Důkaz

Catherine je sedmadvacetiletá žena, která je oddaná svému otci Robertovi, geniálnímu a proslulému matematikovi. Zatímco se Robertova obratnost ve světě čísel stále jeví jako neotřesitelná, jeho kontakt s realitou se pomalu vytrácí. Když Robert propadne šílenství, Catherine začne přemýšlet o tom, zda mohla po tátovi zdědit duševní chorobu společně s jeho mimořádným matematickým talentem. Po Robertově smrti se na Catherine obrátí Hal, otcův nadaný, ale příliš horlivý student, který chce nahlédnout do poznámek zesnulého muže v naději, že objeví jeho poslední významný počin. Zatímco Catherine se zdráhá ponořit hluboko do otcovy práce v obavách, že by tam mohla vyčíst něco o své vlastní budoucnosti, Halovi k tomu dá svolení. Odhalení matematického důkazu potenciálně historických rozměrů, který se skrývá v jednom z poznámkových bloků, vyvolá vlny šoku, a to v nejednom slova smyslu. (HBO Europe)

system

Nevim sice proc, ale kazdym dalsim filmem je me G. Paltrow cim dal tim vic a vic nesympaticka. A i kdyz Dukaz je nadprumernym snimkem, Gwyneth tu na me pusobi natolik rusivym zpusobem, ze nemuzu jit s hodnocenim vys. ()

Yardie

70%. První polovina filmu strašně roztahaná a docela nudná. V podstatě celkem o ničem a na drama to bylo málo dramatické. Druhá polovina ovšem nabrala na dramatičnosti a dynamičnosti a byla to super podívaná. Každopádně v celém filmu exceluje Gwyneth Paltrow, která opravdu předvedla fantastický výkon a hlavně její zásluhou byl film celkem koukatelný i v první polovině. Kdyby tempo z druhé půlky bylo i v první, jsou to čisté 4 hvězdy, takhle nemohu. Škoda. Howgh! ()

filipvrbik

Matematiku nesnáším, nevím o ní nic- přesto, možná právě proto, se mi film líbil... A protože je částečně i o bláznech (sice nikde nebylo řečeno, že se jedná o schizofrenii, tak asi jednalo), takže jsem byl při sledování jako ryba ve vodě...80% ()

Renfield

I přes smutnější téma velmi příjemná příběhová skládačka, ve které se to snad i díky matematice s city nepřehání. Z hvězdného obsazení nejvíce zaujme Gwyneth Paltrow, která prakticky nesleze z plátna a všechny své stavy hraje výborně. Nezapomenu na vzhledem k ostatnímu dění až poklidnou smuteční řeč. Tolik pravdy v několika málo slovech! 75% ()

waits

Věřil jsem Gwyneth Paltrow každou pochybnost o sobě i o svém okolí, každé gesto, každou reakci. Silné momenty ve scénáři (předčítání Hopkinsovy dokončené práce, debata mezi ní a Jakem Gyllenhaalem o autorství důkazu) Paltrow nezabíjí, naopak podává je skvělě, dlouho jsem neviděl tak slušný herecký výkon. Hopkins i Gyllenhaal jsou také bez chyby a "glassovská" hudba Stephena Warbecka je výtečná sama o sobě. Silný film o tom, co je důležité, o strachu z budoucnosti a touze po někom, kdo o tobě nepochybuje. Rád bych někdy viděl předlohu - divadelní hru. ()

Silviaxx

Film nemá nejakú príliš špecifickú, resp. výraznú zápletku, ale aj tak je v ňom niečo, čo ma odrovnalo a v mnohých momentoch mi to opakovane tislo slzy do očí. Postupne prostredníctvom retrospektívnych a hlavne plynulých prechodov do minulosti poskytuje divákovi pozliepanie čriepok do úplného obrazu. V podstate sledujeme génia, ktorého vlastná genialita bola súčasne prekliatím a aj tí, ktorí k nemu vzhliadali sa odmlčali. Jediný kto ostal aj v najťažších chvíľach a dokázal prehltnúť svoj obrovský dôkaz pre jeho vlastné dobro bola jeho dcéra. Fakt boli všetky vzťahy, najmä bolesť po smrti otca, veľmi dojemné a prístup k tomuto snímku ako aj odovzdanie divákovi je citlivé. Aspoň na mňa to takto fungovalo. Samozrejme trojka Paltrow, Hopkins, Gyllenhaal bola skvelá. ()

ddf76

Skvele drama o genialnim matematikovi a jeho dceri. Gwyneth Paltrow je vyborna a skvely je i Anthony Hopkins. Filmy o vedcich mam rad, takze pridavam jeste hvezdicku :), takze za 5 :). Rad si prectu i knizku podle, ktere byla natocena. ( Docela potesilo, ze je v titulcich podekovani nejakymu profesoru z Cambridge, takze tam asi nejsou matematicky boty. Tezko by scenarista a reziser vedeli o Landau-Siegelovych nulach.) ()

kaze

Nemôžem si pomôcť, ale Gwyneth sa tak ksichtí, že ma to hrozne deprimuje. Možno hrá dobre, ale mne sa ten film až tak nepáčil. ()

