Rabid

(festivalový název)

Rose je po nehodě na motocyklu podrobena experimentální operaci, která zapříčiní přeměnu části jejího těla. V podpaží jí vyrůstá zvláštní orgán a sílí v ní touha po krvi. Při bezcílných potulkách městem se nechává svádět od mužů, aby je poté přeměňovala v krvežíznivé šílence. Chaos v ulicích roste... Hlavní roli měla původně odehrát Sissy Spacek, nakonec však byla obsazena pornoherečka Marilyn Chambers. (-bad-mad-wolf-)

Sfinkter

Mohli více osvětlit samotný vznik záhadného orgánu, to jediné mi přijde nedořešené. Film je sice 30 let starý, ale je v něm poměrně zřetelně patrná Cronenbergova režie, i když jeho novější snímky jsou pro mě výrazně chytlavější. ()

Kubaso

Abych řekl pravdu, žádné atmosféry, nebo dokonce psychologie, jsem si tu nevšiml. Děj velmi záhy ustrne na místě a nadbytečně se věnuje útokům nakažených lidí, v kteréžto fázi mi připomněl Romerovy The Crazies. Rosiin nový orgán nápadně připomíná vagínu s vy-dobře-víte-čím vylézajícím z těla a s bodcem na konci. Inu, Cronenbergova symbolika byla vždycky povrchní, což ale ve svých lepších dílech vynahrazoval zvláštním smyslem pro nadsázku. Tady nic takového není (tedy až na odstřel Santy Clause :-) , režisér se ještě bere smrtelně vážně. Všechno dohromady to dává docela smrtelnou kombinaci, která moc nefunguje ani jako horor, ani jako dobrý Cronenberg. Celkový dojem příliš ambiciózní provokace napravují velmi slušné efekty a hlavně výborná Marilyn Chambers (tedy jen tak výborná, jak jí scénář dovolil). Ruku na srdce, kdo by si asi chtěl nechat vysát krev podpaždím hraběte Drákuly? ()

VanTom

Krvežíznivá (nějak nouzově operovaná s nechutným implantátem) slečna nevědomky (?!) roznáší agresivní smrtelnou nákazu podobnou vzteklině, která nutí lidi kousat a vraždit. Anemický, rozvláčný horůrek zůstává v globální hrozbě nedořečen, nezvládá však gradovat či zaujmout ani v osobní rovině. ()

p6qwre

Hm. Tak příběh je hodně tuctový. Nákaza se šíří kousnutím, z obětí se na pár hodin stávají jakési zombie a potom umírají. Podobných filmů jsou snad stovky. Cronenberg z tohoto témata díky své zvrácené fantazii vytěžil hodně, ale i tak je to zatím z toho co jsem od něj viděl jednoznačně nejslabší film. Děj předvídatelný, atmosféra skoro žádná. 2,5*. ()

Ichabod

Rozhodně jde o jeden z nejhůře zahraných filmů co jsem kdy viděl, patrně i s jedním z nejmenších rozpočtů, ale i tak na něm NĚCO je. Rozhodně jsou zde otřesní herci, ale některé scény jsou přeci jen znepokojující, závěr je prostě jedna z nejlepších teček za "hlavním hrdinou/kou" a celé je to tak nějak lehce úchylné, nemůžu si pomoct a to přes to, že třetina filmu je utrpení a kdyby se film sestříhal na hodinu uvažoval bych o vyšší známce (samozřejmě hodnotím trošku výš, takže zaokrouhlím na tři kvůli roku vzniku a Cronenbergovi, ale na rovinu, on i ten starý obraz a formát tomu trochu pomáhá) :-) ()

