Moucha

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Je to celkom dobrý mierne sci-fi ladený horor od Davida Cronenberga. Má dosť dobrý príbeh o veľmi schopnom vedcovi, ktorý prišiel na spôsob teleportácie a tak si k sebe pozve novinárku, aby jeho výskum a pokroky dokumentovala, pričom sa začnú mať radi, ale keď sa vedec rozhodne prístroj vyskúšať sám na sebe, omylom sa k nemu dostane mucha, čo prepojí ich DNA a postupne sa začne meniť, čo novinárka len ťažko znáša. Lenže okrem fyzickej zmeny sa výrazne mení aj psychicky a tak môže ohroziť všetkých okolo seba. So spracovaním som spokojný, celé to pôsobí úplne ideálne, film má slušné tempo, všetky dôležité prvky majú potrebný priestor, táto tématika sa už asi ani lepšie podať nedala. Prvá tretina dobre oboznámi nielen s hlavným duom, ale aj celým výskumom, druhá sa už zameriava na postupnú premenu a tá je podaná výborne, či už klady, ktoré prepojenie spočiatku prinesie, ale samozrejme aj zápory, ktoré sú neporovnateľne výraznejšie, pričom poteší niekoľko skvelých momentov a záverečná je už asi najlepšia, celé to pôsobí drsnejšie a dramatickejšie. Jediným menším záporom v porovnaní s inými horormi je to, že tu prakticky úplne chýba záporák, keďže hlavný hrdina teda rozhodne nie je práve jeho typickým predstaviteľom, aj keď hlavne v závere má tiež svoje momenty, čo ale samozrejme neberiem, ako kritiku, k tejto tématike sa už ani klasický záporák pridať nemohol, ale len predsa ho pri každom filme so zaradením do tohto žánru očakávam. Čo sa týka hororových scén, tak som veľmi spokojný. O nejakej atmosfére sa hovoriť nedá a ani napätie nie je moc výrazné, no o to tu ani vôbec nejde, prvoradé sú rôzne scény premeny a jej účinkov a tie sú dokonalé, celé je to mimoriadne drsné a pôsobí to správne nepríjemne, ďalej sa už ani zájsť nedalo, k tomu niekoľko nezabudnuteľných scén, okrem tých najvýraznejších zo záverečnej tretiny ma zaujalo hlavne originálne pretláčanie. Herecké obsadenie je výborné, skvelý Jeff Goldblum v hlavnej úlohe, k tomu moja obľúbená Geena Davis, bavila ma aj postava šéfredaktora a nikto iný tu už nemá viac priestoru. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, má to tú správnu atmosféru osemdesiatych rokov, kvalitný vizuál, ale hlavne masky a efekty sú absolútna špička, ktoré v tomto žánri prakticky ani nemajú konkurenciu, jedine môj najobľúbenejší horor Vec tomu po tejto stránke môže konkurovať. Toto nie je práve tématika, ktorej by som dokázal dať plné hodnotenie, skôr ocením iné typy hororov, ale inak tu prakticky ani nemám čo vytknúť. Najzaujímavejšie je, že keď som tento film videl prvýkrát a to ešte v predškolskom veku, tak ma vôbec nebavil po žiadnej stránke a teraz po rokoch som prekvapený, ako som sa vôbec pri takomto drsnom filme mohol ako dieťa nudiť. Ale teraz je to už jedno, vydarený horor. 77%(9.9.2012)

Tohle je jeden z těch úplně prvních hororů společně s vetřelcema, který jsem viděl. Tehdy na mě působily fakt hodně, teď už to sice neni tak silný jako předtim, ale pořád mam podobný filmy rád a tyhle obzvlášť. Jeff Golblum je tady prostě perfektní a mylšenka s nepovedenou teleportací je úplně geniální a příběh pěkně vybudovanej a s blížícím se koncem ještě nabírá obrátky. Sice je pravda, že některý scény v záveu jsou pěknej humáč, ale to k tomu prostě patří a mě to nevadí. Snad jen bych Godblumovi dal v závěru míň plandající obleček, protože ta gumová ruka byla fakt děsná(21.1.2007)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $40,456,565Tržby Celosvetovo $60,629,159║ Geniálne triky/masky, bravúrna réžia Davida Cronenberga, ktorý nám príbeh o mutácii podáva s faktami, brutalitou nevyčnievajúcou ponad dej, všetko to čo do nás hustí zapadá po celý čas pekne do seba, nudné pasáže nehrozia, scénky prinášajú úzkosť, napätie a príbeh má gradáciu až do samotného konca. Plus scéna u gynekológa my pripomenula, tú z filmu Votrelci, keď Rypleová vo sne prežíva prebíjanie zárodku votrelca z hrude, tu to je len larva dostávajúca sa z tela ženy klasickým spôsobom ako pri pôrode dieťaťa, ale scéna to je rovnako efektná. "Ach, vidieť to tak v kine." /90%/(12.7.2008)

„Počula si už o hmyzej poltiike? Nie? To preto, že hmyz žiadnu nemá.“ Mucha, adaptácia poviedky Georgea Langelaana (resp. remake čierno-bieleho filmu z konca 50. rokov), je sila. Spočiatku si vravíte, že to nejako dáte, že to nie je až také hrozné a že to je len film. Ale potom ubehne ďalšia minúta a kanadský úchylák Cronenberg vás dostane ponurou hudbou svojho dvorného skladateľa Howarda Shorea, inteligentným hereckým obsadením (Goldblum, Davisov, Getz, Cronenberg ako gynekológ v odpornej snovej pasáži), temnou atmosférou, nenáročným, ale pôsobivým príbehom, nechutným zmyslom pre humor (jedenie rozpustenej kašičky), nezabudnuteľnými pasážami (pretláčanie rúk) a neuveriteľnou „atmosférou fyzického humusu“. Maskér Chris Walas za "nechutnú" robotu odvážne (na Akademikov) získal Oscara a neskôr sa podieľal na Deep Star 6 a nakrútil Muchu 2 (ehm). Dodnes jeden z najodpornejších filmov, aké som zatiaľ videl. V dobrom. Ak je to možné.(5.12.2004)

Dnes už to všechno vyhlíží tak nějak dětinsky a příliš latexově, nicméně výkon Goldbluma je sugestivní a některé momenty správně nechutné (trávení potravy)... jen to na mě působí dojmem konzervativní hororové patlaniny 80. let, třeba oproti Carpenterově Věci tomu chybí invence i silnější atmosféra. Skutečně antikvární záležitost, která mě spíš pobaví než nějak napne...(20.1.2007)

• - Napsána, ale nikdy nenatočena, byla scéna následující po nepovedené teleportaci kočky. Bezdomovkyně vyruší Brundelmouchu při krmení z popelnice a stane se obětí jeho trávících šťáv. Při krmení se pozůstatky bezdomovkyně se v Brundelmouše probudí Sethova lidskost a uvědomí si svou hrůznou existenci. (HellFire)

• - Designéři společnosti Chris Walas studovali kvůli vzhledu Brundelmouchy odbornou literaturu. Konečná podoba Brundelmouchy je hodně zdeformovaná a asymetrická, což odráží pohled Davida Cronenbera, který chtěl, aby to nebyla jen velká moucha, ale doslovné sloučení člověka a hmyzu kombinující elementy obou stvoření. (HellFire)

• - Dialog, který vedou Seth a Ronnie u kávy v restauraci byl napsál jen z půlky. Zbytek byl dopsán noc před natáčením. (HellFire)