Boží armáda

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1995, 98 min

Jeden z filmů, které jsou mystické, a přitom ne lacině ezoterické. Nejsem vzdělán v teologii ani angelologii, leč vypadá to, že si autoři o tématu i něco nastudovali. Skutečně nejde ani tak o akci a o strach, jako o stále přítomnou otázku víry a o otázku po pravé povaze věcí, kterou zná jen On. Nejedná se o horor/thriller v pravém slova smyslu, i když detektivní zápletka je udělána velmi pěkně a dost dlouho je zakrýváno, kdo je kdo. (Pozoruhodný je zde paralelismus motivů - rozkrývání vraždy má analogii v rozkrývání řádu světa, jenž se manifestuje jako chaos.) Příjemně potemnělá atmosféra a starozákonní vyjadřování a chování Gabrielovo si zasluhují 5 zviezd.(10.2.2010)

" Myslím na prvú vojnu." Oblaky v plameňoch... Zničené tváre anjelou... " Ale nikdy som si nemyslel, že vojna môže opäť začať. A práveže začala, režisér Widen, nám predstavuje Božiu armádu, kde anjeli sa chystajú na zem zničiť ľudskú rasu. Hlavný anjel je Gabriel, ktorého ztvárnil Christopher Walken ( Dead Zone), Thomas Dagget, ktorého si zahral Koteas ( Apt Pupil ), ktorý sa ho snaží zastaviť. Zo snímku sa dalo rozhodne vyťažiť omnoho viac, takto nám už zostáva iba priemerné béčko, s príjemnou Virginiou Madsenovou 60 percet.(17.2.2009)

Lehce zmatená hororová pohádka plná skvělých scénáristických i režijních nápadů rozhodně nabízí neotřelý přístup k látce, dobrou atmosféru (nikoliv hororovou) a předevšim charismatického záporáka Christophera Walkena. Bez jeho Gabriela se sympaticky zvrhlým smyslem pro humor by byl tenhle film sotva poloviční, protože celkově vzato je děj dost chatrnej a místy nezáživnej.(3.5.2007)

Místy mi to přišlo ještě blbější, otravnější a naivnější než nedávná Legie, ale kdykoli se na scéně objeví Christopher Walken, kvalita prudce stoupá. Jeho zlotřilý archanděl Gabriel je naprosto skvělý. Celkově spíše lepší průměr, který nenaštve ani nenadchne.(14.5.2010)

Už jste někdy měli dort, který nebyl zas tak dobrý, ale měl tak výbornou polevu, že jste ho zhltli a celkově vám moc chutnal? Přesně tak se to má s Prophecy. A co že je tou polevou? Christopher Walken. Jeho Gabriel je naprosto skvělý a to, jak vlastně nezasahuje do děje přímo a na scéně se objevuje krátce pouze kvůli zabíjení, doopravdy budí pěknou atmosféru. A navíc je na tomto dortu ještě třešinka navíc - Viggo Mortensen jako Ďábel (i když není tak ďábelský jako Stormare v Constantine). Každopádně je Prophecy velmi zajímavé a originální, stojí tedy za shlédnutí.(28.1.2007)