Děvčátko, které bydlí na konci ulice

• Kanada The Little Girl Who Lives Down the Lane (více)

V tomto kanadském thrilleru ztvárnila Jodie Foster titulní postavu - samotářskou, zarputilou a sama na sebe odkázanou dospívající dívku jménem Rynn, která žije sama ve velkém domě svého otce. Když do domu kdokoli přijde nebo zavolá, děvče vysvětluje, že má tatínka na služební cestě. Je opravdu daleko... hodně, hodně daleko. A maminka? Ta také... Rynn se své nezávislosti nehodlá vzdát a je odhodlaná udělat cokoli, aby si uchovala své strašlivé tajemství. To ale bohužel vyčmuchá její vlezlá sousedka paní Halletová (Alexis Smith). Dalším nebezpečím, které ohrožuje Rynnin klid, je sousedčin syn Frank Hallet (Martin Sheen), pedofil, který má v plánu děvče zneužít. Naštěstí je zde rebelující teenager Mario (Scott Jacoby), který je vždy připraven podat Rynn pomocnou ruku. Scénář k tomuto mrazivému thrilleru s dokonalou atmosférou napsal Laird Koenig jako adaptaci vlastního románu. (oficiální text distributora)

Zazie

Film, z kterého mohlo mrazit, ale nemrazilo. Jako by cenzura nařídila upravit film pro promítání dětem. Ale malá Jodie Foster je kouzelná a to, jak má na všechno odpověď, prostě odzbrojující. Jen ty její vlasy, co je Martin Sheen tak chválil, mi připadaly jako ne moc povedená paruka. ()

SOLOM.

Sledovat Jodie Foster v počátcích její hvězdné kariéry bylo rozhodně zajímavé. Celý film stál na jejím skvělém výkonu a už jako malá dokázala zastínit své starší herecké kolegy a kolegyně. Problém s tímto filmem jsem však měl (a jak vidno nejen já) s jeho celkovou uvěřitelností. Příběh měl svoje až mrazivé tajemství a dobrou atmosféru, ale pokud bychom se na něj dívali jen z logického hlediska a tvůrčí nedotaženosti (nebo snad nevyzrálosti), bylo to malinko zklamání. Zvláště pak v případě, kdy se děj konečně rozjede a najednou se zjeví závěrečné titulky. Tomu se skutečně říká „nevyužitý potenciál“ a ne že ne. Sledovat mladou dívku, která je chytrá a mazaná mnohem víc než drtivá většina vrstevníků i dospělých – to by mi ještě ani tolik nevadilo, jen kdyby tady nebylo tolik nedotažených věcí a nezodpovězených otázek. Jakoby chvílemi ani Gessner nevěděl, co chce vlastně točit. A srovnávat to s knižní předlohou vážně nemůžu, protože jsem jí nikdy nečetl. Přišlo mi ale, jako bych byl o něco ochuzen. Zajímavý film to však bezesporu je, v mých očích jde o trošku lepší průměr. 60% ()

eraserhead666

"Copak můžou děti dělat to, co chtějí?" Takřka konverzační drama/thriller s plíživým horrorovým oparem o dětství, svobodě, životě a jeho nástrahách. Jodie Foster je snad jedna z mála hereček, které jsou stejně dobré v dětském věku jako v tom dospělém. ()

veru_needy

Napínavý a někdy až mrazivý příběh třináctileté dívky. Ta se spolu s otcem přestěhovala z Londýna na úplný okraj jedné americké obce. Dům mají pronajatý na tři roky. Dívka má obrovské tajemství, o které se čím dál tím více začínají zajímat někteří obyvatelé obce. Co je vlastně ta holka zač? Jak žije? Proč nechodí do školy. A kde jsou vůbec její rodiče. Příběh tohoto filmu má i své tajemno, které dokáže divák zavčas odhadnout. Je to však výtečný snímek. Byl natočen ještě v době, kdy američtí tvůrci v příbezích nebyli úplně povrchní. Tehdy ještě uměli zajít do hloubky příběhu, kde hlavní postava vás nutí se nad věcmi zamýšlet a zároveň překvapuje svoji genialitou, duchapřítomností a bezprostředností. Jodie Foster tuto roli zvládla na výbornou. ()

ambron

Nečakajte potoky krvi, ani žiadne naháňačky. Dievčatko, ktoré býva na konci ulice predvádza svoju kvalitu v postupne budovanej atmosfére s výbornou, vtedy ešte mladučkou Jodie Foster. ()

Ten Druhy

Na môj vkus príliš komorné a inscenačné. Moja zvedavosť však rástla každou minútou až do konca príbehu, ktorý je akoby naschvál otvorený. Hrôzostrašné a nevysvetliteľné veci sú skryté pod poklopom do pivnice, ktorá pre trinásťročnú Rynn slúži ako skladisko mŕtvol. Údajne ich zabalzamovala a podľa všetkého neskôr, spolu s priateľom, zakopala za domom. Zaujímavé, že režisér je v tomto veľmi opatrný, vlastne nič neukáže, iba naznačuje, ale pokiaľ ibe o nahotu je pomerne odvážny a Judie Foster, vtedy vo veku hrdinky Rynn, vyzlečie. Vo chvíľach, keď prichádza hrozba, zrazu hrá hudba ako v nejakej melodráme. Little Girl Who... je film herecky zvládnutý na výbornú a výborný je aj príbeh, ktorý ponúka, čo však nemôžem povedať o réžii. ()

Tayen

Pokud hlavní postavě Rynn, šlo o to, aby ji respektovali, třebaže je dítě, tak Jodie Foster po tomhle filmu museli začít respektovat všichni, kteří o ní pochybovali. Film spíše než uzavřený příběh připomíná výsek v životě odtažité třináctileté slečny, která se možná bere až příliš vážně. Ale, kdo by se divil, když se dívce zabije otec, který jí vtlouká do hlavy výjimečnost a je na její osamělost pyšný, ve sklepě máte nabalzámované tělo vlastní matky a do domu se vám vtírá místní pedofil. Mám podezření, že Gessner ani nevěděl, co přesně chce natočit, dokud nedošel ke scéně, kdy Rynn dotěrného souseda odpraví. "Ano, tady to vypadá pěkně, u toho krbu s ohněm, co Rynn tak, krásně osvětlují vlasy ", rozplývá se režisér a vkládá vlastní slova do úst Martina Sheena. Film tak utne závěrečnými titulky, než aby vymýšlel nějakou složitější pointu, když všechno důležité už bylo prozrazeno v polovině filmu. Film je to skvělý, doporučuji na pozdní večer k čajíčku s mlékem a cukříkem. Atmosféra je přesně tak ledová jako samotná Rynn s břitkým jazykem. ()

blackrain

Ta Halletová byla ale vlezlá ženská. Sice Rynninému otci pronajala dům, ale to ji v žádném případě neopravňuje k tomu, aby si tam chodila, kdy chtěla a začala tam ještě ke všemu přestavovat nábytek. Strašně me zajímalo jak to byl s Rynninými rodiči. Malá Fosterka byla skvělá. Byla naprosto chladnokrevná a v podstatě při vypjatých situacích nehnula ani brvou. Bála jsem se, aby role, kterou hrál Martin Sheen nebyla vyhnaná až do krajností. ()

CageDepp

Průměrný filmek, ale za 14-letou Jodie Foster musim dát o hvězdu víc, když tak dobře zvládla hlavní roli. Docela mě překvapuje, že vůbec takhle mladá mohla hrát holku s mrtvolama ve sklepě a dokonce se nám tady i svlékla. Jako mladá měla zajmavý role ve stejném roce ve filmu Taxikář hraje prostitutku(a to jsem neviděl všechny filmy). Ale ten její pohled s těma krásnýma očima je krásnej v každém věku. ()

Skip

Všechno je od počátku nějaké podivné, což se vzápětí potvrdí a my jsme svědky docela krutého dramatu. Otec třináctileté Rynn naplánoval její život, ale může to ona zvládnout? Film na mě působil až klaustrofobicky a scéna s křečkem mi dala hodně zabrat, přičemž se mi stále vrací. Jodie Foster hrála dobře, ale Marti Sheen jako úchylný Frank Hallet, to byla postava, která mi vařila krev v žilách. Tenhle film rozhodně není na nějaké příjemné pokoukání před spaním! ()

hygienik

Ak, to beriem ako podobenstvo o nepochopení jedinca konzervatívnou, malomeštiackou spoločnosťou, tak tomu dám 20%. Pri doslovnom chápaní by som to hodnotil ako odpad aj keby v tom hral archanjel Gabriel, tento scenár sa dobre zahrať nedá. ()

kagemush

No teda, musím říct že TOHLE je pro mě ten nejlepší výkon co jsem kdy od téhle inteligentní herečky viděl (ale jo,jsem si vědom Znásilnění,Taxikáře,nebo Mlčení jehňátek). Pokud by někdy někdo chtěl definovat sveřepý výraz , tak se stačí mrknout na Jodie--bacha SPOILER--,od chvíle kdy Sheen pochválí čaj,-jen prý trochu chutná po mandlích (jako od žida vole,jako od žida). 100% nedám jen kvůli pocitu,že z toho námětu šlo vytřískat ještě trochu víc a přitom příběh mohl zůstat komorním. A Sheen mohl být ještě o něco víc slizkej,takhle to pro Jodii nebyl soupeř.- Ale jinak radost pohledět tenhle film. No a protože to je ,malý´ film, tak velký díry v logice zas až tolik nebolí. ()

