Navajo Joe

• Itálie Navajo Joe (více)
Trailer 2

Osamělý bojovník kmene Navajo přezdívaný Joe křižuje krajinou a zpovzdálí sleduje obávanou Duncanovu tlupu, která se doposud živila zabíjením znepřátelených indiánských kmenů. Když gang hrdlořezů dorazí do blízkého města, zahlédne Duncan plakáty se svým portrétem a vypsanou odměnou. Válka s indiány skončila a místní šerif odmítá gangu zaplatit za zmasakrování mírumilovné vesnice. Rozzuřený Duncan by nejraději vypálil celé městečko do základů, ale v baru ho zastaví starý známý s lepším plánem. Do Esperanzy míří vlak se státním zlatem a on jediný má k trezoru klíč – když Duncanova banda přepadne vlak dřív, než dorazí na nádraží, zlato si mezi sebou rozdělí. O přepadení se ale dozví Joe, útoku zabrání a vlak odveze na místo určení. Obyvatelé Esperanzy se ovšem z příjezdu vlaku radují jen krátce. Duncanova banda se připravuje na druhý útok a většina místních v životě nedržela v ruce zbraň. Své životy tak musí svěřit do rukou navažského bojovníka, který se sám postaví obrovské přesile… Italsko-španělský film Navajo Joe (1966) natočil Sergio Corbucci ve zlaté éře spaghetti westernu, ve stejném roce měl premiéru také Django (taktéž od Corbucciho) či Hodný, zlý a ošklivý od Sergia Leoneho. Od zmíněných westernových legend se liší zejména pozitivním náhledem na původní obyvatele Ameriky, a to nejenom skrze postavu Joa (Burt Reynolds), ale také mladé míšenky Estelly (Nicoletta Machiavelli). (Česká televize)

Trailer 2

MickeyStuma

Italo Spaghetti o pomstě indiána v překvapujícím podání Burta Reynoldse. Není to však klasický indián. Je oblečen jako Mexičan, ale svoji indiánskou krev nijak neskrývá. Vše, co je typické pro Spaghetti tu je. Výborná Morriconeho hudba, která tak uchvátila Tarantina, dlouhé scény a záběry, rychlé přibližovačky na drsné pohledy. Jen té brutality, tolik typické pro tento žánr, se tu nedočkáme. Nijak, mi to ale nevadí. Alespoň nevzniká dojem, že se jedná o stále jedno a to samé. Jinak se tu ničím nevymezuje a rozhodně nezaostává za ostatními snímky. Nikdy bych neřekl, že by si Reynolds střihl takovou roli. Ale dokázal to a nijak nezklamal. ()

adamix

Western tak strašne typický, ktorý nedokáže v ničom prekročiť hranicu a byť o niečo lepším (až na hudbu, z ktorej mám ohučanú hlavu ešte teraz). Postavy jednotvárne, bez psychológie, nieto ešte hodné k zapamätaniu. Príbeh nijak prevratný, ale akcie je tu habadej. Ale čo na tom, keď hlavný hrdina už v prvej tretine zabije polovinu gangu. Tá lacnota priam bije do očí, lenže vďaka nej som sa mal na čom smiať. Z tohto fiaska si odnesiete aspoň jedno ,,múdre" ponaučenie: ,,Dôležitejšie je získať peniaze, ako sa zbaviť muža, čo ti ide po krku." ()

RHK

Navajo Joe, příběh pomsty indiána na bandě zločinců za vyvraždění jeho blízkých, je jen mizerný filmový škvár a zklamání - a to mám westerny moc rád. Přitom jde o "špageťák" Sergia Corbucciho, režiséra několika významných westernových počinů jako byl Django, Velký klid nebo Žoldnéř. Kamera není špatná, mladý Burt Reynolds v titulní roli je O.K., ale scénář je tak pitomý a nelogický, dialogy jsou mizerné a režie akčních scén hodně zpackaná. SPOILER: Nikdy jsem neviděl tolik zcela nevěrohodných postav chovat se jako absolutní idioti - městečka na Divokém Západě jsou plná neozbrojených mužů, kteří jsou buď zbabělci nebo jen králíci k odstřelení, vojáci neumějí bojovat a krýt se, také banditi jdou přes obrovskou převahu na svého jediného nepřítele po jednom. Nebo další stupidity - hlavní hrdina je osamělý minimálně ozbrojený indián, ale přepadává desítky pistolníků sám za bílého dne, nebo je mu jako neznámému rudochovi svěřeno městečkem půl milionu dolarů do úschovy. A pokud jde o hudbu - vlezlá titulní skladba mi taky spíše vadila - mistr Morricone promine. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=QGcK_qyL9Ug ()

odpadlik123

Navajo Joe, zase takový dle mého (dle českých distributorů poskytujících dabing zřejmě rovněž) profláklý film, který Corbucci stvořil v krásné době velkého násilí. A hlavní postavou je indián, celkem ucházející, ač poněkud sebestředný a jsoucí si vědom svého výsostného postavení v ději, hrdina Burt Reynolds. V městečku, kde nikdo nedisponuje zbraněmi (!), potřebují pomoc, lidé jsou tu opět takoví nepříjemní, nedohodnutí, zbabělí a ještě mají ve středu zrádce, a aby je indián ještě se statečným dědou a jeho dvěma tanečnicemi dostával z bryndy... Nicoletta Machiavelli coby indiánka již tradičně zcela nezajímavá, pro děj sice postatná, leč mě naprosto ukradná hrdinka, dohromady nic objevného, Sambrellova skupina drsná, leč místy až překvapivě důvěřivá. Je to dost násilné (inu starý dobrý S. Corbucci) a Aldo Sambrell skalpující indiány je jistě zapamatováníhodnou veličinou. A géniova hudba připomínající cosi jako křik skalpovaného Apače, která mě, přiznám se, od začátku vyloženě iritovala, se mi po nabytí jisté melodie začala i líbit. ()

majo25

Naturálnejší western odohrávajúci sa vo výborne zasadenom prostredí a s typicky fajnovou Morriconeho hudbou. Mstiaci sa indián je na prvý pohľad zaujímavým námetom, pri bližšom pohľade však pokrivkáva. Hl. postava má sice indiánsky pôvod, na indiána sa ale príliš nepodobá (ak keď Reynolds je poloindián), navyše ani nie oblečená ako indián a premýšľa ako biely, nie ako indián. Napriek tomu je vďaka hercovi s veľkou charizmou výrazná...spolu s Aldom Sambrellom sú to však jediní, herecky na ktorých stojí tento film. Ostatní (ak nepočítam cholo (miešanec belocha a severoamerického indána) krásku) sú iba štatisti celé to dupotajúci niekde nižšie. Dej je ľahko predvídateľný, plynúci presne podľa typickej špagetiwesternovej šablóny. Mimo akčných sekvencií je to teda neprekvapivé až miestami nudiace. ()