Boží armáda

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1995, 98 min

Archanděl Gabriel Christophera Walkena není z těch bytostí, kterou byste v okamžiku umíráčku chtěli mít ve své blízkosti. Lidé jsou pro něj opičky, mající cenu maximálně tak na manuální práci (jako je výkop hrobu) a řízení dopravních prostředků (protože andělé neumí řídit), takže milosrdenství od něj nemůže čekat školou povinná holčička, natož tak vzpurní andělé... V roli Lucifera se tu v závěrečné fázi objevuje také Viggo Mortensen, nehraje ale part klasického oponenta nebeské havěti, jen se mu nelíbí Gabrielova vize nového nebe (dvě pekla už by přeci byly moc) a tak se snaží být svým svérázným způsobem nápomocen... Premisa příběhu je slušná, chybou by ale bylo očekávat fantaskní orgie plné svatozářných polétavců. Andělská křídla objeví se pouze v začátku (pěkný pouštní záběr na Simonovo rozjímání nad kostrou anděla), v jeskyním vnuknutí, kde je pole poseto anděly nabodnutými na kůl a v závěru nesměle na dálku (obrysy andělské letky v oblacích). Přesto nemá ani toto komorní pojednání o druhé válce na nebesích problém divákovu pozornost udržet. Novější a tématicky spřízněná LEGIE měla v tomto ohledu od čeho opisovat, pokud se tak ale stalo, nebylo to ani za mák znát. II Scénář: Gregory Widen. Hudba: David C. Williams. 70%(21.12.2010)

Představte si, že jste na něčí oslavě narozenin a oslavenec vám hodinu a půl vypráví o tom, jaký chystá na konci ohňostroj. Takže pěkně natěšení vyleze před bar a on odpálí jednu petardu, která jen tak pšoukne a to je všechno. Takhle nějak jsem si připadal při sledování The Prophecy. To jsou celou dobu kecy o válce v nebi, mezi anděly a ďáblem a celé se to vyřeší nic moc soubojem jeden na jednoho (A ani Amorek si nevystřelí). Vlastně si ani nejsem jistý, co je The Prophecy vlastně za film. Horor? Detektivka? Od každého trochu, ale ani jedno bych se neodvažoval vyslovit nahlas, protože určujících prvků je tu poskromnu. Pochválit rozhodně musím zdařilý scénář a povedené herecké obsazení v čele s trojlístkem Stolz, Plummer a Walken (ten si film hodně užívá) z Pulp Fictionu. Palec nahoru samostatně pro Eliase Koatese. Rozhodně také stojí za zmínku několik vizuálně skvěle provedených záběrů (andělé na kůlech), kterých mohlo být ve filmu mnohem víc. The Prophecy je sice zajímavý film. Hlavně kvůli tomu, kdo je tady ten hodný a kdo zlý. Navíc je film krátký a svižný, ale boží zázrak rozhodně nečekejte. Novější Constantine je podstatně lepší.(22.6.2008)

Ty čtyři hvězdičky dávám za originální nápad a herecké výkony. Musím se ale přiznat, že jako religionista jsem z tohoto filmu poněkud zmatena. Druhou válku andělů vyřeší běžným šamanským rituálem indiánská léčitelka? No asi provedu hlubší analýzu. Výborná hláška Vigga Mortensena v roli Lucifera:"Nebe může zůstat zavřené, já mám otevřeno stále. Dokonce i na Vánoce".(9.8.2009)

Jeden z filmů, které jsou mystické, a přitom ne lacině ezoterické. Nejsem vzdělán v teologii ani angelologii, leč vypadá to, že si autoři o tématu i něco nastudovali. Skutečně nejde ani tak o akci a o strach, jako o stále přítomnou otázku víry a o otázku po pravé povaze věcí, kterou zná jen On. Nejedná se o horor/thriller v pravém slova smyslu, i když detektivní zápletka je udělána velmi pěkně a dost dlouho je zakrýváno, kdo je kdo. (Pozoruhodný je zde paralelismus motivů - rozkrývání vraždy má analogii v rozkrývání řádu světa, jenž se manifestuje jako chaos.) Příjemně potemnělá atmosféra a starozákonní vyjadřování a chování Gabrielovo si zasluhují 5 zviezd.(10.2.2010)

• Nautila

I přes relativně zajímavý základ motivu a obsazení je The Prophecy podprůměr. Nebýt Walkena jako Gabriela a Mortensena jako samotného Lucifera (mimochodem, oba mají pár skvělých hlášek), tak není na co koukat. Tupé fádní dialogy, samotný příběh a jeho podání hloupé a naivní. Jestli vás ale tohle téma zaujalo, doporučuji komiksovou sérii Lucifer od Mikea Careyho s velmi podobným námětem.(26.4.2011)