Režisér Josef Mach vcelku uspěl, když se pokusil spojit klasický dětský příběh se sociálním akcentem, příběh se totiž odehrává za hospodářské krize v roce 1931. Vydřiducha, jenž dluhy svých obětí zapisuje do zeleného sešitku, znemožní až všímavý chlapec, jenž v něm odhalí podvodníka a překupníka kradených věcí. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Příběh se odehrává za hospodářské krize ve 30. letech 20. století a ukazuje těžký život obyčejných lidí. Bylo hluboko do kapsy a tak byli vděčni, když jim obchodník prodával na dluh, což využíval k umělému zvyšování dlužných částek. Zkrátka se pustil do podvůdků a lichvy. Poctivě si vše zapisoval do své "zelené knížky", aby měl ve všem přehled. Frantík, který u něj pracoval, na to přišel a začal konat. Netušil však, jaké trable tím způsobí. Dětský snímek takřka detektivní o šmelině a nemravnému chování bohatých k chudině. Počin je to povedený a velice přesvědčivý. Herectví dětí je ukočírované k dokonalosti své doby. Sociální tématika začínala být ve filmu pravidelným a vděčným ideovým artiklem. Toto se ještě politickým praktikám zcela vymaňuje a tak se stává uvěřitelným. Veliká škoda, že se stal zapomenutým a nevysílaným. ()

GIK

Skvělý Linkers jako obchodník, Plachý jako četník i obě děti v hlavních rolích. Film zcela bez politiky a propagandy, což se musí ocenit. První polovina výborná. Konečně sympatický pavlačový dům. Hodnověrné ztvárnění života jeho obyvatel. S blížícím se koncem se stupňuje hon všech na obchodníka a film ztrácí na věrohodnosti. Posmívání se celého činžáku jednomu zkrachovalému člověku, i když jim před tím škodil, je hnusné a trapné. Četník jako zná byty všech obyvatel ve svém rajonu a ví, kdo má kolik místností? Zde má "happy end" dost hořkou příchuť. ()

Pitryx

Mne tento film v dětství nějak minul. Knihu jsem nečetl. Hodně mne překvapil pan Eduard Linkers v roli Bočana. Herecké obsazení je zde vůbec výborné. Dějově to nemá smysl rozebírat, přece jen jde o snímek určený mladším divákům, než jsem já a ti byli podle mne jistě spokojeni. Pohodové dílko k odpočinku. ()

javlapippi

"Tebe si koupí za lízátko, ale mě ne!" Stará dobrá hospodárska kríza, poväčšinou nezamestnaný ľud trpí hmotným nedostatkom. Obyvatelia pavlačového činžiaku majú našťastie chápavého pána domáceho, ktorý navyše vlastní obchod typu "potraviny-mix" (po česky "smíšené zboží") a často a rád predá na dlh, ktorého výšku pružne upravuje k vlastnému prospechu. Okrem toho sa venuje úžere, šmeline a šikanovaniu decák. Nezletilí ľavicoví radikáli sa rozhodnú vziať spravodlivosť do vlastných rúk a prispieť svojou troškou k budovaniu lepšej a spravodlivej budúcnosti krádežou jeho zelenej knižky (nemýliť si s Kaddáfiho spisom), kam si pedantským zapisovaním všetkých spáchaných neprávostí neprozreteľne uplietol na seba bič, ktorú majú v pláne odovzdať orgánom činným v trestnom konaní. Takže tu máme ukazovanie prstom na nespravodlivosť kapitalistického zriadenia, dve telesne hendikepované vedľajšie postavy (etnické a inak sexuálne orientované menšiny ešte neboli povinné), nejaké to napätie aj chápavého predstaviteľa zákona, prekvapivo na dobu vzniku filmu nestrieľajúceho do stávkujúcich proletárov. Výborne natočené a zahrané (obzvlášť vydridušské duo Linkers + Svozilová, márni nie sú ani detskí herci), pekne zachytená atmosféra, scenár možno miestami trochu naivný, ale u detského filmu to vôbec nevadí. Radosť pozerať. ()

coulismoulis

E. Linkers je zazitek v kazde sve filmove roli, vecna skoda, ze ho vice neobsazovali. Tady musim vyzdvihnout ale i Strunovu uplne-proti-typu postavu, ktera pusobila osvezujicim dojmem a na svou dobu necekane civilni a samozrejmy pristup k cloveku s fyzickym handicapem. ()