Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

GAVIN17

Velice silný příběh, kterému bych dal za sebe osobně maximálně 4 hvězdičky, ale za vynikající výkon Josepha Gordona-Levitta musím dát plný počet. Říkal jsem si opravdu s úlevou, když film skončil - ještě že to byl jen film, na jehož konci bylo napsáno, že postavy a děj je fiktivní, jinak by se něco takového jen těžko dalo unést. Ještě že poslední varování v pořádku Neil přežil a poznal, že s tím původním životem musí skončit. Jsem přesvědčen, že do New Yorku se už nikdy nevrátil, že zůstal s těmi, kdo ho mají rádi a začal úplně nový život, na nějž není nikdy pozdě. A hlavní je, že neztratil cit a touhu po čistotě a štěstí.. .Rád se kouknu na další filmy s Josephem Gordonem-Lewittem, protože hraje perfektně. ()

mira.l odpad!

Velebnosti, jdu blejt. To je teda kombinace jako bejk, ufoni a teplý chlapečci, kouřící si šulíny a ochutnávající si krční mandle. Tak tohle opravdu ne. Je mi trochu záhadou, kde to vzalo cca 80%... ()

_aandyy_

Za prvé: ať se nad tím zamyslím jak chci, nechápu český název... Za druhé: velice těžce přemýšlím nad hodnocením, neboť scény explicitně se týkající pedofilie ve mně vyvolaly opravdu silný pocit zhnusení, o což tady samozřejmě i šlo - na druhou stranu, všechno bylo tak přesvědčivé a jako by nehrané (že by za to mohl svým výkonem hlavně Joseph Gordon-Levitt?), a právě proto zvažuji 3 - 4*. Nicméně čekala jsem, když se tady píše "mysteriózní" něco více mysteriózního než poměrně uměle vloženou druhou linii týkající se mimozemšťanů... Krom toho, v oné druhé linii mi poněkud nesedla představitelka Avalyn, která mi připadala afektovaná a poměrně zbytečná na to, jak byla tato linie na konci rozuzlena, takže jestli má právě tato postava nějaký hlubší smysl, to vážně netuším... Celkově vzato určitě nejde o špatný snímek, jen mi linie II připadá málo propracovaná, celkově málo uvěřitelná, a až bych řekla - nudná... Na to, že šlo o mimozemšťany. ()

wege

Velmi, ale opravdu velmi znepokojivý film, kterému vévodí herecký výkon Gordona-Levitta. To téma je fakt hutné, až nechutné. Zpracování velmi realistické, podívání na ten film není fakt nic příjemného. ()

pepino

Tak tohle je jeden z těch filmů který dokáže člověka zdeptat, vymačkat a pořádně znechutit. Zároveň je to film který otevírá oči a ukazuje stinnou tvář dnešního světa kde si spousta lidí myslí že ty "odlišné" věci prostě nejsou nebo že jdou mimo ně. Trauma, konkrétně sexuální zneužívání v dětství se přenáší do dospělosti vždy. Rozdíl je jak. Na příkladu dvou chlapců které zneužívá trenér je tu ukázáno jak se takový zážitek dovede táhnout celým dětstvím jako nudle která se může vlnit a rozvětvovat až někdy dokáže vytvořit v dětské hlavě úplně jinou představu která je vsugerována a dál brána jako pravdivá. Jako v případě jednoho z chlapců který si právě vsugeroval že ho unesli mimozemšťani. Tak i tak to je velice silný a působivý film jehož dopad na diváka může být buď drtivý nebo lehký (pro mě ta první varianta-ještě teď se vzpamatovávám). Každopádně vždy to v člověku vyvolá nějaké otázky. Bohužel ale bez odpovědí. Nezbývá než se smířit s tím že tyhle věci se dějí. Nebo se proti tomu dá něco dělat? To už ale není předmětem tohoto komentáře... Nevím vůbec jak hodnotit.... Po dlouhé době si zas nevím rady. Jestli hodnotit film jako takový a ubrat hvězdičky za ty nechutné scény nebo naopak dát plný počet za to že tím co film ukazuje a zároveň i varuje před vážnými tématy jako promiskuita, pohlavní nemoci, zneužívání......? Myslím že když dám 4 hvězdičky bude to odpovídat kvalitám filmu. Ale přínos jaký to mělo a razanci s jakou mě to sesadilo- to se ohvězdičkovat nedá. ()

