Jezdec Uraz je vyslán svým otcem, vůdcem divokého kmene, Tursenem, aby v Kábulu získal hlavní cenu v důležitém turnaji buzkaši. Přestože má vítězství téměř na dosah ruky, díky nepřízni osudu se mu tento úkol nepodaří splnit. Před sebou má ale dlouhý a trpký návrat domů… Dramatický příběh z prostředí divokých domorodých afghánských kmenů natočil režisér John Frankenheimer, jenž před tím zaujal režií snímků Mandžuský kandidát, Vlak a Grand Prix. Scénář napsal vynikající autor Dalton Trumbo, který je například podepsán pod slavnými tituly Spartakus a Motýlek. Film vznikl podle stejnojmenného románu spisovatele Josepha Kessela, který zachycuje typický afghánský národní sport buzkaši, spojující dlouholeté národní tradice, prvky slavností a rituálu – v němž jezdci na koních zápasí o tělo mrtvé ovce. Děj se odehrává někdy v padesátých letech minulého století. Snímek byl realizován v autentických exteriérech v Afghánistánu a ve Španělsku. Tvůrci přitom vytvořili některé nezapomenutelné scény – jednou z nich je několikaminutová pasáž Urazova boje v buzkaši, jež i po letech přesvědčí působivostí a drsností. Roli sebejistého a do sebe uzavřeného Uraze ztvárnil Omar Sharif (Lawrence z Arábie, Doktor Živago), který sám pochází ze syrsko-libanonské rodiny. V úloze jeho filmového otce, Tursena se představí Jack Palance (známý z westernu Shane, anebo žánrově odlišných snímků Hotel Bagdad a Tango & Cash). (Česká televize)

Aniki

Silný příběh, silný vizuál, charismatická ústřední dvojice otce a syna. Samotné zpracování poněkud vázlo. Motivace Omara Sharifa, coby zhrzeného lehkovážníka, marnícího svůj život sebestřednou hrdostí a pýchou, je zde divákovi (zřejmě nechápavému) vysvětlována zbytečně polopaticky. Cestu, tolik nebezpečnou a bolavou, si pro sebe urozený syn vybírá sám nejen jako trest, ale jako cestu jedinou možnou, jedinou, která momentálně dává jeho dalšímu životu smysl, pokud nechce po návratu domů upadnout do starých kolejí zbytečnosti a zmaru. Nebýt toho kýčovitého způsobu vyprávění, muselo by se jednat o kultovní snímek, takto bohužel iba priemer. ()

Gig

Exotické prostředí, souboj velbloudů, divocí koně a závod, Omar Sharif a jeho tajemství i trable, vytrvalost a boj se životem i se sebu. Málem bych zapomněl na otce Omara v podání Jacka Palanceho, kterého mám zafixovaného z jiného žánru. ()

PTuranyi

Dráma urodzeného muža jazdca z prostredia Afganistanu. Filmársky perfektný s výbornými hereckými výkonmi. Žiaľ prostredie a príbeh sú európanovi cudzie napriek tomu zaujímavé. ()

710.cz

Nemohl jsem odtrhnout oči; nádherná kamera, barbarské tradice a umanutej spratek v podání jako vždy skvělého Omara Sharifa. A ještě jedna věc by neměla zapadnout; je jedno, jestli se narodíte jako muž nebo žena, ale ne v Afghanistánu. ()