Filmová adaptace knihy Henriho Allega líčí příběh z osvobozenecké války v Alžíru v roce 1957. Henri Charlegue (Jacques Denis), redaktor novin obhajujících boj FLN (Alžírská fronta národního osvobození), se ze strachu před zatčením ukrývá před francouzskými výsadkáři, kteří obsadili hlavní město. Je ale zatčen společně se svým kolegou Mauricem Oudinotem (Christian Rist) a podroben výslechům včetně krutého mučení. Henriho manželka Agnés (Nicole Garcia) se marně snaží s mužem ve vězení sejít a je vypovězena do Francie. Charlegue protestuje proti nelítostnému zacházení s vězni, aniž by tušil, že jeho přítel Oudinot při mučení zemřel. (curil)

curil

Film nebyl v české distribuci a byl uveden jen jednou v ČT v roce 1983. Již kniha Henriho Allega vyvolala ve Francii skandál v roce 1958 (byla stažena z trhu) a podobně se vedlo i Heynemannovu filmu o dvacet let později. Příběh je šokující téměř dokumentárním stylem, čímž divák nemá jistotu, že sleduje jen simulovanou rekonstrukci. Záměrně zvolení málo známí herci jen podtrhují autentičnost děje. Podobného tématu se dotknul již Jean-Luc Godard ve svém "Vojáčkovi", což je můj další oblíbený film, stejně jako další filmy z tohoto období francouzských dějin, které mě zajímá hodně dlouho. ()