Reklama

Reklama

Bokovka

Trailer 1

Obsahy(1)

Miles (Paul Giamatti) a Jack (Thomas Haden Church) jsou dávní a poněkud nesourodí přátelé, kteří se vydávají na týdenní rozlučku se svobodou po vinařské oblasti Santa Ynez Valley. Jejich představy o průběhu výletu jsou ovšem trochu odlišné. Zatímco samotářský Miles by rád společný čas strávil koštováním prémiových kalifornských vín, nastávající ženich Jack by si rád naposledy užil život svobodného mládence se vším všudy. K dobrému pití totiž patří i společnost krásných žen. Do milostných dobrodružství se nakonec zaplétají oba, když se v restauraci seznámí se dvěma okouzlujícími servírkami. Nechávají se strhnout romantickou atmosférou společných večeří, nekonečných rozhovorů a opojným vínem, které však brzy všem ztrpkne na jazyku... Pohodová komedie o životě, přátelství a krizi středního věku se dočkala vřelého diváckého a kritického přijetí. Snímek získal mnoho filmových ocenění a posbíral pět oscarových nominací včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. Jediného ocenění se nakonec skutečně dočkal režisér snímku Alexander Payne, ovšem v kategorii za nejlepší adaptovaný scénář společně se spoluscenáristou Jimem Taylorem. Za nejlepší scénář byli ocenění také Zlatým Glóbem, kde snímek rovněž bodoval v kategorii za nejlepší komedii nebo muzikál. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (445)

Lima 

všechny recenze uživatele

S tímhle filmem se to má stejně jako s vínem. Ne chlastat ho z krabičáku jako bezdomovci před Kauflandem, ale popíjet třeba Richebourg ročník ´61 v příjemném prostředí, s lehkými tóny jazzíku v pozadí a se sympatickou dámou naproti u stolu. Označení "komedie" je zavádějící, tohle není film, který by vzbuzoval salvy smíchu od začátku do konce, ale moc příjemně plynoucí zábava s vyšperkovanými dialogy a báječnými herci. Přesně moje krevní skupina. Oscar za scenář je tisíckrát zasloužený a co se týče Giamattiho, tomu se říká ´životní role´. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Dva muži na cestě a v přechodu v přirozeně plynoucím buddy/road-movie o životních krizích, víně a (ne)schopnosti přijmout, že ne každý naplní svůj americký sen. Občasné zabočení k frašce nebo snaha o nepatřičné stylistické ozvláštnění (split screen) ruší, slabší prokreslenost postav (zejména ženských) okolo Milese zamrzí, ale v celku jde o výborně napsaný, z odžitých situací vystavěný a dospělý film (což se projevuje třeba tím, že vás sice dvě hodiny dobře baví, ale po skončení dokáže zanechat chuť trpkosti). 80% Zajímavé komentáře: kleopatra, pshimi, Falcor, numi, Desperado, realist ()

Reklama

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Skvostný film o tom, že bezstarostný kurevník a zodpovědný ňouma mohou být nejlepšími přáteli, že žena na jednu noc není totéž, co žena na celý život, že některou láhev vína si lze šetřit pro zvláštní příležitost a některá naopak památný okamžik způsobí, a že i na vinné hrozny jako i na lidi někdy prší a někdy zas svítí slunce. ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Komorně (ale hodně působivě) zpracoval Alexandr Payne svůj opravdu skvělý scénář. Filmů o krizi středního věku už bylo hodně, ale tenhle má svoje ... jak to říct - "kouzlo" ? .... Ty chvíle, kdy se jen prolínají záběry a to pouze v doprovodu hudby, jsou určitě nejpůsobivější a herecký výkon Paula Giamattiho (který doslova "táhne" celý film) je nezapomenutelný. 90%. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Moc, moc príjemný filmík, ktorý sa nehrá na žiadne umenie a pri všetkej kultivovanosti sa neštíti ani vulgárneho a suchého humoru. Dvojicu predstaviteľov spoznáte natoľko osobne, že sú vašimi kamarátmi. A prežijete s nimi toľko komických i smutných real-life chvíľok, že budete odchádzať z kina uspokojenejší než po akomkoľvek filme široko ďaleko. Príjemne ma prekvapila miera humoru, ktorý ma vo finálnom štádiu (peňaženka) dostala rehotom až do kolien. Mrzí ma, že Akadémia ignorovala geniálny herecký výkon Paula Giamattiho. Podobne silné 4* ako v prípade Mexickej jazdy. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (13)

  • 12-milionový snímek vydělal za první víkend (22. - 24. 10. 2004) promítání 207 042 dolarů jen ve čtyřech kinech. Protože ho provázely velmi pozitivní ohlasy, počet kin, ve kterých byla Bokovka uváděna narůstal, a i díky mnohým získaným oceněním měla po třech měsících na kontě slušných 30 milionů. (imro)
  • Film, který slyšíme (ale nevidíme) v televizi, když se Miles a Jack vrátí do hotelu z nemocnice, je The Grapes of Wrath (1940). (imro)
  • Režisér Alexander Payne vybral vína do filmu osobně. (imro)

Související novinky

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto…

Další muzikál pro Nicole

Další muzikál pro Nicole

09.04.2008

V Moulin Rouge byla neodolatelná a ukázala kromě podvazků a hereckého talentu i to, že je docela nadanou zpěvačkou, takže režisér Rob Marshall neváhal ani chvilku a obsadil Nicole Kidman do jedné z…

Giamatti prezidentem

Giamatti prezidentem

22.08.2006

Ano, je to opravdu tak. V poslední době stále populárnější Paul Giamatti z oscarové Bokovky bude prezidentem Spojených států amerických. Taková nabídka se nedala jen tak odmítnout, zvlášť když…

Homosexuální hasič Sandler

Homosexuální hasič Sandler

10.02.2006

Komici Adam Sandler a Kevin James jsou v jednání o hlavní herecké role v dlouho očekávané komedii I NOW PRONOUNCE YOU CHUCK AND LARRY režiséra Davida Dobkina (Lhář, lhář) by tak měl vzniknout snímek…

Reklama

Reklama