Moucha

• USA The Fly (více)
Drama / Horor / Sci-Fi
USA / Velká Británie / Kanada, 1986, 96 min

Seth Brundle je mladý ambiciózní vědec, který se zabývá teleportováním lidí na dálku prostřednictvím takzvaných telepodů. Jako správný vědec zkouší své objevy sám na sobě. Vše jde dobře až do okamžiku, kdy jeho pozornosti unikne jen jediná maličkost: do telepodu se společně s ním dostane moucha a při procesu teleportování dojde ke smíchání DNA obou účastníků pokusu. A tak začíná pomalý proces Sethovy proměny v mouchu. Seth hledá usilovně protilék, bude mít však na to dostatek času? (TV Prima)

Trailer

Galadriel

Jak mám ohodnotit film, který mi z jedné strany připadá jako jeden z nejlepších sci-fi hororů, co jsem kdy viděla a který je ohromně napínavý, dramatický, navíc i romantický a kdovíco ještě, ale na druhou stranu je tak neskutečně sugestivně hnusný, odporný a nechutný, že se na něj už nejspíš v životě nepodívám? Přeměna/rozklad nejen těla, ale i duše namakaného a inteligentního Setha probíhá v přímém přenosu před našima očima a není to vůbec pěkný pohled. Byl to účel a maskéři byli po právu oceněni. Ode mě to z výše uvedeného důvodu na plný počet není, každopádně nejen maskérům, ale i režisérovi a Jeffu Goldblumovi skládám poklonu. ()

Isherwood

Velmi nezvyklá variace na téma nezdařeného vědeckého experimentu. Použitá forma osobního rozpadu člověka jak po duševní, tak i fyzické stránce skýtá příležitost hlavně pro herecké umění. Jeff Goldblum je přesvědčivý jak v úvodu, kdy hraje vědce zapáleného pro své životní dílo, stejně tak jako později, kdy si s ním vyhrál tým maskérů vyhrál do posledního detailu. Typické muší tiky spojené s nezaměnitelným pohledem jeho černých očí tvoří působivou hereckou kreaci. Na protější straně nutno uznat, že Geena Davis nikdy nebyla extra herečka, ale zde překvapivě ze sebe dostává více než jsme u ní byli zvyklí, což potěší. Jenomže jako celek je Moucha dosti mimo. Jakkoliv je totiž myšlenkově působivá a hluboká – obětovat všechno pro dosažení osobních cílů, je scénář až příliš beztvarý a celkově v něm nedojde k jedinému pořádnému zvratu. A Cronenberg – ač je režisérem, který „zoomuje“ hledáčkem kamery tam, kde by jiný použil střih, jaksi nedokázal řádně skloubit osobní drama s hororem, či jaké emoce měla vlastně ona kreatura budit? I když nutno uznat, že jeho cameo na porodním sále mělo cosi do sebe a můj žaludek občas zaprotestoval. ()

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $40,456,565Tržby Celosvetovo $60,629,159║ Geniálne triky/masky, bravúrna réžia Davida Cronenberga, ktorý nám príbeh o mutácii podáva s faktami, brutalitou nevyčnievajúcou ponad dej, všetko to čo do nás hustí zapadá po celý čas pekne do seba, nudné pasáže nehrozia, scénky prinášajú úzkosť, napätie a príbeh má gradáciu až do samotného konca. Plus scéna u gynekológa my pripomenula, tú z filmu Votrelci, keď Rypleová vo sne prežíva prebíjanie zárodku votrelca z hrude, tu to je len larva dostávajúca sa z tela ženy klasickým spôsobom ako pri pôrode dieťaťa, ale scéna to je rovnako efektná. "Ach, vidieť to tak v kine." /90%/ ()

Djkoma

Očekával jsem hodně a dostal úplně něco jiného. Jeff Goldblum je castingový zázrak a na roli vědce se hodí neskutečně. Geena Davis je příjemná přítelkyně hlavní postavy, která se rozhodně zdokumentovat jeho proměnu, která bude čím dál více krvavá a nechutná. Rozhodně to není film pro lidi, co milují snímky s myšákem Stuartem littlem a všimli si, že tady hraje jejich oblíbená maminka. Cronenberg je zvláštní člověk. Jeho filmy nemají úchvatné výdělky, ale rozhodně je točí s láskou a předem daným záměrem. Moucha je jeden z nejvydařenějších snímků, v kterém neteče krev skoro z nikoho kromě hlavní postavy (jestli to tedy byla krev). Lezoucího Jeffa v nejlepší scéně filmu nelze přehlédnout a i po tolika letech mi tato scéna přijde naprosto nadčasová. Pokračování této klasiky neměla nikdy vzniknout a jen se bojím doby, kdy se začnou remake-ovat filmy jako je Moucha, které se během let staly ikonami. ()

Matty

Bzzz! Bzzz! Nádherný romantický příběh o vztahu dvou živočišných druhů - v podání Davida Cronenberga výtečný nekomerční, nebo spíš ne jenom komerční horor. Kromě ve filmu naznačených problémů souvisejících s rychlým vývojem vědy a techniky je zajímavé sledovat postupný rozklad lidského těla, vzbuzující ve světě 80. let, paralyzovaném virem HIV, nepochybně ještě větší znepokojení než dnes. Právě výborné masky oceněné Oscarem (i když je občas poznat, že je Goldblum navlečen v umělohmotné kombinéze) a množství lahůdkových scén, jako strhávání nehtů či „porod“, zajišťují Mouše nesmrtelnost. U mnohých „masitých“ záběrů jsem se začal hlasitě smát. Nevím jestli proto, abych nezačal zvracet, nebo jednoduše proto, že mi to připadalo morbidně vtipné. 80% Zajímavé komentáře: ScreamJay, Kaka, Mordenroth ()

• Keď Martin Scorsese videl prvé filmy Davida Cronenberga, vyžiadal si v tejto snímke malé cameo. (ČSFD)
  • David Cronenberg si prosadil stejný štáb, se kterým vždy pracuje – štřih Ronald Sanders, produkční návrhář Carol Spier, kamera Mark Irwin a hudba Howard Shore. (HellFire)
  • Pre záverečnú hrôzostrašnú filmovú sekvenciu tvorcovia vyrobili špeciálne bábku, nazývanú „Spacebug". Bábka, ktorá bola ovládaná celým tímom odborníkov, je veľmi pôsobivá, zvlášť v očiach, ktoré trikoví pracovníci neustále menili, aby mechanizmus zachovával herecký prejav. (classic)