Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

elisinka

Jen libra lidského masa dokáže nasytit jeho pomstu. Nejlepší motto jaké mohli vymyslet. Shakespearovi knihy jsou tak dokonalé a tak složité že jsem si myslela že je není možné převést do filmové podoby tak věrně jako to udělal Michael Radford. Jemu se to ale povedlo na jedničku:) Dozajista neprohloupil že do hlavní role obsadil Al Pacina. Jeho monolog u soudu se opravdu nezapomene a jeho hlas vám utkví v hlavě a rozhodně vás donutí přemítat o tomto filmu i hodinu po shlédnutí. ()

Sollozzo

Nemám rád filmy odehrávájící se v tomto historickém období. Nikdy jsem se nezajímal o toto Shakespearovo dílo. Ba i na hodinách literatury jsem zrovna asi spal, protože jsem nevěděl, o čem Kupec Benátský je. Teď už to vím, a vůbec nelituji (jako někteří hodnotící) čas, strávený nad tímto zpracováním. Výkony Pacina a Ironse jsou prostě famozní. To musí poznat úplný laik. A to, že má film pomalý spád, vůbec nevadí. Ani jednou jsem se nedíval na hodinky:-). Silné scény, kterých bylo poměrně dost, vyrazí dech nejednomu divákovi. Hudba je v tomto díle také perfektní. Kamera mi chvílemi připadala trošku laciná, jako by vypadla z televizních filmů. To je ale malá vada na kráse. Celkově je to dobrý film a zaslouží si své místo ve sbírce. 75%. ()

Mijagi

Filmové zpracování slavné Shaekspearovy komedie, ve které hlavní roli hraje produkt, jenž těžko budete shánět v řeznictví, a to nejen v podpultovém v minulém režimu naší neslavné historie, ale i v dnešním běžném – libra masa vyříznutá z lidského těla. Velmi kladně hodnotím posun filmu oproti původnímu textu. Michael Radford nám již neservíruje postavy, jež lze jednoznačně roztřídit na sympatické a nesympatické. Nejvíce patrné je to u bravurně zahraného a dech beroucího židovského lichváře Shylocka v podání Al Pacina. Dohnala ho k soudu opravdu jen jeho chamtivost? Nebyla na tom vina i politika tehdejších Benátek diskriminující židovskou část obyvatelstva, kterou prosazoval i samotný obžalovaný Jeremy Irons v roli kupce Antonia, proti němuž Shylock vystupoval? Přiznám se, že ač jsem s mnoha jeho vlastnostmi nesouhlasil (chamtivost, chování se k vlastní dceři atd.), u soudu mi bylo ke konci židovského lichváře líto, trest a hlášky obyvatel hanobící jej, mi připadaly příliš tvrdé. Velmi pozitivně také hodnotím výběr lokací k natáčení, atmosféru Benátek jsem do sebe nasál stejně rychle, jako např. při návštěvě inscenace Goldoniho Lháře v pražském Divadle v Dlouhé, byť zde nešlo o karnevalovou náladu, ale soudní při. Naopak negativní stránkou filmu spatřuji v jeho stopáži 138 min. Michael Radford na jednu stranu moderně posunul pohled do charakterových vlastností jednotlivých postav, na druhou stranu nedokázal okleštit původní text tam, kde to děj dovoluje, což je sice dobrá zpráva pro studenty středních škol, kteří raději místo povinné četby shlédnou film, nicméně na mě film působil v několika pasážích vleklým dojmem. ()

fantomas19

Shakespearove dielko veľmi pôsobivo spracované, pridŕžajúc sa predlohy. Príbeh plný vzťahov ľúbostných, priateľských, ale i obchodných a nenávistných s pomstychtivosťou. Sledujeme vznik veľkej lásky Bassania (Joseph Fiennes) a Portii (Lynn Collins), ktorá prejde nejednou skúškou dôvery. K nezabudnuteľným zážitkom určite treba pridať úchvatné herecké výkony starých Bardov - Jeremy Irons a Al Pacino v úlohách proti sebe stojacich rivalov, šľachtic a dobrý človek Antonio (Irons) a židovský úžerník (Pacino). Zaujala aj hudba, klasika na rôzne variácie, od jednoduchých melodických prelivov až po majestátne orchestrálne výjavy. ()

Arsene

Benátky mají své kouzlo, romantiku a umějí navodit specifickou atmosféru jak na obrazech Williama Turnera, tak coby oblíbená destinace Jamese Bonda. Napůl pohádkový příběh, napůl sociální portrét raně novověkého města, bohatého i chudého zároveň. Výborné hlavní duo Pacino - Irons a když dojde na handlování s librou masa, je to jako za pultem v marketu: 4 kila, 10 kilo, 20 kilo, 30 kilo, navážíme, zabalíme, klaníme se, to by bylo, prosím pěkně, mohu nechat o 11 deka víc... ()

TaNya_

Viděla jsem ještě ve škole a tehdy mě to moc neoslovilo. Určitě oceňuju Al Pacina, ale tohle asi nebude úplně můj šálek čaje. Pokud jde o mě, tak si Shakespeara radši vychutnám na papíře. I když scéna s librou masa byla opravdu povedená :). ()

