Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

Avalon820

Tak tohle se sice nezdá, ale ve skutečnosti je to hodně náročné, bravurně zahrané drama, které už samotnou podstatou bylo odsouzeno k nepopulárnosti u širšího publika. V té vší depresi a bezútěšnosti se ale skrývá velké srdce, které Scott Heim do tohoto příběhu při psaní knihy vložil. A soudě podle hodnocení zdejší diváci alespoň v tomto případě dokázali nahlédnout pad tvrdou slupku a objevit jej. Že by lidé již odhodili předsudky ohledně menšinově orientovaných a začali skutečně vnímat příběhy? A k tomu dokázali rozeznat pozérství od umění? No... to asi těžko, ale mají k tomu aslepoň dobře našlápnuto. A v případě Mysterious Skin to je dvojnásobný úspěch, neboť i já považuji tento snímek za skutečně velmi... názorný. ()

Terva

Hudba - Harold Budd a Robin Guthrie. Natočeno podle románu Scotta Heima. CITÁT - Toto léto mi zmizelo pět hodin. Zmizelo. Pět hodin!........... Hezký příběh ale celkem nudně zpracovaný. Dlouhé pasáže a z počátku i celkem zmatek. 50% ()

JohnCZ

Jako film sám o sobě si zaslouží jistojistě jasných 5. Já to ale neudělám, protože mi bylo zle. Zle z toho, jaká zvěrstva se vůbec dějí. Mysterious Skin to sice bere hodně emotivně, ale místy až moc doslovně a často jsem musel odvracet zrak jinam. Nicméně líbilo se mi provedení. Příběh dvou chlapců zneužitých v dětství jedním úchylným bastardem. Každý se s tím srovnává trochu jinak. Film jde až k hranici mysterióznosti, protože divák ze začátku zcela neví, co se stalo. Film to postupem času odhalí a to dosti názorně. Herecký výkon Josepha Gordon-Levitta byl naprosto famózní a upřímně mu skládám poklonu, že tak obtížnou a ne moc příjemnou roli takhle zvládl. Těšil jsem se na Michelle, ale ta spíš byla takové křoví. Rozhodně si tenhle snímek budu pamatovat, ale znova si ho určitě nepustím. ()

tomeš

Čistý film o špinavých věcech. (SPOILER WARNING) Při sledování výtečné adaptace prvotiny kansaského spisovatele Scotta Heima (*1966) člověka až mrazí, když si uvědomí, s jakou chladnou obyčejností vypráví o zneužívání dětí (viz obsah). Vytvořením dojmu všednosti, až každodennosti, se zkušenému nezávislákovi Greggu Arakimu (*1959) podařilo jednak se vyhnout nabízejícímu se patosu, a jednak skvěle předestřít pocity dětí, jež se se sváděním ze strany dospělých setkají (bezelstně dospělým věří, že je to normální). Podobně jako Viscontiho Smrt v Benátkách (1971) tak působí i Mysterious Skin velmi čistě, nekonfliktně: není tu nikdo, kdo by moralizoval (jako v rozporně přijatém Notes on a Scandal /2006/), nejde o zákeřné rodinné spiknutí (veleúspěšná dánská Rodinná oslava /1998/), chybí tu juxtapozice náboženství a pedofilie (na níž stojí Almodovarova Špatná výchova /2004/) či konflikt v rodině (My Own Private Idaho /1991/). Idyla je téměř dokonalá: pro teenagera amerického maloměsta jakoby nebylo nic normálnějšího, než na hřišti sbalit dalšího kunšafta (postava Erica, kterého jedinečně ztvárnil Joseph Gordon-Levitt), popřípadě si výpadky paměti (jež vytěsnila trenérovo svádění) vyplnit sny o únosu mimozemšťany (postava Briana). Odtržení lásky a sexu nemůže být důslednější. O to zrádnější a bolestnější je pro oba hrdiny konečné uvědomění si své minulosti. Film lze vykládat různě, já bych se spíše než k "odpudivému melodramatu" (BBC) přiklonil k "nejdojemnějšímu filmu o zneužívání dětí, který jsem viděl" (Roger Ebert). Jisté je, že Gregg Araki (jinak vystudovaný filmař a producent) tímto dílem potvrdil své místo v novodobém proudu filmů zvaném New Queer Cinema, do něhož jsou řazeni ještě například Gus Van Sant (zmiňované My Own Private Idaho) či John Cameron Mitchell (naposledy Shortbus /2006/). I když už Mysterious Skin neoplývá tak otevřenou snahou šokovat, kterou se vyznačovaly Arakiho předchozí filmy (Zkurvená generace /1995/), svou "normálností" je o to působivější. Koneckonců do svého programu si ho zařadily věhlasné festivaly jako Sundance či Benátky. ()

