Smutná komédia Charlieho Chaplina.
Tulák Charlie sa zamiluje do slepého dievčaťa, ktoré predáva kvety. Vďaka tomu, že náhodou zachránil život opitému milionárovi, získa nejaké peniaze, ktorými chce dievčaťu pomôcť. Padne však na neho podozrenie, že peniaze ukradol... (STV)

FireTight

Druhé setkání s Chaplinem a také moje úplně první vlaštovka z éry němého filmu (přesněji z němého filmu, protože éra už byla dávno u konce). Upřímně, odcházím od projekce spokojen. A popravdě, částečně také dojmut, protože když se tulák Charlie po několika měsících setká s vyléčenou květinářkou... Dojme vás to, vážně. To, jak Charlie vypadá otrhaně, jak si z něj prodávající děcka dělají legraci i jak jej květinářka nakonec pozná. Ani komediální složka není vůbec špatná, několikrát se přistihnete při výbuchu smíchu (oslava nebo box), ale nikdo mi nevymluví, že v tomhle případě je to spíše než komedie hlavně romantické drama. Hezké, správně sentimentální drama se šťastným koncem. ()

GTS_PUNK

Majster nemého filmu Charlie Chaplin sa v snímku z roku 1931 znovu divákom predstavuje ako dobrosrdečný tulák v smokingu a s paličkou. V akomsi americkom meste mu tentokrát do oka padne slepá kvetinárka (Virginia Cherrill), do ktorej sa zamiluje sa snaží sa jej všemožnými spôsobmi pomôcť. Takisto sa spriatelí s boháčom (Harry Myers), ktorý si ho však za triezva nikdy nepamätá. Spúšťa sa tak séria tragikomických situácií tohto obľúbeného filmového baviča. V dobe vzniku tohto snímku bol nemý film na vrchole, pomaly sa prechádzalo k ozvučeným dielam a aj preto ho tak možno považovať za špecifický. Nielen vďaka tomu, ale aj vďaka viacerým ďalším aspektom, ktoré z neho činia film hodný pozretia. Jednoduchý chaplinovský príbeh je vystavaný na základe porekadla "Za dobrotu na žobrotu", pričom hlavná postava prechádza mnohými strastiplnými situáciami a zábavnými scénkami, ktoré bavia diváka. Chaplin vždy staval na jednoduchom humore, ktorý však funguje aj v tomto prípade a nenudí. Čo scénka, to takmer vždy spôsob, akým chce Chaplin získať nejaké tie peniaze na pomoc nevidomej kvetinárke. Hoci je príbeh romantický, pekný a trochu aj smutný, nie je tým najlepším, čo film divákovi ponúka. Dokonca najlepším aspektom nie sú ani herci. Charlie Chaplin samozrejme zabáva, o to v žiadnom prípade nemožno pochybovať, Virginia Cherrill oslňuje žiarivým leskom dámy, ale to úplne najlepšie na celom filme je jeho dobová atmosféra. Začiatok pomerne krušných 30. rokov v Spojených štátoch však vyzeral prekrásne a koniec koncov to možno vidieť aj v tomto filme. Najmä scény z mestských exteriérov dýchajú jedinečnou atmosférou tejto jedinečnej doby, pričom sú navyše sprevádzané rovnako kvalitnou a úchvatnou hudbou z tohto obdobia. City Lights bez najmenších pochýb možno zaradiť medzi tie najväčšie filmy v hlavnej úlohe s nezameniteľným komikom. Snímok dokáže zabaviť aj po mnohých desaťročiach od svojho vzniku, nesie v sebe sociálnu myšlienku, ale aj napriek tomu sa nedostáva nad hranicu priemerného hodnotenia. Príbehovo na to totižto, bohužiaľ, nemá. Aj keď má príbeh peknú myšlienku a aj vonkajšie spracovanie so všetkými exteriérmi a hudbou, viac toho divákovi nedokáže ponúknuť. Hoci sa v tomto prípade jedná o priemer, stále sa však jedná aj o film, ktorý by mal každý divák povinne vidieť. Nielen táto chaplinovka totižto patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. ()

neo93

Úžasný film. Charlie Chaplin a jeho mistrovství v celé své kráse. Nejenže rozveselí a pobaví díky své komičnosti, ale také odvypráví dojemný příběh o přátelství a lásce. A přidávám se k tomu, že právě takový boxerský zápas se jen tak nevidí a patří k tomu nejlepšímu, jaký můžete mezi provazy zhlédnout. ()

Rodin

Naprosto neuvěřitelný Chaplinův přechod od němého filmu ke zvukovému. Tohle se snad nepodařilo nikomu dalšímu. Hodnotím přes 90%. ()

Rattlehead

Moc se mi líbí pocta, kterou tomuto filmu vzdávají Bertolucciho "Snílci". Studenti se přou, zda je lepší Chaplin nebo Keaton, a jeden z nich vytahuje triumf - v samotném závěru "Světel velkoměsta", kdy kdysi slepá květinářka poprvé spatří svého dobrodince, je jeho obličej natočen tak, že máme pocit, jako bychom ho jejíma očima poprvé spatřili i my. Nejslavnějšího člověka na světě, Charlieho Chaplina. Svým způsobem to tak skutečně je, a dlouho jsem přemýšlel, jak to ten Charlie udělal. Dost možná je to prostě proto, že jeho obličej zde vidíme v detailu, který moc často nepoužíval. Jinak "Světla velkoměsta" jsou dalším skvělým Chaplinovým filmem. Hned v úvodu se vysmívá zvukovému filmu, když žvanění honorace u pomníku nahrazuje podivnými zvuky. Jakoby tím dával najevo, že mluvené slovo považuje za zbytečné (i když i on nakonec rezignoval a příští film byl již částečně mluvený). Opět musím Charlieho pochválit za jeho čich na herečky, Virginia Cherrillová působí v roli slepé dívky velmi přesvědčivě. Konec se mi na jednu stranu zdá trochu ustřižený, ale na druhou je to tak možná opravdu nejlepší. Nevíme, zda se ti dva dají dohromady, nebo zda zůstanou jenom kamarádi. Záleží na naší představivosti... ()

