Moucha

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Doporučuji - vynikající horor. Maskéři se zde skutečně vyřádili, není to však to jediné co tento horor nabízí. Děsivě tragickou postavu vědce sehrává Jeff Goldblum tak, že zároveň vzbuzuje hrůzu i lítost. Pohled v jeho tváři, když zjistí, že došlo k nevratné změně, která povede k jeho konci, je nezapomenutelný. Změna se děje postupně - a to je právě to hrůzostrašné a zároveň šílené - vynikající horor.(10.5.2015)

V detsve som mal pocit, ze som bol asi jediny, kto mal nocne mory z tohto hororu, aj ked pre niekoho je to len romanticko-psychologicka drama s prvkami sci-fi. Vidim, ze uzivatel Sidzej bol na tom podobne, ako ja, len s tym rozdielom, ze on si Muchu v buducnosti nepozrie tak casto, ako ja. Z mojho pohladu tento film nestarne a na rok 1986 je obdivuhodne spracovany aj co sa tyka latexu a masiek, ktore musel Jeff Goldblum znasat (zasluzeny Oscar za masky) a aj vdaka hrozostrasnej hudbe Howarda Shorea, ktora mi vyvolava este aj dnes zimomriavky. A aj preto zostane tento film navzdy na prvom mieste mojich najstrasnejsich hororov a Jeff Goldblum mojim oblubenym hercom... 28.06.2008 __________ Jeff Goldblum - (Seth Brundle) +++ Geena Davis - (Veronica Quaife) +++ John Getz - (Stathis Borans) +++ David Cronenberg - (Gynekológ) +++ Leslie Carlson - (Dr. Brent Cheevers) +++ Produkcia: Stuart Cornfeld +++(23.9.2006)

V podstate inverzia Krásky a zvieraťa, kde sa z monštra na konci nestane krásny princ, ale naopak, z "princa" sa postupom času a genetickej fúzie stáva nechutné monštrum. Cronenberg upustil od svojich ostatných tém a sústredil sa čisto na telesnú a duševnú metamorfózu jediného človeka a vytvoril tým svoj najkomornejší film, ktorému vládne ťaživá a ku koncu už neskutočne depresívna atmosféra, herecký koncert Jeffa Goldbluma a kongeniálna práca maskérov (Oscar za masky snáď ešte nikdy nebol tak zaslúžený). 10 / 10(12.5.2008)

Hodnotím, přestože jsem z filmu kdysi v dětství viděla dohromady snad jen nějakých patnáct minut - zbytek času jsem měla křečovitě zavřené oči, protože jsem se bála, že mě pak bude Goldblumovo blití si na jídlo a jeho postupně stále nevábnější vzhled pronásledovat ve dne v noci, díky mé až nechutně živé fantazii. Takže myslím, že za tohle trauma si ode mě Moucha ty 4* určitě zaslouží (a každopádně bych ji po letech ráda konečně "i viděla").(29.10.2006)

Moucha mi hodně připomněla podobný snímek Věc, ať už triky na hlavní "postavě" nebo stupňujícím se napětím, především v poslední třetině, která je naplněná i dokonce pár hrůznými momenty. Masky se vyvedly mimořádně, průběh nestagnuje na zbytečných dialozích a svižně se ubírá k temnému finále, se kterým jsem byl spokojen. Ve své době určitě úctyhodný, možná až kontroverzní sci-fi horor, který si ale i v dnešní době našel fanoušky, kterým se nedivím. 80%(30.7.2012)

• - První film uváděný do kin, který měl televizní premiéru na televizní stanici Fox. (HellFire)

• - Tento film definoval pojem body horor - čili hororovou fikci, jejíž hrůznost se odvíjí z destrukce nebo degenerace lidského těla. (ClintEastwood)

• - Přestože jde o remake stejnojmenného snímku z roku 1958, zachovává pouze základní ideu vědce, jehož organismus se sloučí s mouchou domácí. (Nancy...)