Jello Biafra

Druhotina legendárneho Davida Cronenberga začína v podstate nevinne. Mladá dievčina sa ťažko zraní pri nehode na motorke a upadne do kómy. Nedaľeko sa nehody sa však nachádza súkromná plastická chirurgia a tak sa dotyčnej dostane rýchleho ošetrenia a operácie popálenín v tejto klinike. Následný implantát, ktorý mal nahradiť spálenú kožu sa však vymkne kontrole a vedie k nečakanej mutácii jej tela. Z našej hlavnej postavy sa následne stáva šíriteľka nákazlivého vírusu, ktorý sa začne okamžite šíriť. Cronenberg si u svojich filmov nikdy nebral servítky a aj tu sa dočkáme mnoho gore nechutností, ktoré idú ruku v ruke s tradične depresívnou atmosférou zmaru a kupodivu sú k tomu pridané aj celkom obstojné herecké výkony. Dokonca som mal u niektorých scén pocit že tu Cronenberg určitým spôsobom v scénách masovej hystérie predbehol dobu. ()

vitekpe

Neni to zadna scenaristicka Odysseia, ale prijemny sedmdesatkovy mirne hororovy zazitek jiste ano. A navic je tam Marilyn Chambers, ze jo.. :) 4- ()

Han22

Znáte to, jsou filmy veskrze špatné a na těch se dá krásně smlsnout. Pak jsou filmy výborné a ty se dají vychválit do nebes. No a pak je tu průměr, jako je Rabid a já nevím co psát. Snad jen že Rabid je něco jako pokus o zombie horor s trochou té úchylnosti, mrtvolama se nešetří, hudba a hlavní hrdinka je pěkná, ale prostě mě to vůbec nechytlo. Možná nezajímavé postavy, možná pomalé tempo, možná jsem přehororován, ale mám pocit že něco podobnýho jsem viděl tisíckrát. Naposled snad právě u Shivers od Cronenberga. Průměr ()

TERRORDROME

Rabid je námetovo podobný s predchádzajúcimi Shivers, akurát že miesto hovňáckeho parazita tu máme ženu ktorá má po experimentálnej operácii v podpazuší čosi ako ritný otvor z ktorého vyskakuje bodák pomocou ktorého saje krv. Napadnutý chudáci potom dostanú besnotu, tečie im z huby pena a majú chuť každého pohrýzť. Taký polovičný zombíci s obmedezenou životnosťou. Cronenberg sa od Shivers zlepšil vo vyprávaní príbehu takže to celé šlape bez nejakého zádrhelu až k bezútešnému ale pokojnému koncu. Jediná výčitka tak smeruje k samotne prenášačke, respektíve k jej premene. Vôbec sa nedozvieme čo a prečo ju spôsobilo, dokonca ani to aké zranenia pacientka vlastne mala a v čom spočívala oná operácia. Uvidíme len ten kúsok transplantovanej kože a mne sa akosi nechce veriť že by sa od toho zrazu človek premenil na upíra s bajonetom pod pazuchou. To ale asi nevedel ani samotný Cronenberg a tak sa tým proste netrápil a len to zahmlil. Nevadí, všetko ostatné sa podarilo, morbídne depresívna atmosféra funguje, slitajúci šialenci behajú mestom a chudák Santa Klaus náhodou schytá dávku zo samopalu. Samozrejme treba spomenúť aj fakt, že hlavnú rolu dostala pornoherečka Marilyn Chambers. Vraj mala komerčný potenciál pre jej popularitu z pornofilmov. Zaujímavá úvaha, ale každopádne to zahrala dobre. ()

Paldiny

Kanadský Montreal bude asi režisérovo obľúbené útočisko. Neváhal tam zasadiť epidémiu v Shivers a nechýba ani pri novom druhu nákazy v horore Rabid. Snímky sú si dosť podobné, opäť tu máme nevydarený experiment s agresívnymi vedľajšími účinkami aký sa prekúsava ďalej a ďalej. Chorobonosič je o čosi originálnejší a miesto ústneho otvoru využíva podpazuchový oral, cez ktorý bodá svoje obete, raz si dokonca pochutí na krave. Atmosféra mi prišla hutnejšia minule, tu zase cítiť vyšší rozpočet, takže sa dej neupriamuje iba na priestory kliniky, ale pozrieme sa aj do ulíc, kde zažijeme jednu šťavnatú búračku, posedíme si v kine, poobedujeme v motoreste či vyčistíme jedno metro nástupište. Herecky obstojné, nesadol mi iba manžel nakazenej čo sa celý čas tvári akoby sa ho nič nedotýkalo, aby na konci behom tridsiatich sekúnd prešiel náladovou extázou. Oba filmy beriem ako slušné horory, ale predsa len ten pravý blázinec prichádza až s Mláďatami. ()

kamil.i

Rabid stojí na časovej osy Cronenbergovej filmografie medzi Shivers a Brood. Toto postavenie vystihuje aj kvality tohto filmu. Tematicky je podobný Shivers (strach z nákazy, jej rýchle šírenie v modernej spoločnosti, tabu sexuality) a obsahuje niekoľko "béčkových" prvkov, no je ich menej oproti predošlému kúsku. Naopak, pribudlo vážnych scén so spoločenským presahom, atmosféra je už typicky cronenbergovsky komorná a dusivá. V spojitosti so šírením korony predstavuje Rabid prekvapivo aktuálne dielo, Cronenberg niektorými scénami akoby predvídal rok 2020. ()

Israha

Poměrně slabý Cronenberg. První půlka na klinice byla příjemně bizarní a atmosférická, ale pak se to překlopilo to poměrně generické pseudozombárny, kterou zradil nízký rozpočet, díky němuž pocit ohrožení téměř apokalyptických rozměrů v podstatě nevznikl, přičemž efektu nepřidá ani krotkost a relativní absence Cronenbergova trademarkového gore a násilí. A na silnější prožití osobní, tragické roviny Rose a jejího přítele, tomu chybí propracovanost oněch postav a kvalita jejich hereckého stvárnění (co taky ale chtít od pornohvězdy). Pověstná "depresivní" atmosféra mě spíše uspávala. ()

sandis

Bylo to dobré, až na ten podivný implantát... Ponurá atmosféra, zajímavě vykreslená postava Rose a její zžívání se s novou tělesnou funkcí... ()

Rockerman

Raná Cronenbergova zvrácenost, jak se dá vyrobit, nazval bych to: Upírozombie. Celkem zábavné, vidlěno očima 70tých let možná strašidelné, viděno v současnosti spíše komické. ()

GOREGASM

Oldschool horor jak se patří, akorát místo zombíků tady máme vzteklouny, kterým teče pěna od huby a vybafnou na vás kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv ;-). Ranný Cronenberg se s rozjezdem nepáře a od první minuty jsme v epicentru dění a sledujeme první náznaky režisérova zvrhlého anatomického experimentování a nebojácnosti v obrazu i zvuku. Jednoduchost scénáře nevadí, protože na celuloidu jde o přímočarou podívanou, která uteče bez promarněné kapky krve a v hlavně hororového fanouška zanechá příchuť delikatesního řemesla. 85% ()

foundation

80-tková tuctovka ktorá je ale v podaní Cronenberga pozerateľná lepšie ako kopu iných filmov s podobným námetom. Miestami som sa ale aj tak nudil. Scény kde sa ,,niečo deje,, sú v poriadku ale tá vata dookola nebola žiadna veľká sláva. ()

JimiH

Už v tomhle filmu Cronenberg naznačuje, že není "jedním z davu" hororových režisérů, ale přesto je to ještě pozvolný rozjezd k mnoha přelomovým dílům, které přišly později. Atmosféra a "úchylnost" je přesto na velmi slušné úrovni. ()

snoodles

Při operaci nebyla zaintubována. To mě neskutečně iritovalo. Tedy za tento detail hvězda dolu. Jinak celkově nápad krvežíznivého orgánu v podpaží - briliantní! Ačkoliv si myslím, že by to šlo dotáhnout a využít ještě o trochu líp. Za mě lepší 3*. ()

Pekisan

Tak toto bolo naozaj velke prekvapenie. Hlavny dovod bol, ze to zacina aj chvilu pokracuje ako uplne obycajne becko bez poriadneho pribehu. Vsetko sa vsak zmeni tak rychlo a hlavne necakane, ze spolu skvele budovanou atmosferou ma to potiahlo az do naozaj vydareneho konca. Take sa uz teraz netocia. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech