Anděl smrti

Fallen

Anjel smrti

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní / Fantasy

USA, 1998, 123 min

Hodně zajímavý mysteriozní thriller, kde Azazel číhá na každém rohu. Celková myšlenka snímku je dobrá, provedení už o něco slabší, ale pořád se na to dívalo dobře. Jenom ten konec nebyl zrovna nejlepší. Za prvé jsem tušil, pročpak asi na tu chatu jede (ve druhé třetině snímku dostanete hodně indícií, aby vás to napadlo), za druhé to mělo skončit bez té kočky. Kdyby se tam neobjevila, Anděl smrti by okamžitě dostal čtyři hvězdy téměř bez přemýšlení. Ale takhle.... no necháme to na 3,5/5.(21.11.2009)

Když jsem si před puštěním filmu přečetl, že to byl komerční propadák, tak jsem si docela nadával, že jsem si nesehnal nějakej jinej, lepší film. Ale zpětně musím uznat, že toho rozhodnutí nelituju a film stál za vidění. Mystoriozní kecy o andělech a bubákovi byly celkem snesitelný a ta hra bubáka a Denzela byla celkově zábavná. Hodně to podpořili i dobří herci - Goodman, Casseus, Gandolfini - i ta dvojnice Alyssy Milano byla fajn. Škoda, že se to ve finále obešlo bez happy endu, ale na celkovým hodnocení by to stejně nic nezměnilo..(9.11.2016)

Po měsících pátrání je dopaden a popraven násilný vrah Edgar Reese (Elias Koteas), a zdá se, že si všichni - a hlavně detektiv Hobbs (Denzel Washington) - mohou oddechnout. Ale záhy se začínají objevovat další vraždy, všechny identické s Reesovou "prací". Hobbs začíná mít podezření, že problém nebyl v samotném Reesovi, ale v něčem, co jej ovládalo - a po jeho smrti přešlo dál. I když stojí sám proti všem, snaží se dokázat, že má pravdu ... Teďka ani nevím, jestli se mi film líbil nebo nelíbil. Námět i zápletka rozhodně byly originální - takovéto "mystery" detektivky mám docela rád, a Denzel Washington do hlavní role skvěle zapadl. Ale přesto mi na filmu něco nesedělo - možná nečekaný závěr (nebylo to snad jasné?). Nevím. Než se rozhodnu líp, dávám 3*.(1.2.2004)

„Nyní vám povím příběh, jak jsem skoro umřel!“ Tak zhruba těmito slovy začíná tento mysteriózní thriller, který zprvu vypadá spíše jako temnější detektivka. Hned na začátku se seznámíme s hlavním hrdinou detektivem Hobbesem, který si vymění několik posledních „láskyplných slov“ s odsouzencem. Již podivné vrahovo chování a především mluva vydá první varovné signály, že něco zvláštního musí vyset ve vzduchu. Přiznám se, že úvodní melodie od Rolling Stone a vrahův taneček ve mně vyvolali příjemné uvolnění, protože jsem očekával něco ve stylu znovuzrození jako k tomu došlo ve známé Dětské hře. Podivné chování kolemjdoucích a jejich letmé dotyky tomu všemu napovídali, přesto jsem si nebyl ještě pořádně jistý co mě čeká. Před spuštěním filmu jsem si totiž nesháněl žádné informace o filmu. Atmosféra sama o sobě nabízí docela potemnělou stránku pohledu na celou věc a čas od času to scénář skouší i na naše city. Možná to přece jenom chtělo ještě více přitvrdit a ořezaná stopáž by taky nebyla na škodu. Těch 123.minut bylo dle mého názoru až zbytečně moc a některé pasáže jsou zbytečně natahovány. Ale jinak jsem byl docela spokojený především s hereckými výkony. Především pak Denzel ukázal, že je pán herec a film se mohl opírat hlavně o něj. Donald Sutherland byl rovněž skvělý, ale nedostal zde zas až tolik prostoru. Myslím si, že to byla celkem škoda, protože Goodman spíš jen sekundoval. Mírným zklamáním se pro mě stalo zakončení celého filmu. Očekával jsem potom všem přece jenom trochu něco jiného. I tak však musím tvůrcům vystřihnout pochvalu za netuctovou koncovku, jelikož happyendy moc nemusím. Fallen se tak v klidu zařadil v mé sbírce mezi kousky, které si kdykoliv pustím znovu. Chtělo to jen vychytat všechny mouchy, ale tak nikdo není dokonalý.(18.10.2011)

Znáte to - šplháte se po strmých schodech do otevřených dveří, když už jste ale jen krůček od rohožky, dveře se vám přibouchnou a vás tak čeká obtížný sestup. Stejně jsem to měl s Hoblitovou partou, která na mě sice vyrukovala s opravdu skvělým námětem, ovšem zabila ho tím, co jen stěží mohla ovlivnit; dobou.(23.1.2013)

• - Jméno postavy Denzela Washingtona John Hobbes je založeno na dvou filosofech 17. století, Thomasi Hobbesovi a Johnu Lockovi. Hobbes se domníval, že lidé jsou přirozeně zlí a potřebují tlak společnosti, aby se stali lepšími. Locke o lidech smýšlel jako o přemýšlejících, racionálních bytostech schopných mírumilovné koexistence. Těmito tématy se film také zabývá. (Morien)

• - Během přípravy natáčení režisér navštívil muže, který dokáže mluvit syrijsko-aramejsky, aby mu pomohl s dialogovou scénou v tomto jazyce, která ve filmu proběhne. Muž byl ale velmi nábožensky založený a odmítl vyslovit nadávky, které postava mluvící touto řečí ve filmu pronáší. Produkce potom musela najít dalšího člověka, který tuto řeč ovládá, aby doplnil chybějící sprosté repliky. (Morien)

• - První scéna, kterou scenárista Nicholas Kazan vymyslel, byla ta, ve které Azazel poprvé putuje z jednoho člověka do druhého a na jejímž konci dojde k posednutí Charlese Oloma (Robert Joy). Kazan přemýšlel nad tím, jak může zlo přecházet z jednoho člověka na druhého, jak může být nakažlivé, že když je jeden člověk zlý na druhého, tak ten bude zlý zase na někoho dalšího a tento řetěz se nikdy nezastaví. Tímto došel k vizuální představě filmové scény a od této scény se potom odrazila práce na celém filmu. (Morien)