Bartu Hughesovi sice patří na Manhattanu dům, ale náhle se objevuje síla, která o něj chce Barta připravit. Na první pohled se zdá nepochopitelné, že by Hughes mohl přijít o rozum, protože jeho protivník stojí sotva za povšimnutí. Vydrží však cokoliv. Může přežít hladomor i výbuch atomové bomby. Prokousat se olovem či betonem. Zdá se, že nikdo není schopen přežít to, co on. Ani Bart Hughes sám není v bezpečí od okamžiku, kdy se v jeho domě usídlila krysa. (Warner Home Video CZ)

kaylin

Na první pohled se děj snímku „Zlo neznámého původu“ jeví jako příliš jednoduchý na to, aby z toho vylezlo něco skutečně pořádného, něco, co by mohlo být hororové, co by mohlo diváka celou dobu zajímat, uhranout jej, ale nakonec se ukáže, že tady měli tvůrci skutečně dobrou ruku a s tím minimem, pro co se rozhodli, vytvořili snímek, který je povedený a dovede ve vás vzbudit strach. ()

Quint

Zvířecí horor (nebo spíše černohumorné psychodrama) Of Unknown Origin patří ve svém subžánru mezi ty největší bizáry. Hlavním hrdinou je typický osmdesátkový yuppík, jehož snaha finančně uspět za každou cenu se metaforicky promítne i do urputné snahy zlikvidovat přerostlou krysu, která se mu nastěhovala do bytu. A to i za cenu toho, že přitom zničí svůj luxusní byt a své manželství. Film úchvatně rozehrává surreálně vystupňovaný rozpad hrdinova životního stylu a jeho očistný návrat k prapůvodnímu stavu člověka bojujícího o holé přežití. Pokud chcete vidět hranou hororovou verzi Toma a Jerryho od režiséra Ramba II, tak vřele doporučuju. ()

Martin741

Ze som videl uz krysich hororov dost je fakt. Tu ale som dostal este aj ponure prostredie velkomesta, Weller je tu vyslovene sympaticky herec, hlavne teda ked bol mlady bol sympatak. Krysa na urovni, akurat som nevedel, ci je to polmetrovy mutant /par scenok/ alebo uplne normalna krysa. Kazdopadne na to, ze sa vacsina filmu odohrava v byte, je to slusny horor, rezisersky namakany, dialogy na urovni - halvne peklo sa neodohrava v praci so slusne oblecenmi kolegami, ale u pana doma v Byte. Chut vrieskat som mal aj ja a za to, ze by som sa parkrat nevyspal ako Weller som mu maximalne fandil, nech tu faunu uz konecne zabije : 80 % ()

honajz2

Líbilo se mi to a mile mě překvapilo, že to po všech stránkách funguje a že mě to víceméně dokázalo bavit až do konce, navíc ta abnormálně velká a zákeřná krysa byla skutečně pořádná mrcha. Ale zároveň nemůžu říct, že by mě to nadchlo až tak abych to někdy musel vidět znova a krapet mě zklamal i fakt, že to celou dobu plyne k očekávanému bez čehokoli navíc nebo něčeho překvapivého, byť na závěrečnou demolici bytu rozhodně nezapomenu, protože ta je skutečně legendární. Na čtyři hvězdy to sice nevidím, ale na solidní tři ano a zatím je to určitě tím nejlepším, co jsem od Cosmatose staršího viděl. Silné 3* ()

bourec

Po dlouhý době sem znovu viděl film oblíbenýho rejžy s tématem krys,což ale příliš nemusim.A uberu jednu hvězdu.Amatérská kokotina,kdy Weller po hodině zjistí,že to nebude žádná legranda,aby pak byt úplně rozsekal na padrť,a zabil krysu,která měla někdy půl metru,aby na konci rozmydlil krysu velikosti morčete.20%. ()

