Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film je věnován postavě amerických dějin generálu Custerovi (Gary Cole), který toužil po vojenské kariéře, jenže za kázeňské prohřešky byl z akademie málem vyloučen. Po ukončení studia se v letech 1861 až 1865 účastnil občanské války. Již ve svých 23 letech byl povýšen a vedl svou kavalérii od vítězství k vítězství. Nakonec se stal generálem a vedl svou armádu i ve své nejslavnější bitvě v červnu 1876 u Little Big Hornu, kde bohužel padl. Ačkoliv Custer se svými vojáky nezacházel právě v rukavičkách a jeho bojové akce byly často ukvapené, tisk na něho stále pěl samou chválu. (Sifaka)

(více)

Recenze (14)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Naprosto nejlepší kdy natočená věc na téma generál (vlastně plukovník, generálská hodnost mu byla pouze propůjčena po dobu občanské války) Custer a 7. kavalérie. Na televizní film vynikající výprava, skvěle popsaný Custerův život a kariéra, sled rozhodnutí v osudný den, průběh událostí, omyly a chyby ve velení. Doufám, že bude ještě někdy opakován. Viz: https://www.youtube.com/watch?v=mp0Pu2zute8 ()

Gig 

všechny recenze uživatele

Pamatuju si na tento film ještě jako kluk. Tenkrát mi to moc neříkalo, ač jsem vyrůstal na indiánkách a miloval to prostředí. Ale tenkrát jsem to prostě nechápal, nebyl to klasický dobrodružný film, ale dalo by se říct z dnešního ohledu hraný dokument. Po létech jsem se k tomu filmju přinutil. Měl jsem z něho strach. Generál Custer, indiáni, bitva, western, ale televizní formát? To nemůže dopadnout dobře. Nu, ale pustil jsem si to. Překvapil mě už nejeden televizní film, který byl lepší jak kdejaký komerční film: např. V pravé poledne, part 2. Po prvních sekundách, které začínají vlastně osudným koncem, krásnou hudbou, jsem byl unešen. Říkal jsem si, jak se mi to tenkrát nemohlo líbit? Něco se v té hlavě opravdu musí vyvíjet a něčemu se opravdu musí dát další šance. Navíc zde máme pohled z obuu stran, a to jak z pohledu vojáků Unie, tak indiánů, kdy příběh je vyprávěn dvěma ženami, indiánskou, skoro příbuznou a bílou sqaue, manželkou. Tak na památku skvělého filmu a ambiciózního generála nejde nedat než plný počet. Howgh! ()

Reklama

Marek06 

všechny recenze uživatele

Nejlepší film o G. A. Custerovi, jaký jsem viděl. Sedmá kavalérie a Generál Custer jsou dobré filmy, ale Syn jitřní hvězdy jasně vítězí. Tříhodinová stopáž mi nevadila, od začátku až po závěrečnou bitvu u Little Bighornu, která je výborně natočená, jsem se vůbec nenudil. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Videl som viacero filmov o Custerovi a v každom bol Custer vykreslený inak. Tento ho podal asi nejvieryhodnejšie. Aj keď treba podotknúť, že sa mohol dať väčší dôraz na jeho samoľúbosť a pýchu, že to bol veľký kariérista, bažiaci po sláve. Chválim široko poňatý príbeh, vojnové ťaženie voči indiánom, ktorého vyvrcholením je slávna bitka u Little big Horn. Gary Cole (hviezda seriálu Krížová výprava) sa zhostil svojej role veľmi dobre, zato veľko-noso-ústa Arquettová mi tam vôbec nepasovala. Záverečná megabitka je vynikajúca, že by sa za ňu nehanbili ani kinofilmy. Vlastne jediným veľkým negatívom je monštrózna stopáž. Sranda, že Splašeného koňa tu nazývajú Potrhlý kůň, to už fakt je lepší Šílený kůň, kde ho tak nazvali v inom televíznom filme. ()

LucyW. 

všechny recenze uživatele

Nejlepší film o daném tématu a jelikož mám ráda, jak to téma, tak i tenhle způsob filmu, je mým nejoblíbenějším. Líbí se mi, jak si divák na základě konfrontace dvou subjektivních názorů může udělat názor objektivní. Oceňuji zejména podobu herců se skutečnými postavami, aniž by to snižovalo kvalitu hereckého obsazení (myslím, že Gary Cole zvládl svou úlohu lépe než Kevin Costner, který byl na hlavní roli v tomto snímku zvažován, zvláštní pozornost si zaslouží i David Strathairn). Naprosto souhlasím s Jere, i co se kvalitní hudby týče. ()

Zajímavosti (3)

  • Pôvodne bola úloha kapitána Toma Custera ponúknutá Tomovi Berengerovi, ten ju ale odmietol. Neskôr priznal, že toto svoje rozhodnutie oľutoval. (MikaelSVK)
  • Filmovalo sa na viacerých miestach v Montane a Južnej Dakote. (MikaelSVK)
  • Ve filmu vystupuje v roli vypravěčky a komentátorky příběhu postava Kate Bighead (Buffy Sainte-Marie). Tato Indiánka z kmene Šajenů opravdu žila a osobně se zúčastnila bitvy u Little Big Hornu. Zemřela v požehnaném věku v roce 1959 jako jeden z posledních pamětníků této bitvy. (raininface)

Reklama

Reklama