Moucha

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Což o to, nápad je to hodně zajímavej, ale to podání mohlo být o dost lepší. Celý film byl takový neucelený, pořád mě tam něco vyrušovalo. I když byla ke konci atmosféra hodně hutná, tak si myslím, že se to celkově dalo zvládnout líp, že ten děj mohl být údernější. Když vezmu v potaz rok vzniku, tak klobouk dolů před gore efekty. Dobrý sci-fi horor, ale čekal jsem víc... 60%(4.5.2012)

„Počula si už o hmyzej poltiike? Nie? To preto, že hmyz žiadnu nemá.“ Mucha, adaptácia poviedky Georgea Langelaana (resp. remake čierno-bieleho filmu z konca 50. rokov), je sila. Spočiatku si vravíte, že to nejako dáte, že to nie je až také hrozné a že to je len film. Ale potom ubehne ďalšia minúta a kanadský úchylák Cronenberg vás dostane ponurou hudbou svojho dvorného skladateľa Howarda Shorea, inteligentným hereckým obsadením (Goldblum, Davisov, Getz, Cronenberg ako gynekológ v odpornej snovej pasáži), temnou atmosférou, nenáročným, ale pôsobivým príbehom, nechutným zmyslom pre humor (jedenie rozpustenej kašičky), nezabudnuteľnými pasážami (pretláčanie rúk) a neuveriteľnou „atmosférou fyzického humusu“. Maskér Chris Walas za "nechutnú" robotu odvážne (na Akademikov) získal Oscara a neskôr sa podieľal na Deep Star 6 a nakrútil Muchu 2 (ehm). Dodnes jeden z najodpornejších filmov, aké som zatiaľ videl. V dobrom. Ak je to možné.(5.12.2004)

Očekával jsem hodně a dostal úplně něco jiného. Jeff Goldblum je castingový zázrak a na roli vědce se hodí neskutečně. Geena Davis je příjemná přítelkyně hlavní postavy, která se rozhodně zdokumentovat jeho proměnu, která bude čím dál více krvavá a nechutná. Rozhodně to není film pro lidi, co milují snímky s myšákem Stuartem littlem a všimli si, že tady hraje jejich oblíbená maminka. Cronenberg je zvláštní člověk. Jeho filmy nemají úchvatné výdělky, ale rozhodně je točí s láskou a předem daným záměrem. Moucha je jeden z nejvydařenějších snímků, v kterém neteče krev skoro z nikoho kromě hlavní postavy (jestli to tedy byla krev). Lezoucího Jeffa v nejlepší scéně filmu nelze přehlédnout a i po tolika letech mi tato scéna přijde naprosto nadčasová. Pokračování této klasiky neměla nikdy vzniknout a jen se bojím doby, kdy se začnou remake-ovat filmy jako je Moucha, které se během let staly ikonami.(18.2.2007)

Záverečná gore 20-minutovka bola síce fajn, ale očakávanie predsa len mali trochu inú úroveň. V prvom rade ma sklamalo, že radikálnejšia premena nastala až niekde za 3/4 filmu a že som aj v neskorých nočných hodinách nepociťoval prílišný strach - práve naopak, niektoré hlášky BrudnleFlya ma teda poriadne dostali, keď aj cez svoju nezávideniahodnú situáciu uchovával chladnú hlavu a všetko videl s optimizmom (možno až humorne prehnaným).(23.2.2012)

Dnes už to všechno vyhlíží tak nějak dětinsky a příliš latexově, nicméně výkon Goldbluma je sugestivní a některé momenty správně nechutné (trávení potravy)... jen to na mě působí dojmem konzervativní hororové patlaniny 80. let, třeba oproti Carpenterově Věci tomu chybí invence i silnější atmosféra. Skutečně antikvární záležitost, která mě spíš pobaví než nějak napne...(20.1.2007)

• - David Cronenberg si prosadil stejný štáb, se kterým vždy pracuje – štřih Ronald Sanders, produkční návrhář Carol Spier, kamera Mark Irwin a hudba Howard Shore. (HellFire)

• - David Cronenberg režii odmítl, protože připravoval film Total Recall. Produkce proto najala Roberta Biermana, ten ale před začátkem natáčení zažil ztrátu v rodině a od režie odstoupil. Cronenberg mezitím kvůli neshodám s producenty Total Recall odstoupil a Mouchy se ujal. (HellFire)

• - Mel Brooks nechtěl, aby lidé věděli, že film produkoval, protože si myslel, že by film nebrali vážně. (HellFire)