Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Režisér Josef Mach vcelku uspěl, když se pokusil spojit klasický dětský příběh se sociálním akcentem, příběh se totiž odehrává za hospodářské krize v roce 1931. Vydřiducha, jenž dluhy svých obětí zapisuje do zeleného sešitku, znemožní až všímavý chlapec, jenž v něm odhalí podvodníka a překupníka kradených věcí. (oficiální text distributora)

Recenze (25)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Tak tohle mi úplně sedlo, ještě lepší než Křížová trojka ze stejného roku. Zábavný, napínavý film, mírně s detektivním nádechem, pro jakoukoliv věkovou kategorii, ve kterém se vedle pozoruhodné dějové linie odvíjí i druhý plán coby obraz historické doby (přesněji dopad hospodařské krizy na obyvatelstvo i obchodnícké řemeslo v meziválečném období první republiky). Vedle Eduarda Linkerse v hlavní záporní postavě a rovněž skvělých hereckých výkonů Neumanna, Plachého st. a Mareše máme možnost vidět i vynikající režii a disciplinu všech dětských představitelů. S postavou Frantíka Severýna jsem se dokázal okamžitě stotožnit i přesto, že mi je asi dvakrát tolik než jemu v tomhle příběhu a fandil jsem mu. Osobně mě překvapilo, že za knižní předlohou tohoto milého skvostu (Poplach v Kovářské uličce) stojí autor více méně politických próz Václav Řezáč. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Poplach v Kovářské uličce jsem četl někdy ve čtvrtý třídě (mám dojem, že dokonce šlo o povinnou četbu), a i když mě to tenkrát bavilo, nikdy jsem se k tomu nevrátil. Dneska jsem poprvý viděl tenhle film, kterej mě celkem příjemně překvapil. Navzdory nedávnému nástupu komunismu vznikl povedený a až na pár drobností zcela apolitický film. Přes cílové zaměření na dětské diváky mě především bavila šmelinářská dvojka Linkers-Svozilová. ()

Reklama

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Kouzelná věcička s podmanivou atmosférou starých ČS filmů, vklouzla jsem do dětských střevíčků a okamžitě se stala spřízněnou duší malého Františka.. Příběh o bezcharakterním obchodníkovi, lépe řečeno lichváři, mě vtáhnul na první dobrou a tomu houfu dětí jsem od srdce fandila.. Herecký ansámbl výborný, zejména tedy zlodějské duo Linkers-Svozilová, dědeček v podání Stanislava Neumanna úžasný, no a samozřejmě nepřehlédnutelná autorita Jiřího Plachého.. Děti zaslouží pochvalu zvlášť, tak příjemné a milé osazenstvo se zřídkakdy vidí.. Krásné filmové pohlazení, bylo mi potěšením.. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Pěkný film s atmosférou pavlačových domů a hokynářských krámků. Detektivní příběh určený spíše dětem, ale i dospělí se u tohoto filmu pobaví. Hlavně u skvělé šmelinářské dvojici - Světla Svozilová a Eduard Linkers, kterého si vždycky vybavím z filmu Nikdo nic neví, když ho táhnou v dětským kočárku Jarda Marvan Franta Filipovský a hraje tam opilého esesáka a haleká " Holaladydýýý ". Další role zaujmou určitě Stanislav Neumann v roli Frantíkova dědečka a L.H.Struna v roli Kolíska. Film vznikl na motivy knihy Václava Řezáče - " Poplach v Kovářské uličce " . ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Zelená knížka je film o odpornom úžerníkovi, ktorý nielen že požičiava za nenormálne úroky, ale ešte aj tie potom spätne podvodne navyšuje. A okráda najmä robotnícku vrstvu. Film je teda ladený do prokomunistického postoja, že proletariát je hnusným kapitalistom okrádaný. Na druhej strane, v roku 1931 nikto tým zlým kapitalistom nemohol byť, len žid, takže film si vyslúžil aj nálepku antisemitský. Aj pravdu ukázať je totiž antisemitské. ()

Zajímavosti (2)

  • Zapadlé hokynářství bylo postaveno v ateliéru na Barrandově. (M.B)
  • V úvodních i závěrečných titulcích je Eduard Linkers (hokynář Bočan) uveden jako Edvard Linkers. (bomber7)

Reklama

Reklama