• Česko

Don Juan

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1994, 94 min

Jasné, že nemôžem napísať kritický komentár, keď môj nekriticky zbožňovaný Johnny Depp si tu hrá rolu milovníka žien a okúzluje všetko naokolo. Jasné, že aj mňa okúzlil svojim presvedčivo vymysleným príbehom a nechala som sa ním ľahko zmanipulovať. Pekný poetický a vtipný nápad, taký poloiracionálny a milo romantický.(15.4.2007)

Americký odpočinkový film, z něhož doslova přetéká romantika a sentiment, který ale selhává v tom podstatném - nenabízí nic výjimečného. Není to ani velké umění, ani velká zábava, ani variace na klasické dílo (donem Juanem se pouze nechal volně inspirovat), ani nic novátorského a progresivního. Pouze tam hraje Johnny Depp. Ale to možná k natočení takového filmu stačí... PS: Jo a taky má vlastně to...no...poselství... :-)(21.8.2007)

Dnes je už jasné, že stačí vymyslieť či vybrať čo najexcentrickejšiu postavu a obsadiť do nej Johnnyho Deppa a všetci sa z toho môžu zblázniť. Úspech by bol jeho prítomnosťou zaručený, nie však kvalita. Našťastie si tento neprekonateľne charizmatický blázon úlohy vie vyberať a vedel to už v časoch, keď sa jeho filmová kariéra iba rozbiehala. DON JUAN vďačí rovnakou mierou Jeremymu Levenovi s poetickým a vtipným scenárom a pokojnou, no svižnou réžiou. Depp je však čistou výhrou, necháva sekundovať ešte aj veľkého ( a to aj doslova ) Marlona Branda a so smrteľne vážnou tvárou prednáša tie najnehoráznejšie lži v kombinácií s najneskrotnejšími romantickými a sexuálnymi predstavami. Komukoľvek inému by som sa asi vysmial, ale doňho sa proste nedá nezamilovať. Je až neuveriteľné, ako dokáže skoro každý film vyniesť o niekoľko úrovní vyššie, ak mu sedí úloha. Táto mu evidentne sadla . . Je to poézia, na ktorú už v našom svete nie sme zvyknutí. Isteže, dalo sa to urobiť ešte omnoho nápaditejšie, veľkolepejšie a bombastickejšie, ale Leven chce hovoriť o tom, čo sa skrýva za príbehmi, aj tými zdanlivo obyčajnými. V neposlednom rade je na mieste otázka, kde je hranica medzi duševným zdravím a chorobou a či je skutočne nutné niektoré choroby liečiť . . Každý, kto dnešným prehusteným svetom nie je ešte úplne otupený a zostala mu aspoň štipka vedomia o hodnotách, ktoré sú nad hmotnými statkami a kúsok citu k tomu, nemôže hodnotiť inak, už len kvôli priezračnej čistote takéhoto "bláznovstva" a vlastným skrytým túžbam po niečom krásnom a iracionálnom . . .(9.9.2006)

Nikterak výrazná romantika s výrazným nápadem. Ale z Branda bude vždycky vyzařovat neuvěřitelná přitažlivost, bez ohledu na to, jestli je frajerem v kožené bundě nebo utahaným dvoumetrákovým sedmdesátníkem. A bez ohledu na to, kolik mladých, přitažlivých a nadaných herců Deppova typu se motá poblíž. Chybíš mi, Marlone, moc mi chybíš...(5.7.2007)

Původně jsem si na 100 % byla jistá, že dám filmu 4 *, ale po přečtení komentářů jsem se uvedla mírně do rozpaků. Proč film všichni hodnotíte tak nízkými počty hvězdiček? Na mě totiž zapůsobil. Můj názor naprosto vystihuje komentář Pohrobka. Zvláštně udělaný romantický film, myslím, že láska je zde vyjádřena odlišně, ale mnohostranně. Touhy ženy zde naprosto vyzařují v každé scéně, můj oblíbený Marlon Brando je sice už přestárlý a obtloustlý, ale stále je velmi dobrým hercem v roli inteligentního psychiatra a okouzlující Johnny Depp taky nezklamal (i když zrovna k němu nemám žádné zvláštní sympatie). Jednoduše si stojím za tím, že si tento film rozhodně zaslouží lepší hodnocení, než 67 %.(6.5.2008)

• - Těsně před natáčením scény, kde sedí Brando a Depp u stolu a probírají rozporuplnost DeMarcova (Depp) charakteru, přičemž DeMarco připustí, že jeho otec byl z New Yorku, byly ve scénáři přepsány Deppovy věty, a tak neměl čas si je zapamatovat. Brando si tedy promluvil s režisérem a kameramanem, aby zjistil, kam dosahují úhly kamery. Potom vypracoval způsob, kterým rozkouskoval Deppovy věty ze scénáře a přidělal je na šálek kávy ve své ruce. Při natáčení držel hrníček tak, aby kamera nezabírala připevněné věty a Depp je mohl číst. (HappySmile)

• - Na obraze, na ktorý sa Dr. Mickler (Marlon Brando) pozerá v jeho kancelárii, je mladý Marlon Brando s jeho vlastným otcom. (misterz)

• - Aby Johnny Depp pochytil španělský akcent, sledoval na kazetě seriál Fantasy Island (1978). (HappySmile)