1mArc0

Shakespeare bol veľmi nadaným spisovateľom, niektorí si ho vážia pre to, akým štýlom písal svoje vety a naopak niektorí ho za to nemajú veľmi v láske, vie čo ja ti neviem, písal nejak „divne“. To neznamená, písal zle je to len úhol pohľadu, ak nemáte radi Shakespeara tak tento vás veľmi baviť určite nebude. Shakespearový duch ostáva ( to je najpodstatnejšia vec, atmosféra celého filmu je príjemná) Shakerspearový jazyk bol veľmi majestátny a rozprávať ním je niekedy komplikované. Predstavte si, že americký herci hovoria Shakespearovým jazykom, čo niekedy samotný Angličania mávajú problém, takto asi vyzerá v pôvodnom znení. Po vizuálnej stránke nemám čo povedať, kamera, kostými, výprava to je skvelé. Herci- samozrejme Al Pacino je svetová trieda a je najlepší (počas filmu máva svoje herecké koncerty, to sú perličky tohto filmu) na Pacinovi je poznať, že je odchovaný divadelný herec. Slušné spracovanie o skvelom diele. Škoda, že Cate Blanchett odišla z natáčania, bol som zvedavý aké by bolo Al Pacino a Cate Blanchett v jednom filme, netreba smútiť Lynn Collins ju nahradila vcelku dobre. Hudba je tiež veľmi príjemná, Jocelyna Pooka chválim za jeho renesančné pojatie hudby, ktoré dotvára celkový efekt filmu ( a to nehovorím o speve, ktorý je súčasťou hudby). Film mohol mať lepšie kvalitnejšie herecké obsadenie, nehovorím že je zlé, ohlo byť lepšie. /70%/ ()

deep

výborná adaptace a kdykoli se na plátně objeví al pacino tak z něj nebudete moct spustit oči.na druhou stranu mě nijak neohromil irons,byl jak vysušená treska-úplně bez života.jasně-každýmu to nemusí sednout,ale zkusit by tenhle film měl každej ()

walecz

Nebýt Al Pacina visel by v hodnocení odpad a výrazný podíl by na něm měla Lynn Colins, jejíž Portiu bych nabodl na kůl i celým dvorem. Ještě nikdy mě žádná postava tak neznechutila. Tedy musím říct, že scénář podle nějakého Shakespeara se taky podepsal na tom jak hodnotím. ()

nmarca

Začátek trochu zdlouhavý, ale přerůstá ve strhující drama. Skvělý Al Pacino (nevím, jestli jeho Shylocka litovat nebo jím pohrdat), ostatní podávají také velmi slušné výkony. I když na Shakespearovu režisérskou trojici Laurence Olivier – Franco Zeffireli – Kenneth Branagh to prostě nemá. 70% ()

J0hn

Věrné zpracování Shakespearovi hry, což je velký klad, ale v jistých okamžicích i zápor, protože film místy nudí. Na to abych krtizoval Shakepeara se ale necítím (naopak musím vzdát hold tomu, že je stále aktuální a stále toho dokáže mnoho říci i po staletích ), proto jen vyzdvihnu dokonalé herecké výkony obou hlavních představitelů a ohodnotim 80%. ()

dawydx

Dlouho jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec jsem byl nucen přiklonit se k vyššímu hodnocení. Ptáte se, co mě donutilo? Výkon Al Pacina... Nebýt jeho, film by se asi řítil do dvou a tří hvězdičkové propasti:) Ať si říká kdo chce co chce, film nestojí na výpravě, kostýmech atd., ale právě na výkonu Al Pacina. Když pozornost kamery není věnována Shylockovi, film rázem ztrácí na poutavosti a první půle, která se věnuje situaci okolo Bassiana a Porcie, je velmi rozvláčná a plytká. Jakmile se ale děj vrací do Benátek, film se už zase veze v temných kolejích Shylockova příběhu. Scéna u soudu je skvostná a naplno se zde projeví Pacinovo herectví. Výraz ve tváři zlomeného Shylocka si budu pamatovat ještě dlouho... Být film o 20 minut kratší, o těch 20 minut, které jsou vyžity jako "komediální "vata, bylo by to strhující drama. Takhle tu máme nadprůměrné, ale zbytečně rozmělněné drama. ()

Fanak

Co napsat o Shakespearovi? Když někomu vyloženě neujede ruka, musí to být dobré. Takže je to dobré, jak díky vynikajícímu Al Pacinovi (a samozřejmě slušnému Ironsovi a Fiennesovi i půvabné Lynn Collinsové), tak také díky povedené vizuální stránce, díky níž nevypadá film jako televizní inscenace. ()

J.McClane

Shakespeare!............Al Pacino rulez. Jeremy Irons byl naopak trochu stísněn ve své roli, jako ve svěrací kazajce. Fiennes vždy potěší.. ()

Tales

Byl sem na tom před pár lety se školou v kině a bohužel sem se neuvěřitelně nudil. Pravděpodobně to bude tématem, který mě moc nebavilo. ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara