Noci s nepřítelem

• USA Sleeping with the Enemy (více)

Laura Burneyová žije se svým manželem Martinem v nádherném domě na pláži. Navenek ideální manželství je však pro Lauru peklem. Její manžel je totiž žárlivý tyran a chorobný puntičkář. Ráno Martin odvede Lauru do koupelny, kde podle jeho názoru špatně srovnala ručníky. Ona se mu omluví a napraví to. Pak srovná konzervy v kuchyni a začne připravovat jídlo. Martin se seznámí s Johnem, novým sousedem, jehož jachtu obdivuje. Vypráví mu, že Laura se jako malá topila, proto se bojí na vodu – a navíc neumí plavat. John Martina i Lauru pozve, aby si s ním večer vyjeli na moře. Martin jde domů a zbije Lauru, protože se prý na Johna dívala z okna. Krátce nato je na ni milý a řekne jí o výletě na Johnově jachtě. Pak odjede do města… Když se vrátí, přiveze jí květiny, dárek a omluví se. Laura pracuje na zkrácený úvazek v knihovně a ráda by pracovala na plný, s čímž její muž nesouhlasí. Připomene jí, jak byla dva dny pryč, když zemřela její matka, a nikdo se nestaral o domácnost. Večer jdou na Johnovu jachtu a strhne se prudká bouře. Martin s Johnem uchycují plachty a když se otočí, je Laura pryč. Začnou ji hned hledat, ale bezvýsledně. Pobřežní hlídka najde pouze její záchrannou vestu. Martin zařídí pohřeb... Laura se však neutopila – naučila se plavat, a tak když muži upevňovali plachty, skočila do vody, doplavala k bóji a pak plavala ke břehu. Ostříhala se, převlékla a odjela z města. V Cedar Falls v Iowě si koupila malý domek a začíná znovu žít. Seznámí se se svým sousedem Benem Woodwardem, kterému se představí jako Sára. Ten pozve Lauru na večeři a nabídne jí, že jí pomůže sehnat místo na univerzitě, kde učí. Ve stejnou dobu zavolá Martinovi Lauřina kamarádka, aby mu vyjádřila soustrast. Řekne mu, že znala Lauru z hodin plavání a že byla Laura znamenitá plavkyně. Doma v toaletě pak Martin objeví Lauřin snubní prsten, který nyní vyplaval poté, co ho tam Laura spláchla při útěku. Začne ihned pátrat v Lauřině životě a zjistí, že její matka nezemřela, ale že jí Laura někam převezla. Martin najme soukromé detektivy, s jejichž pomocí zjistí, že Laura svou smrt zinscenovala. Neváhá ani chvíli a jede si do Iowy pro svůj „majetek“… (TV Prima)

Black-star

Napínavý thriller s Julií v hlavní roli, tenkrát ještě mladá a na vzestupu své kariéry. Přesto tento film je spíše průměrný. Ale moje hodnocení je tak nějak na 55% skoro čistý střed. ()

haWranka

Film je to průměrný ve svym žánru. Julia hraje moc dobře, ale ničím novým nepřekvapí. A komu se líbil příběh, tak tomu vřele doporučuju stejnojmennou knížku, při který běhá mráz po zádech a který tenhle film nesahá ani po "kotníky" ;) ()

hlína

Průměrnej thriller s průměrnými hereckými výkony, průměrným napětím, průměrným scénářem, průměrnou hudbou, kolik tak hvězdiček tomu dám.... ()

Brinkley

Na thrillery mě moc neužije a zase tak často si je nepouštím, pročež mě vytýkaná klišé nerušila. Jasně, děj byl dost předvídatelný, nicméně vynahradil mi to jinak... 1) neotřelou postavou násilnického manžela s mírnou obsedantně kompulzivní poruchou, 2) osvobozující atmosférou jízdy autobusem kamkoli hrdinku napadne (podobnými snovými představami sama unikám občas z reálného života, byť pokojného), 3) úpravou domku (Lauřina radost z nově nabyté svobody a navrácená chuť do života, to vše se podařilo úžasně vyjádřit jen úklidem a lakováním nábytku - ano, rozhazování konzerv bylo možná už moc dramatické...) 4) Berliozem Komentář Jacindy dokonale vystihl mé pocity po prvním shlédnutí. ()

mira.l

Docela slušné drama o ženě, která našla východisko z ne zrovna idylického maželství. Při hodnocení je třeba přihlédnout k době natočení, dneska už to přece jenom něco ze svého kouzla ztratilo, nicméně jednou za čas... proč se na to nepodívat. Julia Roberts ve sladkých čtyřiadvaceti jednak potěší oko, jednak si myslím, že roli zahrála velmi dobře a věrohodně a Patrick Bergin coby geniálně vystřižený psychouš (mimochodem být Julií, zabil bych ho asi tak po čtyřech minutách filmu:) ) to zdařile vyvažuje. A zapomenout nesmím ani na výbornou hudbu. Film jako takový bych hodnotil za 3*, ale s přihlédnutím k Julii a hudbě to budou takové lehce ušmudlané 4*:). ()

pirulka

Celkom predvídateľný dej od začiatku do konca, bez pre mňa potrebného náboja a originálnych "vsuviek" , zápletok, ktoré by ho robili odlišným. Jediné čo vyčnieva je možno to škľabenie Julie na pre mňa naozaj unsexy učiteľa ...na podobnú tému ma oveľa viac zaujal napr. film Dost (2002) s Jlo. ()

