Reklama

Reklama

Vražda na večeři

  • USA Murder by Death (více)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (254)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Jako velký fanda a čtenář detektivek – stejně tak i divák krimi filmů a seriálů, jsem si tuhle legendu mezi krimi parodiemi samozřejmě nesměl nechat ujít. Pro někoho možná překombinovaná blbost, ale pro většinu téměř geniální dílo plné známých tváří, (ne)korektního černého humoru, morbidních momentů, které si dělá prdel nejen ze známých detektivek, ale i literárních a filmových postav a vyšetřovacích metod či způsobů vražd. Není to geniální dílo, má to pár much, ale zábava je zaručena. A to nejen díky hvězdnému obsazení. ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Vražda na večeři je vskutku netradičně pojatý film, jenž si skrze svou komediální a parodickou stránku dělá šprťouchlata z detektivních příběhů a samotných velkých detektivů - a že mu to jde velice dobře. Jeden velký dům plný nástrah a iluzí. Pět velkých mozků a jejich pomocníků. Jeden tajuplný hostitel se svým slepým sluhou a hluchoněmou kuchařkou. Tento výčet zní šíleně, nicméně právě proto tento film tak dobře funguje. Hodiny odbíjí půlnoc, vražda přichází a pak následují rozličné dedukce ohledně totožnosti vraha, které gradují v závěru tak nepředvídatelném, až se z toho jednomu hlava točí. Originální filmařský kousek se skvělým scénářem a famózním hvězdným obsazením, který dokáže zcela hravě a bez obtíží zaujmout i dnešního diváka. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Locked, from the inside. That can only mean one thing. And I don't know what it is..“ Možná si to na konci řeknete taky, ale je jisté, že tahle detektivní sorta si to zasloužila. Jak pravil hostitel Lionel Twain: „Za ty roky, co z nás dělali blázny. Za mučení překvapivými konci, které nedávají smysl. Za postavy, které se objevily na posledních pěti stránkách a před tím o nich nebyla ani zmínka. A za vodítka a informace, které nám znemožnily odhadnout, kdo spáchal zločin.“ Od nenažraného Poirota přes Charlie Chana trousícího čínská moudra až po latentního homosexuála Sama Spadea (!) dostali všichni co proto a hvězdy zářící v „diabolical order“ k tomu přispěly měrou vrchovatou. Konec zamotaný jak klubko příze pekingské stařeny s artritidou nabízí otázku, jestli se vůbec stala nějaká vražda. Ne, jedinými oběťmi byly reputace zúčastněných a pěkný víkend.. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Naprosto dokonalá komedie. Tajemné sídlo, slepý sluha, hluchoněmá kuchařka, pět geniálních detektivů a jedna záhadná vraždička. Vše ve filmu je vypilované do každičkého detailu. Herecké obsazení skvostné, mohu-li jmenovat Aleca Guinnesse jako sluhu s prapodivným jménem Bensonmadam, Peter Falk jako buranský Sam Spade (až příliš připomínající Columba) či Peter Sellers jako inspektor Wang. Je zřejmé, že si tvůrci vzali na paškál (nejen) Agathu Christie. Postavy až příliš připomínající její dva nejslavnější detektivy, celá záplatka zase evokuje její slavný román Vražda v Orient Expresu - mrtvola s 12 ranami v zádech. Další dva parodovaní autoři jsou Dashiell Hammett a Earl Derr Biggers. Jinak je opravdová škoda, že byla vystřižena scéna se Sherlockem Holmesem. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Už pejsek s kočičkou zistili, že ani z najlepších ingrediencií nemusí vzniknúť vynikajúca torta. Vraždu na večeri som videl po rokoch opakovane a pôvodné štyri hviezdičky si neudržala. Z pôvodného dobrého úmyslu trčala akási kŕčovitosť a kameňákovské hromadenie hlášok vytesňovalo spojovací text. Keď k tomu pripočítam, že nie som fanúšikom anglického humoru a absurdný záver, nič lepšie ako tri hviezdičky z toho nemôže vzniknúť. I keď parafrázujúc jednu zo záverečných replík (Nechápu to. Stala se ta vražda, nebo ne? - Ano. Zabili jsme dobrý víkend.) ani naďalej nepovažujem 94 minút filmu za premrhaný čas. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (14)

  • Filmový debut Jamese Cromwella. (Kulmon)
  • Zvuk křičící ženy používaný jako zvonek je křik Fay Wray z filmu King Kong (1933). (MrCreosote)
  • Poslední film Estelle Winwoodové. (MrCreosote)

Reklama

Reklama