Texty z pera legendárního amerického spisovatele Kurta Vonneguta jsou natolik mnohovrstevnaté a ve své komplexnosti složité, že je většina filmařů vždy považovala za téměř nezadaptovatelnou látku. Přesto ale několik snímků podle Vonnegutových předloh přeci jen vzniklo. A za jeden z nejlepších je považováno přepracování multižánrového protiválečného románu Jatka č. 5, kterého se v roce 1972 ujal oscarový gigant George Roy Hill, režisér Butche Cassidyho a Sundance Kida, Podrazu či Světa podle Garpa. Nás pak může těšit, že natáčení částečně autobiografického příběhu o mladíkovi jménem Billy Pilgrim, který se po přežití děsivého náletu na Drážďany a vůbec celé druhé světové války rozhodne mezi zdmi ústavu pro duševně choré zcela přetvořit celý vesmír, byl přítomen také Miroslav Ondříček, kterého si Hill zvolil za svého hlavního kameramana. Ostatně některé sekvence filmu byly pořízeny i na pražských Hradčanech. Mezi lety 1972 a 1973 pak byl Hill za tento film oceněn nejen nominací na Zlatý glóbus, ale také cenou poroty na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Hlavní rolí v pozoruhodném snímku si svůj herecký debut odbyl tehdy čtyřiadvacetiletý Michael Sacks. (oficiální text distributora)

drankeryth

Pri konci filmu to uz bolo dost uletene:) Film sa vzajomne prelinal zo sucastnostou a druhou svetovou vojnou, co aj fungovalo celkom v pohode. Drama, ako vysita, ale komedialne som tam nic nepostretol. ()

Iriquindae

Mám tu knížku rád a musím se přiznat, že bych nikdy neřekl, že půjde zfilmovat. Ale panu Hillovi se to povedlo a připravil mi hezký zážitek. Na druhou stranu bez znalosti předlohy to může být velmi zamotaná podívaná (čemuž se ale asi nevyhneme). ()

tranquill

"Přežije jen ten, kdo si zachová svou důstojnost a sebeúctu..." Protiválečné, ale poněkud komplikované, až bizarní. ()

Biopler

Koláž veľmi dobrých záberov, pri ktorej ma rušil veľmi mladý vzhľad otca v podaní Sarksa k svojim deťom a zo začiatku šokujúce strihy. Dá sa pochopiť, že ide o film poskladaný z množstva spomienok, ktoré sú ukotvené v hlave chlapa, ktorý v súčasnom živote ešte sníva, že obýva aj planétu s názvom, pri ktorom sa dá jazyk polámať. Vonnegut bol svojský a Roy Hill sa ho snažil čo najviac preniesť na plátno, avšak akosi sa vytratilo "vnútro", rejža bol aj málo filmový, málo invenčný. Ako divák len odsledujem etudy hlavného hrdinu, no nechajú ma poväčšine chladným. I keď sú to vďaka kameramanovi Ondříčkovi veľmi pekné obrazy. ()

Joski

Nečítal som knihu, ale film je pekne "zvláštny". Nemožno ho zaradiť jednoznačne do žiadneho žánru. Hlavný motív je vojnový, no celkový dojem je kombinovaný psychologický. Najviac diváka dostane satirne poňatá sci-fi scéna na planéte Trafalmador. Príjemne ma prekvapil i režijný počin a použitie Bachovej hudby v interpretácii svetoznámeho kanadského klaviristu Glenna Goulda:-) Odporúčam divákom, ktorých neuspokojuje len jedna prvoplánová rovina rozprávania príbehu. Zaslúžených 80% ()

bakeero

Těšil jsem se. Potom jsem se snažil, dal tomu cca 50 minut, ale pak jsem prostě usnul, protože mi to přišlo pouze jako náhodné řazení životních situací jednoho skorozoufalce smíchané s jeho představami. Pokud tam není nějaký zázračný a pointu osvětlující konec, tak je to ztráta času. ()

Mabfred

Ta čtvrtá hvězdička je za to, že znám předlohu a proto má pro mě film asi trochu jiný obsah než pro neznalého diváka. Scény s Edgarem Derbym jsou pro mne ve filmu mnohem silnější než v knize - jak na marodce v zajateckém táboře, tak i jeho smrt... Škoda nevyužitého potenciálu Tralfamadořanů. ()

CrazymanM

Zvláštní,pro mě osobně hodně těžký film.Vonneguta jsem,myslím,nikdy nečetl,nemohu říci,že je to blbý film,ale tak nějak to není moje krevní skupina.Ze začátku chaos,postupem času celkem zajímavé! ()

mijano

Aj napriek tomu, že sa čas a miesto deja veľmi často menili, boli jednotlivé prechody veľmi dobré a jasné. Keby človek skutočne zažíval tie jednotlivé prechody, tak by vlastne žil večne... Jediné, čo mi nesadlo bolo, že ak by sa takto dalo vracať, nepokúsili by sme sa predsa len tú minulosť zmeniť? ()

cinemafil

Kdo četl knihu a pak viděl film, nemůže být zklamán. Scénář je zdařilý, což potvrdil i autor knihy. Kamera Ondříčka brilantní. Herecké obsazení bez velké hvězdy, ale solidní výkony vč. debutanta M. Sakcse. Dost dobrej film. ()

kejly

Film se bohuzel spoleha na znalost knihy (kdyby ne, byl by potreba spise serial), ja ji cetl, takze jsem vse pochopil a film se mi velmi libil. Z kamaradu knihu skoro nikdo necetl a ti to nepochopili. To je ale fajn, stejne nikdo, kdo necetl knihu, nepochopil ani Hlavu XXII, nebo Piknik u cesty. ()

brasek

Myslel som si, že uvidím sci-fi snímok, ale proste toto je schizofrenický filmový pokus. Preplietanie rôznych dejov je naozaj úmorné, nie je priestor pre atmosféru. Strata času. ()

nanamarak1

Kniha je divná a film ještě divnější. Nejlepší stejně jako v knize je část za druhé světové, část z tehdejší současnosti je zase nejnudnější. Těch pár rádoby humorných scén nebylo vůbec vtipných a úplně narušovali atmosféru. Ještě musím něco napsat o představiteli hlavní role. Ten byl v tomhle filmu hodně důležitý, protože z plátna skoro nesleze. A tady je největší kámen úrazu. Sacks je zoufale necharismatický a co hůř, neumí ani pořádně hrát. Jinak česká stopa určitě potěší, v závěru se mihne i Ševčík v typické roli gestapáka. Prostě průměr. 55% ()

gizi

Dle mého názoru podceňovaný film. Složitý mi nepřišel (ač jsem z toho měl obavy). Film má spád, až na jedno zpomalení v Drážďanech to odsýpá, nejen kamera, ale i střih je výborný, taktéž hudba, no skoro nemám co vytknout. 85%. ()

Jardatekk

Já jsem tak nějak vůbec nechápal první polovinu filmu. Bylo to takové klasické americké psycho ze 70. let. Ale naštěstí jsem jsem po půlce našel a musím říct, že ke kocni to bylo něco co mě oslovilo. Myslím, že na toto téma toho bude natočeno ještě hodně.... ()