Návrat

• Rusko Vozvraščenije (více)

Komorní příběh o shledání dvou chlapců se ztraceným otcem. Andrej (14) a Ivan (12) žijí jen s matkou a babičkou. Jednoho dne se doma objeví otec – kluci si na něj ani nevzpomínají, znají ho jen z fotografií. Okamžitě se však projeví jako silná autorita, což každý z bratrů snáší jinak. Otec vezme chlapce na výlet – na ryby. Cesta je zároveň ohledáváním terénu vzájemných vztahů, citů, hranic otcových výchovných metod i dětského vzdoru. Přestože spolu stráví jen pár dní, oba chlapce otcův návrat silně ovlivní.
Debut režiséra Andreje Zvjaginceva (1964) se po právu setkal s velkým ohlasem a uznáním na řadě festivalů. Neokázale natočený snímek vychází z výborně napsaného scénáře, který z krátkých epizod, nenápadných situací a drobných postřehů skládá mozaiku charakterů a vztahů, přičemž po celý film udržuje neklid a dějové napětí díky tajemnu nedopovězeného. Adekvátní je pak i realizace, vracející se k jednoduchosti a čistotě filmařského řemesla: kamera, střih, zvuk ani hudba nečarují, o to působivěji však diváka zasáhnou. A samozřejmě stejnou zásluhu na vyznění snímku jako profesionálové za kamerou mají i vynikající, bezprostřední a současně ukáznění představitelé obou obtížných chlapeckých rolí.
(Film měl nicméně tragickou dohru – představitel staršího z bratrů, Vladimir Garin, se krátce po dokončení utopil v témže jezeře, u kterého se natáčelo.) (Česká televize)

kareen

Úžasné obrazové variace na všechny odstíny modré. Bez narušujícího patosu, zato sympaticky nedoslovné a výborně zahrané. Viděno v rámci Challenge 1015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

kobejn

K tomuto filmu mohu napsat dva různé komentáře. První by byl tento. Tomuto filmu nelze nic vytknout, ve stopách Tarkovského, dokonale bezchybné dílo. Druhý by byl tento. No jo, bezchybné, dokonalé to ano. Ale je to přesně ten typ filmu, který mě nechává spíše chladným, podruhé to vidět nechci. Bez chyby, ale za srdce mě to nevzalo. Jak takový film ohodnotit? Podle prvního musím dát pět. Podle druhého tak tři. Takže kompromisně za čtyři. A jednu čistě subjektivní poznámku z hloubi mé duše - nesnášim malý umíněný protivný spratky koljovského ražení, takže ten malý hoch mě tam neuvěřitelně iritoval, naopak otec mi byl sympatický. Závěr byl působivý. ()

Sandiego

Film drsný, zadumaný, teskný a zároveň lyrický a podmanivý, svým dosahem tak širý jako Rusko samotné. A obtížně uchopitená ruská krajina, k níž je třeba si postupně vytvořit vztah. Pokud člověka neosloví a nechá ho chladným, obdobně dopadne u něj musí zákonitě dopadnout i tento film, obojí je totiž natolik metafyzicky svázáno, až z toho mrazí. Bezesporu jeden z největších filmů současnosti. ()

Pierre

Severský film se vším všudy. Atmosféra, herecké výkony, záhadný otec, chladné barvy, příroda, nádherně pomalé tempo. To vše je stoprocentně působivé a funkčí. Háček je až v konci, kterému jsem teda vůbec nevěřil a dost mě zklamal. A přitom by stačilo, kdybych si předtím všiml jedinného vlídného otcova slova. A mohla to být bomba. ()

Freemind

Klasická akademická onanie - pokud máte alergii na artovou pózu, tak asi budete reptat, ale já tady prakticky nemám co vytknout. Voní to Tarkovským i Bergmanem. Strašně se mi líbila ta bezčasovost - jak v makro (režisér se důsledně vyhýbá osazení děje do konkrétní dekády XX století), tak mikro měřítku (neznáme vlastně ani roční období, hrdinové jsou navíc vytržení ze svých časových rodin improvizovaným výletem). *** Skličující atmosféru filmu doplňuje fakt, že jeden z hlavních dětských hrdinů - starší bratr - ještě před premiérou filmu utonul ve stejném jezeře, u kterého byly natočeny některé klíčové scény. Navíc ve stejné situaci klukovské frajeřinky, která celý film otvírá. ()

jajinka

skvělý Ruský film, až nad očekávání..přirozený a velmi dobrý výkon dětí, strhující příběh o odcizení a hledání cesty zpátky k srdcím vlastních dětí... (zbytek pro "spoilerství" smazán) :-) ()

Kreeki

Nádherně natočený film, takhle kvalitní export bych z Ruska rozhodně nečekal. Andrei Zvjagincev je podle mého názoru do budoucna největší ruský talent. ()

gojackill

Nejlepsi na tom byly fotky v zaveru. Na me to je az moc nudne. A nadsene kometare prilis nechapu, hlavne pokud nekdo vychvaluje scenar, to si musi snad delat prdel. ()

Maq

Tento snímek zajímavě dokresluje šílené ruské statistiky o úmrtnosti a o počtu mladých vdov, jakož i ruskou dominanci v neformálních soutěžích Darwin Award. Étos chlapáctví, fyzické zdatnosti a odolnosti, který dále plodí alkoholismus - abstinent není chlap, že - a pohrdání bezpečnostními opatřeními, to vše propleteno s bodrou ruskou hrubostí a militarismem. --- Na Západě se snažíme rizika eliminovat, Rus na ně chce být připraven. I výchovou. A tak sledujeme příběh, který je napěchovaný etikou autority, tvrdosti, náročnosti a nezodpovědnými improvizacemi. Takový výlet si přímo koledoval o katastrofu. --- Autor to tak ovšem nemyslel, protože je Rus. Předložil nám něco, co pokládal za jímavý příběh chlapeckého dospívání. Na ruský způsob. Malčiki molodcy. --- Že jeden z těch kluků krátce po natáčení tragicky zahynul? No vždyť vám to povídám... ()

Kaluž

Doháním si filmografii Andreje Zvjaginceva a koukám, že mu to šlo hezky od ruky hned ze startu kariéry. Obrovské štěstí na obsazení výtečných dětských herců je v tomto případě půl království, ten zbytek stojí na střídmém tempu a záměrně neokázalé filmařině. Občas takový film vyloženě pohladí. ()

Murrro

Niet čo vyčítať. Filmársky bezchybná, vizuálne vycibrená, intenzívne pôsobiaca silne maskulínna snímka. ()

Stanislav_H

Film jsem několikrát prozkoumal ve všech směrech, následně je sepsal a pečlivě propočítal. Pro konečné hodnocení mi vychází 81,64 %. Zaokrouhluji na 82 %. ()

runner85

Film na ktorý som sa veľmi dlho tešil a nevedel som ho nikde zohnať, dvaja chlapci idú zo svojim možno otcom na výlet chytať ryby ... ťažko hodnotiť tento film, je svojím spôsobom tak jednoduchý že by mal nudiť, ale nenudil ! hlavne pre tu krásnu drsnú chladnú Ruskú prírodu ... posledných 20 minút ma ale zvrat vo filme prekvapil, trošku sklamal ... ()