Koly

Výborný nápad. Přestože si podobnou zápletku daleko lépe dovedu představit jako epizodu z nějakého strašidelného seriálu. Peter Weller si zaslouží za svůj výkon absolutorium a samozřejmě nesmím taky zapomínat na jeho protivníka. Taková krysa by dokázala vyhnat i v zimě cigány ven do práce. ()

lennyd

Bart Hudges (Peter Weller) patří k nejlepším zaměstancům své firmy, má krásnou manželku a syna, také si zrovna zrestauroval pěkný nový dům. Sice mu zrovna odjíždí manželka s dítětem na dovolenou, ale na druhé straně má dostat velice zajímavou zakázku v práci. Téměř idylický příběh však naruší nezvaný host v domě, krysa. A to není žádná hloupá myš, ale pěkně mazaná kryska, a začíná boj na život a na smrt... Svým způsobem zajímavý filmeček, který sice před dvaceti lety určitě budil větší hrůzu "z neznámého", ale dnes už jen přijemně baví. Peter Weller v hlavní roli krásně ukazuje "morální" úpadek vcelku rozumného muže, jehož priority se prudce mění, aby vyhrál nad vlezlým živočichem. A kdo že to nakonec vyhraje ? Nepovím :) ()

Antek

Horror? Thriller? Ani náhodou. Černohumorná variace na Mobyho Dicka (jak se divákům sám Cosmatos snaží během filmu důrazně připomenout) o konfliktu člověka a jedné krysy, který přerůstá v otevřenou válku. Weller straží pasti, kašle na svou práci (protože krysa přemýšlí 100% svého času o tom, jak člověka zničit :-) a pobíhá po velkém newyorském domě ve vlastnoručně vytvořené uniformě. A během toho všeho si Cosmatos nachází čas objevovat paralely mezi člověkem hnaným svou kariérou a krysou, která tuto kariéru ztělesňuje -- NO FAKT!!! :-) Béčková šílenost, která mohla vzniknout jedině ve zlatých osmdesátkách .... ()

Kubaso

Myslím si, že mít tahle záležitost krapet obsáhlejší námět, mohla prokázat krysám podobnou "službu" jako Spielbergovy Čelisti žralokům. Zdejší krysa je vykreslována bezmála jako ztělesnění vší špíny, hnusu a ničemnosti, což člověk může brát vážně i nemusí, aniž by jedno z toho znamenalo, že by se neměl hodinu a půl dobře bavit. Neřekl bych, že celý film stojí na lekačkách, ovšem některé z tohohle filmu jsou doopravdy perly (třeba ta se záchodem:-) . Zdařile budovanou atmosféru si tvůrci trochu pokazí vcelku očekávaným akčním soubojem člověka a krysy a příliš uspěchaným závěrem, ale i tak se mi to dost líbilo. Jinak, budoucí Robocop nebo alter ego Williama S. Burroughse (Nahý oběd) Peter Weller byl senzační a utáhnul i ty části filmu, které by jinak byly spíš přebytečné. ()

Han22

Už dlouho jsem neměl takový pocit, že si ze mě režisér dělá srandu, nebo se dočista zbláznil. Natočit smrtelně vážně myšlené psychodrama o špičkovém manažerovi, kterému hrábne z obyčejné krysy a neumí si s ní poradit. Proboha to má být námět na horor? Cosmatos byl machr na akční filmy, ale jeho horory jsou katastrofa. ()

iXtr3m3

Je pravda, že tento film u mňa nenavodil moc nostalgickej atmosféry, lebo som ho jednoducho ako krpec nevidel, tak som nemal spomienku, ale vytváral som si svoj vlastný prvý dojem a ten žiaľ po toľkých rokoch nebol najlepší. Priznám sa, že ani tie tri hviezdy neviem, za čo dávam, lebo to bolo slabé. Škoda, čakal som podľa reakcii druhých niečo viac. ()

Slimak

Film docela zábavný s trochu netradičním ale slušně realizovaným námětem.Nemusí se to zdát ale řekl bych že je potřeba mít bednu na svém místě aby někdo natočil film o nelítostném boji s krysou tak aby to nebylo vůbec moc komické a aby to nebyla úplná sračka.O agresi a špinavosti krys se i dnes dobře ví...ovšem filmu škodí že tehdy se jich lidé asi mnohem více štítili než dnes a ztrácí tak něco na působivosti.Dnes už není každej druhej barák prolezlej těmahle hlodavcema...jó ale Peter Weller má pořádnýho macka ve svém domě který sám stavěl a je háklivej na to když někdo škodí jeho majetku.Proti svému hlodavému nepříteli podniká všemožná opatření...straží pasti,rozmístil různé jedy a sestavil originální zbraně a chrániče...ovšem vzteklá krysa velká jak přežranej kocour je i dost chytrá a majitel domu nedosáhne svého vítězství jinak než za cenu kompletního zničení svého majetku...ale vystříhal bych některé zbytečnosti...i tak OF UNKNOWN ORIGIN zůstává u mě nejlepším filmem o krysách... ()

Teardown

Abych pravdu řekl, tak jsem si nějak moc dobře nedokázal představit, jak chtějí v tomto případě tvůrci na 90minut diváka zabavit. Přeci jen je to dost dlouhá doba na honění myšáka:) A přece. Pomalý rozjezd nejprve účelně vyobrazuje štastný život v nádherném domě, po boku krásné ženy, který se pak pomalinku bude měnit v šílenství a beznaděj. Minimum krve a nechutností. Spíše takový psychoteror, vedoucí až k alteraci osobnosti. Jen pro zajímavost(převzato z filmu): Krysy zničí více než pětinu obilí na celém světě, krysy způsobili jednu z největších katastrof-dýmějový mor(zahubil každého třetího člověka od Indie po Island), nad vodou se udží tři dny a uplave víc než kilometr,stisk čelistí má 1700 kg na čtvereční centimetr, prokouše se olovem i betonem, po pádu z pátého patra se jí nic nestane, krysa přežije spláchnutí do záchodu a vrátí se stejnou cestou... Hm, klobouk dolů. ()

Hapretor

Nuda. Hororové ani trochu. Vtipné minimálně. Peter Weller mě tady otravoval. Shannon to slušelo, ale byla tady vlastně úplně zbytečná. A ani neukázala vnady - NUDA !!! ()

Raziel_cz

Kdyby ten film byl zpoloviny tak blbej jako jeho premisa, mohl by mu člověk omlátit o hlavu aspoň to. Ale on je bez ohledu na bizarní zápletku absurdně chytrej. O metaforách, alegoriích, psychopřesazích a Moby Dickovi se rozepisovat nebudu. Všechno tu je a všechno funguje. Problém je, že ta samotná likvidace superkrysy není až do posledních dvaceti minut moc zábavná. A ani pak to není nic extra, ale aspoň už Cosmatos neopakuje furt dokola stablishing shoty toho samého zkurveného domu každých dvacet vteřin. Ehm. Inu, žádná tragédie, jenom jedno z těch béček, co přerostly samy sebe. Takže jestli čekáte poutavý malý horor o zabijácké kryse, zkuste Noční směnu a na tenhle psycho-thriller se vrhněte jindy. ()

Odpadlik

Tenhle film ještě kdysi koloval na videu s jednohlasným dabingem, přesto že myšlenka není nijak převratná, je to docela dobréo. Trochu syrové, ale může se to stát víceméně každému, možná to se mi na tom líbilo. ()

Knor

Film o tom, jak vám může jedna vychcaná obří krysa udělat ze života peklo. Zažít bych to nechtěl, ale když se to děje Robocopovi, tak je to docela prdel. Spíš než horor jde černou komedii a velmi povedenou. ()