Zeebonk

Jakožto věrný fanoušek knih mistra Burroughse jsem byl vždy přesvědčen, že jsem divák otrlý vůči všem homo výjevům, jaké mi může film naservírovat, ale jako obvykle jsem byl zbaven iluzí perverzností mnohonásobného kalibru. Už samotná myšlenka, že si osmiletý klučina může pedofilní hrátky užívat, je natolik pokroucená, že musela vykvasit v mozkovně přihřátější než tekuté olovo. Na druhou stranu ale věřím, že ten prdelomilný požírač jezevčíků, který to má na svědomí, ví, o čem mluví. A na třetí stranu je vlastně chvályhodné, že má někdo koule překročit hranice o dobré světelné roky a ukázat obskakování předškolních řiťáků ve zcela jiném světle, tedy obohacené o šťavňaťoučké detaily, nad kterými si zdravý člověk pohoršeně zacpává uši a pedofilovi rupá poklopec. Ale co, Mysterious skin je brilantní exhibice zvrácenosti, přesných hereckých výkonů a všeho ostatního z dob, kdy nezávisláky nebyly snůška vykalkulovaných slzopudných sraček. Má heterosexualita každopádně utržila pár dalších šrámů, aspoň houževnatí. ()

Pishin

Gregg Araki natocil snimek kterym se sice nedokazal odprostit od jeho oblibenych temat homosexuality, drog, prostituce a mimozemskych civilizaci. Ale natocil nejpochopitelnejsi snimek jehoz pribeh je hodne silny a v dnesni dobe realny . Neni potreba zde pretrasat o cem film je hned komentar Faye nastini pribeh. Musim rict ze namet je sokujici a k filmu jsem pristupoval s tim, ze krome zajimaveho neotrepaneho nametu na me bude cekat rada scen pri kterych budu muset sklopit zrak. Ale nic takoveho se nedelo. Pokud jste zvladli syrove natocenou scenu prvniho sexu ve Zkrocene hore tak tento film Vam nic extra horsiho neukáže. Vse je v naznacich ale i tak je to velice emocionalne silne. Ono kolikrat jen myslenka na urcite veci silnejsi nez jeji vyobrazeni. Nejlepsi snimek Gregga Arakiho 80%. ()

EastWicka

Čas rány nezaceluje, to jen naše mysl je překrývá tajemnou tkání iluzí a zapomnění. A ten parchant Araki tentokrát upozadil cynismus a jde přímo po duši. Na příběhu dvou chlapců ukazuje mechanismy, jimiž reareaguje neopravitelně poraněná psychika. Z nebe, po které se prohání UFO, tu prší barevné cereálie, z utrženého sluchátka promlouvá Bůh a po koupelnové scéně hororovější než té z Psycha i Osvícení si budete kontrolovat záklopky na dveřích. Brady Corbet vystihl mimoňství i sílu brýlouna Briana, Michelle "Buffy" T. je tu něžně a beznadějně zamilovaná a Joe Gordon-Levitt v ústřední roli Neila - prodejné Lotity a Jamese Deana v jednom - podal až neuvěřitelně odvážný výkon. Těžko vydýchatelný film, ale nelituju. Dík za tip, Lu. ()

Defaultovna

Fantastický a vierohodný Gordon-Levitt. Na jeho výkon jednoducho nemám slov... Dej je možno občas trochu rozvláčny a niektoré scény pôsobia prehnane, ale celkovo udeľujem 5. Hlboko pôsobivé... ()

