za první víkend (22. - 24. 10. 2004) promítání 207 042 dolarů jen ve čtyřech kinech. Protože ho provázely velmi pozitivní ohlasy, počet kin, ve kterých byla Bokovka uváděna narůstal, a i díky mnohým získaným oceněním měla po třech měsících na kontě slušných 30 milionů. (imro)

• - Film, který slyšíme (ale nevidíme) v televizi, když se Miles a Jack vrátí do hotelu z nemocnice, je The Grapes of Wrath (1940). (imro)