Reklama

Reklama

Jak prostá dívka ke štěstí přišla a vyměnila palác rozkoší za palác vévody. Svůdná pradlena se rozhoduje mezi anarchistou a britským lordem... Stařičká lady Louise Lendaleová (Sophia Lorenová) vypráví svému dlouholetému obdivovateli, britskému básníkovi siru Percymu (Cecil Parker), o svém pohnutém životě. Jako mladičká pradlena pracovala ve vyhlášeném pařížském nevěstinci Le Mouton Bleu, kde se dala dohromady s Armandem (Paul Newman). Ten byl mimo svého nesporného charismatu také teroristou, nutno říci, že nepříliš úspěšným. Anarchistu metajícího bomby toužil po Louisině boku vystřídat sir Dicky Lendale (David Niven), britský lord, který krásné Louise nabídl zajištění a laskavé zacházení. Louise souhlasila, měla však jednu podmínku… Konverzační komedii podle knižní předlohy Romaina Garyho natočil Peter Ustinov ve strhujících švýcarských, francouzských a britských lokacích. Vsadil na hvězdné obsazení – v menších rolích se představili Philippe Noiret či Michel Piccoli – a zachoval tón knižní předlohy: bláznivou situační komiku střídají dialogy plné shovívavého výsměchu, který nešetří nikoho. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

MarekT 

všechny recenze uživatele

Potvrdilo se mi dlouhodobé přesvědčení, že v šedesátých letech, zvláště pak v druhé půli tohoto období, se točily nejvýstřednější a ve výsledku i nejoriginálnější komedie vůbec. Soudě dle referencí jsem očekával ne zcela funkční celek, který však ve svojí nedokonalosti bude mít své kouzlo - něco jako je můj osobní favorit Casino Royale... Aby výsledný dojem byl nakonec výrazně příznivější. I pomalejší, spíše dramatičtější pasáže (to jest ty, kde hraje prim Paul Newman) jsou zábavné, jen komiku v jejich případě vnímám jako sušší povahy. Nicméně platí, co zde v komentářích již padlo: film roste s příchodem Davida Nivena na scénu. Ve své roli, pojetím připomínající jeho Jamese Bonda ze zmíněného Casina, doplňuje stylem chybějícího dílku do puzzle zbylé dvě hvězdy - Newmana se Sophií Loren. Připomíná mi to ne úplně neobvyklou situaci ze sportu, kdy v první části klání je volena zdrženlivější taktika, aby se v pravý čas udeřilo... Takže žádná nesourodost či nevyrovnanost. Tradicí u hollywoodských filmů té doby (a zvláště těch rozparcelovaných na vícero soběstačných segmentů) bývá natáčení v oku lahodících destinacích, zpravidla evropských. Přičemž žádný jiný se mi svým výběrem tolik netrefil do vkusu, ať už se jedná o Švýcarsko, kde jsem několik let za sebou trávil letní dovolenou, či přejezd francouzsko-italskou hranicí (neznám osobně, ale rád bych někdy), kdy tato konkrétní scéna je jednou z těch zářící vtipem. Zasloužené rozšíření vybrané společnosti Kočičky, Kouzelného Kristiána a jiných esencí úvodem zmíněné dekády. 90% ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Spolocenska konzervacka, ktoru uspesne natocil Peter Ustinov /rimsky cisar Nero z filmu Quo Vadis/. Kulisy su na urovni, ale divak sa musi az prilis sustredit na dialogy. Da sa na to vsak pozerat hlavne vddaka hercom ako Philippe Noiret /Le Fusil 1975/, Sophia Loren /Horalka/ a David Niven. A tusim ze Noiret sa prvy krat tymto ocitol medzi hereckymi velikanmi. 55 % ()

Reklama

Nonna 

všechny recenze uživatele

Když jsem zjistila, že na námět mé oblíbené knížky Romaina Garyho Lady L existuje natočený film, a navíc s takovým hereckým obsazením, nadšeně jsem se na něj vrhla. A musím napsat, že jediné, co mě zklamalo, byl jiný konec, než v předloze (nebudu prozrazovat, ale stojí za to! ). Jinak je film, stejně jako kniha, kouzelným výsměchem malíčkující vyšší společnosti, anarchistům, politikům, prostitutkám, prostě si dělá legraci ze všech a to na té nejvyšší úrovni. Lorenová v roli lady nebo pradleny je nádherná a obě polohy jí divák věří a Newman zahrál svého anarchistu tělem i duší s nevinným výrazem v tváři až po úplný konec. Příjemný, možná trochu zbytečně rozvláčný film. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Lady L je pro mě nejzajímavější samou ústřední trojicí. Italka Sophia Loren, Američan Paul Newman a Brit David Niven. To je spojení vskutku netradiční a neobvyklé. Pravda je, že některé konverzace byly úsměvné, ale celkově mi děj až na výjimky přišel trochu nezáživný. Ten rozmach událostí a scén mi přišel až moc velký. Přeci jen celé dvě hodiny film bavit nedokázal. Italský temperament, americká nezávislost a britský humor jde dohromady jen někdy a jen pozvolna. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Príjemná komédia s hviezdnym obsadením, rozpráva príbeh práčky Louise Lendale, ktorá sa vďaka náhode zaľúbi do zlodeja Armanda. Ten sa radikalizuje a stáva sa anarchistom a je neustále na úteku. Louise stretáva Lorda Lendala a stáva sa aspoň na oko jeho ženou. Príbeh prináša množstvo komických situácií, ale hoci produkcia je kvalitná a herci sú celkom uveriteľní, dohromady to nefunguje. Vtipy sú totiž veľmi predvídateľné a celý film je príliš rozvláčny a zbytočne rozpitváva detaily na ktorých nezáleží, len aby sa všetko vysvetlilo. Na druhej strane niektoré detaily, napríklad premena Armanda na anarchistu, zasa naopak zostávajú nevysvetlené a nechávajú v príbehu diery. Svojou úrovňou pripomína Přídech skandálu. 65% ()

Galerie (32)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama