Anděl smrti

Fallen

Anjel smrti

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní / Fantasy

USA, 1998, 123 min

Chladnokrevných vrahů jsme měli už moc. Občas je jejich nahánění nesmírně působivé, jindy je to jen kopírování starších sourozenců. Když je jeden takový vrah nicméně hned v úvodu popravený, přesto jeho stopa nemizí, začnou se dělat detektivu Denzelu Washingtonovi vrásky na čele. Někdo další posnídá kukuřičné vločky s mlékem, zatímco oběť už ztrácí tělesnou teplotu ve vaně. Jenže milovník zdravé snídaně se brzy ocitne taktéž ve vaně. Rukou někoho dalšího. Máme tu nádech nadpřirozena a schopnost démona přenášet se dotykem z jednoho hostitele na dalšího je docela slušný základ krimi thrilleru. Denzel začíná být zoufalý, střílí po „nevinných“ a vrah si rád zanotuje skladbu od Rolling Stones. Atmosféra je poměrně slušná, kameraman odvedl slušnou práci, to samé se dá říct o hercích v čele s Washingtonem nebo Johnem Goodmanem. Možná to chtělo pár minut ubrat, protože výsledku trochu dochází dech. Ambiciózní thriller, nakonec slabší dojem. Tři hvězdy a 3000. komentář jsou přesto na světě, docela slušné!!(12.3.2015)

I přes místy hluchá místa jde o povedený snímek se zajímavým námětem. Přeskakování z jednoho člověka do druhého bylo až zábavné. Jen Denzel mě štval, když stále přežvykoval jak stará kráva...nechutné. A nápad s kočkou se dal čekat, jelikož už během filmu se zdá, že to bude při jednom setkání na ni. Ač je tenhle mysteriozní film solidně udělaný, vrtá mi hlavou, proč jsem si ho po letech téměř nepamatoval...(16.10.2016)

Denzel je jeden z mojich naj hercov. Aj keď tento snímok sa mu nie celkom podaril, myslím, že ako správny thriller to bolo super. Rôzne hádanky, indície, podľa ktorých máme vraha nájsť, to je moje, aj keď to nebolo až tak prekombinované ako napr. Purpurové rieky, bolo to aj taq skvelé. Slušný príbeh, pointa a zvuk. Správna dávka mysterióznosti je správne zasadená a hlavne nie je prehnaná. Skrátka moja šálka kávy. 80%.(22.3.2006)

Hodně zajímavý mysteriozní thriller, kde Azazel číhá na každém rohu. Celková myšlenka snímku je dobrá, provedení už o něco slabší, ale pořád se na to dívalo dobře. Jenom ten konec nebyl zrovna nejlepší. Za prvé jsem tušil, pročpak asi na tu chatu jede (ve druhé třetině snímku dostanete hodně indícií, aby vás to napadlo), za druhé to mělo skončit bez té kočky. Kdyby se tam neobjevila, Anděl smrti by okamžitě dostal čtyři hvězdy téměř bez přemýšlení. Ale takhle.... no necháme to na 3,5/5.(21.11.2009)

Film som pôvodne videl ako nástročný a celkom som sa vtedy bál. Nápad s mysterióznym zločincom sa mi zdal dobrý... Lenže už nejaký rôčik ubehol a aj názor si poopravujem. Lepšia druhá polovica filmu nezachráni trochu za vlasy pritiahnutý záver, ktorý sa dá tušiť už od začiatku. Nájde sa tu pár zaujímavých scén, najmä tá, v ktore uteká vystrašená Embeth Davidtz pred vyčínajúcim Satanom, ale inak slabý premier, tak dva a pol hviezdičky :-( Nebyť Denzela a môjho favorita Gandolfiniho, asi by z toho bola úplná sračka.(9.12.2007)

• - Jméno postavy Denzela Washingtona John Hobbes je založeno na dvou filosofech 17. století, Thomasi Hobbesovi a Johnu Lockovi. Hobbes se domníval, že lidé jsou přirozeně zlí a potřebují tlak společnosti, aby se stali lepšími. Locke o lidech smýšlel jako o přemýšlejících, racionálních bytostech schopných mírumilovné koexistence. Těmito tématy se film také zabývá. (Morien)

• - Scéna, kdy se propadne strop ve sklepě chaty, který zrovna Hobbes prohledává, nebyla ve scénáři ani v hrubém střihu filmu. Původně měl Hobbes najít knihu a odejít. Během jedné z testovacích projekcí ale během této scény odešel ze sálu jeden divák na toaletu a zavřel za sebou dveře s hlasitým prásknutím, což vylekalo všechny přítomné. Produkce filmu tak získala nápad, že by se v tomto místě filmu mohla objevit náhlá "lekací scéna" pro posílení atmosféry napětí. (Morien)

• - Nicholas Kazan napsal roli Jonesy speciálně pro Johna Goodmana. (Pumiiix)