Černá díra

• USA The Black Hole (více)

Posádka cestujúca naprieč vesmírom objaví stratenú loď blízko čiernej diery. Lodi velí doktor Hans Reinhardt (Maximilian Schell). Počas stretnutia s Reinhardtom astronauti zistia, že je šialený a myslí si, že práve oni mu bránia v jeho úsilí cestovať cez neďalekú čiernu dieru, priepasť, z ktorej nikto nemôže uniknúť. Vyhliadky na ich prežitie sa zhoršia, keď zistia, že Reinhardt drží v zajatí bývalé členky a bývalých členov posádky lode po tom, čo si uvedomil, že mu môžu pomôcť dosiahnuť svoj cieľ. Posádka musí nájsť spôsob, ako utiecť z lode, než bude príliš neskoro... (fefee)

VanTom

Velkolepé vesmírné zastavení u černé díry (trikaři v roce 1979 dostali zabrat!) se poněkud nešťastně rozkročuje mezi hardcore filosofickým sci-fi a rodinnou disneyovkou s komicky nemotornými roboty. Pouští se též do čehosi jako přesahu à la "2001", ovšem ve výsledku zadrhává u "frankensteinovského" šíleného vědce, který se ve svém výzkumu nezastaví před ničím, a vrcholí béčkovou laserovou přestřelkou se spoustou explodujícího kovového šrotu. 50 % ()

blackJag

Mezi třemi nejčastěji zmiňovanými “klony“ HVĚZDNÝCH VÁLEK patří třetí místo této vesmírné variaci na DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU studia Disney (první je obměna tématu SEDMI SAMURAJŮ – SADO, VLÁDCE VESMÍRŮ z dílny Rogera Cormana, druhým je pilotní film původního seriálu BATTLESTAR GALACTICA, uváděný u nás samostatně pod titulem HRDINOVÉ Z GALAXIÍ), i když dnes by se film dal přirovnat také k HORIZONTU UDÁLOSTÍ a nebylo by to šlápnutí vedle. V současnosti patří většina z inventáře tohoto snímku k archaické sci-fi vlně konce 70. let 20. století (kostýmy, interiéry, design robotů), přesto prvky jako vnější efekty nebo modely lodí jsou schopné obstát i dnes (z tohoto hlediska vznikají dnes i horší díla). Scénář snímku má na své zázemí u studia Disney dokonce překvapivě temné kontury, z mého pohledu slušela by mu ale v tomto případě menší míra žvanivosti. V obsazení jsou potom slabší i silnější místa, třeba ale zrovna hypnotická rozvážnost projevu Maximiliana Schella má své účinky pořád. Pochvalně se také nemůžu nezmínit o hudebním doprovodu Johna Barryho, který ve mně z celého filmu zanechal nejvýraznější stopu vůbec. II Scénář: Jeb Rosebrook, Gerry Day. 60% ()

mozkomor

Nepříliš originální mix Zakázané planety, Star Wars a Vesmírné odysey s neuvěřitelně otravnými roboty (očividná úlitba dětským divákům). Na druhou stranu musím říct, že se mi hodně líbil hlavní hudební motiv. ()

vitekpe

Kdyz zapomenete na vse, co jste se naucili ve fyzice, muzete se u tohoto filmu dobre pobavit. Mirne ironicke, chvilemi az parodicke, trosku usmevne sci-fi becko s dobrym obsazenim. Lasery, roboti, vesmirna lod, sileny vedec atd. Na odpoledne pohoda.:-) ()

Han22

V roce 79 si Disney rozhodlo natočit space operu. A já už to kdysi viděl a zbyl mi v hlavě jen neurčitý pocit "bylo to dobré" a tři hvězdičky na ČSFD. Černá díra je seskládaná ze spousty věcí - naivní robůtci jak z 50. let, šílený vědec ze Zakázané planety, laserové bitky ze Star Wars, posádka ze Star Treku a finální psycho průlet černou dírou z Vesmírné odysey. Kupodivu to drží dohromady celkem slušně, první hodina je sice zbytečně ukecaná a plná infantilních momentů, ale ke konci film potemní, pár lidí zařve a ty laserové bitky (i efekty) jsou opravdu perfektní. A ano, jsou tu solidní herci. Čili - bylo to dobré, tři hvězdičky vzhledem ke srovnání (téhož roku Star Trek, Vetřelec) ponechávám. ()

iXtr3m3

Na to, aké dve známe mená sa v tomto objavili (Anthony Perkins a Ernest Borgnine), tak to bola fakt slabota. Neriešim triky, od toho sú iné filmy, ale keď si to zrovnám napr. s Votrelcom, tak to bola a aj stále je úplne úplne iná liga. ()

farfalla

Překvapivě neotřelý vědecko-fantastický film ye studia Walta Disneyho. Triky jsou velmi dobré, hudební motiv je naléhavý a má šmrnc. Něco jako první Jamesové Bondové - hudební skladatel je stejný. Je tady více akce než povídaní, ale Maximilian Schell má dost prostoru pro svého šíleného vědce Hanse Reinhardta. Zajímavé je, že černá díra je žhavě červená a vypadá to v ním spíše jako v pekle. V dokumentu ´A Brief History of Time´o Stephenu Hawkingovi a jeho teorii černých děr jsou použity scény z tohto filmu. ()

TERRORDROME

Zaujímavý, ale zároveň veľmi ľahko zabudnuteľný filmík kombinujúci rôzne prvky z viacerých sci-fi klasík od Zakázanej Planéty cez Vesmírnu Odyseu po Star Wars. Predovšetkým tu ale idú proti sebe dva výrazné protiklady, námetovo je to hardcore sci-fi o roky stratenej vesmírnej lodi obývanej šialeným vedcom ktorý urobil z celej posádky zombie cyborgov a plánuje vletieť do čiernej diery, ale pretože je to disneyovka tak musí film obsahovať roztomilých plechovka robotkov s veľkými manga očami a taktiež protivných záporáckych robotov čo od zlosti skratujú keď prehrajú súťaž v streľbe. Dokonca aj tá robotická gorila Maximilián bol taký smiešny čuráčik, evidentne zostrojený na miešanie koktejlov. Keď pominieme tieto povinné infantilné vložky tak ma film našťastie nenudil a vizuálne bol zmáknutý parádne, zvlášť potom záverečný prelet meteorov ktoré zbombardovali loď. Palec hore aj za lejzrometné prestrelky s robotmi plné sršiacich iskier a efektne rozstrieľaných kastrólov. A zmasakrovanie Anthony perkinsa mixérom cez knihu. Dosť na chuja bolo finále so samotným preletom cez čiernodieru kde už tvorcovia zjavne nevedeli nič vymyslieť. Neviem či som to správne pochopil, ale zlý doktor zrejme skončil v robopekle z Futuramy, hrdinovia zas proste preleteli skrz na druhú stranu a nič z toho veľký zmysel nedávalo. Ostatne tento film celkovo príliš vedecky vierohodný nie je, len ak si myslíte že človek vysatý z lode bez skafandra a v tesnej blízkosti čiernej diery doplachtí naspäť na chrbte robota a ani mu to len nevyrazí dych. ()

Carbo odpad!

Totální ptákovina. Nuda nebetyčná. Nelitujte že jste neviděli. Jediné co stojí za zmínku je hlavní hudební motiv ten byl zajímavý. ()

inutihar

Divné SF s přestřelkami jako z kovbojek, šíleným vědcem ze Zakázané planety, hláškujícími roboty jako v Hvězdných válkách, vrahem z Psycha v roli vědeckého pracovníka, rozžhaveným meteoritem kutálejícím se skrz vesmírnou loď (!!!) a absolutně WTF koncem vzdálené připomínajícím vyvrcholení Vesmírné odyssei. Za efekty nominováno na Oskara, ale proti prvnímu Vetřelci neměl Disney šanci. Dávám dvě, fakt mě to zklamalo. ()

Denny

Nákladná sci-fi, zřejmě se snahou navázat na úspěch Star Wars, vypráví příběh kosmické lodi, která je před vtažením do černé díry zachráněna podivínským vědcem.Moc se to nepovedlo, napětí je rozmělněno nekonečnými dialogy a design lodi i robotů vzbuzuje úsměv na tváři. ()

TheMraca

Sci-fi ze staré školy, které musíte odpustit plechové roboty ve tvaru popelnic a spoustu dalších z dnešního pohledu technologických hloupostí. Ale jinak má černá díra jen samé klady, šíleného vědce trpícího velikášstvím a mesiášským komplexem, humanoidy, robotí armádu, železnici pro rychlejší pohyb posádky po palubě lodi. Vlastní příběh je celkem zajímavý a nezklame. Vše je podbarveno geniálním soundtrackem Johna Barryho (ano, pípání je tam obsaženo ve velké míře). Za mě spokojenost 75% ()

Carthorias

LFŠ 43 (Film 17): Dětský film pro opravdový chlapy. Nečekejte nějaký hrátky s časoprostorem á la Christopher Nolan, tohle je čiré SF z minulého století, následovník star treku, ztraceni ve vesmíru, twilight zone či doctora who. Nejlepší herecký výkon pak podává robot Vincent (a zdatně mu sekunduje robot Bob), který je stejnými dávkami roztomilý, vtipný, shopný a smrtící. Zápletka je překvapivě dospělá, s mírným přesahem do filozofie a hororu (tak jako ty nejlepší pohádky). Celý film ve mně vyvolával pocit, jako by mi bylo deset let a s kamarády jsme si hráli na roboty a vetřelce, pobíhali po školním dvorku a stříleli po sobě se zvuky pif, paf, popřípadě pííp (pokud byl někdo robot). Je to roztomilé, hravé, chytré ale zároveň lehce blbé, dojemné, akční a v žánru rodinných filmů bezkonkurenční. ()

Kessler

Pamatuji se, že jsem na to koukal před mnoha lety v televizi a naprosto mě to uchvátilo. Když se mi podařilo sehnat to znovu, už mě to tolik nebralo, ale radost mi to nijak nezkalilo. KLASIKA dětství. ()

pulDag

Kostra mysteriozního příběhu je vskutku hodnotná, bohužel valná většina dialogů a akce je směšná. Za zmínku jistě stojí výtvarná stránka vesmírné stanice. Zbytek je brak. ()

Chuppa odpad!

Tak takovouhle sračku jsem už dlouho neviděl, nechápu vysoké hodnocení tohoto filmu, natož 2! nominace na Oscara. Zřejmě to má za následek, že jsem tento film viděl až letos (2009), ne v útlém dětství jako mnoho jiných. A ten konec? Na to sem neměl slova... ()

TaNya_

Hrozná nuda a nevím co mě na tom filmu obtěžovalo nejvíc. Celý scénář, všichni roboti nebo otravná hudba - jeden si asi nevybere. ()

TonyStark

Uznávám,že pro spoustu lidí je Černá díra nostalgická záležitost plná vzpomínek na bezva dětství u telky (sám se tímhle klišé často oháním),ale tentokrát to šlo úplně mimo mne. Celou dobu co jsem to sledoval jsem se nemohl zbavit té vtíravé myšlenky,že tahle vesmírná ptákovina je stejný ročník jako Vetřelec,který je po stránce spešl efektů někde úplně jinde.Tohle dílko bych tipoval spíš na sezonu 1959. Nicméně musím uznat, že pár nápadů se mi tam líbilo a třeba model obří vesmírné lodi Cygnus zaparkovaný na oběžné dráze kolem Černé díry (ten nápad je fakt úlet) je udělaný pěkně. Což se ovšem nedá říct o malém hláškujícím robotovi s očima jako Vilík ze Včelky Máji - ten mě neskutečně sral. A ne, opravdu nechápu ty Oscarové nominace. ()

Muži v černém bez srandiček

Muži v černém bez srandiček

18.07.2010

Tak nějak se dá popsat sci-fi thriller Archangels, který v produkci Ridleyho a Tonyho Scottových natočí Joseph Kosinski (foto). Z bývalého tvůrce televizních reklam pomalu roste hvězda žánru sci-fi.… (více)