Pokropený kropič

• Francie L'Arroseur arrosé (více)
Krátkometrážní / Komedie
Francie, 1895, 1 min

Jeden pán na zahradě zalévá stromy. Za ním se objeví chlapec, který přišlápne gumovou hadici. Zahradník je překvapený a diví se, že voda přestala téct. Začne si prohlížet hadici a v tom okamžiku mu proud vody vstřikne do obličeje. (duklak2)

Mi Nü-Chai

První filmový spank, nadto spank s jemně homoerotickým akcentem a silně freudovským názvem. Nevím, s čím kromě kamery si bratři Lumièrové hrávali, když se večer zhaslo, ale silné podezření že se čvachtali v bahně incestu, mi již těžko někdo vymluví. ()

Goldbeater

Myslím, že Pokropený kropič je jeden z těch lepších a zaručeně vtipnějších krátkých filmů bratří Lumièrů. Člověk se aspoň krapítek zasměje a může si říct, že to dává smysl a stává se i dnes. Kdo z nás se nekoukl do hrdla hadice, když přestala stříkat, a nedostal spršku do obličeje? Ale dneska vlastně jen málo lidí má zahrádku. Ti, kteří nemají, zřejmě dají horší hodnocení. ()

Webb

Jiné dva názvy pro tento film jsou "The Sprinkler" a "Sprinkled". Možná nejlepší snímek tohoto roku, pokropený zahradník :-) ()

Flego

Malá ukážka z filmovej histórie, kedy sa do popredia dostáva aj vypointovaný príbeh a nielen snímanie rôznych udalostí. ()

tomiisek

Jeden z prapočátků kinematografie. Na rozdíl od ostatních snímků z té doby již obsahuje příběh - zmíněná scéna s hadicí byla později použita v řadě grotesek. Film lze najít v americké DVD kolekci The Movies Begin - A Treasury of Early Cinema, 1894-1913. Boxset lze zakoupit zde: http://www.amazon.com/The-Movies-Begin-Treasury-1894-1913/dp/B00005YUO9/, recenzi boxsetu lze přečíst zde: http://www.digitallyobsessed.com/displaylegacy.php?ID=3102, boxset obsahuje tyto filmy z počátku kinematografie: http://www.imdb.com/list/0_w5x6QcSok/?start=1&view=compact ()

duklak2

Zajímavý film světové kinematografie. Takovíto uličníci, jako byl jeden v tomto filmu existují dodnes. Musím velice pochválit herecké výkony, protože lépe to ani zahrát nešlo. ()

codeas

První filmová groteska, prvně se objevuje rychlý "dostih" dotčeného a zákeřeného. Lumierove se nechali inspirovat kresleným příběhem o 9 obrazích, kdy kluk zašlápne hadic, neteče tedy voda, pak ji však uvolní a zahradníka pokropí. Můžeme zde hovořit o prvním námětu, prvním scénáři, kdy je už dopředu rozkresleno jak celkové dílo bude asi vypada. Kompozice je však neřehledná, špatné zarámování, na zemi je moc listí. Na druhou stranu první gag ve filmu... ()

Mononoke.

Zábavnější a pro dějiny kinematografie hodnotnější než Avatar. Doporučuji o něco drsnější a trochu pozdější verzi Kropiče z Brightonské školy (až si vzpomenu na režiséra, tak sem dám odkaz :). Frantíci byli vždycky čajíčkové. (FNŘ 2010) ()

Marek1991

Jedna z prvých komédií, najmä to potrestanie prepleskom po zadku a ťahaním za ucho bolo smiešne. Je to priemer, nič výnimočné. ()