Police Story

• Hongkong Jing cha gu shi (více)

Jackie Chan se po neúspěchu a zklamání ze svého prvního amerického filmu OCHRÁNCE rozhodl natočit honkongskou předělávku. Hraje zde policistu Jackieho, který po tvrdém pronásledování zatkne drogového dealera. Šéf mu přidělí úkol - chránit hlavní svědkyni, která má proti dealerovi vypovídat. Je však unesena a na Jackieho hodí vraždu policisty. Vše končí slavným finále v obchodním domě, při němž Chan utrpěl jedno ze svých nejhorších zranění - málem ochrnul, když si při sjezdu z tyče zlomil sedmý a osmý obratel. Kaskadéři to také neměli lehké - na cukrové sklo nebylo (film stál 1 milion dolarů, tedy tolik, kolik stály jedny šaty v Kleopatře 1963) a tak všechno sklo ve filmu je pravé. Sám Jackie Chan považuje tento film za jeden ze svých nejlepších a někdy by chtěl natočit remake. (woody)

H34D

Kdepak vrchol a nejlepší forma Jackieho Chana, Police Story není na akci tak bohatá jako jiná - nejlepší Jackieho díla klasického východu, ale na 80. léta má relativně neurážející děj, který byť jen v povrchnosti, udržuje film dobře pohromadě. Z akce je třeba určitě vypíchnout průjezd slumy a mnoho, mnoho efektně rozbitého skla :) Humorná vložka, speciálně pak epizoda s Chanovou přítelkýní, je však, jako každá jiná vložka, tak trochu na pi... Zkrátka podařená Police Story je, ale žádný zázrak v ní neshledávám, zvláště pak ve srovnání s top 80s Smrtonosnou pastí a zbraní... 7/10 ()

Superpero

Že má Jackie vrcholnou formu je vidět z každého jeho pohybu, je úplně gumovej a sebevětší tríček udělá s až neuvěřitelnou lehkostí. Jackie je asi nejlepší kaskadér co znám a tenhle film to jasně potvrzuje, scéna s autobusem je nezapomenutlená a sjezd po tyči nebo rozbíjení skel hlavou taky asi není úplně nejejdnoduší věc na světě :-) Bojové scény mají výbornou choreografii a jsou skvěle dynamicky provedené, dost je vidět že i Jackie-režisér tomu rozumí a ví jak natočit adrenalinovou bitku, aby dobře vypadala. Humorná stránka je taky docela v pohodě a dostalo mě co Jackie dokáže vyždímat třeba z tak prvoplánové scény jako je šlápnutí do hovna. No a ten konec je o dost drsnější, než jsme z jiných Jackieho filmů zvyklí. ()

Djkoma

Nejsem Jackieho fanoušek a to se stále projevuje na filmech, kterých s ním sleduji. Je to výborný bojovník, slabý komik a jeho prvotiny jsou pro mě doslova akčními komediemi, v kterých se právě můj odpor v jeho komediálních rolích mísí s obdivem k jeho bojovým výkonům. Právě proto nemohu dát více jak 3* slavné Police story, která pro mě z dnešního pohledu (ano, neměl jsem to štěstí to vidět na pirátské kazetě v 6 letech a to se na mě podepsalo...) přijde jako amatérský počin plný kaskadérských kousků, které však v té době v HK nebyly zas tak výjimečné. A i kdyby nebyly, tak nedokáži dávat filmu 5* jen proto, že prostě Jackie proskakoval skutečné sklo ... čekám více od filmu než tohle(a klidně bych se bez tohoto obešel). Krom toho akce mohlo být více.... Osobně mám rád jeho New Police Story a předchozí příběhy mě nechávají velmi chladným. ()

Flipnic

Dobrej v pohodě akčňák, ale kdovíjak odvařenej jsem z něj nebyl ... Tentokrát to ani nebylo způsobeno averzí na Jackie Chana, ale spíš tím, že v roztahaným příběhu se do 3/4 skoro nic neděje. Scénář je úplně příšerný, to už bylo moc i na mě. No a závěrečný akční super-masakr bohužel už dnes působí (ve srovnání s kaskadéry z Thajska a Tonnym Jaa) spíš jako takové "retro". Akční scény jsou hrozně viditelně podpořeny střihem, neustálé pády do umělého skla a následné žádné krvácení mi už přišly trochu trapné, příliš viditelné kopy a údery úplně mimo tělo by si Jackie (takový formát ve svém oboru ...) mohl taky odpustit. Ale jinak na Jackieho naprostá pecka neotravující trapným humorem a spíše vážnějšího ražení... Nakonec scéna, která se mi nejvíc líbila byla ta u soudu a herecký výkon obhájce mafiánů, to byla paráda jak tam Jackieho "rozsekal" ... ()

JFL

"Police Story" platí za esenciální příklad hongkongské akční kinematografie, ale zapomíná se, že tento film vůbec ustanovil její dodnes přetrvávající podobu. Jackie Chan, který na snímku pracoval coby hlavní představitel a kaskadér, ale také choreograf akčních scén, autor scénáře a režisér, měl tou dobou již díky svým akrobaticky nápaditým kung-fu komediím dobře rozjetou hvězdnou kariéru v Hongkongu, ale také absolvoval dva neúspěšné pokusy o průlom na americký trh. "Police Story" byla jeho velkolepým návratem, kterým chtěl ukázat, že dokáže v domácím prostředí mnohonásobně překonat americké produkce. Skloubil proto atrakce kaskadérské akce (které o pár let dříve do Hongkongu importoval první díl série kasovních mega trháků "Aces Go Places") a bojových umění s žánrem urbánního policejního thrilleru, a současně zachoval svou populární image dobrosrdečného lidového hrdiny i akrobatický slapstickový humor. Výsledný film, kde zásadový policista navzdory ranám, kulkám a byrokracii jde po bezskrupulózním magnátovi, se stal domácí i mezinárodní senzací. Jackieho Chana etabloval jako největší žijící hvězdu Hongkongu a dodnes zůstává jeho nejambicióznějším počinem. ()

• Jackie Chan musel být hospitalizován poté, co ve scéně, kdy přeskočí zábradlí a proletí skrze skleněnou tabuli přestal dýchat. (HellFire)
  • Ústřední píseň „Hero Story“ nazpíval sám Jackie Chan. Existují verze filmu, kde je použita instrumentální verze (tedy nezpíváná). (LION-MR.T)
  • Kaskadér Blackie Ko zastúpil Jackieho Chana počas motocyklovej akcie, v ktorej preletí cez sklo smerom k vrahovi. (Peter-1307)