gumli

Hodne zaujímavý a celkom dobrý thriller s pomalým ale neúprosným tempom.Len škoda že mám len 90 minútovú verziu a nie 100 minútovú.Štyri je za mladúčku Jodie Foster,pretože je to jedná z nemnohých herečiek,ktoré by vo veku 14 rokov zahrali takúto náročnú úlohu.Hraje 13-ročné dievča Rynn,hlavnú postavu v tomto filme.Ďalší známy je tu Martin Sheen,hraje tu miestneho pedofila,celé mestečko vie o jeho záľube.Hoci hlavnú úlohu hraje ešte len dieťa,film je určenú pre dospelých a nie pre deti,ako by to možno vyznelo z názvu filmu.Dokonca sa Jodie Fosterová vo filme aj vyzlečie do nahá a ľahne si s chlapcom do postele,čo je síce vo filmoch úplne bežné,ale nie vo veku 14 rokov.No ale nie je to zase rarita,Nastasja Kinska sa tiež neplnoletá ukázala v horrore úplne nahá,a to viac krát.Dobrý film o tajomnej dievčine,ktorá si chce silou mocou udržať svoje tajomstvo za akúkoľvek cenu,a musí ešte aj čeliť sexuálnemu obťažovaniu zo strany pedofila. ()

BoredSeal

Solidně napsané drama překračující pár tabu (a ve své době to asi bylo ještě provokativnější) . Jsem rád, že Fosterová neskončila jako vyfetovaná někdejší talentovaná dětská hvězda a našla si svoje místo mezi dospělými hvězdami. Její rodiče z jejích dětských rolí museli dostávat slušné šoky. ()

honajz2

Dobrý námět, který je relativně dobře vedený, skvělá Jodie Foster, ale atmosféru to má jen v jednotlivých scénách než aby ji to mělo jako celek a navíc jsem od toho děje čekal něco rozvinutějšího + ne vždy to je logické. Navíc ani konec nic moc nezachránil, takže to pro mě je spíš průměrný film na jedno zhlédnutí, které fakt táhne Jodie Foster, bez které už by to asi ani moc nefungovalo... Asi jsem podle těch žánrů čekal něco jiného, nevím. 3* ()

tomtomtoma

Komorní snímek s nadějným námětem a hororovým nádechem, ale přesto tak nějak zaostávající za svou možností. Samotná dívka, nezvěstní rodiče, dotěrná panovačná majitelka domu, šanci cítící pedofil, první kroky poznávání lidské sexuality, předčasné dospění a touha po nezávislosti a samostatnosti navzdory všem. Třináctiletá osiřelá dívka Rynn (zajímavá mlaďounká Jodie Foster) je na první pohled zcela nevinná dívka vydaná napospas svému zlomyslnému okolí a zaběhnutým zvyklostem. Ale pod povrchem se skrývá velmi silná a nezávislá osobnost, která neváhá jakoukoliv překážku chladnokrevně a trvale odstranit. A přesto touží po společnosti a lásce ve své trochu zoufalé osamělosti. Z dalších rolí: Frank Hallet (dobrý Martin Sheen), pedofil mající choutky na svou novou budoucí oběť, který jde neúprosně za svou touhou, aby se dočkal nemilého překvapení, jeho matka paní Hallet (Alexis Smith), neodbytná majitelka Rynnina domu, která nesnese sebemenší náznak odporu, policista Miglioriti (Mort Shuman), mající starost o život malé dívenky, a jeho synovec Mario (Scott Jacoby), ve kterém Rynn nalezne skutečného přítele a lásku. Zajímavý film, napínavá atmosféra, a přesto se to zdá jen nedodělaným výtvorem. ()

vesper001

Pacientka: Rynn Jacobs. Věk: 13. Symptomy: samostatnost, nedůvěra k dospělým, rychlé rozhodování, radikální řešení problémů, odpor ke konvencím, školní docházce a uchovávání kostlivců ve skříních. Polehčující okolnosti: prapodivná výchova, možné trauma, přebujelé vědomí vlastní výjimečnosti. Prognóza: vysoké předpoklady kariérního postupu během psycholympiády. Ideální partner: Hannibal Lecter. Zdůvodnění: oba rádi vaří. ()

ecceHOMMO

To že Jodie Foster je skvelá herečka to už viem dávno, ale že ňou bola už v útlom veku na to som prišiel až teraz. Hlavne vďaka nej z filmu plynie charizmatický, zimomriavky spôsobujúci, ale neodolateľne osviežujúci vánok. Netreba opomenúť ani výkon Sheena, ktorý taktiež zvládol neľahkú úlohu zvrhlíka.....No nestáva sa mi často, aby som si pozrel až tak starý film (vynímajúc československú tvorbu) a už tobôž nie, aby som z neho mal tak dobrý pocit ako z Dievčatka, ktroré býva na konci ulice. ()