Police Story

Jackie Chan: Superpoliš 1

Police Story

Akční / Komedie / Thriller / Krimi

Hong Kong, 1985, 101 min

Parádní akční nářez pěkně naostro bez nějakých průhledných digitálních triků, které dneska můžeme vidět snad v každém akčním filmu. Souboje jsou naprosto věrohodný a zúčastněné to asi muselo párkrát dost zabolet (pokud všechno to sklo bylo fakt pravé). Navíc scénky jsou originální i vtipné (autobus, telefony, závěr v obchoďáku). Jen ten scénář a dialogy jsou takové jednodušší, ale to skvělou zábavu nemůže pokazit. Bavil jsem se jako u málokterého filmu. Až si to někdy pustim znova a budu se bavit stejně skvěle, přidám i pátou hvězdičku. :-)(28.1.2011)

Jeden z Jackieho zlomových filmů, instantní klasika, zasloužený hit a první díl Jackieho nejdelší filmové série. Z filmu úplně prýští nadšení a nápaditost tvůrců, od úvodní automobilové honičky s epickým zdemolování slumu (zakončené efektním zastavením autobusu s padouchy, které později obšlehl Sly v TANGO A CASH), přes vtipný souboj s fejkovým vrahem, až po finále v obchoďáku, při kterém dostane Jackie pěkně do těla (svoje slíznou i obě ženské postavy), rozbije se absurdní množství skla a Jackieho sjezd po tyči s žárovkami dostaneme jako při sportovním záznamech několikrát z různých úhlů. Respektive až po závěrečné chanovské titulky s přeřeky a zraněními, o které nebyla nouze.(9.8.2005)

Tvorbu Jackieho Chana môžeme rozdeliť na tri časti - Hong kongské filmy s tématikou bojových umení - vrchol žánru - Drunken Master, Hong kongské filmy so súčasného a väčšinou policajného prostredia - kraľuje im séria Police Story a nakoniec americké filmy - hlavne Rush Hour a Shangai noon série. Police story patrí samozrejme do druhej a prívlastok vrchol žánru mu krásne sedí. Tam kde John Woo vsadil na samotárskych hrdinov a neskutočne veľa mŕtvol a tam kde Tsui Hark vytvára neskutočne pôsobivý vizuál, tam Jackie Chan rozpohybováva akciu do takej miery, že sledujeme bojový tanec tak ako nikdy predtým. Od úvodnej scény - ktorú asi vykradol Michael Bay a použil ju v Bad Boys II, až po tú záverečnú - kde Jackie bojuje a prechadzuje cez sklo jedného zlosyna za druhým, je film pastvou pre oči a v niektorých prípadoch aj pre bránicu. Neskutočne príjemný mix komédie a akčného filmu. Jackie ako chameleón krásne balancuje medzi vtipným policajtom a tragickým policajtom a robí to tak, že mu to jednoducho žeriem. Police story je neskutočne pôsobivý film, ktorý si jednoducho musíte užiť. Rýchli, nenudí a hlavne prepracovaný do posledného detailu. A to stál iba úbohých milión dolárov. Tým hravo strčí do vrecka väčšinou amerických hlúpstí.(2.7.2009)

Prvý príbeh o policajtovi Ka-Kui Chanovi (v českom preklade Kevin). V prvom rade tu ide o akciou nabitý film. Jeho choreografia je proste úžasná. Do všetkého ide sám a bez dablérov. Žiadne laná, žiadne triky len kaskadérske kúsky, ktoré sa končia nejakým tým zranením. Niektoré scény mu vyložene kradli do Hollywoodu(napr. Tango & Cash). Čo sa týka jeho humoru tak ten je mimo mňa. Niekedy som sa pobavil, ale chuť mi vždy musela napraviť akčná sekvencia. Tá nielen chuť napravila ale aj pridala. Všetkým nadšencom akčných súbojov vrelo doporučujem.(18.6.2010)

Netušil sem, že vynikající úvodní scéna "Stallone vs. Truck" z Tango & Cash, byla naprosto bez šlupky (a do detailu) obšlehnutá právě z Police Story (a moooc mě to pobavilo :-)) Ostatně to nebylo zdaleka jediné! Tahle stará "hongkongská klasika" byla vůbec hotovou "inspirační" studnicí pro hned několik americkejch akčáren :-)(3.1.2011)

• - Podle autobiografie považuje Jackie Chan z pohledu akce film Police Story za svůj nejlepší. (Rominator)

• - Důvod proč má Police Story tak prostý název je ten, že pokaždé když Jackie Chan začal v Hong Kongu nový projekt, každý filmař se ho snažil napodobit. Například po oznámení Legendy o opilém Mistrovi (1994) se začalo natáčet plno filmů o opilém stylu boje. Ale od názvu Police Story nevěděl nikdo co očekávat, kromě toho že to bude film o policii a nikdy předtím nikdo v Hong Kongu kung-fu film o policii nenatočil. (Raztubyl)

• - Film byl natočen jako výsledek zklamání Jackieho Chana z filmu Ochránce (1985). (HellFire)