Upír v Brooklynu

Vampire in Brooklyn

Upír v Brooklyne

Komedie / Horor / Romantický

USA, 1995, 100 min

Mně se to náhodou docela líbilo. Viděla jsem tenhle film poprvé asi tak před deseti lety, a když ho nedávno dávali znovu na nově, tak jsem s údivem zjistila, že si ho pamatuju do nejmenších detailů. Eddie Murphy působí dojmem, jako by se v rakvi narodil, a navíc myslím, že od té doby už natočil spoustu mnohem větších hovadin (prakticky cokoliv od Zamilovaného profesora nahoru), takže i za takovýhle výsledek můžeme být rádi.(30.5.2010)

Tak v prvom rade treba povedať, že je to CRAVENOVA paródia na DRACULU. Murphyho úsmev, zuby a aj sluha je perfektný. Nechutnosti tam, kedže je to komédia, možno trochu nepasujú, ale sú chutne odporné. Keby tam bola lepšia a krajšia herečka (aj keď Angela inde vyzerá aj hrá oveľa lepšie) tak úplná paráda. O pár rokov prišiel celkom úspešny DRACULA 2000, čo je vlastne len remake tohto z Brooklynu...(25.4.2005)

• SOLOM.

Popravdě jsem se docela na tuto upíří hororovou komedii těšil. Mám rád některé filmy Wese Cravena a Eddie Murphy patří mezi moje oblíbené herce (co se převážně komedií týče). Jenomže velmi záhy se ukázalo, proč se tento film netěší příliš velkých diváckých ovací. Zbytečně zdlouhavá stopáž místy neskutečně nudí a najde se zde několik pasáží, které nás měly uzemnit svým komediálním pojetím, ale spíše mi to připomínalo marnou snahu a zavánělo to trapností. Snad kdybych měl tak o patnáct let méně, válel bych se u toho smíchy, ale ve třiceti mi už zbyly jen oči pro pláč. „To nebude Lassie…“ no a taky nebyla. Z velkého vlka se vyklubal pěkně nasraný upír, který trhá údy, kde se jen nachomýtne. Paradoxně začátek filmu patří k tomu nejlepšímu, co nám scénář nabídl. Přiteplená Murphyho image by mi ani tolik nevadila, jen kdyby se film nesl v podobném duchu celou dobu. Jenže to by Craven nesměl poněkud vyměknout a místo aby se snažil udržet vytvořenou atmosféru, začal do toho cpát jednu lacinou (leč místy i humornou) situaci a kvantum druhořadých hlášek za druhou. Chvíli to vážně fungovalo a i já musím souhlasit, že šoustat na matraci je určitě mnohem lepší a pohodlnější než na staré rakvi, jenže ve chvíli kdy to začalo až moc smrdět „romantikou“ jsem se začal docela dost nudit. Hororová stránka začala pomalu mizet do ztracena (až na samý závěr) – lépe řečeno vystřelila pryč stejně jako onen chudák policejní pes. Navíc jsem měl velký problém s hereckými výkony všech zúčastněných.(2.9.2014)

Niekedy môže byť aj pre takého ostrieľaného a neodolateľného upíra akým je Eddie Murphy v Brooklyne úloha získať si náklonnosť ženy priam neľahká. Čo s tým keď nepomáha ani "vábenie krvi"? Ešteže má pri sebe svojho verného sluhu, síce hrozné motovidlo ale je aspoň lojálny... Popravde, najviac sa mi páčila práve postava Júlia, ktorému každú chvíľu niečo odpadlo, najprv prst, potom ruka, oko.... Bolo s ním spojených najviac srandy, škoda že väčšinou len s ním, zišlo by sa jej v snímku viac. Príbeh ma tiež nejak výraznejšie neoslovil, ale na druhú stranu potešili aspoň masky. Čistý priemer od Cravena. 60/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour.(12.1.2016)

• gudaulin

Kdybych nedávno neviděl Stáhni mě do pekla, byl bych ke Cravenově dílku (trochu) shovívavější.. Jenže právě konfrontace obou filmů odhaluje veškerou bídu Cravenova dílka. Zatímco Raimi dokáže výborně balancovat na hraně čistokrevného hororu i chytré komedie se spoustou sebeparodických prvků zároveň, prakticky se vyhne všemožným žánrovým klišé , hýří nápady a dokonce do svého snímku dokáže zabudovat prvky sociální kritiky, Craven nabízí jen všestrannou křeč, nudu, šeď a trapnost. Neděsí, byť krev stříká na všechny strany a vyrvané srdce ještě tluče na dlani, nerozveselí, byť se herci snaživě pitvoří a Murphy dělá, co může. Tak impotentní film se hned tak nevidí...Dokonce i nadějnou scénu, kdy se zloduch vydává za kněze a před shromážděnými natěšenými členy náboženské komunity blahořečí zlu, dokážou režisér, autor dialogů a herci spolehlivě zničit...15 % celkového dojmu je pero slátaninu tohoto ražení až běda a to ještě ignoruju Cravenovo prohlášení, že točil romantické drama, jinak bych výsledek jeho snah nekompromisně poslal do odpadu..(24.8.2009)

• - Během natáčení zemřela při nehodě Sonja Davis, kaskadérka, která v některých scénách zastupovala Angelu Bassettovou. (oje)

• - Vo filme je veľa odkazov na Draculu (1992). Tak napr. vylodenie sa v prístave, mŕtva posádka a premena na vlka odkazujú na plavbu lode Demeter, sluha, pojedajúci hmyz zas na Renfielda. (Sociopath)