300 miliónov detí a mladistvých na svete trpí hladom. Asi 100 miliónov nikdy nezačalo navštevovať školu. Všetkým týmto deťom je venovaný film Neviditeľné deti. Sedem krátkých filmovych príbehov od siedmych uznávaných režisérov, z ktorých každý sa zameral na vážnu situáciu iného detského protagonistu v inej časti sveta. John Woo režíroval čínsku časť, Ridley and Jordan Scott (Veľká Británia), Spike Lee (USA), Stefano Veneruso (Taliansko), Katia Lund (Brazília), Mehdi Charef (Afrika) and Emir Kusturica (Srbsko a Čierna Hora). Táto skupina významných režisérov z rôznych krajín sveta a rozličných náboženstiev natočila v osobnom ponímaní epizódy odrážajúce dramatické ľudské osudy. Príbehy sú odlišné, ale majú jednu spoločnú vec – ich hrdinami sú deti, ktoré nežijú tak, ako by vo svojom veku mali žiť. Ich každodenným údelom sú vojny, hlad, choroby, zanedbávanie, týranie, či život na ulici. Tento projekt má za cieľ, využívajúc komunikatívnu a evokujúcu silu kina, zvýšiť obzor poznania a citlivosti voči dramatickej existencii detí v rôznych častiach sveta. Zobrazuje deti, ktoré sú pričasto nechránené a ignorované, a tiež má zosilniť pocit solidarity vzhľadom na ich ťažké životy. Táto unikátna ambiciózna medzinárodná produkcia, ktorej zisk bude zozbieraný a uložený vo „všetkých neviditeľných deťoch“ pomôže fondu, ktorý bude financovať zdravotnú starostlivosť, stravu a vzdelávacie programy pre deti v Afrike a tiež bude spolupracovať s UNICEF a the United Nations World Food Programme. Film bol nakrútený v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí Talianskej republiky, Svetovým potravinovým programom Spojených národov (WFP) a fondom UNICEF. (oficiální text distributora)

arthur.22

Vím, že by se slušelo hodnotit film jako celek, ale Katia Lund mě tak okouzlila, že i kdyby ostatní povídky nestály za nic (což není pravda), míň než 5* dát nemůžu. ()

tomo41

Spomedzi všetkých najviac vytŕčali dve poviekdy a to Spikea Leeho a Ridleyho Scotta. Kvalitnými poviedkami sa tiež blysli John Woo a Kátia Lund, zvyšok však žiaľ upadá do zabudnutia.. PS: "Všetci dospelí boli najprv deťmi, ale málokto si to pamätá" Antoine de Saint-Exupéry ()

Narciska

7 krásných příběhů, ten poslední se mi líbil nejvíce, tři z nich mě rozbrečely, jeden se mi moc nelíbil, jeden pobavil, to je dobrá bilance na povídkový film. Cílem bylo ukázat nevinné, kteří žijí mezi námi, žijí po celé Zemi a bezpráví, zoufalství a boj o přežití se jim stalo každodenností. Film říká: tohle se děje dnes a denně, tak nezavírejte oči a buďte k sobě upřímní, protože ve všech případech je na vině náš svět, svět dospělých, co zapomínají ... být dětmi, být ohleduplnými, být vidoucími. Povídky ovšem končí krásně ... nadějí, smířením, úsměvem ... a my si uvědomíme, že bídu, zoufalství a nespravedlnost vnímáme především my, protože odmítáme svět vidět dětskýma očima... Neviditelné děti, vizte je, šiřte je a myslete ... na dítě v každém z nás... ()

Eluin

Velmi silný projekt, který ale dolů trochu sráží některé slabší části (např. příběhy 4, 5 a 6). ()

Puol

Ako to už pri poviedkových filmoch býva, nie každa sedne. V tomto prípade , ale renomovaní režiséri nesklamali a viac ako dôstojne upozornili na túto palčivú otázku o živote detí po celom svete. Najsilnejší bol asi príbeh Spike Lee-ho, najefektnejší bol Ridley Scott a najdojemnejší John Woo. ()

jenjan

Tanza (Mehdi Charef) **** - Africká realita "až na dřeň“, Cikánský blues (Emir Kosturica) *** - Balkánská taškařice, Ježíšovy děti Ameriky (Spike Lee) ***** - Americký sen, neboli mezilidské vztahy, komunikační technologie a skupinové terapie na pozadí drog a HIV, Bilu a Joao (Kátia Lund) **** - Brazilská živelnost a radost mezi starými kartony a plechovkami, Jonathan (Jordan a Ridley Scott) *** - Britská kultura mravů, rozvrácenost duše, Ciro (Stefano Veneruso) **** - Italské klackovství a strach z nezměrného, Sung – sung a Malá kočka (John Woo) **** - Čínská odměřenost a vůle___ To vše v podání dětských hrdinů a jejich dospělých protějšků. Trošku účelové a tendenční, ale velmi citlivé a potřebné. ()

Radek.SCH

Nebudu to tajit: nemám rád povídkové filmy. Ani knižní povídky, ani krátkometrážní filmy. Jak by řekl leckterý stavař: Na tak malém půdorysu se prostě stavět nedá. Lee a Woo by si určitě v politických názorech hódně rozumněli. Povídky z Afriky a od Scotta jsem nějak moc nepobral. Kusturicův styl se k tomuhle projektu hodil asi nejlíp. ()

Dimo

Sedm různých příběhů z různých koutů země, pod které se podepsali různí režiséři. Nic radostného, ale výpovědní hodnota kvalitní. 1)Mehdi Caref-"Tanza". Příběh z Afriky, kde třímají (a používají) zbraně děti. Asi nejslabší, s tímto příběhem jsem se nesžil. Zajímavý je Tanziho nález ve zdi a také konec. Hodnocení: 40% 2) Emir Kosturica-"Blue Gypsy". Viditelný Kosturicův rukopis a jako v jediném ze sedmi příběhů je tu přítomen i režisérův tak typický humor a také nádech mírné neskutečnosti. Hlavními aktéry je velkolepá rodinka cikánů, kteří uspořádali "taneční okrádačku". Asi desetiletý syn se však těchto akcí účastnit nechce a proto prchne zpátky do jakéhosi ústavu. Nechybí humor, ale i na dramatickou a nepříjemnou scénu dojde (lahev a hlava). Hodnocení: 70% 3) Spike Lee-"Jesus Children of America". Příběh z Ameriky. Přibližně třináctiletá černošská dcera feťáků je konfrontována tíživou realitou pravdy, v které se její rodiče a ona sama nachází. Příběh se dotýká tématu HIV a je nejvíce syrovým, respektive na mne zapůsobil nejvíc. Otec veterán z Pouštní bouře, HIV pozitivní, bere drogy, bez práce. Vulgární, ale dceru miluje. Matka, neschopná hospodyňka, HIV pozitivní od manžela, vulgární, ale dceru miluje. Dcera je šikanovaná spolužačkami. Veškerou pravdu tuší, ale neví. Zlý, neutěšující příběh, který má obrovskou sílu a jeho konec je přeci jen naději vzbuzuje. Hodnocení: Jednoznačně 100% 4) Kátia Lund-"Bilu e João". Jižní Amerika, dobře dokumentárně roztěkaně natočený příběh o bratrovi a sestře, kteří bloumají po městě a sbírají odpad, který pak vozí do sběrných surovin. Dobrý kontrast vyspělého města a života v nuzném předměstí. Výborná kamera a skvělé proklady leteckými a zrychlenými pohledy na ulice. Hodnocení: 80% 5) Jordan a Ridley Scott-"Jonathan": Další majstrštyk. Můj oblíbený režisér moc potěšil. Snová povídka o návratu do dětství. Krásná hudba, excelentní kamera a atmosféra. Příběh z Anglie ukazuje válečného fotografa, který depresivně sedí nad fotkami, které na své cestě pořidil. Aby se odreagoval, jde se projít do přilehlého parku a udělá si výlet do dětství, kde se setká se svýma dvěma kamarády a společně se dostanou až na bojiště.... Ještě 1 vyzdvihuji úžasnou kameru, dětské herce a naprosto geniální hudbu. Hodnocení: 100% 6) Stefano Veneruso-"Ciro". Akčnější 1. část a následná uklidněná část se zajímavými potemnělými scénami z poutě se odehrává v Itálii a ukazuje nám bandičku zlodějíčku. Dobré. Hodnocení: 75% 7) John Woo-"Song Song and Little Cat". Výborný příběh na závěr. Japonsko, 2 roviny příběhu. Rozhádaní rodiče, otec zaneprázdněný businessman, matka psychicky vydeptaná. Jejich dcerka, má vše, ale šťastná není. Jednu ze svých mnoha panenek v uraženosti vyhodí z okénka auta, kde ji najde bezdomovec, starající se o holčičku "Little Cat", kterou našel na téměř stejném místě, kde panenku. Panenku ji předá a zůstane její kamarádkou i poté, co se cesty Little Cat a jejího opatrovníka rozdělí. Dojde i na setkání rovin příběhů. Výborný styl vyprávění, tak typický pro asijské země. Hodně sentimentu, jenže, on tu vážně funguje a vskutku vyvolává smutek. Jo, hold režisér věděl co dělal. Hodnocení: 85% Celý film jsem viděl v originálním znění s EN titulky. Jako celek moc dobré, každý příběh je jiný, týká se rozdílných problémů v rozdílných zemích. Dobrý projekt, škoda že jsem ho nezaznamenal u nás. () (méně) (více)