Martyr

Gwyneth Paltrow som odmalicka celkom zral, neviem ci pre je herecke vykony alebo vzhlad. V Dokaze predviedla naozaj presvedcivy vykon depresivnej zeny, ktoru nedokaze okolie pochopit. To je vsak asi jediny silny pozitivny bod. Dokaz mi totiz pripadal trochu nedotiahnuty. Od zaciatku sa vydavate po ceste za zistovanim skutocnosti ale koniec vam vlastne nic neodhali a nechava vas chladnym (aspon mna). Skoda, napad mal silne predpoklady ale zlyhalo prevedenie a koniec. 60% ()

artas

Veľmi príjemná hudba, zaujímavá téma a niektoré dosť nudné pasáže. Jedenkrát som to zvládol, druhýkrát už ďakujem, nemusím. ()

Viperine

Škoda. Je to jen rádoby dramatické.. Změť lidí, scén a emocí, které nedokážou hluboko zasáhnout. Snad ani jednomu herci jsem jeho persónu pořádně nevěřila. Anthony Hopkins si ve své roli duševně narušeného matematika nesáhl ani do třetiny svých schopností, je to asi jedna z jeho nejslabších rolí, co znám. Nemohu říct, že jsem se úplně nudila, ale bylo to jen dost průměrné drama. Vzhledem ke kapacitě námětu a některých herců to celé vidím spíš jako promarněnou šanci. ()

ladno

Ako zistiť, kto je génius a kto šialenec? Kto hovorí pravdu? Na tieto dve otázky, ktoré som si kládol počas celého filmu, existuje x; x = {a,b} odpovedí, pričom a = Gwyneth Paltrow predvádzajúca ďalší svoj perfektný výkon; a b = Anthony Hopkins, ako vždy dokonalý. Veľmi komorná dráma, avšak gradujca až do úplného konca s ozaj perfektným záverom. Námet + scenár + hudba + réžia + vynikajúca herecká štvorica = 95%. ()

heihatchi

Výborný film o genialitě a šílenství otce a jeho dcery. Dobře zpracovaný příběh, u kterého až do konce pořádně nevíte, kdo má vlastně pravdu, kde je DŮKAZ. Ten ale ve výsledku není tak důležitý jako úcta k památce svého otce. Gwyneth tuto roli zahrála perfektně, Jake, ačkoli ho mám rád, mi tu moc neseděl. ()

sirien

Poměrně zajímavej film... to vykreslení mentality géniů se mi docela líbilo (a přišlo mi i velmi dobře odehrané). Bohužel viděno v dabingu, takže se mi moc nechce hodnotit herecké výkony, ale pokud je starší sestřička stejně přesvědčivě dobrosrdečná i v originále, tak teda nic moc. ()

Dement

Skvělý Hopkins a dobrá Paltrow, filmu bohužel schází třetí rozměr, napětí a více hlubších scén. Ve filmu nejde až tak o matematiku, jako spíš o vztahy mezi dcerou a otcem a o pomyslnou hranici mezi genialitou a bláznovstvím. Možná kdybych nebyl v matematice naprosto mimo, našel bych si ve filmu více zajímavých momentů. Mimochodem komorní hudba mi přišla také bezvadná. Z mého pohledu jde o mírný nadprůměr. ()

Dandyy

Od filmu z prostředí vědy by se dalo očekávat několik věcí, nad kterými by se měl divák zamyslet. To se ale nestalo a tak šlo spíše o romantický film se skvělými hereckými výkony a s matematiky chvilkami. ()

Snape

Určitě to znáte – na nějaký film se dost těšíte, konečně si ho pustíte... a přijde zklamání. Prostě jste čekali víc nebo minimálně něco trochu jiného. A to je přesně případ Důkazu. Co na tom, že Gwyneth hraje nejlépe, jak jsem ji zatím viděl, když příběh stojí za starou bačkoru? Rozpor geniality a šílenství už byl skvěle odvyprávěn v Čisté duši. Tady sice ubyl její patos, ale s ním také většina emocí. Bylo mi docela fuk, jestli důkaz objeví... Ale abyste mě špatně nepochopili, Důkaz rozhodně není nepovedený film, jenom mi prostě nesedl. Je nesporné, že bude mít i své pěti-hvězdičkové příznivce – možná i vás. ()

18.01.2006

14.12.2005