poster

Captain Clegg

 • Austrálie

  Captain Clegg

 • Kanada

  Captain Clegg

 • USA

  Night Creatures

Drama / Dobrodružný / Horor

Velká Británie, 1962, 80 min

 • darkrobyk
  *****

  Báječná hammerovka, která se v určitých momentech tváří jako horror, ale horrorem není, zato napínavým příběhem se skvělými hereckými výkony ano. Ostře řezaná kamenná tvář P.Cushinga je tu laskavá, tu plná zloby s očima metajícíma blesky a rty sevřenými v úzkou škvírku děsu. Obyvatelstvo přímořského městečka si žije nadmíru dobře, ale až časem divák pochopí, v čem to vězí. Tajemné močály, nehostinné pláně a pašování v rakvích...děsivé přízraky na sebe rovněž nenechají dlouho čekat. Zlatá éra Hammer Filmu!(7.2.2013)

 • Slasher
  ****

  Píše se rok 1792, nacházíme se na maloměstě kdesi při močálovém pobřeží jižní Anglie. Zdejší obyvatelé si chytře přilepšují pašováním alkoholu z Francie a tak si ně přijde posvítit královský berní pluk. Ale pozor - na místním hřbitově snad ještě dohnívají ostatky obávaného piráta, Kapitána Clegga, a v mokřinách poblíž se zjevují hrozivé smrťácké přízraky... / Tato méně nápadná hammerácká klasa, na kterou jsem si dlouho brousil zuby, mě tedy vůbec nezklamala. Horor je sice na vedlejší koleji, ale když už se ti kouzelní, v temnotě zářící kostějo-jezdci (případně jejich nápomocný strašák) sem a tam zjevili, maximálně jsem si to užil. Děj jinak sestává hlavně z pátrání na místo povolaného kapitána Colliera (přísný Patrick Allen) a odpovídajícímu jednání měšťanů v čele s vyčůraným farářem Blyssem (vážený Cushing), přičemž se do toho připlete i menší románek (he, hezká holka) a jeden zotročený hromotlucký freak, no a vše má nakonec čím zajímavě a dramaticky vyústit. CAPTAIN CLEGG aka NIGHT CREATURES, u mě bezchybná a dobrou atmosférou oplývající podívaná. Ať žijí ’Marsh Phantoms’! [Neodpustím si ještě odkaz na: 1) kapelu Captain Clegg & The Night Creatures, 2) další dva filmy dle stejné knižní předlohy (Dr. Blyss = Dr. Syn) - DOCTOR SYN a DR. SYN, ALIAS THE SCARECROW](1.10.2010)

 • Oktavianus
  ***

  Hammer. Snad první film této společnosti, s kterým jsme se o dost minuli. Je to škoda, protože jako dobrodružný snímek s prvky mysteriózna je to kvalitně odvedená řemeslná práce, žánrový standard, jaký kladiváři uměli perfektně - ale nic víc film prostě nemá. Ačkoli se odehrává na anglických blatech, úplně tomu chybí atmosféra; scenáristické a režijní vedení navíc zavinilo, že banda pašeráků, kterou jsem měl chuť po celou dobu sledování filmu rozvěsit v oprátkách na nejbližší stromy (komplet - včetně vrcholně nesympatického Reeda, jehož milostná romance byla ve filmu naprosto zbytečná, byla tam jen proto, aby tam nějaká byla), byla líčena tak nějak sympaticky, přestože to byla banda gaunerů, kteří neváhají vraždit své odpůrce a jde o obyčejné zločince. Ale ne, scénář se ještě pokouší o jakýsi sociální apel v závěru. Z toho mi bylo na blití. Když už jsme u scenáristy, ten se opravdu moc nevytáhl - celou dobu tam jen oddíl vojáků pochoduje sem a tam, autorova bezradnost z těch scén jen čišela. O pointě, která je evidentní tak od 20. minuty, ani nemluvím. Výborný námět, který mimochodem není ani trochu originální (pašeráci maskující se za strašidla patří ke klasickým britským legendám, jak byste věděly, děti, kdybyste víc četly, neuškodí to), je tak zabit neumětelstvím a pokusy o něco, co do dobrodružného, neřku-li hororového žánru nepatří ani náhodou. Z šedého průměru tak - nepřekvapivě - vyčnívá jen geniální Cushing, který všechny přehrává ne o level, o dva, ale hraje si vlastní ligu, zatímco ostatní dělají jen křoví. Mám-li film shrnout, použiju tři slova: velmi promarněná šance. Což mě jako fanouška Hammeru nesmírně mrzí.(14.10.2015)

 • liquido26
  *****

  Pro mě osobně nejlepší film od Hammeru, co jsem viděl a reverend Blyss je zároveň asi nejlepší role Petera Cushinga. To s jakou noblesou a elegancí hraje je neskutečný. Kdybych měl ten klobouk, co kapitán, tak bych ho asi taky smekl. Ostatní herci, ať už Patrick Allen, Oliver Reed nebo starý známý hammerovský štamgast Michael Ripper hrají taktéž výborně a hlavní hrdinka je přímo neodolatelná. Horor to příliš není, ale úžasný dobrodružný film zcela určitě.(10.4.2011)

 • Raziel_cz
  *****

  Parádní produkce od Hammeru, i když tentokrát nejde o horor per se. Peter Graham Scott si ale pěkně hraje s hororovými motivy a přestože rozjíždí v podstatě dobrodružnou komedii na téma "Deset způsobů, jak vyjebat s královským námořnictvem", nechybí zde prázdné hroby, strašidelné močály nebo oživlí strašáci. Hinds si se scénářem vyhrál takovým způsobem, že naprosto netušíte, co vás čeká v dalším záběru a je to hrozná bžunda. Peter Cushing hraje morálně nejednoznačnou postavu, jež se mezi kázáním v kostele a pašováním alkoholu zvládá houpat na lustru či složit dvakrát tak velkého mulata, a zcela podle očekávání na sebe strhává pozornost, kdykoliv je v záběru. Sekunduje mu ale řada dalších skvělých herců, z nichž nejzapamatováníhodnější je vykulený hrobník Michael Ripper. Bavil jsem se jako málokdy.(20.10.2015)

 • - V knižní předloze se hlavní postava jmenovala Dr. Syn. Studio Disney se v době, kdy tento film vznikal, rozhodlo natočit film podle stejné knižní série, a tak Hammer, aby předešel možným sporům o autorská práva, přejmenoval hlavního hrdinu na reverenda Dr. Blysse. (liquido26)

 • - Fiktivní hudební skupina Captain Clegg & The Night Creatures, která se objevila ve filmu Halloween II od Roba Zombieho, byla pojmenována podle obou názvů tohoto snímku. (liquido26)

 • - Metalová skupina Cathedral pojmenovala jednu ze svých skladeb "Captain Clegg". Text písně popisuje postavu Kapitána Clegga a obsahuje rovněž několik citací z tohoto filmu. (liquido26)