Hrací skříňka

• slovenský

Hracia skrinka

Drama / Thriller

USA, 1989, 124 min

Krev není voda, ale co když se obojí mísí v toku Dunaje, na jehož březích umíraly tisíce i v době, kdy bylo zřejmě, že trapnost jménem druhá světová má na kahánku? A dokrvava zbarvený proud se vine dějinami dál a dál jako pouto, které spojuje oběti a viníky a rodiče a děti, co svět světem stojí. Jakkoli bylo zřejmé, v jaké pochmurné deltě tahle plavba vyústí, na mé manikúře se ty dvě hodiny projevily dost neblaze – a mému rozpoložení po závěrečných titulcích moc nepomohl ani pohled na spící ratolesti.(14.9.2013)

Dcéra - právnička chce dokázať falošné obvinenie svojho otca z účasti na vraždení židov počas vojny a vycestuje do Budapesti hľadať svedkov obhajoby.Vyhľadá otcovho kamaráta s ktorým si otec dopisoval.Ten je už síce po smrti,ale jeho sestra ešte žije (Torocsik Mari) V jeho pozostalosti nájdu lístok zo záložne.Zastavená bola stará hracia skrinka,v ktorej dcéra nájde dobové fotografie svojho otca v nyilasovskej fašistickej uniforme pózujúc pri svojich obetiach pri brehu Dunaja ktoré ho kompromitujú a usvedčujú zo zločinov.Je to pre ňu strašná trauma , lebo v jej očiach sa zrazu tento starý a láskavý dedo večne sa hrajíci s jej synom mení na monštrum.(22.4.2007)

Tohle si běžný člověk jako já ani neumí představit. Něco jiného je postupné poznání, že rodiče, které milujeme, třeba nebyli dříve žádní svatouškové, ale zjištění, že je váš otec lidská zrůda co za války mučila a vraždila nevinné muže, ženy i děti, no v tomhle jsem s Ann Talbot soucítila, vůbec si nejsem jistá co bych dělala a jestli bych to nakonec řešila jako ona. Neposuzovala bych film jako thriller, protože tady jsou karty rozdány celkem jasně a tak jediní, kdo skutečně věřili v Laszlovu nevinu byli jeho blízcí a Anna, ta i přes svou inteligenci a zkušenost hlavně proto, že tomu věřit chtěla. Ale i tak pro ni bylo dost obtížné vyslýchat u soudu svědky a jejich emotivní výpovědi, když se jí z celého případu dělalo až fyzicky nevolno. Takže drama, to ovšem neznamená, že by tady byla nouze o překvapivé zvraty a napětí, jen je to všechno tak nějak reálnější, včetně výkonu Jessicy Lange, která si v podstatě krade celý film pro sebe. Film, jehož hlavní pointu, vystihl dokonale žalobce v rozhovoru s Ann v Budapešti: "Nejde o to pomstít se jednomu senilnímu dědkovi nad hrobem, ale o to, aby se nezapomínalo jakým zvěrstvem byl holocaust". Souhlasím.(23.11.2013)

Pro mě zatím jeden z nejlepších filmů s Jessicou Lange, i když musím říct, že tady jí to zatím slušelo asi nejméně, vlasy měla jak Susan Boyle. Jinak dobře napsaný a slušně zahraný film, nejvíce se mi líbilo, že jsem pořád váhal, jestli mám Mischkovi věřit nebo ne a scéna, kdy jsme se dozvěděli, proč se film vůbec jmenuje "Hrací skříňka".(4.4.2013)

Velmi silný příběh a výborné herecké výkony. Je velmi důležité co se stane na konci, lidstvo by nikdy nemělo zapomenout. O maďarských nacistech se nikde příliš nehovoří, ale nebyli o nic lepší než Němci. Do poslední chvíle vraždili Židy, ačkoliv se již národ obrátil proti nim. Bůh ví, kolik nacistických zločinců zůstalo nepotrestáno soudní mocí, ale věřím, že nějakým způsobem byli nakonec potrestáni všichni.(10.9.2011)

• - Název filmu vymyslel režisér Costa-Gavras, původní scénař Joea Eszterhase se jmenoval "Hříchy otců". (..Lucas..)

• - Joe Eszterhas psal scénář s tím, že chtěl do hlavní role obsadit Jane Fonda jako hlavní hrdinku. Stejné přání měl i producent Irwin Winkler, ale režiséru Costu-Gavrasovi přišlo, že je Jane na tuto roli příliš stará, a tak namísto ní obsadil Jessicu Lange. Jane byla poté zaplacena kompenzace 1,24 milionu amerických dolarů. (..Lucas..)