Duke90

Myslím, že jsem se až tak nezasmál jako většina zdejších uživatelů, ale Charlieho humor určitě ocenit musím. I tentokrát dojde na velice citlivé téma s láskou ke slepé květinářce a ten závěr je jedna velká krása, co musí obměkčit snad každého diváka! ()

Bigfuckman

Áno večný tulák, věčný smolař a upřímný milovník žen. To je to co mu šlo to je to kde ho mám moc rád. A opravdu už dlouho jsem se zase tak jak nyní nezasmál. Na Chaplinovi zbožňuji jak si umí opravdu skoro ze všeho dělat prču a ztrapnit a hlavně zesměšnit dokáže opravdu každého. Je to neuvěřitelně pohotový akrobat. Film jsem si užíval plnými doušky a Charlie opět nezklamal a o smích nebyla nouze! ()

Dinsberg

Kombinace komedie a romantiky zde trošku skřípe. Jednotlivé scény jsou natočeny mistrovsky, ale dej se pohybuje moc často sem a tam. Je tudíž těžké udržet si přehled. Je sice Chaplinovým cílem naznačit, že nikdy nevíme, kam nás život zavane, jen tomu chybí ona lehkost. Také je zde Chaplin (pro mě poprvé) jako člověk naprosto zlomený a odevzdaný(poslední scéna). Ale vzhledem k datu vzniku (celosvětová krize) je to pochopitelné. Děkuji mistrovi za jeho možná největší "přehmat". ()

Asdas

Úsmevný film Charlieho Chaplina kde jeden krajší gag strieda druhý a kde hudba krásne dotvára obraz až ťažko uveriť že tento film je nemý . Hviezdičku zrážam za posledných pár minút filmu kde Chaplin trocha poľavuje . ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 98%, Audience Score - 96% | FDb.cz - 86,2% | Pan Chaplin, jemuž vděčíme za filmy uměl vždy na úrovni pobavit i dojmout. Nezapomenutelná groteska plná zábavných scén (Charlie v fringu je prostě až neuvěřitelně vtipný), ale i dojemných. Upřímná tragikomedie, která si na nic nehraje a je taková, jaká je... A tak to má být! 80% ()

OJan

Hodně povedená romantická komedie, scéna v boxerském ringu opravdu vtipná a konec je jeden z nejznámějších scén kinematografie. Charlie Chaplin opět dokazuje, že byl prostě frajer. |100%| ()

adamix

Chaplin vždy vedel, ako si upútať pozornosť a tu začína hneď od veľmi vtipného začiatku a dokonale strieda príjemný humor s nežnou romantikou až smutnou drámou, kde všetko v závere krásne vyvrcholí. Nemyslím si, že sa jedná o jeden z najlepších filmových koncov, ako to podaktorí označujú, ale uspokojivý je. Konečne som si našiel najlepšiu Chaplinovku. Za mňa 90%. ()

Clariss

A já se tomuto všestranému skvostu mimské umělecké říše z prazvláštních důvodů vyhýbala. Proč? To vám už nikdo nepoví. Ale uhranul mě nejen svým vzhledem bez černých kontur obočí a hitlorovského chmýří pod nosem(charisma z něj překypovalo-ovšem ne z plátna), ale také tím, že bych spočítala minuty na prstech jedné ruky, kdy jsem se neodávala u mě natolik vzácnému smíchu. Vděčím za každý impuls k rozechvění bránice. Jistě, Ch.Chaplin je předzvěstem onoho pobavení se, ale u mě se stal "doublovaným" potencionálem komedie vůbec. Nesmazatelný život osoby z chudé rodiny pocházející, který svému stále se rozvíjejícímu talentu a chuti předvést svou kreativitu nedal vale, i přes zbité období v jeho rodinném kruhu danou sociálním nízkorozpočtem. Poukazoval nejen na hluboký kontrast mezi lidmi z doby zhýčkené pěnezi a zchudlých přežívajících, ale také na poměry mezilidských vztahů vůbec v tehdejší pařížské společnosti. Sympatizovali s ním skupiny(ne-li davy)lidí právě díky jeho zaujatosti vůči těmto poměrům. pokračování za moment.. ()

yatan

uz ma skoro 80 rokov a stale dokaze divaka strhnut dejom, hercami, humorom a nadhernou romantickou pointou..great movie! 10/10 ()

Pavlin

Další mistrovský kousek Charliho Chaplina.Scéna v boxérském ringu mě úplně dostala.Záchvat smíchu byl nezastavitelný a opravdu mocně mi rozhýbal bránici.Velká krása. ()

megajalec

Tento Chaplin ma až tak za srdce nechytil. Možno to bude tým, že som čakal ďalšiu paródiu a ono sa to nakoniec zvrhlo na romantiku a melodrámu. Najlepšie scény jednoznačne box a scéna, keď si každú chvíľu tulák s boháčom dávajú dole saká a idú sa biť. Celkom fajn bol aj záver ()

PetraMishka

Skvělý Chaplin, který rozehrává humorné situace ve stylu nešikovného klauna. Choreografie scén s milionářem a při boxerském zápasu je skvělá, romantická linka je již slabší, ale konec vyznění filmu zachraňuje, protože nabízí setkání dívky, která ke štěstí přišla a zlomeného muže, který o všechno přišel. ()