Reklama

Reklama

Obsahy(1)

U jednoho benzinového čerpadla pracuje stálá parta: vedoucí Vávra, bývalý stavební inženýr ing. Stejskal, samolibý podvodníček Karafa a starý pán před důchodem Dvořák. Mají dobře propracovaný systém, díky kterému dovedou přesměrovat část zisku do svých vlastních kapes. Jediný, kdo s nekalými kšefty nechce mít nic společného, je starý Dvořák, který si jednoho dne raději najde jinou práci. Do této situace přichází jako nový zaměstnanec mladík Zdeněk Černý. Je zvídavý a rychle se zapracovává. Pochopí i systém dělení zisku. Ve Vávrovi i ostatních záhy vzbudí důvěru, avšak brzy začne prosazovat své právo na rovný díl ze zisku… (Česká televize)

(více)

Recenze (112)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Žrát můžeš, ale nesmíš přitom mlaskat!" Za socialismu se razilo heslo o tom, že kdo nekrade, tak okrádá svou rodinu. Chlapci od Zlaté podkovy své rodiny rozhodně neokrádali, ale trošku při budování atomových krytů mlaskali a mě tím docela dobře pobavili. Nejsem si sice zcela jistý tím, zda to bylo tak blbé, až to bylo dobré nebo naopak, ale já si s nimi kdykoli znovu rád zašmelím. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Podvody byly jsou a budou a to nejen na pumpách..Hospodářská kriminalita, machinace kolem socialistického benzínu a nafty, kšefty s valutama (příklad 100 DM od tiráka velice solidních 800 Kčs), kdo v tom uměl chodit a měl kus štěstí, po převratu se z něj stal milionář a začal třeba podnikat s těmito původně špinavými penězi, takových případů je, kdo ne, šel bručet, ale i ten se později nějak uživil, s kontakty a tučným kontem to vždycky nějak šlo..Zelenou měli právě tihle pumpaři, zelináři, řezníci, veksláci, taxikáři, partajní/svazáčtí funkcionáři ap. Krampol, Vinklář, ti vždycky hráli takový hle vyčůránci a uměli to, nastrčený Bartoška který chtěl rychle na oko zbohatnout se teprve učil, páč něco z tu dobu obkoukal...:-) Stbáci nebyli ale vůbec blbí, moc dobře tito lidé sledovali a věděli o nich.. Závěrečná honička na naše poměry docela slušná..Normalizační příběh hodně poplatný době vzniku, stejně tak jako písně od Karla Gotta, podobný případ byl zaznamenán například v Havl. Brodě také někdy v 70 letech. ()

Reklama

Hellboy 

všechny recenze uživatele

SPOILER. Bez ohledu na to, jak ideově zatížený film to je, jsou Pumpaři hlavně děsná nuda. Ono asi příběh o podvodníčcích z benzínky nešlo natočit o moc jinak, než že je nakonec všechny zatkne VB pro "podvody s blokovými poukázkami a cizími valutami, pro ohrožení devizového hospodářství, a spoluúčast na rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví." Film je v podstatě dosti kritický k nejrůznějším nešvarům své doby (které ale v současnosti narostly do mnohem obludnějších rozměrů - i dnes je korupce na každém kroku, jenže jde o víc, než o pár korun na pumpě). Proto bych snímek do určité míry klidně označil jako věrnou historickou sondu do "fungování" společnosti, samozřejmě s vědomím, že je vyloženě normalizující. Jediným problémem při jeho sledování dnes zůstává fakt, že je to tak neskutečná nuda. I takovýto film ale může vést k zamyšlení - protagonisté si zde žijí své ubohé životy a snaží se nějak se protlouct, přivydělat si pár korun navíc, ale na co? Co dělat v takovém státě, z něhož nelze vycestovat bez boje o výjezdní doložky atd? Postavit si vilu a zavřít se do ní? Koupit si zeleného Chryslera a přitahovat nechtěnou pozornost? Postavit si protiatomový kryt, protože...? ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Typicky dobově tendenční kriminální film, tedy hodně slabý a planý pokus o detektivku, jelikož složka detektivní obloukem minula tenhle plytký snímek stejně jako charakterní herectví minulo jednotlivé herecky normalizované herce. Tahle agitka třídně uvědomělého režimu (plán pětiletky velel zřejmě natočit něco o hospodářské kriminalitě podrývající socialismus) nemůže být ničím víc, než čím doopravdy je, tedy ideově falešným a obsahově i řemeslně špatným filmem. To nezakryje ani charisma Jiřího Bartošky, ani pokusy o normalizovanou erotiku. Špatná ,,krimoška" špatného režiséra, jakým byl specialista na socialistické detektivky Otakar Fuka. Zapomenout. Nereprízovat... ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem něco aspoň trochu úderného, kromě komunálního tématu nějakou ťafku tehdejším nešvarům, i když cenzurně svázanou a dočkal jsem se nudného, na necelých devadesát minut subjektivně dlouhého snímku o pumpařích, o jejichž aktivitách se nedozvíme téměř nic, kromě toho, že nějak podvádějí, mají příbuzné, ženy a děti, milenky, kterým můžou díky karadačství dopřát luxus a hlavně o tom téměř celou stopáž žvanit. Ale nejen o tom, taky nám dopřávají mnoho svých pravd a frází, někteří z nich si dopřejou i trojky se dvěma blonďatými, lehce blbými děvčaty. Josefu Vinklářovi ten nonšalantní šéf moc nejde, celé je to příliš provinční a navíc hloupé - benziňáci jen čumí, jak kolem nich stále krouží vozy VéBé a nic neudělají, identita postavy, kterou hraje Jiří Bartoška, je taky celkem snadno odhadnutelná. 10%. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (11)

  • Kriminální komedie byla natočena na motivy volně zpracovaného konkrétního případu rozkrádání u benzínového čerpadla. (JARDAHONDA)
  • Vedoucí pumpy Vávra (Josef Vinklář) nechce půjčit holkám auto s tím, že tam nemá namontovanou přední SPZ. Když však holky odjíždějí, mají vzadu jinou SPZ než tu, kterou Vávra drží v ruce a zjevně ji chtěl dopředu přidělat. (offlineman)

Reklama

Reklama