jafuska

toto bylo asi natočeno jen pro pedofily, jinak ji to neumím vysvětlit, bohužel nejen ve filmu se toto děje, ale i v dnešní realitě, vypráví o dvou klucích, kteří byli zneužiti v dětství starším mužem- pedofilem, tento příběh se vzájemně prolíná, kdey sledujeme jaký otřesný dopad může mít na dva malý kuky a později dospělé, jeden si to vytěsnil aby zapoměl z traumatu, druhý se dostává do sexuální praktik s muži, a nevybírá si věk, ale je dobře, že se i toto točí, protože aspon člověk vidí, co se může stát, ale rozhodně toto nebude můj žánr a nebudu tento styl filmu vyhledávat, nevadily mi, homosexuální scény, to se ještě dalo nějak vzít, ale ostatní ne. ()

han.ci

Tak tohle je pro silné povahy, já jsem kolikrát nevěřila vlastním očím, co se to na obrazovce děje. Moc zajímavé a odvážné téma. ()

Barghest

Na jednu stranu je mi dost proti mysli dávat procentuální hodnocení filmu, který se zabývá tak těžkou tématikou. Na druhou stranu uznávám, že za působivostí Mysterious Skin, nestojí jen jedno společenské tabu, ale také perfektně odvedená práce. Arakiho snímek je velmi otevřený a s emocemi jde až na dřeň, aniž by sklouzával k lacinosti a vzbuzoval pobouření, které se ale stejně dostaví, neboť režisér hraje na jednu společensky nepřijatelnou a potlačenou strunu. Sigmund Freud by měl radost. Všichni, kdo se odvážili účastnit tohoto projektu, mají můj obdiv, především JGL, jehož role vyžadovala nemálo herecké kuráže. Tento snímek z paměti už nejspíš nevymažu, a to nejen proto, že jsem na to koukala večer před spaním a pak se mi zdály dost ošklivé sny, ale i kvůli absolvované katarzi, která byla tentokrát hodně náročná. Výpovědní hodnota totiž přesahuje rámec filmu a nutí diváka k zamyšlení. ()

mauinka

Tenhle film stojí za zkouknutí už jenom kvůli J.G.Levittovi.Věřila jsem mu každý slovo,každej pohyb.Skvělej výkon a výbornej film. ()

JK77

JGL je fajn herec. A tento film bol teda narez. Nečakal som že niečo podobné sa v US dá aj natočiť. ()

Beda

Araki se s často tabuizovaným tématem zneužívání dětí a jeho následky dokázal vypořádat s grácií. Dobré herecké výkony podtrhuje velmi silný závěr, který u mě Mysterious Skin jednoznačně vytahuje na plný počet. I wished with all my heart that we could just leave this world behind. Rise like two angels in the night and magically... disappear. ()

Svinibrod

ze bych videl silny pribeh, pche. prijde mi to jako vyumelkovany canc, který je sokujici, avsak tvari se velmi hebce. na toto tedy vubec neskocim...nic z tohofilmu mi neprijde zavratne uzasne, pouze neil je supr, cili za nej... ()

wray

To ze hlavne motivy su homosexualita a pedofilia je dost znepokojive. Predpokladam ze vela film tento film "neuznava" najma preto ze je to "chore". Zaroven je to vsak dost silny motiv pre dramu. Tvorcovia to patricne vyuzili a urobili z toho "silny" film - take cosi co sa vryje do pamati. Pekne je tu spojene to "spinave" (vsetka ta zvratenost, nasilie) s peknym (dost sa mi pacili zabery a kamera, herci boli vyborni, hudba prijemna - miestami naozaj velmi emotivny film). No a cele je to trosku okorenene mystery prvkami - aj ked divak asi od zaciatku vie ze co sa vlastne stalo, stale ostava az do konca filmu par nezodpovedanych otazok. A vlastne - aj po filme ostava velmi vela veci na zamyslenie... Rozhodne velmi dobry film 3, a za M.Trachtenberg este plus pol hviezdicky. (Vyssie ist nemozem lebo to bola napokon "len drama" - co nie je moj oblubeny zaner, a aj v drame na tuto temu je par este silnejsich filmov - Boys Don't Cry je peknym prikladom) Urcite doporucujem (ale ak mate predsudky voci homosexualite, tak potom to asi nebude film pre vas) ()