NinonL

Bože, tak malé děti ... Být to na mně, jdou podobní "trenéři" okamžitě pod kudlu, po vzoru veterinářky Z. Stivínové z filmu Pasti, pasti, pastičky. A hned by bylo vyřešeno. Hlavní hrdina zahrál svou roli úžasně. ()

snoopik

pro mě velmi působivý snímek.. nejzajímavější pro měly dvě scény.. scéna s klientem co měl skvrny na zádech a toužil jen po dotecích a druhá scéna byla s klientem co ho před vánoci při sexu zranil.. ošukal...byla to velmi husná, ale řekl bych velmi reálná scéna ... divím se ,že podobných scén nebyl plný film.. a také jsem čekal ještě skutečnost, že tímto klientem bude nakažen... taková moje menší vize, jak by se to mohlo vyvíjet dál....celý film je upozorňováno na to jak si nedává pozor na chráněný sex...čekal bych nějaký podobný osud. ()

Ridick

po osobnej stranke je to odpad. s velkou nechutou som sa dival na vsetky tie pedo-homo-sadofilne hry a prislo mi aj zle. ale po vypovednej stranke je to za 4*. cize takych 40% ()

aluna

Tohle je pro mě dočista novej pohled na věc - že se možná někdy můžou zneužívanýmu dítěti sexuální hrátky líbit. Že ho zastihnou v době, kdy objevuje svojí sexualitu a provádí je na něm člověk, se kterým cítí souznění, porozumění, přátelství, lásku... a jakej to má dopad na budoucí život. Nevím, do jaký míry je to možný a jaká je pravděpodobnost, že pedofil zrovna natrefí na oběť s tímhle "vkusem", ale takhle jsem na to nikdy nepomyslela. A pak je tady protipól, kluk, jež si všechny nepříjemný vzpomínky zablokuje a vykonstruuje si v hlavě teorii, která vysvětluje ony "okna", hodiny, na který si nemůže rozvzpomenout, mezery v paměti a ze střípků vzpomínek spřádá skládačku alternativního světa, ve kterým byl unesen UFOny. Oba zneužívaní chlapci maj místo života sračku, každej z jinýho důvodu a každej se se zážitkem vyrovnává diametrálně jinak. Hodně silnej film, kde díkybohu neukazujou všechno, skvěle zahraný. ()

Alementina

Tohle Vas nemuze nechat klidnym. Je to vyborny film, je znepokujici, kruty a tvrdy, prijemne vam z nej nebude, ale budete vedet, ze ten film za shlednuti rozhodne stal. ()

esopesokeso

No nechápem, kto má byť tá cieľová skupina pre ktorú je tento film určený.Pre homosexuálov?Pedofilov?Pre rodičov?Po technickej stránke je film vynikajúci.Nakrúcanie bolo premyslené.Avšak ten príbeh sa mi nezdal nijako poučný ani odstrašujúci..ani za mak pútavý a zaujimavý..mne pripadal skôr odporný.Možno pre pár prostitútov môže byť inšpiráciou, že sex so zákazníkom môže byť tvrdý a nechutný.Pre pedofilov to môže byť tiež vodítko " how-know ".Rozhodol som sa, že včerajšie 2* mením len na jednu.Je to taká Vesmírná odysea pre pedofilov ()

suicide

A další hřebíček do rakve zelených mužíčků - aneb vývojová psychologie v praxi. Sice se film na svět dívá jenom růžovými brýlemi (doslova) nebo zelenými, ale přesto myslím, že je o to reálnější... Lidské vědomí má úžasnou moc vytěsnit události, které se staly nebo se dějí, ale film není jen o tom, protože to by ho diváci vytěsnili vzápětí také. Je o hledání, nalézání, ale také o tom, jak láska může vzbudit nenávist... ()

