Vykoupení

Rédemption

Vykúpenie

Western / Romantický / Drama

Velká Británie / Francie / Kanada, 2000, 120 min

Hned po prvním flashbacku musí být literárně vzdělanému divákovi jasné, že se vlastně dívá na adaptaci Hardyho Starosty casterbridgeského, pouze přesazeného do montanských hor. Adaptace to je zajímavá, film je pro mě jednou z několika výjimek, kdy se mě více líbil snímek než jeho knižní předloha. V každém případě jsem velmi spokojen - jak s převedením Starosty casterbridgeského, tak s brilantní, přímo lahůdkovou režií, realistickou, ale zároveň inteligentně a silně romantickou atmosférou a velmi plastickými a dobře zahranými postavami. Peter Mullan vystihl hardyovskou postavu člověka, jehož dostihla jeho minulost, na jedničku.(6.8.2006)

• 01Zuzana10

Rozvláčne, ploché, predvídateľné. Som veľmi veľmi sklamaná. Asi som čakala príliž. Film som si pozrela len kvôli tomu, že ako autora označili Thomasa Hardyho. Škoda jednoduchej zápletky. A nie výrazného spracovania, ktorému chýbaj náboj a uveriteľnosť. Príliž sa totiž nedala prežívať ani smrť matky ani osobná tragédia Dillona.(4.7.2009)

Casterbridgeský starosta jako americký pionýr? Hardyovská adaptace na pozadí nejpokrokovější americké stavby? Proč ne. Příběh muže, pro kterého společenský vzestup byl morálním pádem, a následný pád pak vlastně osobním vykoupením, je bezesporu poplatný jakémukoliv žánru i době. Mělo to pár silných míst, ale u westernu bych ocenila více vnitřní dynamiky a u romantického dramatu méně nudy...a také naopak. Takto mi nezbývá, než s nostalgií vzpomínat na dnes klasický, výborný britský televizní seriál "Casterbridgeský starosta" (1978) s Alanem Batesem, který jsem viděla jako dítě, a který mne časem přivedl k samotnému autorovi. 70%(24.3.2009)

Zaujímavé vidieť ako vznikali nové mestečká a mestá v USA v čase zlatej horúčky a hromadnom ukladaní tisíciek km železničných tratí. Chladná oblasť pohoria Sierra Nevada, v ktorej sa dej odohráva len umocní atmosféru, ktorá vás vtiahne do filmu a už vás nepustí. Toto historické obdobie ma vždy dokázalo zaujať, tiež v súvislosti s indiánmi, ktorí sú ale málo spomínaní v tomto filme. To je ďalšia kapitola súvisiaca s týmto obdobím, na ktorú sa vždy nechám nalákať.. Pekný film.(19.6.2011)

Považovat The Claim za western je prvotní chyba, které se můžete při přístupu k tomuto filmu dopustit. Tou druhou je nedát mu šanci. The Claim vypráví příběh mocného muže, kterého dostihne nemorální minulost a on je ochoten dát za nápravu vlastních životních chyb celý svůj život, vše co dokázal a vybudoval. Opravdu emotivní příběh je odvyprávěn v atipickém pojetí - flashbacky se nekontrolovaně prolínají realitou (asi tak jako myšlenky pana Dillona), film má velmi zajímavou kameru (na kterou si musíte sice chvíli zvykat, ale ve výsledku je velmi příjemná a originální - především pokud jde o perspektivu ostření jednotlivých záběrů) a vše se nese v příjemném neamerickém pojetí. Nevíc, herecké obsazení je na velmi slušné úrovni a nemohu se nezmínit o vše dokonale podtrhující podmanivé hudbě Michaela Nymana. Film, který stojí za vidění, kterému je potřeba dát trochu vlastních pocitů a myšlenek a jenž vám je plnou měrou dokáže vrátit....(9.8.2005)

• - Natáčení proběhlo v americké Kalifornii a v kanadské Albertě. (Terva)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. prosince 2000 v Los Angeles (Kalifornie, USA). (BMW12)

• - Michael Winterbottom utrpěl při natáčení omrzliny uší. Filmování tak muselo být na několik dní zastaveno. (Terva)