Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Obyčejní lidé, obyčejný svět, obyčejný život – to vše třeba i v americkém filmu. Ne příliš často, ale když už, tak to stojí za to. Miles a Jack jsou dokonale průměrnými Američany splývajícími s libovolně velkým davem. Během následujících sedmi dní se vydávají na cestu po kalifornských vinných „sklípcích“. Bude se pít prvotřídní víno, budou se balit holky (odpovídajícího věku – tj. od třiceti nahoru) a prostě se bude žít. Den za dnem sledujeme životní tápání čerstvých čtyřicátníků, kteří mají dost možná ty nejlepší chvíle před sebou. A možná taky ne. Bokovka Alexandra Paynea je filmem malým, nezávislým a skvělým. Je o životě, a jakožto takový srozumitelný skutečně všem, nejen americkým vinařům. Na první pohled vás možná zarazí nevýrazný zevnějšek, který ve skutečnosti překypuje barvou i chutí, jde jen o to, nepolykat hned, ale teprve po "převálení" na patře. Nejsou tu žádní velcí hrdinové, jen jeden méně a jeden více obtloustlý chlápek se svými ctnostmi i nectnostmi, se svými depresemi i drobnými radostmi. Bokovka je hlavně a vlastně jenom o životě, jehož permanentní hořkost výjimečně rozčeří příjemná sladkost. Všechno plyne tak, jak to je, a když to odplyne, bude vám smutno. 85% P.S.: Pokud máte rádi vína, přidejte si k mé abstinentské pětaosmdesátce dalších pět procent. Zajímavé komentáře: kleopatra, pshimi, Falcor, numi, Desperado, realist(14.2.2006)

Horce vtipne, plne nezapomenutelnych momentu, mezi nimiz kraluje bourani auta a golf. Cely film jsem mela nutkani otevrit si taky jednu lahvinku, ale co bych k ni asi tak rekla? Jako T. H. Church..."Chutna mi." Stejne jako on a rane vino asi musim jeste dozrat, protoze tyhle mezilidske vztahy a krize stredniho veku me bohuzel tolik nezaujaly.(16.10.2008)

Když jsem si poprvé před lety pustila Bokovku, po několika minutách jsem to s myšlenkou "Co tohle kurva je?!" zase vypnula. Uplynuly dva nebo tři roky a já se s menší averzí do filmu pustila s tím, že bych ho mohla dokoukat. A zamilovala jsem se do něj. Jako bych v tom filmu viděla odraz svojí osobnosti, i když o nějakých třicet let starší a opačného pohlaví. Miles byl takovou zvláštní paralelou na to, jak bych asi dopadla jako muž ve středních letech, že je to až neuvěřitelný. Zvlášť, když Jack svým charakterem jako by byl napsán podle jedné z mých kamarádek. Ano, je to těžko popsatelné a silně silně subjektivní, ale Bokovka je pro mě už navždy symbolem toho filmu, který nelíčí osudy několika nereálných vymyšlených postav, ale živých bytostí...(3.2.2006)

Skvostný kousek - dokonalé od všech zúčastněných herců až po výpravu, kameru, scénář a hudbu. Krásně melancholické a bolestné, nevím, jestli bych to psychicky unesla, kdybych byla muž v krizi středního věku jako hlavní hrdinové :-) Občasná klišé vůbec nevadí, i ten malý happy-end se mi tam hodil. Doporučuju naplno užít jen se sklenkou lahodného vína v ruce!(21.3.2007)

Bokovka určitě nepatří k těm filmům, které na první pohled přikovají diváka do sedadla a osloví všechny filmové fanoušky bez rozdílu. Je to taková nenápadná, ale milá konverzačka, obyčejný film o průměrných lidech, kteří zažívají krizi středního věku. Nikdo nemůže čekat smršť kultovních hlášek nebo záplavu ztřeštěných gagů. Je to film o hledání lásky a o přátelství, který staví na inteligentním scénáři a charakterním herectví kvalitních herců. Z obsazení zaujme zejména Virginia Madsen v roli servírky Mayy. Celkový dojem: 75 %.(27.5.2007)

• - Režisér Alexander Payne vybral vína do filmu osobně. (imro)

• - Sandra Oh se kvůli roli naučila jezdit na motorce. (imro)

• - Snímek je natočen podle stejnojmenného románu Rexe Picketta. (Olík)