Království ohně

• USA Reign of Fire (více)

V dnešním Londýně pozoruje dvanáctiletý chlapec svoji matku, stavební inženýrku, jak neúmyslně probudí ze spánku trvajícího staletí obrovského oheň chrlícího draka. O dvacet let později je náš svět těmito obludami a jejich mláďaty zamořen a téměř zničen. Vrchní požárník Quinn (Christian Bale) má za úkol toto nebezpečí odvrátit a udržet malou komunitu při životě. Do jejich středu přijde Američan Van Zan který tvrdí, že ví, jak tyto obludy zabít a jak zachránit lidstvo. (oficiální text distributora)

sniper18

Je to celkom dobrý dobrodružný sci-fi film. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v časoch blízkej budúcnosti, kedy je zem prakticky celá zničená a ovládaná drakmi, ktoré za pár rokov vyhubili takmer celé ľudstvo a tak preživší žijú v neustálom strachu a s málom jedla. Ale príchodom skupiny vojakov, zabijakov drakov to vyzerá, že sa ľudstvo ešte dá zachrániť. Spracovanie je ale rozhodne sklamaním, nemôžem povedať, že by bolo úplne zlé, aj takto je dej väčšinu času zaujímavý a výrazne slabých miest je len pár, ale z tohto veľkého potenciálu sa dalo určite získať aj viac. A navyše sa tu nájde mnoho nelogických prvkov, ktoré dojem ešte zhadzujú. Ale šťastie, že sa do deja zapojí aj vojenská jednotka, bez nich by to bolo omnoho horšie. Hlavne ma sklamal ten skok medzi výborným úvodom, ako to všetko začalo a následným presunutím o roky neskôr, to čo sa udialo medzi tým by bolo určite lepšie. Akcie tu nie je moc, ale aspoň tá nie je najhoršia. Síce pôsobí dosť skromne, moc sa v nej toho až na jednu výnimku neudeje, ale minimálne najväčšia akcia v strede filmu je na tom dobre, obzvlášť vydarená časť so skokanmi z vrtuľníku a aj tá záverečná je minimálne kvôli výbornému prostrediu zrúcanín mesta vydarená. Herecké obsadenie sa mi páči, Christian Bale v hlavnej úlohe, len tu ho s prehľadom zatieňuje omnoho zaujímavejší Matthew McConaughey, a poteší aj Izabella Scorupco. Réžia je tiež sklamaním, ten typický blockbusterový štandard si udrží, ale tento film mal aj naviac, no aspoň technická stránka je dosť vydarená. Kráľovstvo ohňa je dobre pozerateľná oddychovka, ktorú som videl niekoľkokrát a nenudím sa, ale ako som spomínal, mohlo to byť aj omnoho lepšie. Objektívna kvalita filmu- 58%, film sa páči mne na 64%. ()

tron

„Len jedno je horšie, ako draky. Američania.“ Drak je sám osebe príliš fascinujúci tvor na to, aby bol film, v ktorom vystupuje, vyložene nezaujímavý. Dvojnásobne, ak je drakov viac a príbeh sa odohráva v post-apokalyptickom svete, za ktorý je zodpovedný tento úžasný mytologický tvor. Bohužiaľ, režisér výborných celovečerných AKTOV X (1998) to nezvládol. Hnusná výprava, málo drakov (teda je ich dosť, ale objavujú sa v málo scénach) a otrasné "herecké výkony" (zarastený a pochmúrny Bale, holohlavý a pochmúrny McConaughey, pochmúrny Butler). Zostala pachuť po premárnenej šanci, zopár originálnych detailov (prekvapivo "realistické" vysvetlenie, prečo drak vlastne chrlí oheň) a od veci nebolo ani „riešenie dračej otázky“ (keď je v mravenčom spoločenstve normálne, že úhyn kráľovnej rovná sa zániku celého Systému, prečo by to nebolo možné u drakov?). ()

ScarPoul

Najvtipnejšie na celom tomto filme je to že sa snaží vzbudiť dojem fantasy a akčnosti ale ani jedno ani druhé sa mu nedarí. Tento príbeh má už zlý začiatok ale poviete si že sa to zlepší že tí draci čo vyliezli spod anglického metra dokážu viac ale nech sa tu nachádza sebelepšia prihrávka na dobrú scénu Bowman ako keby nezvládal snaží sa a je to vidieť ale bohužiaľ s týmto filmom nenarobí nič. Je tu pár pekných scén finále sa dá prekúsnuť ale celkový dojem či už z filmu alebo z hole hlavy Matthewa Mc Counagheyho je strašne rozpačitý a má horkú príchuť nedotiahnutosti. Povedal by som že taká vďačná téma si zaslúžila omnoho lepšie spracovanie takže keď sa na to tak pozriem tak najlepší film z drakom bol harry potter 4. Tá jedna hviezdička je za charizmatického Balea ()

Ilicka

Jednorozměrné figurky novodobých princů touží zabít všechny draky, kolik jich na světě je, a nezáleží, zda při tom svírají v ruce bazuku nebo sekeru. V papundeklových kulisách napůl rozpadlého Londýna si to s digitálním dračím samcem rozdají a můžou jít domů, rozmnožovat lidstvo. *** Neškodné béčko s áčkovým rozpočtem a herci deklamujícími patetické repliky - Chris Bale předtím než začal býti nechutně slavný a drsňácký Matthew McConneguy.Ďas pal logiku, mi bylo u sledování pěkně horko, navzdory teplotním podmínkám v místnosti. ()

Shakers

Poster vyzerá lepšie ako je samotný film, ale mne sa aj ten film páčil, hodnotenie skutočne nechápem. Herecké obsadenie je super a mňa dokázalo vtiahnuť do postapokalypsového sveta, v ktorom vládne oheň. Vizuál sa skutočne podaril a všetko to na oko celkom reálne vyzerá a to hovorím aj o drakoch. Tak isto ani príbeh nie je zlý, v ktorom Bale McConaughey tvoria vynikajúce duo. Nemám prečo zle hodnotiť, keď som sa pri tom bavil. 80% - 4* ()

• Natáčelo se v Irsku ve Wicklow Mountains, a to pouze pod podmínkou, že po sobě štáb nezanechá žádné stopy, které by hyzdily krajinu. (HellFire)
  • Alternatívnymi názvami filmu boli aj názvy ako Salamander či Where Heroes Go Down. (MikaelSVK)
  • Způsob, jakým draci „tvoří“ oheň je inspirován dvěma zvířaty současnosti – kobrou plivající jed a střevlíkem (ten na svou obranu vypouští jistou odpudivou směs). (HellFire)