Jak se zranit ve službě (TV film)

Krimi

Československo, 1978, 80 min

Kriminálky moc nemusím, tady ale nejde jen o mrtvolu právníka, vztahy s jeho ženou, ale především o celkovou atmosféru. Ilja Prachař coby kapitán vyšetřuje vraždu, Květa Fialová je postupně jako manželka mrtvého podezřelá číslo jedna. Ovzduší inscenace je takové nervózní, vypjaté, přenáší se na diváka, velmi zvláštní. Velmi dobře natočené dialogy jsou životné samy o sobě, ani by nemusely být detektivkou. Celkově jsem z toho měl zkrátka podivný pocit, který umocnily výkony herců, precizní a zároveň lidské. Těmi 56% hluboce podhodnoceno. Mně se velmi líbilo....90%(8.7.2012)

Stejne jako ve snimcich Jak prijit o zivot(1974) ci Jak znicit vlastni muzstvo (1977) se i zde setkavame s tremi kamarady,kteri si pri obcasnych navstevach pro sve poteseni vyhravaji na ruzne hudeni nastroje. Vsechny vzesly z pera Josefa Eismanna cimz bych timto rad slozit tvurci poklonu. Dalsi detektivni pribeh s vrazdou podle jeho nametu je Jak se ztratit ve zlem svete (1993), zda vsak uz tri kamarady - muzikanty nepotkame. Prvni dva jsou cernobile,posledni dva barevne..Tento snimek je postaven na zdatnych hereckych vykonech vysetrovatele Ilji Prachare a do posledni chvile z vrazdy podezrele Kvety Fialove.Mezi temito dvema protagonisty to zajiskri i jinak nez jenom ve vztahu vysetrovatel-obzalovana. Zdarne jim sekunduji mladi Vaclav Postranecky, Jiri Labus a Oldrich Kaiser.V podstate neni co kritizovat,avsak ve srovnani s predeslymi snimky je zde patrny urcity posun dolu a nezbyva mi nez hodnotit hvezdami tremi.(28.8.2008)

Eismannova detektivka je v první řadě neklidná hra o divákovy nervy. Jedna vražda, spoustu podivných okolností a nanejvýš podezřelá manželka zavražděného, která nemá o ničem ani ponětí. Ideální ingredience. A když se k tomu ještě přidají zkušení herci v čele s Iljou Prachařem a Květou Fialovou, je o zážitek postaráno. Neprávem zavržený snímek.(17.12.2016)

Průměrně zkušený divák odhadne kdo vraždil ještě před polovinou této celkem obstojné inscenace, která spíš než na zvraty a pointu sází na kvalitní herecké výkony a slušnou atmosféru, z níž - ačkoliv se příběh odehrává v několika papundeklových dekoracích - přímo čiší deprimující nevlídné a sychravé počasí za okny.(23.10.2017)

Název je úplně mimo mísu a Květě Fialové v týhle době měli zakázat hrát, páč tou šedivou trvalou se znemožnila na několik dekád dopředu. Ale úplně špatný to není, i když pointa je málo pointoidní.(29.9.2016)