Anděl smrti

Fallen

Anjel smrti

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní / Fantasy

USA, 1998, 123 min

Mám rád Washingtona, mám rád i Gandolfiniho, no a Goodman nebo D. Sutherland také rozhodně nejsou k zahození, takže herecké obsazení určitě potěšilo. Ani to téma nebylo úplně fádní, ale naopak relativně originální. Přesto byla Azazelova převtělovací schopnost imho příliš silnou zbraní, než aby se proti tomu dalo něco rozumného vymyslet. Nebudu spoilovat, každopádně závěr mě docela zklamal. Co se týče alternativ, příště bych si raději místo toho pustil akčnějšího Constantina, který má k boji s mystikou neméně blízko.(12.5.2011)

Tenhle mysteriózní thriller kupí chybu za chybou: Záměna Azazela a Samaela (ale fuj :)); jazyková příprava chabá; "odbornice" na paranormální jevy působí spíše jako svíčková bába než doktorka teologie; nápad s kočkou je sice pěkný, ale z kategorie podpásových (má snad symbolizovat, že nezávislost a svoboda je vstupní branou démonů, dybuků a všeliké jiné havěti... v roce 1998?). Navzdory uvedeným výtkám film vyniká velice silnou atmosférou, oko diváka většinou vyloženě těší a prostě funguje.(4.2.2010)

Po měsících pátrání je dopaden a popraven násilný vrah Edgar Reese (Elias Koteas), a zdá se, že si všichni - a hlavně detektiv Hobbs (Denzel Washington) - mohou oddechnout. Ale záhy se začínají objevovat další vraždy, všechny identické s Reesovou "prací". Hobbs začíná mít podezření, že problém nebyl v samotném Reesovi, ale v něčem, co jej ovládalo - a po jeho smrti přešlo dál. I když stojí sám proti všem, snaží se dokázat, že má pravdu ... Teďka ani nevím, jestli se mi film líbil nebo nelíbil. Námět i zápletka rozhodně byly originální - takovéto "mystery" detektivky mám docela rád, a Denzel Washington do hlavní role skvěle zapadl. Ale přesto mi na filmu něco nesedělo - možná nečekaný závěr (nebylo to snad jasné?). Nevím. Než se rozhodnu líp, dávám 3*.(1.2.2004)

Kdykoliv se na tento film podívám tak mě baví a neztrácí své kouzlo i po té co jsem jej viděl více jak desetkrát, spíše více jak dvacetkrát. Rád se k němu vracím a stejně vždy lituju, že to nemá úplně využit potenciál a přesto se mi to stále líbí. Jeden z filmů, který nemám rád ani ne tolik kvůli DenzeluWashingtonovi spíše jako kvůli filmu samotnému. Jeho formě, atmosféře, hudbě i prostředí. Vše do sebe slušně zapadá. Démonek či zlý andílek je podán pro mě velmi temnou a přesto černě zábavnou formou. Slabou stránkou filmu jsou postavy, ale nejvíce hrozná hlavní ženská postava, která je příliš nevýrazná a jen jako doprovodná kulisa. Podobně jako zmar s postavou hranou Robertem Joyem s jeho tak nějak vždy drásavým výrazem obličeje. Elias Koteas to celé ale velmi slušně startuje, John Goodman udržuje a James Gandolfini uvolňuje. I nadále to patří k mým oblíbeným filmům, přestože tomu nedávám plné hodnocení, srdcovka to je. 8/10(29.3.2013)

Denzel to charizma má a každý film s ním je netrpělivě očekáván. Těšil jsem se tedy i na Fallen, mysteriózní drama není nikdy k zahození. Ještě k tomu, když se kolem potuluje padlý anděl, kterého je těžké vystopovat, natož zabít. Něco šlo udělat lépe, rád bych se víc bál a víc hádal. Zde jsme dostali všechno na podnose a s tušením, jak vše dopadne...a že to tak i dopadlo. Ale napětí nechybělo a o nudě nemůže být řeč. 60%(25.8.2012)

• - Všechny scény Edgara Reese (Elias Koteas) se natáčely dříve než většina ostatních záběrů. Režiséra Hoblita natolik zaujala fyzičnost Koteasova projevu, že trval na tom, aby se všichni ostatní herci, které posléze rovněž posedne Azazel, pohybovali podobně jako on. Tito herci potom studovali Koteasovy záběry, aby od něj pochytili gesta a mimiku. (Morien)

• - Jméno postavy Denzela Washingtona John Hobbes je založeno na dvou filosofech 17. století, Thomasi Hobbesovi a Johnu Lockovi. Hobbes se domníval, že lidé jsou přirozeně zlí a potřebují tlak společnosti, aby se stali lepšími. Locke o lidech smýšlel jako o přemýšlejících, racionálních bytostech schopných mírumilovné koexistence. Těmito tématy se film také zabývá. (Morien)

• - Natáčení probíhalo v amerických městech Philadelphia, New Jersey a Los Angeles. (Terva)