slunicko2

Pedofilové, homosexuálové a mimozemšťané ve svérázném podání bisexuála Arakiho. 1) Zneužívání dětí odsoudí každý, diskutovat není o čem. Ale film je tendenční. Mezi řádky podsouvá divákovi závěr, že děti s předčasnými sexuálními zážitky s ingerencí dospělých čekají buď psychická traumata anebo prostituce._____ 2) Spoiler. Nesměšujme statistickou pravděpodobnost s nutností. Zneužití Briana nemusí vést ke snaze vytěsnit tento zážitek z mysli (třeba pomocí mimozemšťanů). Zneužití homosexuálního Neila pak už vůbec nemusí končit chlapcovou prostitucí. Neil se nezačal prodávat proto, že byl gay nebo proto, že ho svedl trenér. Může za to spíš pocit osamění a touha po někom, kdo ho bude mít rád._____ 3) Spoiler. Dalším nadhozeným problémem je, jak moc si objekty sexuálního zneužívání chování svých zneuživatelů užívají. Než začneme pohoršeně křičet a odplivovat si, uvědomme si, že už pětileté děti mívají své erotické fantasie a vlastní sexuální praxi, většinou samozřejmě mnohem nevinnější, než jaké známe my, dospělí. Naše civilizace dospěla k názoru, že do určitého věku (rozdílného podle konkrétní kultury) sexuálně zabarvené chování může poškodit dětskou mysl, to ale neznamená, že ji poškodit musí. Z pohledu zákona je to asi jedno. Z pohledu morálky ale není._____ Chlapci zdánlivě prožili totéž. Brian byl zneužit proti své vůli, nelíbilo se mu to a podvědomě se snažil zapomenout. Neilovi naproti tomu se to líbilo, i když povaze konání příliš nerozuměl._____ 4) 45letý scenárista, střihač, režisér a producent snímku, bisexuál Gregg Araki, sekl do živého. Není jednoduché se vyjadřovat k tabuizovaným záležitostem, byť i v tak konformní podobě, jak to autor učinil._____ 5) 23letý Joseph Gordon-Lewitt byl stejně sexy jako obvykle._____ 6) V některých příspěvcích je patrný nedostatek vzdělání jejich autorů. Tak tedy vězte, milé děti, že_____ a) pedofílie není totéž, co pohlavní zneužívání,_____ b) toho se dopouštějí nejčastěji lidé, kteří nemají s pedofilií nic společného stejně jako malé chlapce przní často i heterosexuálové,_____ c) homosexualita je vrozená a stejně, jako ji nelze "vyléčit", nikoho jí nelze ani "nakazit",_____ d) zneužití rozhodně není jedna z příčin odlišné sexuální orientace, jak zde uvádí JANARYBA. 7) Mimochodem, víte, jak se liší pedofil od pedagoga? Pedofil má děti rád._____ 8) Vnímavý koment: aluna*****. Znalý koment: klima777**. ()

YURAyura

8/10 Gregg se vraci ke svym tematum, tentokrat uz to ale neni takova hlina a komedoska jako u predchozich filmu. Sver homosexualni prostituce a pederasmu opravdu neni moc zabavny, ale je o to silnejsi - otazkou je, jestli porad cerpa z vlastni zkusenosti... ()

Remedy

Nestává se mi často, aby mě film takhle zaříznul už v prvních minutách (třeba "jenom" atmosféra při úvodních titulcích byla vynikající). Úvod zdobí precizní režijní feeling, kdy téměř každý záběr má perfektní šmrnc a dohromady vytváří vizuálně-emotivní dokonalost (podobnou propracovanost a komplexnost jsem takto oceňoval třeba na Jacksonových "Nebeských stvořeních"). Proto mě i trochu mrzelo, že zpočátku velmi výrazná režie se v druhé půli soustředí pouze na samotný příběh (bezpochyby velmi silný a v jistých momentech až drasticky vyhrocený), přičemž počáteční kreativita je naprosto opomíjena. Samozřejmě chápu a je nadmíru jasné, že zakomponování mysteriózních prvků by bylo zvláště v druhé části silně rušivé, nicméně celý snímek je od určité chvíle koncipován jako syrové a intimní drama, což nekoresponduje s přístupem, který byl zvolen na začátku a který se mi tolik líbil. Zkrátka mi ta kombinace mysteriózna a čistého dramatu trochu vadila a to i navzdory tomu, že je vzhledem k narušené psychice hlavních postav opodstatněná. Závěr je ale bez řečí síla a celkový dojem se co do emočního prožitku vyrovná i některým evropským, tématicky podobně laděným snímkům. ()