1670

• Polsko 1670
Polsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scénář:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (více)

Epizody(8)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

mats

úvodné epizodické diely so snahou o napasovanie súčasných tém na dobové reálie pri zachovaní zdania realičnosti stále dobré, ale za 3-4. Po pár dieloch keď sa rozbehne hlavný dej a scenár začne otvorene fantazírovať (napr pochod menšín cez dedinu) za 5. Production value! Zabudnite na dvoch-troch zbrojnošov v mŕtvom štúdiu s pár lacnými rekvizitami, interiéry pôsobia realisticky a veľká časť každej epizódy sa odohráva vonku, a to všetko za účasti desiatok štatistov, každá lokácia je zaplnená aktivitou, ľuďmi, zvieratami. ()

Eleanor05

Vcelku vtipný (někdy hodně vtipný, jindy trochu trapný), originální polský seriál o bodrém šlechtici Janu Pawlu Adamczewském, jeho vykutálené rodině a jeho (menší) půlce vesnice. První díl byl nejlepší, pak to trochu spadlo, přesto doufám, že vznikne pokračování, protože feel good movies, kde vás nezatěžují problémy a můžete se jen bavit, jsou sakra zapotřebí. Nejlepší postavy: Jan Pawel, Zofia a Jakub. :D 3*. ()

jedna_vrana

Áno, aj ja som mala pocit, že sledujem poľskú praštenú verziu „Co děláme v temnotách“. Len to nebolo upíroch, ale o trampotách poľského šľachtica, ktorý vlastní polovicu dediny, lenže tú menšiu. Bojuje so svojou rodinou, roľníkmi a vlastníkom väčšej polovice dediny. Satirické, uletené dielo, autori dokázali vsunúť do príbehov témy zo súčasnosti a mnoho odkazov na problémy dneška, o ktorých sa veľa rozpráva ale nikto ich nikdy nevyrieši (rasizmus, feminizmus, neschopný šéf, či bezpečnostné prvky na lodi a parkoviská pre kone...). ()

Malarkey

Nebojím se říct, že na sklonku roku 2023 tady na mě Netflix tenhle seriál vytasil jako takového králíka z klobouku, o kterém jsem neměl ani tušení, ale účel splnil maximálně. 1670 je totiž polská reakce na Co děláme v temnotách. Akorát z prostředí polské šlechty 17. století, která jak kdyby se stále utápěla ve středověku. Vtipné a boží zároveň Poláci opět dokázali předčit sami sebe. Chci víc...doufám, že v nadcházejících letech dostanu víc. Tenhle seriál nemůže skončit jednou sérií. Na to jsou ty archaické postavičky v něm tak geniální, že by to byla škoda. ()

PeteBuck

Príjemné prekvapenie. Je neuveriteľné, že seriál The Great má podobné hodnotenie, pritom je úrovňou humoru úplne mimo. Tu je celkom bežná príbehová línia zo života šľachty a nevoľníkov, nechýba love story a tradičné problémy oboch vrstiev namixované v štýle satiry. Poliaci si zo svojej histórie robia žarty naozaj inteligentne, štýlovo a dosť často som sa od srdca zasmial. Nechýbajú trefné hlášky, ktoré reflektujú súšasnosť (klimatické zmeny, práca v inštitúcii s pevnou pozíciou na trhu a v dynamickom kolektíve - cirkev/korporát). Ešte keby si tak všetky časti udržali kadenciu vtipov ako prvá a poprípade posledná časť, čo ale nebol taký problém, lebo je vidieť, že sa tvorcovia trochu viac sústredili na dej a snažili sa to niekam ťahať. Poliaci predstavili v podstate svoju kultúru, históriu, aj keď teda Jan Pawel bol asi niečo ako u nás zeman a aj tí zväčša bývali v lepších obydliach, ale dobre. A poľskí šľachtici platili iba 3 % dane? To boli dobrí, v Uhorsku šľachta neplatila dane od 13. do polovice 19. storočia vôbec (s jednou menšou prestávkou). Postavy sú zaujímavé, celkom pekne vykreslené, sympatické a každá z nich je teda riadne ujetá. U mňa to vyhrával synáčik, ktorý sa dal na dráhu duchovného a najlepšie sypal hlášky, keď vyháňal diabla z problematickej tínedžerky (platba vopred, pretože počas exorcismu ma diabol pokúša dvihnúť cenu). Čo na to povedať? Z mňa super, do dokonalosti tomu niečo chýbalo, ale za snahu dávam plný počet. Ja som sa bavil, dúfam, že budú ďalšie série a rovnako podarené. ()

• V seriáli sa herecky objavujú aj členovia štábu. V ôsmej epizóde hrá režisér Maciej Buchwald sedliaka s nožom v chrbte a druhý režisér Kordian Kądziela hrá sedliaka, ktorého Aniela učí o segregácii odpadu. Producent Ivo Krankowski sa objavil v úlohe člena divadelného súboru oblečeného ako žena – Bogdan (Dobromir Dymecki) si od neho vzal halucinogénne huby a povedal: „Milujem jesť jedlé veci“. Hosťoval aj kameraman Nils Cronè, ktorý hrá maliara v scéne duelu. Producent Jan Kwieciński hrá maliara v poslednom zábere seriálu a scenárista Jakub Rużyłło, zodpovedný za všetky vtipy a celý koncept, sa zhostil úlohy pisára na sejmiku. (Arsenal83)
  • Prírodné múzeum ako scéna natáčania sa hercovi Dymeckému (Bogdan) veľmi pozdávala: "Až keď som vstúpil na scénu, uvedomil som si, ako citlivo a precízne bol tento svet vytvorený. V Kolbuszowej sme mali skanzen, ku ktorému pribudlo niekoľko stavieb, čím vznikla naša obec Adamczycha. Vyzeralo to tak autenticky, že ste v podstate museli len vojsť do toho priestoru a mohli ste hrať." (Arsenal83)
  • Miestne zhromaždenie (Sejmík) sa natáčalo v meste Radruż, obec Horyniec Zdrój, v areáli kostola. (Arsenal83)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD