Vykoupení

• Česko Claim na hluchém potoku (více)
Trailer

Rok 1867. Před dvaceti lety prodal jistý prospektor za výhodný dílec svou manželku i dcerku jinému zlatokopovi. Nyní Daniel Dillon patří mezi velice bohaté muže, víceméně ovládá celé jedno malé městečko. Jenže právě sem zrovna přijíždějí dvě ženy, aby mu připomněly jeho minulé hříchy. (oficiální text distributora)

Trailer

cross

Považovat The Claim za western je prvotní chyba, které se můžete při přístupu k tomuto filmu dopustit. Tou druhou je nedát mu šanci. The Claim vypráví příběh mocného muže, kterého dostihne nemorální minulost a on je ochoten dát za nápravu vlastních životních chyb celý svůj život, vše co dokázal a vybudoval. Opravdu emotivní příběh je odvyprávěn v atipickém pojetí - flashbacky se nekontrolovaně prolínají realitou (asi tak jako myšlenky pana Dillona), film má velmi zajímavou kameru (na kterou si musíte sice chvíli zvykat, ale ve výsledku je velmi příjemná a originální - především pokud jde o perspektivu ostření jednotlivých záběrů) a vše se nese v příjemném neamerickém pojetí. Nevíc, herecké obsazení je na velmi slušné úrovni a nemohu se nezmínit o vše dokonale podtrhující podmanivé hudbě Michaela Nymana. Film, který stojí za vidění, kterému je potřeba dát trochu vlastních pocitů a myšlenek a jenž vám je plnou měrou dokáže vrátit.... ()

Slarque

Nevím, zda je to tím pohledem neamerickýma očima, ale tenhle film mi připomněl Jízdu s ďáblem Anga Leeho. Také se odehrává v kulisách typických pro western, ale je to spíš drama, také sází na zajímavé herecké výkony (tedy hlavně Peter Mullan, Sarah Polley a Wes Bentley) a také ho má pevně v rukou režisér, který točí každý film jinak, podle toho, co daná látka potřebuje. A výsledek je také hodně povedený. ()

Pohrobek

Hned po prvním flashbacku musí být literárně vzdělanému divákovi jasné, že se vlastně dívá na adaptaci Hardyho Starosty casterbridgeského, pouze přesazeného do montanských hor. Adaptace to je zajímavá, film je pro mě jednou z několika výjimek, kdy se mě více líbil snímek než jeho knižní předloha. V každém případě jsem velmi spokojen - jak s převedením Starosty casterbridgeského, tak s brilantní, přímo lahůdkovou režií, realistickou, ale zároveň inteligentně a silně romantickou atmosférou a velmi plastickými a dobře zahranými postavami. Peter Mullan vystihl hardyovskou postavu člověka, jehož dostihla jeho minulost, na jedničku. ()

VanTom

Vykoupení z dávného hříchu se neděje okázalými řečmi, ovšem tíže viny i výčitek je pod kultivovanou tváří mocného muže i nemocné ženy jasně patrná. Výmluvná gesta (přesunutí domu) vydají za tisíce slov. Tato ústřední linie se pak váže na příjezd(y) zeměměřičů od železnice, jejíž zavedení, či naopak odklonění, může znamenat blahobyt, nebo zkázu, celého prospektorského městečka. Morální ambivalentnost příběhu podtrhují nečitelné postavy, jelikož žádná není úplně dobrá ani zlá, maximálně zatím pouze nevinná (Hope); jeho chladné, psychologické emoce však kromě nádherné sněhové krajiny rozpaluje už jen málo využitá hypnotická hudba Michaela Nymana, díky níž sahal po 4. hvězdě. ()

Morholt

Spíše než jako romantické drama bych to viděl na rodinnou tragédii, jíž dělá westernové prostředí žánrově netradiční kulisu. A o to je to příjemnější, protože spíše než na tradiční klišé jsem se mohl soustředit na umně vyvolanou atmosféru zapadlého horského městečka a především pak na herecké výkony, jimž vládl Peter Mullan. Z ostaních bych jmenoval ještě Millu Jovovich, která zde ztvárnila jednu ze svých nejlepších rolí. 80% ()

• Celosvětová premiéra proběhla 7. prosince 2000 v Los Angeles (Kalifornie, USA). (BMW12)
  • Film byl natočen na motivy románu "The Mayor of Casterbridge" Thomase Hardyho. (Terva)
  • Michael Winterbottom utrpěl při natáčení omrzliny uší. Filmování tak muselo být na několik dní zastaveno. (Terva)