Betonová zahrada

• Česko Cementová zahrada (více)

Snímek scénáristy a režiséra Andrewa Birkina CEMENTOVÁ ZAHRADA je adaptací známé novely současného britského spisovatele Iana McEwana. Mysteriózní a místy bizarní příběh, vyprávěný z pohledu pubertálního chlapce, překvapuje svou originalitou, otevřeností a dokonalým zvládnutím látky. Zachycuje situaci čtyř sourozenců, kteří v osamělém domě po náhlé smrti otce pohřbí ve sklepě do betonu zemřelou matku, aby mohli zůstat pohromadě jako "páni" domu a neskončili v sociálním ústavu. Děj se odehrává v několika horkých letních týdnech v nevábném prostředí zanedbané periferie. Všudepřítomná atmosféra zmaru a nehybnosti obklopuje dětské postavy, které prožívají zcela všední, drobné epizody. Musejí se však vyrovnat s obrovským vnitřním tlakem, s nelehkým údělem dětství a puberty. Nejstarší sourozenci, Jack a Julie, nakonec dospívají ke incestu (krvesmilstvu), přičemž si uvědomují, že se tím uzavírá patrně nejvýznamnější etapa jejich života. (oficiální text distributora)

Ratherfly

Málokdy se stane, že filmové zpracování předčí knižní předlohu - nicméně tohle je tento případ. Andrew Birkin citlivě vypustil pro mně nekonzistentní epizodu románu a dokonale podkreslil magickou atmosféru díla ..a ta Charlotte Gainsbourg, uff, ta nebyla nikdy tak okouzlující a uhrančivá zároveň jako zde, v betonové zahradě. ()

duddek

Je pozoruhodné, že Andrew Birkin natočil takový film s vlastní neteří (Julie) a synem (Tom). "Máma s tátou... myslíš, že jsou v nebi?" - "Nevím jak táta, ale máma je ve sklepě." ()

lucijelucije

je to velmi mrazivé, dostane se vám to až pod kůži..příběh Jacka a Julie je nepopsatelným pocitem, myslím, že je to velký debut A. Robertsona, protože každý jeho pohled pronikl do všech koutů mé mysli..a přesáhne vše přesahující, naprosto nad lidský výkon..zahrát něco takového..a co vlastně si můžete říct po skončení takového filmu?Není to nic nepravděpodobného..silnéé a trochu zvrácené, ale doporučuji.. ()

kapibara

Kdyby to šlo dala bych těch hvězdiček ještě víc. Tenhle film do vás doslova vroste,stejně jako kniha-ta ale dává větší prostor fantazii. Citlivé téma podané citlivým způsobem,navíc s nenápadnou kamerou,která nepůsobí nijak rušivě a ukazuje záběry stylově i umělecky vytříbené,což je navíc umocněno dobře vystavěnou scénou. ()

Sagara

Občas sugestívnejšie a morbídnejšie ako samotná predloha, Julie bola ešte lepšia ako v knihe, pôsobila až veľmi magicky. Nesedela mi akurát zmena Derekovho pozadia (vek a "zamestanie"). Jeho motivácie mi prišli s takým pozadím menej uveriteľnejšie. Zato rozvitie niektorých tém som uvítal. Atmosféra bola pohlcujúco depresívna. ()

jarmik

Četl jsem skvělou knihu (na prvotinu rozhodně skvělou!) a film nebyl o mnoho horší. Pokání a Betonová zahrada, zatím dva filmy na motivy McEwanových knih, které jsem viděl. No a já jdu zjistit, jestli jich není víc! ()

Pedro

Důkaz toho, že některé věci, jež by se za běžných podmínek musely jevit jako přinejmenším podivné, mohou být za určitých okolností nejen nevyhnutelné, ale dokonce přirozené. Samozřejmě pod podmínkou, že je člověk schopen nepředpojatého pohledu na tenhle svět... Velmi netradiční a kontroverzní látka je zde zpracována překvapivě vkusně a citlivě, přestože už z podstaty věci je to chůze po tenkém ledě. Vysoce nadprůměrný snímek, který, pravda, není pro každého. ()

no2

6/10 - Natočeno podle novely Iana McEwana s kontroverzním obsahem (matka umírá, děti ji zalijí ve sklepě betonem a jejich život od té chvíle přestane postrádat jakákoliv pravidla) a šokujícím závěrem (incest mezi sourozenci); film je stravitelnější a tvářící se jako "art" (prostřihy do minulosti na pláž s červeným drakem apod.). Milovníci filmů typu Snílci budou zřejmě zklamáni a hledači hlubších poselství v tom nic moc světoobjevného nenajdou. Celkově mám jak z knihy, tak zejména z filmu pocit, že zase takové terno zapsané zlatým písmem do dějin světové literatury, resp. kinematografie to není... ()

LuccinyFilmy

Vystihuje atmosféru knížky - předkládá šokující téma se samozřejmostí a nenuceností. Závislost jednoho sourozence na druhém je zobrazena s citem, ale i tak jsem po shlédnutí ráda, že žádné nemám. ()

Kerbello

Rozhodně hodně silný film, který ale přehnaně nešokoval a výborně mi zrovna v tuhle chvíli padl do noty. Pomalé tempo, na které si tu mnozí stěžují, vůbec nevadilo, nemyslím si, že by mělo vše probíhat hekticky. Tenhle vývoj vztahů mi prostě v dané situaci přišel správny a přirozený. A chtěl bych skutečně poděkovat všem hercům, protože i bez znalosti knihy jsem si film, myslím hlavně díky nim, skutečně užil. ()

Janko_Vlyrd

Vzácny a mimoriadne odvážny počin, ktorý rozhodne treba vidieť, precítiť a vytvoriť si naň názor. Akýkoľvek. Napriek vážnej a citlivej téme som sa mu nedokázal otočiť chrbtom. Filmov, akým je The Cement Garden je sotva hŕstka a odhadujem, že smerom do budúcnosti ani žiadny podobný nevznikne. Chladno-tichá a neokukaná atmosféra spojená so zaujímavou hudbou a prostredím, dopĺňaná doslova brilantnými hereckými výkonmi. Charlotte Gainsbourg je tu dokonalá a bezchybná. Skvostná réžia! Za jedinú, kozmetickú slabinu považujem (k dnešnému dátumu) absenciu vyššej kvality obrazu, ako je DVD. ()

petikacka

Přiznávám, že jsem tento film viděla už hodně dávno...Teď mi ho něco připomnělo a já si uvědomila, že se mi vryl hodně hluboce do mé paměti...Příběh sourozenců, kteří nechtějí jít do děcáku a udělají pro to cokoliv, je fuckt silné kafe a jednomu se chce i trochu zvracet...Za mě 98% ()

Saur.us

Depresivní rodinné drama, odehrávající se v depresivním prostředí betonové přírody. Tragedie střídá tragedii, celé to pak ústí v tragedii netragičtější. Jak málo stačí aby se všechna rodiči učená morálka na konci zvrhla do něčeho strašného. Velice působivý film. ()

jasanka

Viděno po přečtení knížky, která byla mnohem lepší. Tohle místy vázlo. Ale jako psychologický ponurý film fajn. ()