Boží armáda

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1995, 98 min

Už jste někdy měli dort, který nebyl zas tak dobrý, ale měl tak výbornou polevu, že jste ho zhltli a celkově vám moc chutnal? Přesně tak se to má s Prophecy. A co že je tou polevou? Christopher Walken. Jeho Gabriel je naprosto skvělý a to, jak vlastně nezasahuje do děje přímo a na scéně se objevuje krátce pouze kvůli zabíjení, doopravdy budí pěknou atmosféru. A navíc je na tomto dortu ještě třešinka navíc - Viggo Mortensen jako Ďábel (i když není tak ďábelský jako Stormare v Constantine). Každopádně je Prophecy velmi zajímavé a originální, stojí tedy za shlédnutí.(28.1.2007)

Christopher Walken má můj nehynoucí obdiv. Role Gabriela byla pro něho přímo stvořena. Neumím si vůbec představit, že by někdo jiný mohl takovou roli zahrát tak přesvědčivě jako on. Gabriel je sobecký, arogantní a neustále rouhající se anděl, co se rozhodl zlikvidovat svět. Poměrně originální snímek.(4.12.2009)

Zajímavé a mnohoslibné téma a Walken předbíhající svoje herecké kolegy o několik koňských délek. Ohromující síla jeho charismatu mu propůjčuje zcela přirozenou nadřazenost nad ostatními, která se pro jeho postavu ( společně s jeho mimozemským vzhledem ) pochopitelně velmi hodí. Bohužel průběh filmu nedosáhl té úrovně, kterou jsem očekával ( a vroucně si přál ) a to i přes nesporně skvělé okamžiky plynoucí z nevšedního scénáře. A tak kromě již zmíněného Walkenova výkonu mě zaujal hlavně přirozený půvab Virginii Madsen. A taky parádní cover, který jako by vypadl z obalů alb thrashových titánů z Bay Area.(6.1.2008)

Vsadím se, že kdybych to viděl v době vzniku, hodnotil bych dnes jinak, i tak se mi tři hvězdičky zdají moc, dal bych dvě a půl, ale to tu bohužel nejde. Tu půlku hvězdičky v plusové hodnotě budou brát v potaz všichni fanoušci Vigga Mortensena a Christophera Walkena, naopak odečítat budou ti, jimž nesedla ta malá holčička a překvapivě strašný výkon, jindy u mne oblíbeného, Eliase Kotease.(7.3.2010)

Jeden z filmů, které jsou mystické, a přitom ne lacině ezoterické. Nejsem vzdělán v teologii ani angelologii, leč vypadá to, že si autoři o tématu i něco nastudovali. Skutečně nejde ani tak o akci a o strach, jako o stále přítomnou otázku víry a o otázku po pravé povaze věcí, kterou zná jen On. Nejedná se o horor/thriller v pravém slova smyslu, i když detektivní zápletka je udělána velmi pěkně a dost dlouho je zakrýváno, kdo je kdo. (Pozoruhodný je zde paralelismus motivů - rozkrývání vraždy má analogii v rozkrývání řádu světa, jenž se manifestuje jako chaos.) Příjemně potemnělá atmosféra a starozákonní vyjadřování a chování Gabrielovo si zasluhují 5 zviezd.(10.2.2010)