Smutná komédia Charlieho Chaplina.
Tulák Charlie sa zamiluje do slepého dievčaťa, ktoré predáva kvety. Vďaka tomu, že náhodou zachránil život opitému milionárovi, získa nejaké peniaze, ktorými chce dievčaťu pomôcť. Padne však na neho podozrenie, že peniaze ukradol... (STV)

vyfuk

Moderní doba mě dostala. Světla velkoměsta je jako pomyslné poikračování, které mělo romantičtější úhel, který ale byl pěkný. Výpravný příběh s prvky humoru, ale spíše té romantiky a dramatu, byl lepší než jiné, ale na Moderní dobu to nemá! ()

Autogram

Tu už je Chaplin vo výbornej forme, romantickej aj akčnej. Bohatým brať a chudobným dávať, na to sme u nás zvlášť zaťažení, takže všetko v príbehu nám je blízke. Keď navštívi reštauráciu, samozrejme len čakám, kedy prinesú šľahačkové torty. Tentokrát nepriniesli torty, ale špagety, a úplne to stačilo. Ďalšie výnimočné scény ako box, mydlo a záver asi vošli do histórie kinematografie, u mňa bodovala aj šachta pred výkladom. Sledovať reštaurovanú verziu filmu je celkom iný zážitok, takže vďaka za ňu a všetka česť majstrom tohto remesla. ()

latvar

Řekl bych, že Světla velkoměsta patří k těm slabším dílům od Chaplina, pobavila hlavně boxerská pasáž, jinak v celkovém měřítku průměr 60% ()

Bernhardiner

Charlie Chaplin byl známý tím, že filmy dříve, než se dostaly do kinodistribuce, pouštěl městské chudině. Pokud se žebráci bavili, byl se snímkem spokojen, pokud nikoliv, donutil se film přepracovat. Nevím, jestli tento snímek prošel stejnou procedurou, nicméně jedním jsem si jistý - příběh tuláka, který zažívá střídavé štěstí u milionáře, se chudým lidem musel líbit. A nejspíš nejenom chudým. Musíme si však přiznat jedno - právě nejslavnější Chaplinovy filmy jsou si podobné téměř jako vejce vejci, všechna tato díla (s výjimkou Diktátora a poválečných filmů) zobrazují představitele nejchudší vrstvy obyvatelstva. Humor tu existuje, ale je tu vždy jistá pachuť v podobě nějakého citového vydírání, zobrazování těch zlých bohatých, či na komedie dost smutných závěrů. To je asi to, co mi brání dát nějakému Chaplinovu filmu plný počet hvězdiček, mlhavě si vzpomínám na Chaplinovy grotesky, u kterých jsem se nasmál opravdu dosytosti, tady se směju jen místy a navíc po konci filmu cítím jakousi hořkost, vždy tam je nějaký moment, jehož zhlédnutí bych si s radostí odpustil. Tady mám dokonce pokušení ubrat hned dvě hvězdičky. Netuším, zda je to černobílým obrazem, ale měl jsem co dělat, abych hned v první fázi filmu neusnul. Humorných situací je tu dost, ale větší část filmu jsem se jim nesmál. Přes osmdesát let starý humor už na mě prostě příliš neúčinkoval. Postupně se to sice zlepšovalo, ale stejně jsem se nemohl zbavit dojmu, že už jsem to už někde viděl a že to právě někdo bylo lepší. Ve své době to musel být hit, pro mě to je dnes jen lehce nadprůměrná komedie. Nad hvězdičkovým ohodnocením tedy ještě popřemýšlím. 70% ()

Vercinix

To je masáž hned od první minuty. Místo bohatých zvukových a grafických efektů užívá Charlie daleko silnější zbraň a tou je rozum. Jeho vtipy jsou promyšlené do posledního detailu. ... o hereckém ztvárnění samozřejmě nemluvě. ()

wovsi

Zatím jsem viděl jen Kida a Světla velkoměsta, ale už z těcho filmů mi je zřejmé, že je Charlie Chaplin génius. Fascinaci Chaplinem nejlíp vystihuje jedna cinefilská postava z filmu Snílci: "Chaplin uměl dělat krásné záběry. Líp než Keaton nebo kdokoliv jiný. Vzpomínáš na poslední záběr ze Světel velkoměsta? Dívá se na květinářku, ona se dívá na něj... Nezapomeň, že byla slepá, takže ho vidí poprvé. Jako bys ho viděl jejíma očima, také ho vidíš poprvé. Charlieho Chaplina, nejslavnějšího člověka na světě. A je to, jako bychom ho nikdy předtím neviděli." ()