JohnMiller

Strhujúce a komorné zároveň. Andrej Zvjagincev sa touto snímkou dostal do môjho povedomia a zmazať ho bude asi nemožné. Hoci ide iba o druhú snímku ktorú som od neho videl (Prvá bola Leviathan z roku 2014) Svojou precíznou prácou, krásnou optikou, realistickým zachytením medziľudských vzťahov a istým rukopisom si získal moje srdce. Príbeh dvoch malých chlapcov ktorí sú očarovaní návratom svojho otca ma do posledného momentu bavil. Statická snímka šmrncnutá art-houseom by bavila aj bežných konzumných divákov a takých je na svete pramálo. Postupná zmena vzťahu a vytriezvenie do reality bolo skvele zachytené. Záver striedal jedno prekvapenie za druhým, skvelá hudba striedala skvelé zábery. Toto je to, čo od audiovizuálneho diela očakávam. Za mňa 4,5*. ()

Skip

Kdo je oním člověkem, kterého matka představila svý dvěma synům jako jejich otce a který se vrátil po dvanácti letech domů? Je to hrubián, který jen dává rozkazy a vyžaduje disciplínu, nebo se pod onou drsnou slupkou skrývá otec v pravém slova smyslu, který však neumí své city vyjádřit? Odpovědi na druhou otázku se dočkáme v dobře natočené a vygradované scéně, jíž nebudu prozrazovat. Avšak odkud přišel, kde celou dobu byl, co prožil, jaké má tajemství, co hledá? Na tyto a další otázky se odpovědi nedočkáme. Člověk by samozřejmě chtěl vědět, ale není zklamaný, protože zhlédl velmi dobrý, drsně poetický film, který snad nikoho nemohl nechat zcela chladným. ()

Dont

Po technické stránce je film zpracovaný takřka dokonale, vyzdvihl bych zejména úžasnou kameru. Herecké výkony také na úrovni, a to i u dětských herců. Příběh není nikterak zapeklitý, tak to však u road movie bývá a není to tedy výtka. Vývoj vztahu mezi přísným otcem a jeho syny ve mně ale nevyvolal téměř žádné emoce. Návrat nastolí hned několik zásadních otázek, na žádnou z nich ale nenabídne kloudnou odpověď a o záhadném otci tak přemýšlíme jen na základě několika útržků z rozhovorů s chlapci. Nechal jsem si film pár dní rozležet v hlavě a mám nyní svoji verzi, jak to vlastně bylo. Na jednu stranu je dobře, že divák je tlačen do toho, aby o filmu aktivně přemýšlel, ale těch indicií mohlo být trochu více. Pokud existuje tisíc verzí a žádná není o nic víc pravděpodobnější než druhá, zůstává film spíše takovým uměleckým impulsem, než skutečným filmovým zážitkem. Když teď pročítám jiné názory, narazil jsem na komentář od uživatele GilEstel, ten to myslím vystihl velmi trefně. ()

d-fens

Vzťah medzi Bohom a schizofrénnym ľudstvom - človekom (odvaha aj zbabelosť, oddanosť aj nedôvera, prostota aj sofistikovanosť, škaredosť aj krása, poučiteľnosť aj urážlivosť, triezvosť aj melanchólia, drsnosť aj jemnocit, radosť aj odmietavosť ... - verím aj neverím) rozpracovaný do detailu a dôsledkov. Dokonalá harmónia celku poskladaná z mnohých dysharmónií ľudskej duše. Monumentálna preduchovnelá symfónia majstra skladateľa pre troch sólistov, s námetom čisto komorným. Zdá sa, že Tarkovskij sa prevtelil.......... pssst ........... čakajme... ()

wipeout

Formálne dokonalý!!! Jeho atmosféra je nezabudnuteľne jedinečná, a to najmä kvôli umne striedmo používanej vinikajúcej hudbe, nádhernéj prírode, niekedy až statickej kamere ale najväčšiu zásluhu na tom majú hlavne obaja mladý predtavitelia. Chlad snímky na vás dolieha z každej sekundy. Stále čakáte, že príde nejaký dramatický zvrat, zvyknutý na klasickú výstavbu príbehu, no tu sa nijakých nanútených sĺz nedočkáte, pretože toto je lahôdka, ktorá sa kunzumuje len výhradne za studena.4,5* ()