Moucha

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Moucha mi hodně připomněla podobný snímek Věc, ať už triky na hlavní "postavě" nebo stupňujícím se napětím, především v poslední třetině, která je naplněná i dokonce pár hrůznými momenty. Masky se vyvedly mimořádně, průběh nestagnuje na zbytečných dialozích a svižně se ubírá k temnému finále, se kterým jsem byl spokojen. Ve své době určitě úctyhodný, možná až kontroverzní sci-fi horor, který si ale i v dnešní době našel fanoušky, kterým se nedivím. 80%(30.7.2012)

Štěstí, co je štěstí? Muška jenom zlatá! ... Sakra, to sem nepatří... Cronenbergova Moucha není ryzí, ani prvotřídní horor, ale přiměřeně strašidelná a hodně nechutná úchylárna (v tom kladném slova smyslu), která relativně obstojně funguje i jako sci-fi drama, třebaže některé béčkové aspekty skrýt prostě nemůže. Co mě příjemně překvapilo, tak od počátku poutavý a po celou dobu svižný děj, byť scénář je dost lineární. Bavit se, bát a možná i trochu si ublinknout u Mouchy jde určitě, avšak od hororové atmosféry jsem čekal trochu víc a jen tak mimochodem, nechápu, jak se mohla Veronica s Brundlemouchou objímat, tím jakoby divákovi řekla "jen klid, je to jen kostým". 7/10(25.4.2009)

Mucha ma neohúrila, dokonca som sa pri jej pozeraní nudil. Jasné, efekty sú tam pekné (ehm, trochu zlé slovo :)) a premena (a výkon) Goldbluma je úžasná. Ďalej sa mi páčila mierna psychologická línia filmu - to ako Goldblum presviedča Geenu Davis, aby sa transportovala tiež ... a vieme ako sa to skončí. Ale ak odstránime tie efekty, tak nám tu ostane len prázdy (kvázi)príbeh a množstvo výplne. Je to na 5/10, ale pokiaľ si dobre pamätám, v jednej scéne Goldblum otvoril skrinku a tam bol jeho odpadnutý polorozpadnutý penis :) - tak za to dávam 6/10. Ale je to dávno, čo som to videl, ak to tam nebolo, bod si odčítajte. Tento film ma nezaujal a je podľa môjho názora dosť preceňovaný ... i keď ako tak rozmýšľam, mal na viac. 6/10(2.3.2006)

Na zácloně sedí Jeff Goldblum - podej mi plácačku! Nechutně krásný i krásně nechutný Cronenberg dosadil svůj rukopis hloubání nad lidskou metamorfózou do pozadí vědeckého experimentu, co se vymkl z rukou a v druhém plánu přináší i zamyšlení nad izolací nevyléčitelně nemocných od zbytku společnosti. Pro autora tak typická forma "klinického naturalismu" nutí diváka balancovat na hranici mezi odpuzením a fascinací, přičemž blitinky Brundlemouchy směrem k výrobkům s vyšším obsahem cukru (později i masa a krve) se už v hororovém světě dávno staly legendou.. Já popleta, co to viděl už dávno, jsem si myslel, že přenosem prošla i moucha a marně pátral, jestli dostala Nobelovu cenu za fyziku, nebo jestli nakupuje patero stejných obleků v muší konfekci a ono vlastně došlo ke geneticko-molekulární fúzi! Hlavně, že si ale pamatuji Homera, jak ve speciálním čarodějnickém díle sáhne z gauče do jednoho telepodu, aby si pomocí druhého vytáhl z ledničky vychlazený Duff..(12.1.2012)

„Počula si už o hmyzej poltiike? Nie? To preto, že hmyz žiadnu nemá.“ Mucha, adaptácia poviedky Georgea Langelaana (resp. remake čierno-bieleho filmu z konca 50. rokov), je sila. Spočiatku si vravíte, že to nejako dáte, že to nie je až také hrozné a že to je len film. Ale potom ubehne ďalšia minúta a kanadský úchylák Cronenberg vás dostane ponurou hudbou svojho dvorného skladateľa Howarda Shorea, inteligentným hereckým obsadením (Goldblum, Davisov, Getz, Cronenberg ako gynekológ v odpornej snovej pasáži), temnou atmosférou, nenáročným, ale pôsobivým príbehom, nechutným zmyslom pre humor (jedenie rozpustenej kašičky), nezabudnuteľnými pasážami (pretláčanie rúk) a neuveriteľnou „atmosférou fyzického humusu“. Maskér Chris Walas za "nechutnú" robotu odvážne (na Akademikov) získal Oscara a neskôr sa podieľal na Deep Star 6 a nakrútil Muchu 2 (ehm). Dodnes jeden z najodpornejších filmov, aké som zatiaľ videl. V dobrom. Ak je to možné.(5.12.2004)

• Geena Davis

• - Na základě filmu byla natočena také opera. Premiéru měla roku 2008 v Paříži. Režie se ujal David Cronenberg, hudbu složil Howard Shore, který s režisérem několikrát spolupracoval. (Nancy...)

• - Spoiler: Podle Davida Cronenberga je film o páru, který se do sebe zamiluje, ale po čase jednoho z nich postihne neznámá, smrtelná nemoc. Film pak sleduje dva pohledy - zevnitř, tedy nemocného; a zvenčí, tedy partnera, který nemoc zkoumá. Takový film by ale podle režiséra byl moc temný, proto ho zabalil do horrového příběhu. (Baker)

• - Natáčelo se od 1. prosince 1985 do 28. února 1986 v Kanadě. (Varan)