Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Krize středního věku.... a víno. Uvolněná atmosféra.... a víno. Týden ze života dvou bývalých spolubydlících, z nichž jeden je neúspěšný spisovatel momentálně učitel angličtiny a životní ztroskotanec a druhý je špatný herec z telenovel a tupých televizních reklam..... a víno. Vynikající herci.... a víno. Naprostá pohodička uprostřed vinic.... a víno. Brilantní scénář zdánlivě o ničem a přitom o všem.... a víno. Akční finále ve stylu buddy movies? Ale kdepak - místo toho jen další nášup pohody, humoru a... a vína. Bokovka je velice, ale opravdu velice, příjemný nezávislý snímek, který ve vás jen tak neodezní. Jentak mimochodem, zmínil jsem se už, že tu jde i o vinnou révu.... a víno?(21.6.2007)

Tragikomédia o kríze "stredného veku". Na pozadí príbehu dvoch priateľov v stredných rokoch (35 a viac- ktorí odchádzajú na týždňovú dovolenku užiť si "mužskú slobodu" predtým, ako jeden z nich sa po návrate bude ženiť), režisér veľmi citlivo zachytáva ono obdobie, kedy človek začína cítiť, že mladosť a najlepšie roky sú už možno preč, ale pritom ešte staroba a dôchodok sú ďaleko. Je to obdobie možných prvých bilancovaní toho, čo sme zatiaľ dokázali resp. vytvorili, ale na druhej strane aj toho, čo sme prepásli. Obdobie, kedy začíname intenzívnejšie pocitovať onen melancholický, s vekom stále sa zrýchľujúci tok života, kedy naväzovanie nových vzťahov už nie je otázkou mladej bujarosti, ale naozajstnej potreby nájsť niekoho, s ktorým by nám mohlo byť dobre až do staroby. Hodnotenie tohto filmu je značne závislé od toho, nakoľko sa ako divák k danej vekovej hranici blížite. Čím ste bližšie, tak tým viac budete v postavách poznávať sami seba (mňa osobne pri niektorých scénach až zamrazilo, ako mi boli povedomé s mojich skúseností). Kvalita filmu stojí na výbornom scenári, plného vydarených (ba priam až brilantných) dialógov, prirodzených hereckých výkonov, kde herci neprezentujú seba, ale plne slúžia svojím vystupovaním charakterizácii postáv. V neposlednej rade atmosféru skvelo dopĺňa aj pohodičkový soundtrack, plný jemnej a podmanivo náladovej hudby.(21.1.2005)

Nevím proč jsem si dlouho myslela a obávala se toho, že šlápnu do explicitní miny plné sexu a vulgarit, ale zřejmě jako většinou to způsobil opět název filmu. Naopak jsem byla mile překvapená a i když jsem neměla pocit, že jsem citově vydíraná, tak jsem byla smutná takovým tím zvláštním způsobem, kdy si myslíte, že tohle přece v trochu jiné formě znáte, že jste to zažili také a že vám to je strašně blízké. Tohle je film o skutečném životě a v tom je jeho krása. Paul Giamatti toho vnitřně osamělého kluka hrál úžasně. Mít jeho telefon, pozvu ho na kafe a nasadím všechny páky, aby jeho kniha vyšla. Mayo, koukej ty dveře otevřít a rychle !(7.10.2013)

Když jsem viděl "dílek do skládanky" do Paris, je t'aime od Alexander Payne, byl jsem totálně odrovnám a chtěl jsem za každou cenu vidět jeho dílo v celovečerním filmu. Do půlky filmu jsem měl neskutečně infantilní úsměv, jenže pak se mě začala zmocňovat panika. Bože kam ten film spěje? Jak to může dopadnou? Naštěstí se vše dokodrcalo do nějakého útvaru a já- sice trochu zklamán- byl v náladě, jako kdybych vypil láhev výborného vína. Prostě ta zářivá sklenka s mokem, nádherné panoráma Kalifornie a dvě zábavné dámy (Sandra Oh, Virginia Madsen) udělali své. 75%(25.12.2007)

• Morien

(1001) Teď si nemůžu vzpomenout, v jakém filmu, ale někde jsem viděla Paula Giamattiho hrát zmrda a od té doby už mám problém ho vidět nějak jinak než tak. Takže tady toho "huggable" moulu od něj neberu a ničím jiným mě film nezaujal. A drahý bože můj, proč je to tak dlouhé? Chybí mi ty staré dobré časy, kdy nezávislé filmy měly hodinu dvacet, hodinu třicet max a hotovo. A bylo tam všechno, co člověk potřeboval vidět.(27.1.2015)

• Sandra Oh

• - 12-milionový snímek vydělal za první víkend (22. - 24. 10. 2004) promítání 207 042 dolarů jen ve čtyřech kinech. Protože ho provázely velmi pozitivní ohlasy, počet kin, ve kterých byla Bokovka uváděna narůstal, a i díky mnohým získaným oceněním měla po třech měsících na kontě slušných 30 milionů. (imro)

• - Sandra Oh se kvůli roli naučila jezdit na motorce. (imro)

• - Víno, které herci ve filme pijí, je z větší části nealkoholické. I když se tak vyhli problémům s opilostí, museli ho před kamerou vypít tolik, že se jim nakonec dostavily zdravotní problémy. (imro)