Thurin

Pro mě trochu pomalý rozjezd, ze kterého jsem se bál, že se filmu již nepodaří vybřednout. Tklivá lyrická linka, jako by se s tou komickou spíše bily, než doplňovaly. Vše ovšem jen do chvíle, kdy tramp objeví vchod pro boxery. To, co následuje je možná to nejlepší, co jsem od Chaplina kdy viděl a samotný zápas podkreslený výbornou hudbou je přímo fantastický. Škoda jen té nepovedené první půlky filmu. ()

Sdoom

Film, který mě dojal jako málokterý jiný. Nepíšu to poprvé, ale Chaplin je prostě génius, jak dokáže téměř beze slov zprostředkovat divákovi krásný lidský příběh. Jeho víra v dobro člověka z filmu přímo prýští, na druhou stranu nevyhýbá se ani společenské kritice, která se skrývá v na první pohled komediálních scénách. Pro mě osobně to nejlepší a nejkrásnější, co Chaplin natočil. ()

matolas

Chaplin nikdy nezostarne. Ten človek dokáže jedným obrazom na smutného trampa vyždímať viac emócii ako mnohé filmy za celú svoju stopáž. Ďalší vynikajúci film s prekrásnym záverom. Chaplin je génius, Chaplin nikdy nezostarne, Chaplin nikdy nebude zabudnutý a nikdy nesmie byť zabudnutý, ()

klúčik

Fantázia.. Scéna v ktorej Chaplin boxuje je jedna z toho najlepšieho čo vytvoril. Krásne smutné a veselé... dávam 90%. ()

Han22

Chaplina jsem kdysi jako dítě měl rád, ale málo platný, němý film a grotesky jdou dnes absolutně mimo mě. Z úcty ke klasice jsem shlédnul a dávám tři hvězdičky, abych nekazil hodnocení. Objektivně nejde nic vytknout, ale smutná groteska se sociálním podtónem mě zkrátka nebaví. Komedie roku 1931. ()

Zagros

Světla velkoměsta mě moc neoslovila, spíše naopak, prozatím je to pro mě ten nejslabší Chaplin. Možná jsem měl jen přehnaná očekávání. Některé jeho gagy sice občas dokáží rozesmát, dobrých jich je ale bohužel málo a nic moc jiného tentokráte film nenabízí. Nechci být přehnaně kritický, nicméně ve srovnání s jeho jinými díly (Diktátor, Kid, Moderní doba) to žádný klenot není. Příběh je jednoduchý a pomalu se vleče ke svému očekávanému konci, kterého jsem se nemohl dočkat... No a pokud to tak je, něco zásadního nefunguje. Nakonec dávám tři hvězdy, ale ta třetí je asi jen jako pocta za ostatní Chaplinovu tvorbu. ()

helmut111

Časť, kde Chaplin boxuje je naozaj k popukaniu, dobrá je aj scénka v podniku, kde sa milionár s Chaplinom idú každú chvíľu biť, ale zvyšok mi prišiel maximálne za 3 hviezdičky. Takže konečné hodnotenie je u mňa za 4 ()

Rapikk

Film je nabitý vtipem od začátku až do konce. A ten zápas v ringu byl prostě fenomenální. Chaplin a boxer? Co lze na této kombinaci nemilovat. ()

Retik

Člověk by nevěřil, že i po takové době, dokáže němý snímek City Lights vykouzlit úsměv na tváři a to ne jednou! Charles Chaplin, jehož fenomenální pohyby a mimika jdou ruku v ruce, se opět dostává na scénu a předvádí svůj mistrovský úm jak jen to jde. Hned od začátku sype z buřinky prvotřídní podívanou a romantickou linku zvládá stejně snadno, jako když mávne vycházkovou holí. 9/10 ()

duddek

I já jsem se královsky bavil u scén z ringu. A romantická linka je vážně povedená. Příjemná podívaná. ()