Rodin

Snad kvůli standardně plochému herectví Julie Roberts a za vlasy přitaženému příběhu nemohu přelézt 50% ani ve snu. Tohle se mi zdálo blbé už v 90. létech, a opětovné zhlédnutí před pár pátky v bedně (tedy dabing byl "fakt vostrej") mně můj původní dojem jen potvrdilo. ()

Scorn_

Přestože tenhle film TV Nova kdysi vysílala téměř s náboženskou přesností každým rokem, vždycky se mi podařilo chytit pouze závěrečných dramatických deset minut. Po prokalené noci jsem si řekla, že je ten pravej čas pustit si nějaké to domácí násilí. V prvních pár minutách se musím především pozastavit nad tím, jak je ten snímek hezky vybarvený. Buď měl editor měl výsostnou zálibu v růžové a modré nebo mu producent řekl "hele budou na to hlavně čumět baby, tak tam hoď nějakýho toho Van Gogha". Další skvělostí je naprostá plochost každý postavy. Hlavní hrdina je tak strašně zlý a předémonizovaný, že by si současně s podobným hereckým výrazem moh střihnout nějakou epizodku jako Heinrich Himmler. Kdyby se se mnou někdo snažil mít sex na "Symphonie Fantastique", pravděpodobně uteču už večer po líbánkách, nehledě na to jaká škoda byla těch jahod a vůbec toho všeho nábytku, co ten Himmler rozmašíroval. Kdyby mi ještě někdo přerovnával ručníky a konzervy ve skříňce, myslím, že by mi doživotně jeblo. Naštěstí je Julia Roberts silná žena. A soused od vedle s mulletem je prostě hodnej kluk. A ten mullet je docela i sexy. Divnej akorát je už od první minuty, kdy Julii začne šikanovat za to, že mu šlohla trochu ovoce na koláč, načež se jí začne vtírat, pač prej on koláč rád. To nutí člověka přemejšlet nad teorií všech těch psychopatů a násilníků tvrdících "že si za to mohla sama..." a matek " a to máš za to že se stýkáš s takovými individui". Ale nebuďme jen hnusní, jsou to skoro devadesátky a má to dvě celkem napínavý scény. ()

hekla

Docela dobrý thriller na svou dobu, nadčasový interiér a poměrně výstižná atmosféra, ale je tam několik nesmyslů a nedokonalostí a pořád stejná klišé. ()

Bezda22

Myšlenka dobrá. Ale nakonec vcelku průměr. Napětí chybělo a na tom by takovej film měl stavět, když už scénář je takovej slabší... 60% ()

papadoce

Mnoho ľudí považuje atmosféru a spracovanie látky domáceho násilia v tomto filme za podpriemerné. To môže ale iba človek, ktorý sa nestretol s domácim násilím v priamom kontakte. Ale ak ste vyrastali tak, že ste svoju mamu videli ráno krvavú a bez zubov len preto, že sa nejaký zamindrákovaný kokot ožral a následne žiarlil aj na vlastný tieň, dívate sa na to inak. Áno, dalo sa pritvrdiť a áno, nikto netvrdí, že je to tu based on true story. Muselo to proste spĺňať znaky hollywoodskeho psychologického thrilleru s dobrým koncom, ale násilie v akejkoľvek podobe nie je sranda. Ten strach s ktorým potom obeť vstáva a žije, už nezmizne. Ale opustiť ho, dokážu len skutočne silné ženy. Pred takými sa skláňam. Julia Roberts ma ako žena nikdy nepriťahovala, ale čo sa jej nedá uprieť, je jej herecký talent a prekrásne vlasy. Patrick Bergin zas nikdy do sveta herectva dieru neurobil, ale rola mu sadla a uveril som mu ju (to ako odporne pil vodu, to akože fuuuuj). Podľa mňa sa Joseph Ruben vyrovnal v zmysle pravidiel psycho thrillerov deväťdesiatok s celou situáciou dobre. Odrežíroval dobrých hercov v ťažkej téme s prístupnosťou tak 15+. Videl som film v priebehu dekád opakovane a ak naňho niekedy ešte narazím, nebude mi to vyslovene prekážať. Tentokrát som ho pozrel za účelom hodnotiť a komentovať. Bŕŕŕ to som ja, to som ja. ()

HanSolo

No jako mohlo to být mnohem lepší a Julia Roberts mi zde nepřišla nijak zvlášť dobrá. Naopak skvělý byl Patrick Bergin. ()

amyth

Málo filmů se dá tak snadno označit z průměr a klišé jako zrovna tento. Nenadchne, neurazí, téměř dokonalých 50%. Nicméně zřejmě Julia dokázala zapůsobit a tak i já dám spíše tři než dvě ()

jafuska

tak jsem opět viděla film s překrásnou Julii Roberts která je prostě úžasná a právě zde ztvárnila dost vážnou roli manželky, která je týraná nejen psychicky svým manželem, tento film mě fakt dostává, nejen tímto vážným problémem, při kterém mě mrazí v zádech, ale i úžasnou hudbou. Prostě Julie Roberts je nejlepší herečka, kterou má USa ()