Ziggy Zagg

Každý z příběhů od jiného režiséra, z jiného prostředí a nutno dodat i rozdílné kvality. Tuto filmovou mozaiku spojuje těžký životní osud dětí z různých koutů světa. Tři příběhy které mne nejvíc zaujali: Jesus Childern of America (Spike Lee), Bilu a Joao (Katia Lund) a Song Song and Little Cat (John Woo). Opravdu těžko hodnotit jako celek. ()

Blaogranas

Na mě nejvíce zapůsobil snímek Mehdiho Charefa a nějakým způsobem oslovila ještě dílka Kátii Lund a Johna Woo. Ve zbytku podle mě zvítězilo spíše obsahové poselství nad formou. Zvláště pak tam, kde jsem spoléhal nejvíce, čili u Ridleyho Scotta. ()

fraktal

Čistota všech příběhů (bez jakéhokoliv komentáře, jen s vynikající hudbou) mne nenechala po 2 hodiny vydechnout. Zn.: Kapesníky po ruce! ()

Gardenboy

Veľmi zaujímavá štúdia detského sveta konfrontovaného s drsným svetom okolia. Deti, ktoré musia prežívať v tých najdrsnejších podmienkach. Najlepšia poviedka je jednoznačne od Emira Kusturicu, ktorý dokázal dať smutný príbeh do vtipného zaobalenia s drsnými až krutými reáliami. Veľmi dobrá je aj "My name is Blanca". Filmové dielko, ktoré svojou jemnosťou dokáže pohľadiť a raniť svojou krutosťou. Filmové dielko, ktoré právom STV2 zaradila medzi klenoty kinematografie. Ale pre to, že niektoré poviedky sú slabšie hviezdu strhnem...inak jasných 5* ()

Joski

Klasická séria na jednu tému. Najviac potešil Kusturica. Darmo Balkan je Balkan:-) I keď téma je "vážna" nie je potrebné diváka len dojímať k slzám. Scottovci su riadny suchári. Zaujímavá je ešte brazílska poviedka Billú a Joao od Katii Lund... Tento film je skôr otázka vkusu a nálady. ()

hlína

Kvalitní zpracování dojemných a silných příběhů. Příběh z Brazílie a o AIDS nemá chybu, dost divnej mi přišel hlavně čínský výplod, který jsem jaksi nepobral, tak trochu z toho čpěla zpolitizovanost... ()

waska

povídka 1 - ****, povídka 2 - neviděl jsem, povídka 3 - ***, povídka 4 - jednoznačně nejlepší kousek - *****, povídka 5 - *, povídka 6 - ***, povídka 7 - **. Celkem tedy ( bez jedné povídky ) rovných ***. Nápad to nebyl určitě špatný, dobrý k zamyšlení, ale některé povídky byly naprosto bezduché. ()

Zorlac

moje hodnocení by bylo vyšší, ale jelikož musím brát všechny příběhy jako celek, kleslo ze 4,5/4 jen na 3...škoda ()

Acrobat

je to slabsie ako 11´09´01, zaujali ma Woo a Kusturica, mozno Spike. Ostatne bolo slabe. O detoch to velmi nevypovedalo. ()