Moucha

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Znovu projevil silnou vášnivost, znovu šokoval nekorektními scénami, znovu ho zajímali duševní stavy člověka v krizových situacích. Stačí jeden genetický kolaps a na kult je zaděláno. Režisérský úchyl David Cronenberg posílá svého hrdinu, ambiciózního vědce Jeffa Goldbluma k teleportaci pomocí dvou speciálních kabin. Punčochy sličné novinářky Geeny Davis přemístil bez újmy, s opicí to ovšem bylo lehce brutálnější, pokus na sobě samém už vyjde. Jen se při přenosu dovnitř dostala i moucha. Začne to ostrými chlupy na lopatce, končí odpadáváním důležitých částí těla. Výsledkem je dokonalá (vnímám ji tak i dnes) práce maskérů, kteří se na drastickém přerodu vyřádili. Nespočet scén rafinovaných a lahůdkových. Palec nahoru.(22.10.2017)

Zajímaví horor, s klidnou ale dobrou kamerou, zkrátka mi Cronenberg začíná čím dál tím více sedět a jeho (hlavně) hororová tvorba je takříkajíc můj šálek kávy. Moucha a její proměna si zaslouží určitě pochvalu, stejně jako Jeff Goldblum, jeho první změny v chování a proměny uhrál přesvědčivě a bezchybně, nevím jestli to šlo vůbec ještě lépe zahrát, sem tam přidal i humornou hlášku ;-) i když poslední třetinu nešel poznat, byl určitě největší plus snímku. Atmosféra je dobrá, dokáže se zahryznout a vyděsit, třeba jako sny reportérky a nechtěném těhotenství ;-) konec se taky povedl. 8/10*(27.4.2008)

Hodnotím, přestože jsem z filmu kdysi v dětství viděla dohromady snad jen nějakých patnáct minut - zbytek času jsem měla křečovitě zavřené oči, protože jsem se bála, že mě pak bude Goldblumovo blití si na jídlo a jeho postupně stále nevábnější vzhled pronásledovat ve dne v noci, díky mé až nechutně živé fantazii. Takže myslím, že za tohle trauma si ode mě Moucha ty 4* určitě zaslouží (a každopádně bych ji po letech ráda konečně "i viděla").(29.10.2006)

Což o to, nápad je to hodně zajímavej, ale to podání mohlo být o dost lepší. Celý film byl takový neucelený, pořád mě tam něco vyrušovalo. I když byla ke konci atmosféra hodně hutná, tak si myslím, že se to celkově dalo zvládnout líp, že ten děj mohl být údernější. Když vezmu v potaz rok vzniku, tak klobouk dolů před gore efekty. Dobrý sci-fi horor, ale čekal jsem víc... 60%(4.5.2012)

Poprvé, když jsem Mouchu viděl v dětských letech měl jsem z toho horší pocit. Teď už mě to tolik nenatchlo, ale na tu dobu povedený hororový snímek. Začátek je seznámení s teleportem a od poloviny se to zvrtne v něco neuvěřitelného. Kdyby se v té době točilo daleko víc takových hororů, možná bych se i na nějaké to dílko podíval.. 7/10 = 75%(5.9.2011)

• - Původně měl režírovat Tim Burton. (HellFire)

• - Spoiler: Podle Davida Cronenberga je film o páru, který se do sebe zamiluje, ale po čase jednoho z nich postihne neznámá, smrtelná nemoc. Film pak sleduje dva pohledy - zevnitř, tedy nemocného; a zvenčí, tedy partnera, který nemoc zkoumá. Takový film by ale podle režiséra byl moc temný, proto ho zabalil do horrového příběhu. (Baker)

• - Designéři společnosti Chris Walas studovali kvůli vzhledu Brundelmouchy odbornou literaturu. Konečná podoba Brundelmouchy je hodně zdeformovaná a asymetrická, což odráží pohled Davida Cronenbera, který chtěl, aby to nebyla jen velká moucha, ale doslovné sloučení člověka a hmyzu kombinující elementy obou stvoření. (HellFire)